26. avgust
Danes goduje VIKTOR
Ime Viktor izhaja iz latinskega imena Victor in se povezuje z latinsko besedo victor v pomenu »zmagovalec«.
Moške različice imena: Vik, Viki, Viko, Viktorijan, Viktorijo, Zmago, Zmagoslav.
Ženska različica imena: Viktorija.
26. avgust
PRVI ZABELEŽENI VZPON NA TRIGLAV
26. avgusta 1778 so se na vrh Triglava povzpeli Luka Korošec, Matevž Kos, Štefan Rožič in Lovrenc Willomitzer. To je prvi zabeleženi vzpon na Triglav, najvišjo slovensko goro. V dokaz vzpona so v skalo vklesali svoje začetnice in tudi začetnice lastnika bohinjskih fužin barona Žige Zoisa, ki je z obljubljeno nagrado spodbudil odpravo na Triglav.
Visoko v vrhu alpskih narodov
Prvi vzpon na 2864 metrov visok Triglav, ki je po leta 1744 opravljenih meritvah meril celo 3018 metrov, je za osem let prehitel osvojitev Mont Blanca, bil je 22 let pred Grossglocknerjem in 87 let pred Matterhornom. Tako so se Slovenci s tem dosežkom uvrstili visoko v vrh tudi v okviru alpskih narodov.
KONCERT KVATROPIRCEV
Zavod za kulturo Slovenska Bistrica vabi na koncert skupine Kvatropirci, ki je bil prestavljen zaradi novega koronavirusa. Koncert bo 26. avgusta ob 20. uri na zunanjem dvorišču gradu v Slovenski Bistrici.
VIR: Tomaž Ajd, Štejer’c
FOTO: Kvatropirci (Anže Krže)
KAKOVOST DEL NARAŠČA
Na Zgornji Polskavi so danes uspešno zaključili 8. Poletno slikarsko šolo priznanega akademskega slikarja Rudolfa Španzla. V tamkajšnjem kulturnem domu in okolici je devet dni ustvarjalo 13 slikarjev in slikark iz različnih krajev Slovenije: Peter Bezjak, Vera Protner, Ana Grobelnik, Anja Terbovc, Tomaž Tomažič, Domen Hitrec, Ervin Dvoršak, Božena Majcen, Daniel Gajšt, Branko Gajšt, Matija Zlatolas, Drago Kopše in Jože Šetar. Prireditev je letos prvič pripravilo novoustanovljeno društvo KUD Niansa z Zgornje Polskave.
“Rudolfu Španzlu je pri mentorstvu pomagala Patricija Knap, študentka likovne akademije. Dva dni smo ustvarjali na Šmartnem na Pohorju, večino časa pa v kulturnem domu, kjer smo imeli dobre pogoje za delo. Lahko rečem, da so nastala kakovostna dela,” je dogodek ocenil Daniel Gajšt, predsednik KUD Niansa in idejni oče Poletne slikarske šole. Prireditev so zaključili z razstavo likovnih izdelkov in kulturnim programom, v katerem so nastopili skladatelj in pianist Marko Črnčec, trobentač Tomaž Gajšt in sopranistka Urška Gajšt. Zbrane so pozdravili Rudolf Španzel, pesnik in gledališki igralec Tone Kuntner, predstavnik udeležencev slikarske šole Ervin Dvoršak, predstavnica KS Zgornja Polskava Patricija Breznikar in župan občine Slovenska Bistrica Ivan Žagar.
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Rudolf Španzel na zaključni prireditvi 8. Poletne slikarske šole na Zgornji Polskavi (Tjaša Korošec)
VSAJ 130 NOVIH DELOVNIH MEST
Minster Zdravko Počivalšek se je v Slovenski Bistrici seznanil s projektom, ki povezuje Impol, Talum, občino Slovenska Bistrica in tamkajšnjo srednjo šolo
Minister Počivalšek je na svojem obisku Štajerske obiskal tudi Slovensko Bistrico, kjer se je srečal z vodstvoma družbe Impol in podjetja Quadrofoil. Minister se je v Slovenski Bistrici seznanil s projektom Nacionalna platforma za razvoj naprednih aluminijevih zlitin in tehnologij. Ta povezuje Impol, Talum, občino Slovenska Bistrica in tamkajšnjo srednjo šolo z namenom izgradnje industrijskega laboratorija za pilotne raziskave, predpostavlja nadgradnjo raziskovalne infrastrukture in prinaša vsaj 130 novih delovnih mest z izboljšanjem možnosti za prenos znanj in zaposlovanje mladih. Podjetje Impol bo v okviru projekta sodelovalo tudi pri razvoju komponent za plovila Quadrofoil – inovativnega, ekološkega plovila s podvodnimi krili, izdelanega iz aluminija kot osnovnega oziroma pretežnega materiala, kar je pritegnilo pozornost ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška, ki je poudaril, da ministrstvo, ki ga vodi, podpira tovrstne gospodarske investicije.
VIR: Slavica Pičerko Peklar, Večer
FOTO: Minister Počivalšek (levo) se je v Impolu srečal z vodstvom podjetja in si ogledal proizvodnjo (Igor Napast)
STRANKARSKI VRTILJAK
Minister Žagar bi med poslance
Na listi SLS bo v 2. okraju 7. volilne enote, ki obsega občine Slovenska Bistrica, Oplotnica, Makole in Poljčane, skupaj s SMS na državnozborskih volitvah kandidiral Ivan Žagar, minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko. Včeraj je njegovo kandidaturo predstavila Irena Majcen, podpredsednica SLS in bistriška županja, Ivan Žagar pa je med dosežki svojega ministrovanja posebej omenil povečanje proračunskega denarja za občine pa tudi uspešno črpanje sredstev iz evropskih skladov. Čeprav so na njegovi predstavitvi povedali, da na volitvah nastopajo skupaj s koalicijsko SMS, se predstavniki stranke mladih niso udeležili srečanja. Dejan Gostenčnik, ki vodi bistriški odbor SMS, za izjavo o bojkotu ni bil dosegljiv, neuradno pa smo izvedeli, da mladi Žagarja ne podpirajo, ker je občinska koalicija, v kateri ima SLS večino, glasovala proti imenovanju njihovega kandidata za ravnatelja nove osnovne šole v ustanavljanju.
VIR: D. U., Delo
FOTO: Dr. Ivan Žagar (Biografski-sb.si)
PREVIDNO V VOLILNO BITKO
Dosedanjo županjo občine Slovenska Bistrica podpira tudi DeSUS – O županji vse najlepše minister Ivan Žagar
“Odločitev za župansko kandidatko občine Slovenska Bistrica je bila preprosta. Dosedanja županja Irena Majcen je dokazala, da ji lahko razvoj občine zaupamo,” je včeraj na predstavitvi županskih kandidatov bistriške, makolske in poljčanske občine povedal Ivan Žagar, predsednik občinskega odbora SLS Slovenska Bistrica in minister za lokalno samoupravo.
Stranka ima zmagovito ekipo in skupina, ki zmaguje, se ne menja, je še dodal Žagar in pohvalil sedanja razvojna prizadevanja, zlasti projekt Alureg, s katerim naj bi občina naredila pomemben razvojni korak. Sedanja županja je s svojim delom in občinsko upravo dokazala, da je bila njena izbira prava, da je s svojimi izkušnjami uspešno vodila vse projekte in ne nazadnje tudi občino. Žagar je dejal, da je občinski odbor SLS prepričala s svojim delom, upa, da bo prepričala tudi volivce. Ker se v javnosti pojavljajo vprašanja o zaslugah za ustanovitev novih občin, je Žagar opozoril, da imajo zasluge poslanci državnega zbora, ki se so se odločali v skladu z zakoni, svoj delež je dodala še služba, ki jo vodi, predlagala pa je najboljša okolja.
Irena Majcen je dejala, da v volilno bitko stopa tudi s podporo Desusa in da bo tudi v novem mandatu nadaljevala podobno politiko vodenja. Minulo poldrugo leto je bilo zanjo zelo naporno, dela je bilo veliko in s pomočjo občinskega svetnika je lahko uresničevala naloge, povezane z gospodarskim, izobraževalnim in socialnim razvojem. Poudarila je, da so bili svetniki zelo razumevajoči do vseh projektov in da so se zavzemali za enakomeren občinski razvoj. Tudi sama bo v prihodnosti pozorna na enakomeren razvoj mesta in podeželja. Zelo veliko pričakuje od projekta Alureg in nove obrtno-podjetniške cone. Irena Majcen je včeraj še dodala, da svojega volilnega programa v celoti ne bo razkrila, za to bo čas šele potem, ko bo izvedela za programe preostalih županskih kandidatov.
VIR IN FOTO: Zdenko Kodrič
OTROCI IN GLINA V GRAJSKI PRISTAVI
Pritličje bistriške grajske pristave je živahno, odkar so se vanj naselili keramiki in lončarji. Včeraj so otroci in njihovi starši pod okriljem Kulturno izobraževalnega društva keramikov in lončarjev Podravja Majolika ter bistriške Zveze Svobod ob zaključku letošnjih počitnic oblikovali glino. To možnost jim že vse leto ponuja bistriški center domačih in umetnih obrti, ki ima sedež v pristavi bistriškega gradu. Dopoldne je bila lončarska in keramičarska delavnica polna otrok in njihovih mam – oboji so svoje ročne spretnosti preizkušali na lončarskem vretenu. Marsikdo je vazo, čašo ali lonec gnetel in oblikoval s prsti in dlanmi.
Prihodnje leto bo v delavnici še bolj živahno. V centru so se odločili, da bodo med počitnicami otroci in starši glino oblikovali vsaj enkrat tedensko.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Otroci in starši v Centru domačih in umetnih obrti (Zdenko Kodrič)
BISTRIŠKI FOLKLORNI PLESALCI V ZRN
Prihodnje leto v München
Folklorna skupina Impol iz Slovenske Bistrice je konec julija gostovala v ZRN, in sicer v Waldkraiburgu. Na festivalu folklore so sodelovali še Irci, Izraelci. Madžari, Romuni in Avstrijci. Folklorna skupina Impol je v tem bavarskem mestu zaplesala štajerske in prekmurske plese.
Gostitelji so jih lepo sprejeli. posebno zdomci. Folklorist Vlado Ostruh je povedal, da so v mestu imeli več nastopov. Nepozaben pa je bil večerni nastop ob majhnem jezeru ob svetlobi bakel. Prihodnje leto bodo impolčani spet obiskali ZRN. Zdomci jih vabijo na Slovensko noč, ki bo 28. januarja v Münchnu. Dotlej jih čaka mnogo dela. Po Ostruhovem mnenju bodo morali naštudirati še gorenjske plese.
VIR: (zk), Večer
Umrl je svečar in medičar FRANC CVILAK
Franc Cvilak se je rodil 2. decembra 1884.
Na mestu zdajšnjega parkirišča pred nekdanjim gasilskim domom je imel v prvi polovici 20. stoletja lep zidan paviljon z vhodom v osi ter oknoma z zelenimi polkni levo in desno. Dostopen je bil skozi imenitna kovana vrata ob cesti. Paviljon so podrli po drugi svetovni vojni. V njem je Cvilak prodajal sveče in lectove izdelke. Za paviljonom je imel svečarno. Otroci so ga včasih opazovali pri delu. Na kolesu je imel navezan stenj, po katerem je med vrtenjem polival vosek.
Poročen je bil z Marijo (*24. 8. 1889 †15. 1. 1950). V zakonu sta se jima rodili hčerki Leopoldina Cvilak, ki je nadaljevala očetovo obrt, in Franja (*1918 †1963).
V šestdesetih in sedemdesetih letih 20. stoletja je Franc Cvilak preselil prostore preko ceste, v hišo na sedanjem Trgu svobode 9.
Franc Cvilak je umrl 26. avgusta 1968, pokopan je na bistriškem pokopališču.
VIR: biografski-sb.si
CEMENTNA OPEKA V POLJČANAH
Podjetje “Granit” iz Slovenske Bistrice bo začelo že letos izdelovati v Poljčanah cementno opeko. Opeka iz cementa bo šestkrat večja od navadne. Potrebni pesek za izdelavo bo podjetje dobivalo iz kamnoloma “Boč”.
Opeka boi uporabna predvsem za nizke gradnje. Ker bo votla, bo dober regulator toplote.
Podjetje “Granit” je verjetno prvo podjetje v Jugoslaviji, ki bo izdelovalo takšno opeko. Stroj, s katerim jo bodo izdelovali, je razstavljen v Zagrebu. V začetku bo zaposlenih 15 delavcev. Dnevno bodo izdelali 6000 kosov. V začetku bodo delali na prostem, kasneje pa v pokritem prostoru, saj bodo opeko izdelovali tudi pozimi.
VIR: E. S., Večer
Rodila se je borka Pohorskega bataljona MINKA NAMESTNIK SONJA
Minka Namestnik (po domače Kolmanova), s partizanskim imenom Sonja, se je rodila 26. avgusta 1926 v Rušah, kjer je bila trgovska pomočnica.
13. oktobra 1942 je odšla v partizane in se priključila Ruški četi, ki je kasneje postala ena od enot Pohorskega bataljona.
Po njej so poimenovali osnovno šolo s prilagojenim programom v Slovenski Bistrici, kjer živi njena sestra Malka, poročena Veler in je živela tudi njena pokojna sestra Žuraj Nuša.
Minka Namestnik je padla 8. januarja 1943 pri Treh žebljih na Pohorju v ženskem vodu Pohorskega bataljona. O njenem junaštvu in junaštvu njenih soborcev so po uničenju bataljona pohvalno pisali tudi Nemci, ki so še posebej izpostavili borko Minko Namestnik ‒ Sonjo. Žandar Viktor Kokol, udeleženec boja, je Sonjin boj opisal takole:
»To je bila divja borka. Kar pokonci je skakala od smreke do smreke in streljala. Ko se je ujela v obroč naših, so jo pozvali k predaji. Živo bi jo radi dobili. Ona pa se je vrgla z bombo v roki naravnost v gručo vojakov«.
Padle borce Pohorskega bataljona so Nemci prepeljali v krematorij v Gradcu (Avstrija) in jih tam pokopali.
VIR: biografski-sb.si
IZ SLOV. BISTRICE
– Stavba “Posojilnice” se pridno nadaljuje. Poročila mariborskih listov, da je okr. glavarstvo stavbo ustavilo, niso resnična.
– Bivši oskrbnik Attemsovih posestev v Podčetrtku, kuteremu smo zadnjič posvetili nekoliko vrstic, Schober, je kupil posestvo Feistritzhof” za 900.000 K.
– Pri posestniku Irgoliču se je pojavila svinjska kuga.
VIR: Domovina
Umrl je kipar FILIP JAKOB STRAUB
Filip Jakob Straub se je rodil 30. aprila 1706 v Wiesensteigu (Nemčija).
Šolal se je pri Krištofu Maderju in na dunajski akademiji (Avstrija). Leta 1733 je prišel v Gradec (Avstrija) in postal pomočnik J. J. Schoya in se kasneje poročil z njegovo vdovo ter prevzel delavnico.
Bil je kipar deželnih stanov in komorni kipar ter sodil med vodilne štajerske umetnike.
Leta 1765 je izdelal veliki oltar za p. c. sv. Jožefa v Slovenski Bistrici po zamisli in zasnovi brata Jožefa Strauba.
Filip Jakob Straub je umrl 26. avgusta 1774 v Gradcu.
VIR: biografski-sb.si