
17. december
Danes goduje LAZAR
Ime Lazar izhaja iz latinskega imena Lazarus, to pa je kot grško Ladzaros iz hebrejskega imena Eleazar v pomenu »Bog je pomagal«
Moške oblike imena: Laza, Laze, Lazo.
Ženske oblike imena: Laza, Lazarija, Lazarka.

17. december
SPREJET ZAKON O AGRARNI REFORMI IN ZAKON O RAZLASTITVI POSESTEV
Z zakonom o agrarni reformi in kolonizaciji, ki ga je Predsedstsvo Slovenskega narodnoosvobodilnega sveta sprejelo 17. decembra 1945, je bilo imetje Nemcev, Italijanov, kolaborantov, bank, zasebnih podjetij in cerkve nacionalizirano. Zgornja meja za zasebno lastništvo zemlje je bila postavljena pri 45 hektarjih. Za posest cerkve je bil določen zemljiški maksimum 10 hektarjev.
Prvi ukrepi agrarne reforme so se nanašali na razlastitev zemljišč, ki so presegala 45 hektarjev skupne površine, drugi pa na razdeljevanje zemlje tistim, ki naj bi jo sami obdelovali. V ta namen je bil ustanovljen zemljiški sklad agrarne reforme, v katerega so povojne oblasti evidentirale razlaščeno zemljo, ki je postala državna lastnina. Razlastitve so potekale tudi po merilu, ali je lastnik obdeloval zemljo sam s svojo družino ali pa z najeto delovno silo.
Temeljni cilj agrarne reforme oziroma njenega prvega zakonskega akta Zakona o agrarni reformi in kolonizaciji je bil bolj odprava izkoriščevalskega značaja zasebne lastnine kot pa odprava zasebne lastnine nasploh. Ustava iz januarja 1946 formalno zagotavlja zasebno lastnino v gospodarstvu, glede zemljiške lastnine pa je določeno, da lahko zemlja pripada tistim, ki jo obdelujejo, in da velika zemljiška posest ne more biti v zasebnih rokah.

17. december 2017
LUTKOVNA PREDSTAVA »PRAZNIČNA NOGAVIČKA«
V nedeljo, 17. decembra 2017, je bila ob 17. uri v viteški dvorani bistriškega gradu lutkovna predstava »Praznična nogavička, v izvedbi Gledališča Ku Kuc.
Predstavo je v okviru decembrskega praznovanja otrokom doniral IMPOL 2000 d.d.
VIR: Silvo Husu, Grajski stolpec, Tednik Panorama
FOTO: Prizor s predstave (Grajski stolpec)

17. december 2017
ADVENTNA MAŠA IN JASLICE
V nedeljo, 17. decembra 2017, je bila ob 18. uri v grajski Marijini kapeli že kar tradicionalna adventna maša. Mašo so obogatili tudi cerkveni pevci.
V kapeli so postavljene tudi jaslice, ki so si jih obiskovalci lahko ogledali v času odprtja gradu.
VIR: Silvo Husu, Grajski stolpec, Tednik Panorama
FOTO: Med mašo (Grajski stolpec)

KOSOVO SLOVENSKIM PODJETJEM PONUJA MOŽNOSTI VLAGANJA
V prostorih Bistriškega gradu je v sredo, 17. decembra 2014, potekala poslovna konferenca z naslovom Kosovo & Slovenija, skupaj lahko naredimo več. Konference so se udeležili predstavniki ministrstev in vladnih služb Republike Kosovo, ki so predstavili možnosti za slovenska podjetja, ki želijo vstopiti na kosovski trg.
Zanimanje je bilo večje od pričakovanj, saj se je dogodka udeležilo 25 podjetij. Prisotni so bili tudi predstavniki Panex inštituta, ki je ustanovni član EIC (European Investors Council), s sedežem v Prištini. Omenjeni inštitut nudi celotno podporo pri vseh aktivnostih, ki jih potrebuje tuje podjetje za poslovanje na Kosovu.
Med glavnimi razlogi, zakaj bi se slovenski podjetniki odločili za vlaganja na Kosovu, je vodja sektorja za promocijo investicij Kreshnik Thaqi omenil najnižje davke v regiji, dobro usposobljeno in mlado delovno silo ter možnost neposrednega izvoza v ZDA in še nekatere države.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš Kolar

PREDSEDNIK BORCEV FRANC BERA
Bistriško območno združenje borcev za vrednote NOB je na volilni skupščini izvolilo novo vodstvo. Za predsednika združenja so ponovno izvolili Franca Bero in za podpredsednika Miroslava Kolenka. Na skupščini so govorili tudi o delu združenja in o spominu na padle domoljube Pohorskega bataljona. Borci so povedali, da bo spominska akademija ob 69. letnici padca bataljona 6. januarja v bistriškem gradu, govoril bo Tone Partljič. Komemoracija pri Treh žebljih bo v soboto, 8. januarja, ob 11. uri. Na skupščini so Bredi Verstovšek iz Oplotnice vročili visoko priznanje. Dobila je srebrno plaketo glavnega odbora NOB.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Tednik Panorama

17. december 2008
PRVI LISTI – ZAČETKI UMETNIŠKE GRAFIKE NA SLOVENSKEM 1900-1920
Zavod za kulturo Slovenska Bistrica je z veseljem izkoristil možnost, da v Galeriji Grad gosti razstavo Prvi listi – Začetki umetniške grafike na slovenskem 1900-1920, ki jo je pripravila Narodna galerija v sodelovanju z Galerijo Božidar Jakac in Umetnostno galerijo Maribor, Kustos razstave je bil Andrej Smrekar.
Razstava predstavlja začetke grafične umetnosti na Slovenskem in tiste slovenske umetnike, ki so bili pionirji te zvrsti pri nas in so ustvarjali v tistem obdobju: Luigija Kasimirja in njegovo ženo Tanne Hoernes, Jana Oeltjena in njegovo ženo Elzo Kasimir-Oeltjen, Saša Šantela, Hinka Smrekarja, Heleno Vurnik ter Mateja Sternena in njegovo ženo Rozalijo Klein-Sternen.
Odprtje razstave je bilo 17. decembra 2008, ob 18. uri, v Galeriji Grad, odprta pa je bila vse do 1. februarja 2009.
VIR: Silvo Husu: Grajski stolpec, Tednik Panorama
FOTO: Rozalija Klein – Sternen: Pri jedkanju, stopenjska jedkanica (Grajski stolpec)

VSI ZA NOV GASILSKI DOM
Ko so gasilci Šmartnega pred leti delali proračun za adaptacijo svojega starega doma, so spoznali, da bi si skoraj z enako vsoto lahko postavili nov dom – Idejo so začeli uresničevati pred dvema letoma
Stari dom so prodali gostilničarju Rudiju Zajšku, potem pa so s samoprispevkom pričeli zbirati denar. Njihova akcija je naletela na neverjetno dober odziv krajanov, saj so samo kmetje darovali les v skupni vrednosti 130.000 dinarjev, 50.000 dinarjev je prispevala skupščina občne Slov. Bistrica in tako so pozno spomladi gasilci začeli kopati temelje za nov dom, ki naj bi po proračunu stal 310.000 dinarjev.
Gradbena dela so zaupali bistriškemu zasebniku Antonu Merniku, 62 gasilcev, kolikor jih šteje društvo, pa je na gradbišču naredilo 8 tisoč ur prostovoljnega dela. Dom je že dograjen in ga je treba le še opremiti. Odprli ga bodo čez kakšna dva meseca.
»Takrat bomo dobili tudi nov avtomobil, novo brizgalno in opremo za desetino,« rad pove tajnik društva Peter Pečovnlk.
Nov dom je za vas velika pridobitev?
»Nedvomno, saj nam bo omogočal boljše delo. Poleg tega pa bo v domu še dvorana za kakih 200 ljudi, ki bo znova omogočala kulturno življenje naših krajanov. Stari kulturni dom namreč v svoje namene že dolgo uporablja osnovna šola in zato krajani Šmartnega nimajo prostora za skupne proslave, kulturne prireditve in zabavo.«
VIR: (bd, an), Večer
FOTO: Novi gasilski dom v Šmartnem na Pohorju (Večer)

750 LET SLOVENSKE BISTRICE
Turki so napadali zaman
Jubilej je visok in preteklost bogata. Ni lahko pisati zgodovino, ki se je začenjala v 12. stoletju, pa vendar se je že pred časom redni predavatelj na mariborski pedagoški akademiji in zgodovinar Jože Koropec, raziskovalno in tudi življenjsko vezan na slovensko-bistrško območje, lotil te obširne naloge. Ob 750-letnici Slovenske Bistrice dobivajo njegova raziskovanja še eno pomembno obeležje.
V kratki študiji, ki jo je objavil pred leti v zborniku »Slovenska Bistrica 1941—1971«, so številni podatki in zanimivosti iz zgodovine Slovenske Bistrice in krajev okoli nje. »Od naselitve slovenskih prednikov na to območje, konec šestega stoletja, pa vse do dvanajstega stoletja ni bilo nobenih poročil o življenju v teh krajih,« poudarja. Sele stoletje kasneje so se začele pojavljati številnejše vesti, ki jih je bilo mogoče izbrskati iz zapiskov župnikov s tega področja.
»Slovensko bistrška zemlja je bila v trinajstem stoletju pretežno zajeta v tako imenovani Pohorski županiji, ki so jo med leti 1220 in 1230 popisali v urbarju. V njej je na blizu 200 kmetijah bivalo okoli tisoč ljudi, in za primerjavo — danes na istem ozemlju živi skoraj petkrat več ljudi,« pravi. Prav v tistem času, torej pred 750 leti, je nastal bistriški trg, ki se je osemdeset let kasneje, med leti 1304 in 1310, dokončno razvil v mesto.
V tem obdobju so meščani Bistrice že imeli svoj pečat, ki je prikazoval mestno obzidje z vrati ter poleg večjega srednjega stolpa še dva manjša. Na zunanji strani je bilo srednjeveško obzidje zavarovano z vodnim jarkom, leta 1321 so imeli prvega mestnega stražarja, za leto 1339 pa so med drugim bile značilne napetosti med Bistrico in Ptujem — zaradi trgovine. Ptujčani so jih pomirili s tem, da so jim dovolili prodajati njihovo blago na ptujskih sejmih.
»Mesto je bilo dobro utrjeno, saj je teta 1446 vzdržalo pritisk ogrske vojske, ki je štela kar tisoč mož. Tudi Turkom v napadih v petnajstem stoletju ni uspelo, da bi se ga polastili, še več, v času po letu 1472, ko so Turki oropali Spodnjo Polskavo, so Bistričani tem vaščanom pomagali prepoditi napadalca.« Čeprav je bilo mesto konec 15. stoletja revno, je imelo svojega šolnika, bolnišnico in ”obrtniškega” zdravnika-padarja.
Turki so na ozemlje sedanje slovenskobistriške občine prišli zadnjič leta 1532 in ga hudo opustošili. Požgali so mesto, številne vasi in gradove, le Gromberk se je uspešno upiral. Prebivalstvo je bežalo v višje predele, ponekod pa so se naselili tudi hrvatski uskoki. Njihovo naselje pri Jurišnji vasi je tudi dobilo ime Turiška vas.
»Med leti 1572 in 1573 so kraje zajeli kmečki upori, nekaj let predtem (1565) pa so bistriški podložniki ob vedno hujšem nasilju plemičev napisali pritožbo, dolgo več kot trideset strani, v kateri se mesto prvič imenuje Slovenska Bistrica.«
V stoletjih zatem je v mestu cvetela obrt, leta 1744 so začeli graditi Jožefovo baročno cerkev, postavljali so spominske stebre, vse to pa je v Slovensko Bistrico privabilo številne priznane umetnike. V istem letu, ko so si ameriške kolonije pridobile neodvisnost (1776), so v mestu začeli obvezno šolanje, kraj pa je štel skupno sto hiš.In industrija? »Leta 1825 je mlada kovinarska delavnica imela dvajset delavcev — in ta je bila predhodnica današnjega Impola.
Še to: leta 1846 je zdrvel čez bistrško ozemlje prvi vlak, mesto je takrat štelo okoli tisoč prebivalcev.«
To je le nekaj slik iz pretek]osti. V svojih 750 letih jih je Slovenska Bistrica prav gotovo videla veliko — žal tudi takih, ki so očem in peresu ostale skrite.
VIR: M. Pn., Večer
FOTO: Šarhov trg (D. Cvetnič)

HUDO TRČENJE V DEVINI
Šest ranjenih
Danes ob 9.20 je bilo v hudi prometni nezgodi v Devini pri Slovenski Bistrici ranjenih šest oseb. Stjepan Horvat, 43, iz Čakovca, se je pripeljal z osebnim avtomobilom iz Ptuja proti Devini in je v križišču z magistralnoi cesto Slovenska Bistrica-Maribor izsiljeval prednost. Prišlo je do trčenja z osebnim avtomobilom, ki ga je iz smeri Slovenske Bistrice pripeljal Henrik Bratuša, 50, iz Kostrivnice 13. Pri trčenju sta bila hudo ranjena oba voznika in potnika v Horvatovem avtomobilu Josip Horvat in Marija Barič, Lažje pa Katarina Horvat in Pavao Barič, vsi iz Čakovca.
VIR: Večer

Z NOŽEM V SRCE
Stupan Anton, 33-letni kmet iz Seviča, občina Žabjak pri Laporju se je podal po opravkih v vas Cigonce pri Slovenski Bistrici. V družbi, kjer je seveda teklo novo vino v potokih, je prišlo do prerekanja, kakor skoro vedno, kadar stopi alkohol v glavo. Iz besede so prišli fantje do dejanj. Začelo se je prerivanje, med katerim je potegnil eden nož in zabodel mladega kmeta Antona Stupana blizu srca. Telefonsko pozvani rešilni oddelek iz Maribora je težkega ranjenca odpeljal v mariborsko bolnico.
VIR: Mariborski večernik Jutra

ODPRLI ŠOLO V VOŠNJAKOVI ULICI – NEMŠKO LJUDSKO ŠOLO
Nemci in njihovi somišljeniki so si želeli, da bi tudi v Slovenski Bistrici bila nemška šola. Leta 1906 so dobili dovoljenje in začeli graditi šolsko stavbo (v današnji Vošnjakovi ulici). Stavba je bila kmalu dograjena in 17. decembra 1908 so v njej odprli nemško ljudsko šolo. Vanjo se je vpisalo precej učencev iz deške in dekliške dvojezične šole. Nemška ljudska šola je bila razpuščena šele 13. marca 1919 z odredbo višjega šolskega sveta v Ljubljani.
Leta 1928 se je občinska uprava (takrat je bil župan Albert Štiger) na zahteve ministrstva prosvete odločila, da bo šolskemu poslopju nadzidala drugo nadstropje. Takrat je šolsko poslopje dobilo današnjo podobo.
VIR: Pogorevc, Edmund: Razvoj šolstva v Slovenski Bistrici, Zbornik občine Slovenska Bistrica I., str. 317, 320
FOTO: Stavba štirirazredne nemške Ljudske šole leta 1908 (Zbornik občine Slovenska Bistrica I., str. 318)

PREDAVANJA V SLOV. BISTRICI
Odbor slovenjebistriške Čitalnice prirejal bode v smislu storjenega sklepa v zimskem času zabavne večere s poučnimi predavanji. S tem bode ustreženo splošni, že opetovano od raznih strani izraženi želji. Zanimanje za ta predavanja je veliko, in je priglašenih že sedaj
pet govornikov. Prvo predavanje se vrši danes, dne 17. t. m. Govoril bode g. dr. Josip Vošnjak »o narodnih razmerah v Slov. Bistrici pred 40 leti.« Gospod govornik si je izbral hvaležno snov, ki bo privabila gotovo mnogo občinstva ne le iz mesta, marveč tudi iz okolice, razkril nam bode del naše, veliki večini prebivalstva popolnoma neznane domače zgodovine. Govornikova izkušenost in njegova spretnost v pripovedovanju jamči za prijeten večer. Za zabavo bodo skrbeli tudi »poljčanski tamburaši in »pohorski šramlerji«. Začetek predavanja točno ob 7. uri zvečer. K mnogobrojni udeležbi vabi čitalnični odbor.
VIR: Slovenski gospodar

ZAČETEK GRADNJE PROGE PRAGERSKO – ČAKOVEC
Progo Pragersko—Čakovec so pričeli graditi 17. decembra 1857 kot del navezave Budimpešte na obstoječo železnico Dunaj—Trst. S prevzemom »Cesarja Ferdinanda Orientalne železnice« je progo vključila v svoje omrežje družba južne državne železnice in jo dogradila. Prvo preizkusno vožnjo so opravili 29. oktobra 1859, naslednji, uradni preizkus pa je bil 8. marca 1860 od Ptuja do Velike Kaniže (Nagykanizsa) in nazaj do Pragerskega, čemur je 24. marca sledila uradna otvoritev odseka Pragersko—Čakovec—Kotoriba—Velika Kaniža. Proga je že v naslednjem letu mimo Blatnega jezera dosegla Budimpešto, in 1. aprila 1861 zaznamuje začetek redne linije med Pragerskim in Budimpešto.
VIR: Wikipedija
FOTO: Parna lokomotiva; fotografija je simbolična (Wikipedija)
