15. november
Danes goduje LEOPOLD
Ime Leopold izhaja iz nemškega imena Leopold. To razlagajo kot latinizirano obliko starega nemškega imena Luitbald. Ime Luitbald je zloženo iz starovisokonemških besed liut v pomenu besede »ljudstvo, narod« in bald »drzen, pogumen«.
Moške različice imena: Leo, Polde, Poldek, Poldi, Poldik.
Ženske različice imena: Leopolda, Leopoldina, Poldi, Poldica, Poldika, Poldka.
15. november
ZAČETEK OBDOBJA OBVEZNE UPORABE ZIMSKE OPREME
15. novembra nastopi obdobje obvezne uporabe zimske opreme. Jesensko-zimski čas v promet prinaša več tveganj, ki se jim vozniki lahko izognejo z ustrezno pripravo vozila. Ob neustrezni zimski opremi vas lahko doleti visoka kazen.
PREDSTAVITEV KNJIGE SLOVENSKA BISTRICA Z OKOLICO V 18. STOLETJU
Mlada zgodovinarka Nina Pokeržnik je napisala znanstveno monografijo z naslovom Slovenska Bistrica z okolico v 18. stoletju. Knjigo je predstavila v petek, 15. novembra 2019, v Viteški dvorani Bistriškega gradu. Z besedilom dobiva Slovenska Bistrica zanesljiv vodnik po svoji preteklosti do konca 18. stoletja, ki ga bodo ob domačinih s pridom jemali v roke vsi, ki jih zanima krajevna zgodovina. Z avtorico se je pogovarjal Viktor Ajd iz Zavodu za kulturo Slovenska Bistrica.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Tjaša Brglez
15. november 2018
OGLED RAZSTAVE IVANE KOBILCE
Zavod za kulturo Slovenska Bistrica je v okviru popotovanj po poteh slovenskih umetnikov organiziral ogled razstave ‘’Ivana Kobilca in njena ustvarjalna zanimanja’’. Na razstavo, ki je bila v Narodni galeriji v Ljubljani, so se odpeljali 15. novembra 2018.
VIR: Silvo Husu, Grajski stolpec, Tednik Panorama
FOTO: Vabilo na ogled razstave (Grajski stolpec)
MARJANU ŠTIMCU ZLATA PLAKETA ATLETSKE ZVEZE SLOVENIJE
Marjan Štimec je prejel zlato plaketo Atletske zveze Slovenije. Prestižno priznanje so mu izročili na prireditvi Naj atlet 2014, ki je v soboto, 15. novembra 2014, potekala na Ptuju. Štimec je zlato plaketo prejel za pomemben prispevek k razvoju atletike v Sloveniji.
Direktor Zavoda za šport Slovenska Bistrica je petkratni prvak nekdanje Jugoslavije
v suvanju krogle, sedemnajstkrat pa je bil prvak v Sloveniji. Nato se je posvetil trenerskemu delu in med drugim Mirana Vodovnika popeljal v finale olimpijskih iger leta 2004 v Atenah in dvakrat v finale svetovnega prvenstva. Marjan Štimec je ogromno prispeval k delovanju klubov in društev v Slovenski Bistrici. Priznanje je prejela tudi Saša Babšek (AD Slovenska Bistrica), ki je v glasovanju za atleta leta 2014 v kategoriji mlajših članic osvojila tretje mesto. To je njeno prvo priznanje na tovrstni prireditvi.
VIR: Tomaž Ajd, Informator
FOTO: Aleš Kolar
V IMPOLU VELIKA KRAJA ALUMINIJA
V družbi Impol Slovenska Bistrica so preiskovalci kriminalistične službe in policisti iskali sledi za izginulim aluminijem. Krajo večjih količin aluminija je včeraj potrdil predsednik uprave Jernej Čokl. Povedal je, da je skupina ljudi iz tovarne ukradla več deset ton aluminija. Tona tega izdelka je vredna 2200 evrov. S pomočjo izredno učinkovitega policijskega dela in z notranjo preiskavo so odkrili ljudi, ki naj bi tovorili aluminij iz tovarne. Odpustili so pet zaposlenih, preiskava še traja, iz tovarne pa je izginilo tudi nekaj bakrenih izdelkov. V Impolu so še povedali, da so se nepridipravi dobro organizirali in da je kraja aluminija trajala dalj časa, vrhunec pa je dosegla oktobra, ko so v jutranjih urah začeli opazovati varnostnike, kamion in zaposlene. Združba je bila dobro organizirana, saj je tritonske bloke iz aluminija težko nenadzorovano odpeljati iz tovarne.
POSEBEN PRAZNIK BISTRIŠKIH GASILCEV
Nov dom in krst novega vozila
Krsta so se udeležili predstavniki vseh gasilskih enot občine Slovenska Bistrica in nekateri krajani, posebej so pozdravili gasilce iz nemškega Barsighausna, s katerimi bistriški gasilci prijateljujejo ža kakšno leto
Danes je bil za člane PGD Slovenska Bistrica prav poseben praznik, Ob častitljivem jubileju – 125-letnici društva so predali namenu nov gasilski dom, krstili pa so tudi novo gasilsko vozilo Steyr 13 S 26 4X4 z močjo motorja 191KW in 5000-litrsko avtocisterno GVC 24/50 z dvema boksoma z opremo in orodjem za reševanje, visokotlačno črpalko Rosenbahuer NH 20 z dvema visokotlačnima navitkoma; na strehi sta tudi teleskopski vodni top in svetlobni stolp, potreben pri nočnih akcijah, vozilo pa je opremljeno še z bočno razsvetljavo. Za nadgradnjo so poskrbeli v delavnici Marjana Pušnika – avtoključavničarstvo – izdelava in obnova avtomobilov. Za dokončanje opremljenosti vozila in nadgradnjo so prispevali tudi številni darovalci, zbrali so več kot tri milijone tolarjev.
Nov gasilski dom je slavnostno odprl in vozilo krstil župan občine Slovenska Bistrica dr. Ivan Žagar, krst pa je opravil tudi Daniel Slatinek, bistriški župnik.
Za prijetno razpoloženje so poskrbeli godbeniki s Spodnje Polskave, v kulturnem programu pa so nastopili Vabrški fantje in mladi harmonikarji.
Ob tej priložnosti so zaslužnim gasilcem podelili priznanja Gasilske zveze Slovenije, domače gasilsko društvo pa je prelo tudi plaketo Gasilske zveze Slovenije.
VIR: Drago Jovič, Večer
FOTO: Vozilo in dom je krstil tudi bistriški župnik Daniel Slatinek (Drago Jovič)
15. november 1990
NAMESTO ČISTILNE NAPRAVE NOVA TEHNOLOGIJA
Kar brez čistilne naprave
V Impolu so pred letom dni že opravili improvizirano simulacijo novega tehnološkega postopka na obstoječih pečeh in rezultati, ki so jih dobili z meritvami emisij so bili odlični. To pomeni, da tudi pri ekološko najbolj kritični fazi tehnološkega postopka dimnih plinov in klora praktično ni bilo.
Seveda bodo takrat, ko bo livarna obratovala z novo tehnologijo, izvajali potrebne meritve in se, če bo potrebno, odločili za čiščenje dimnih plinov.
VIR: Slavica Pičerko, Večer
VEČ KAPLJIC, VEČ ZLA
V Vošnjakovi knjižnici v Slovenski Bistrici so v petek, 15. novembra, odprli razstavo, ki jo je organizirala komisija za socialno politiko pri občinski konferenci ZSMS v Slovenski Bistrici. O temi Več kapljic, več zla so učenci v osnovnih šolah v občini pripravili številne literarne in likovne izdelke. Risbe in spisi nazorno pričajo, Kakšen sovražnik je alkohol in da zaradi tega trpi mnogo otrok, ki so seveda pri tem najmanj krivi.V večnamenskem prostoru v knjižnici si obiskovalci lahko ogledajo razstavo vsak dan med tednom, odprta pa bo še 14 dni.
VIR: Samo Brbre, Večer
FOTO: Fotografija je simbolična (Splet)
BISTRIŠKI UPOKOJENCI V NOVEM 19-STANOVANJSKEM BLOKU
Družinska in samska stanovanja
Blizu bistriške avtobusne postaje so delavci tozda Granit iz Slovenske Bistrice zgradili 19-stanovanjski blok za upokojence. V njem je šest družinskih stanovanj, tri mansardna in deset garsonjer. Posebnost bloka je, da je prirejen invalidom na vozičkih — to je tudi prvi tak objekt v Slovenski Bistrici.
Lani in letos so bistriški upokojenci dobili 40 stanovanj; največ stanovanjskih problemov so rešili v občinskem središču v Poljčanah, Makolah in Šmartnem na Pohorju. Stanovanja pa bodo dobili še upokojenci na Zgornji Polskavi in v Makolah.
VIR: (vh), Večer
FOTO: Ključi stanovanj so že v rokah bistriških upokojencev (D. Gjerkeš)
15. november 1969
BLAGOSLOVIJO CERVICO NA PRAGERSKEM
Župnik Franc Šegula, ki je po odhodu v pokoj živel na Pragerskem, si je srčno želel, da bi tam zgradili cerkev. A potrebno je bilo soglasje župnika na Spodnji Polskavi, do tega pa ni prišlo. Ideja in želja po cerkvi je ostala živa in bolj kot se je kraj širil, toliko večja je bila potreba po novi cerkvi. Že pokojni župnik Anton Šeruga si je prizadeval najti primerne prostore, da bi na Pragerskem začeli vsaj z veroukom, da otrokom ne bi bilo treba hoditi na Spodnjo Polskavo. Pokojna Rozalija Bolko je darovala gospodarsko poslopje in leta 1968 so iz njega župnik ter verniki napravili novo stavbo. Župnik Karel Drofenik je začeto delo nadaljeval in 15. novembra 1969 je škof dr. Vekoslav Grmič novo zgradbo blagoslovil. Cerkvica je bila posvečena sv. Križu kot spomin na kapelo sv. Križa v pragerski graščini ter čez nekaj časa dobila še majhen zvonik in bronast zvonček. Jeseni leta 1969 so začeli v njej redni verouk in bogoslužje.
VIR: Mirko Munda, Pragersko – kronika, str. 39
FOTO: Blagoslov cervice na Pragerskem 15. novembra 1969 (Mirko Munda, Pragersko – kronika, str. 39)
15. november 1945
NOVA OBLAST POKAŽE PRAVI OBRAZ – DEJANSKO SE ZAČNE REVOLUCIJA
Volitve za ustavodajno skupščino v Beogradu (11. novembra 1945) so bile resnično ne samo političen, marveč tudi psihološki mejnik pri ravnanju nove oblasti. Odnosi v času med majem in novembrom so bili zelo sproščeni in večplastni. Ljudje so navajeni prejšnjih časov in načina življenja, oblastem upali povedati veliko pikrega. Po volitvah pa je tudi na območju Slovenske Bistrice, torej bistriškega okraja OF, zavladala precejšnja togost in enosmernost v komuniciranju med oblastmi in ljudstva. To se je pokazalo na prazničnih manifestacijah s povorkami na Spodnji Polskavi in v Poljčanah ob »sijajni zmagi Ljudske fronte v Jugoslaviji.«
Manifestacije so bile sestavljene iz povork mladine, pionirjev, gasilcev, železničarjev, delavcev in drugih poklicev ter socialnih slojev. Igrala je godba in ljudje so se, kakor se to danes sliši nenavadno, resnično veselili, vsaj večina. Na teh manifestacijah po volitvah pa je na volitvah izvoljena nova oblast že do skrajnosti zaostrila odnos do nekaterih socialnih in političnih manjšin, ki so jih pred množico označevali s »protinarodnimi reakcionarnimi klikami«. Oblast je delovanje nekaterih posameznikov pred ljudstvom prikazovala kot delo vseh pripadnikov določenega socialnega sloja, na primer bogatejše trgovce, tovarnarje, Zato je tudi množica na Spodnji Polskavi 15. novembra 1945 »burno zahtevala, da se kaznujejo vsi protinarodni elementi, vsi tisti, ki delajo sramoto našemu ljudstvu«. Vodstvo spodnjepolskavske manifestacije je moralo tudi poskrbeti, da so ob javnem pritrjevanju zborovalcev poslali brzojavke Josipu Brozu – Titu, Borisu Kidriču in Izvršnemu odboru OF, v katerih so zahtevali »najostrejši postopek proti vsem izdajalcem«.
V Poljčanah pa so že obtožili cerkev, da je izvajala propagando proti Ljudski fronti, »tudi s prižnic, kjer bi se moral čuti evangelij«. V Poljčanah se je celo zgodilo, da »so množice skupno z vojsko manifestirale po ulicah in vzklikale proti izrodkom, kulturbundovcem in reakcionarjem vseh vrst«. Tudi v slovenjebistriškem okraju je zavladala psihoza . . . dejansko se je šele začela revolucija.
VIR: Matjašič, Marjan: Slovenjebistriško v prvih mesecih obljubljene svobode leta 1945, Zbornik občine Slovenska Bistrica II., Slovenska Bistrica 1990, str. 287
Rodil se je učitelj, kulturni delavec in direktor STANISLAV (STANE) GRADIŠNIK
Stanislav (Stane) Gradišnik se je rodil 15. novembra 1945 v Mariboru.
Po končanem učiteljišču v Mariboru se je zaposlil na osnovni šoli v Oplotnici. Leta 1974 je odšel za ravnatelja na osnovno šolo Tinje, od tam pa za tajnika Samoupravne interesne kulturne skupnosti občine Slovenska Bistrica.
Vseskozi si je prizadeval za razvoj kulture v občini in izven nje. Zasnoval je idejo o kulturnem centru v gradu Slovenska Bistrica, dočakal ustanovitev Zavoda za kulturo Slovenska Bistrica ter postal njegov prvi direktor. Več kot dvajset let je načrtno obnavljal grad Slovenska Bistrica, ki je postal resnični mestni in občinski kulturni center z mnogimi dejavnostmi. Vodil je številne akcije za obnovo naravne in kulturne dediščine. Število obnovljenih spomenikov narave in kulture gre v desetine.
Bil je tudi v uredniških odborih za Zbornika občine Slovenska Bistrica I. (1983) in II. (1990)
Vseskozi je aktivno deloval tudi na področju ljubiteljske kulture, predsedoval društvom, igral, režiral, pel v zboru, zbiral ljudsko gradivo, pripravljal zbirke in podobno. Veliko se je pisno oglašal v javnih občilih.
Stanislav Gradišnik se je upokojil leta 2007. Tudi v pokoju je kot urednik nadaljeval delo za Zbornik občine Slovenska Bistrica III., ki je izšel leta 2009.
Dela: celovita obnova bistriškega gradu in na desetine obnovljenih spomenikov naravne in kulturne dediščine.
Za svoje delo je prejel številna priznanja:
• občinsko nagrado za delo na področju kulture
• dobitnik Reda zaslug za narod s srebrno zvezdo
• ugledno Steletovo priznanje za opravljeno dolgoletno delo na področju ohranjanja naravne in kulturne dediščine …
VIR: Avtorji prispevkov, Zbornik občine Slovenska Bistrica III., 2009, str. 765-766.
FOTO: Arhiv Silva Husuja
DR. KLASINC BO ORDINIRAL TUDI NA GORNJI POLSKAVI
Dr. Klasinc je v Slovenskem gospodarju objavil oglas, da bo začel s 15. novembrom ordinirati tudi na Gornji Polskavi
VIR: Slovenski gospodar
FOTO: Oglas dr. Antona Klasinca, da je začel ordinirati na Zgornji Polskavi (Slovenski gospodar)