Na Osnovni šoli Kajetana Koviča Poljčane je v petek, 23. februarja, potekal medobčinski otroški parlament. Tokratna tema je bila Duševno zdravje otrok in mladih.
Organizatorka medobčinskega otroškega parlamenta je bila mentorica otroškega parlamenta na Osnovni šoli Kajetana Koviča Poljčane Ula Ulaga. Na parlamentu pa so tokrat sodelovali učenci osnovnih šol iz Laporja, Črešnjevca, Spodnje Polskave Tinja, Šmartnega na Pohorju, Makol, Keblja, Oplotnice in Slovenske Bistrice. Zbrane je nagovorila ravnateljica Osnovne šole Kajetana Koviča Poljčane mag. Francka Mravlje. »Duševno zdravje je ravnovesje med delom in sprostitvijo. Dobro opravljeno delo krepi našo samopodobo in občutek lastne vrednosti oz. koristnosti. To nas napolnjuje s pozitivnimi občutki o sebi, drugih in svetu,« je poudarila.
Učenci so najprej sodelovali v različnih delavnicah. V tehnični delavnici so pod mentorstvom Sabine Kralj izdelovali lesene figure in jih opremili z različnimi čustvenimi izrazi, v računalniški delavnici so učenci ustvarjali mrežo možnosti reševanja duševnih stisk v programu Canva. Tematika kemijske, naravoslovne delavnice je zajemala različne poskuse, od analize vode do spoznavanja pomena in uporabnosti različnih učnih okolij v šoli in izven nje. Svoje znanje naravoslovja s poudarkom na trajnostnih vsebinah so lahko učenci preverjali s pomočjo kviza Kahoot. V bralni delavnici so udeleženci prvošolcem prebrale pravljico in jo na koncu analizirali, v športni delavnici pa so bili učenci aktivni v odbojki in igri »štrbunk«. Po koncu delavnic so učenci poročali o svojih občutkih, spoznanjih in izkušnjah. V razpravi so izpostavljali konkretne izkušnje in možne rešitve, ugotavljali so, da je duševno zdravje mladih danes ogroženo, predvsem zaradi družbenih omrežij, na katerih se prikazuje dokaj nerealno življenje, ki lahko mlade pogosto povede v stisko, ko ga ne dosegajo. Izpostavili so tudi pomanjkanje komunikacije in zaupanja svojih težav staršem, prijateljem, učiteljem, svetovalnim delavcem, ki bi jim lahko svetovali in pomagali v stiskah. Govorili so tudi o samospoštovanju in podobi o sebi ter o mitih in resnicah o duševnem zdravju.

Zaključek parlamenta je potekal v Razvojnem centru narave v Poljčanah, kjer jih je sprejela in nagovorila podžupanja Občine Poljčane Dušanka Lužar Šajt. V razpravo so se vključili številni učenci. Svoje ugotovitve so znali dobro utemeljiti s primeri iz vsakdanjega življenja mladih. Diskusija je bila široka, pestra in živahna. Na koncu so učenci med sabo izbrali tri udeležence nacionalnega šolskega parlamenta. Največ glasov sta prejela Matjaž Fiter iz Osnovne šole Šmartno na Pohorju in Zarja Horvat Osnovna šola Črešnjevec, za rezervo pa so izbrali Kiaro Mikec iz Osnovne šole Pohorskega odreda Slovenska Bistrica.
Vsi sodelujoči učenci so prejeli značko in priznanje za sodelovanje, Občina Poljčane pa jim je pripravila tudi praktična darilca.
Natalija Sinkovič