V četrtek, 14. novembra, so se v Slovenski Bistrici sešli župani oziroma predstavniki občin s porečja Dravinje z državno sekretarko na ministrstvu za naravne vire in prostor Lidija Kegljevič Zagorc. Ugotovili so, da urejanje poplavne varnosti poteka v skladu z načrti.
Po besedah državne sekretarke je bil sestanek namenjen pregledu narejenega v zadnjem letu in kaj v sklopu vzdrževanih del in sanacijskih ukrepov gospodarske javne službe načrtujejo za naslednje leto. Ob tem so predstavili tudi stanje investicij, v katere so močno vpete tudi občine. “Ugotovili smo, da je bilo narejenega veliko, je pa tudi še veliko možnosti za izboljšave. Pri tem računamo, da bodo občine naš sogovornik in da bodo pomagale oblikovati načrt za leto 2025,” je pojasnila Lidija Kegljevič Zagorc po pogovoru z župani oziroma predstavniki občin iz porečja Dravinje, torej občin Kidričevo, Majšperk, Makole, Oplotnica, Rače-Fram, Slovenska Bistrica, Slovenske Konjice, Poljčane, Hajdina, Podlehnik, Videm, Zreče in Žetale.
Eden ključnih ukrepov za zagotavljanje poplavne ogroženosti na porečju Dravinje je dokončanje zadrževalnika Medvedce v občini Majšperk, ki je zelo pomemben za zadrževanje visokih voda Polskave v občinah Kidričevo in Videm. Po besedah državne sekretarke tam določena dela že potekajo, v kratkem pa bodo zaprosili še za zadnje gradbeno dovoljenje, tako da bo zadrževalnik zgrajen v skladu s kohezijskim načrtom.
Župani s tega območja večkrat opozarjajo tudi na zamuljenost Dravinje, česar se zavedajo tudi na ministrstvu. “Reka ima res svoj karakter glede mulja in v tej zvezi že tečejo aktivnosti v sklopu projekta Life, a smo danes videli, da je težava bistveno širša,” je dodala Kegljevič Zagorc, glede odškodnin za večkrat poplavljena kmetijska zemljišča pa je dejala, da to zadevo uspešno rešujejo z gradnjo suhih zadrževalnikov.
Bistriški župan Ivan Žagar je po sestanku povedal, da so tovrstni sestanki zelo dobrodošli. Glede vzdrževanja se je zavzel, da bi se prioritetno uredile nujne zadeve, v bistriški občini pa je kot zelo pomembna projekta navedel reševanje poplavne ogroženosti mesta Slovenska Bistrica in območja ob potoku Polskava.