6. september
Danes goduje SARA
Ime Sara izvira iz hebrejščine besede שָׂרָה, kar pomeni »princesa«, »kneginja« oz. »vladarica«. V Svetem pismu je Sara Abrahamova žena (Geneza, 1. knjiga Stare zaveze).
Ostale različice imena: Sarina, Sali, Sarah, Saraja, Sari, Sarita, Šara, Šarika, Šarka, Šarlota, Šopkica.
6. september
OBRATOVATI ZAČNE LJUBLJANSKI TRAMVAJ
Ljubljanski župan Ivan Hribar je 1. januarja 1900 napovedal, da se bo mesto zavzelo za uvedbo električnega tramvaja. Kmalu zatem so se začela prva projektna dela, gradnja remize (v Vodmatu) in prvih prog pa se je začela spomladi 1901. Poleti so opravljali prve poskusne vožnje, 6. septembra 1901 pa je tramvaj uradno začel z obratovanjem.
Ljubljanski tramvaj je bil javni tramvaj, namenjen prevozu potnikov po Ljubljani. Uradno je obratoval do 20. decembra 1958. V zadnjem času se pojavljajo ideje o ponovni uvedbi tramvaja, tokrat v modernejši izvedbi.
6. september 2022
MARJAN PIPENBAHER JE PREJEL SREBRNI RED ZA ZASLUGE
Predsednik države Borut Pahor je podelil tri državna odlikovanja. Srebrni red za zasluge je prejel inženir Marjan Pipenbaher iz Slovenske Bistrice. Gradbeni inženir, podjetnik in predavatelj je projektiral in sodeloval pri gradnji več kot 200 mostov in viaduktov v Evropi in po svetu, zadnji je pelješki most, največji hrvaški infrastrukturni projekt, ki so ga slovesno odprli konec julija. Pipenbaher je soavtor in projektant 1065 metrov dolgega največjega slovenskega viadukta Črni Kal, med drugim je projektiral Koroški most v Mariboru, viadukte Bivje, Dobruša, Peračica in Bonifika, most Millennium v Podgorici, deloval pa je tudi v Izraelu in v Turčiji.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: RTV SLO
6. september 2016
OBČINA SLOVENSKA BISTRICA PRIDOBILA EVROPSKA SREDSTVA ZA PROJEKT »ENJOYHERITAGE«
Občina Slovenska Bistrica je pridobila evropska sredstva za projekt »Enjoyheritage«. V okviru prvega roka Javnega razpisa je bilo oddanih 91 projektnih vlog, od katerih jih je bilo odobrenih 5. Z vodilnimi partnerji odobrenih projektov bodo predvidoma v mesecu oktobru sklenjene pogodbe o sofinanciranju. V projektu »Enjoyheritage« sodeluje 7 slovenskih in hrvaških partnerjev, in sicer: občina Slovenska Bistrica kot vodilni partner ter partnerji Zavod RS za varstvo narave (območna enota Maribor), Zavod za turizem Maribor – Pohorje, Park prirode Žumberak, občina Vrsar, mesto Ozalj in Ustanova za upravljanje zavarovanih naravnih vrednot na področju Krapinsko-Zagorske županije. Namen projekta je vzpostaviti organiziran sistem prikaza bogate naravne in kulturne dediščine območja obiskovalcem in lokalnemu prebivalstvu v obliki vodenih interpretacijskih in doživljajskih programov.
Na območju občine Slovenska Bistrica bodo na tak način povezali najpomembnejši spomenik kulturne dediščine na tem območju, Bistriški grad in enega najpomembnejših naravnih spomenikov, Bistriški vintgar, skozi katerega se bo pot nadaljevala do najvišjega vrha v občini, do Treh kraljev in dalje do Črnega jezera.
Vrednost celotnega projekta je 1,2 milijona evrov, od tega EU del 1 milijon evrov. Projekt bo trajal do sredine leta 2019.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Črno Jezero (AV Produkcija)
Umrl je učitelj in ljubiteljski dendrolog BRANKO SORČNIK
Branko Sorčnik se je rodil 24. julija 1920 v hiši na sedanjem Trg svobode v Slovenski Bistrici.
Po poklicu je bil učitelj matematike. Najprej je poučeval je na osnovni šoli v Slovenski Bistrici, kasneje pa na nekdanji Poklicni šoli Slovenska Bistrica, kjer bil tudi ravnatelj.
Na svojem vrtu je oblikoval nasad z različnimi vrstami dreves in grmovnic. Vrt predstavlja izjemno dendrološko zbirko različnih (okrog 87) drevesnih in (okrog 110) grmovnih vrst, ki jih je Branko Sorčnik v daljšem časovnem obdobju (okrog leta 1950 pa vse do leta 1990) zasadil v svojem vrtu, velikem cca 0,25 ha. V vrtu tako rastejo kriptomerija, platana, gledičija, oreškar, rdeča bukev, metasekvoja, rdeči javor in druge vrste.
Občina Slovenska Bistrica je z odlokom v Uradnem listu RS, št. 23/2103 z dne 18. 3. 2013 vrt razglasila za kulturni spomenik lokalnega pomena za občino Slovenska Bistrica.
Branko Sorčnik je umrl 6. septembra 2011 v Ljubljani, pokopan je v družinski grobnici na slovenjebistriškem pokopališču.
VIR: biografski-sb.si
6. september 2015
LOVCI LD OPLOTNICA NA TRŽNICI DRUŠTEV OPLOTNICE
Prvo septembrsko nedeljo, 6. septembra 2015, je na grajskem dvorišču v Oplotnici potekala tržnica društev, s katero so obiskovalcem predstavili delovanje društev in kulinarične dobrote.
Po deževni noči se vreme zjutraj razjasnilo in ko so sončni žarki prekrili polovico grajskega dvorišča so predstavniki društev pričeli postavljati stojnice. Lovci Lovske družine Oplotnica so si zadali nalogo, da občanom predstavijo njihovo delovanje in kulinarične dobrote z geslom “iz gozda na mizo”.
Ob stojnici so postavili naravo v malem. Smreko, ki predstavlja gozd, krmišče ter ob njem divjad; srne, jelene, divje prašiče, fazane ter lisico in kuno belico. Predstavili so lovsko opremo, katero potrebuje lovec za izvajanje lova ter različne zgibanke in plakate za najmlajše kakor tudi njihove spremljevalce, s katerimi so jih ozaveščali, kako se gibati v naravi, da to ohranimo prvobitno.
Na sami stojnici so ponudili jedi iz pohorske divjačine. Za predjed fazanjo pašteto na rženem kmečkem kruhu. Salame iz divjačinskega mesa srne, jelena, damjaka in divjega prašiča. Za topel obrok pa so postregli v kotličku pripravljen divjačinski golaž s polento in brusnicami. Seveda se je hrani prileglo odlično vino iz podpohorskih vinogradov. Obiskovalci so bili navdušeni nad dobrotami iz divjačine kar so dokazali s tem, da je bil kotliček proti popoldnevu prazen. Ko se je sonce pomaknilo do Brinjeve gore je trikrat zatrobil lovski rog in obiskovalcem naznanil, da so lovci zaključili s tržnico tistega dne.
VIR: Božidar Kunej, LD Oplotnica
FOTO: Kuhanje divjačinskega golaža na lesenem “šporhartu” (LD Oplotnica)
MED OSUMLJENCI TUDI 23 MLADOLETNIKOV
Pri kaznivih dejanjih je delež povratnikov zelo visok, na stara pota se je vrnilo skoraj polovica kriminalcev
V prvem polletju letošnjega leta so bistriški policisti v svoje zapisnike vpisali 395 dogodkov, povezanih s kriminalom. Glede na lansko enako obdobje je število kaznivih dejanj poraslo za dobrih petnajst odstotkov. Trinajst kaznivih dejanj je bilo na področju gospodarske kriminalitete, s področja splošne pa 382. V kaznivih dejanjih je delež povratnikov zelo visok, na stara pota se je vrnilo skoraj polovica kriminalcev.
Na območju Policijske postaje Slovenska Bistrica je med osumljenci kaznivih dejanj bilo 23 mladoletnikov, lani le štirje. Nekoliko boljše stanje je na področju javnega reda in mira. Letos so policisti obravnavali 235 kršiteljev, lani pa 249. Največ problemov je bilo zaradi kršenja zakona o javnem miru in redu, nekaj problemov so policistom in javnosti povzročili tudi ljudje, ki imajo radi hrup, droge, orožje in ki sovražijo živali.
Na področju prometne varnosti so bili policisti zelo aktivni. Ukrepali so 1858-krat, od česar so izrekli 1102 denarni kazni, 32 opozoril in uvedli 504 hitre postopke. Največ problemov so povzročali prehitri in vinjeni vozniki. Tem so sledili nepripeti šoferji. Preizkus alkohola so policisti odredili 1504 voznikom. Odvzeli so 133 vozniških dovoljenj, od česar le deset takim, ki so bili udeleženi v prometnih nezgodah. Prometnovarnostne razmere so bile v prvem polletju veliko boljše kot lani. Bilo je manj prometnih nezgod. V nezgodah sta življenje izgubila dva človeka. Poraslo pa je število nesreč v naseljih. Letos je bilo 375 prometnih nezgod, s telesno poškodbo se je zgodilo 123 in 506 z materialno škodo. Policisti so v prvi polovici leta obravnavali še pet samomorov, pet primerov nenadne smrti, dve delovni nezgodi in izreden dogodek na železniških tirih.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
10. BISTRIŠKI TEDEN
S sobotnimi športnimi, kulturnimi in zabavnimi prireditvami se je začel 10. bistriški teden, ki ga bodo organizatorji, glavni so člani tamkajšnjega turističnega društva, končali v nedeljo, 12. septembra pod večer.
V gradu, ki bo za obiskovalce odprt vse prireditvene dni, razstavlja Helmut Jerak, v pokritih prostorih nekdanje vojašnice pa se bo vse dni mogoče poveseliti v družbi someščanov in pokusiti jedi, ki jih po starih kmečkih receptih še znajo pripraviti gospodinje iz okoliških vasi.
V okviru 10. bistriškega tedna se letos predstavlja krajevna skupnost Makole, s prireditvami so začeli včeraj na dvorcu Štatenberg, prihodnja sobota pa bo v znamenju turističnega razvoja občine Slovenska Bistrica.
VIR: (ps), Večer
SEŠTEVEK JE SKROMEN
Letos so se Bistričani mnogo bolj kot kdajkoli prej posvetili boju za čisto okolje bivališč in narave. Sedaj, ko smo že krepko zakoračili v drugo polovico leta, že lahko ocenimo rezultate prizadevanj. Modtem ko so v naseljih storili nekaj več, zunaj naselij niso storili prav nič.
Ni malo krajev, oddaljenih samo nekaj kilometrov od večjih naselij, ki so postali pravo odlagališče odpadnega materiala, ki je še pred nedavnim “krasil” naselja in mestna središča. V prizadevanju za lepše okolje bivališč so tako odpadki našli mesto na prav tako neprimernih krajih – v naravi, velikokrat ob glavnih slovenskih prometnicah, kakor npr. tale na posnetku ob cesti Slovenska Bistrica–RogaŠka Slatina.
Žalostno je le to, da je ta cesta vse leto polna domačih in tujih turistov. Ob ogledovanju kulturnih in zgodovinskih zanimivosti se seveda srečujejo tudi s takimi “cvetkami”
VIR IN FOTO: V. Horvat, Večer
OSVOBODILI ANGLEŠKE UJETNIKE
6. septembra 1944 so enote Pohorskega odreda osvobodile 622 angleških vojnih ujetnikov, ki so popravljali železniško progo med Mariborom in Dravogradom.
VIR: Andrej Skrbinek, Facebook
FOTO: Pohorski odred po napadu na Zreče 8. novembra 1943 med umikom na Pohorje (Muzej narodne osvoboditve Maribor)
SVEČANO PROSLAVILI PRAZNIKE
Državne praznike in spominske dneve so na Zgornjepolskavi šoli tudi to leto proslavili zelo svečano. Na rojstni dan kralja Petra II., 6. septembra, je na šolski stavbi vihrala državna zastava. Po slovesni službi božji so se učenci in tudi precej odraslih zbrali v učilnici okrašenega I. razreda, kjer jih je nagovorila učiteljica Verena Bobič in so se učenci predstavili s kulturnim programom.
VIR: Mirko Munda Zgornja Polskava in njena okolica, str. 216
NASTOP SOKOLSKE ČETE NA SP. POLSKAVI
Sokolska četa to leto ni bila tako uspešna in aktivna kot prejšnja leta. Avgust Kopriva je kot vzrok navedel »vse hujšo gospodarsko krizo, zaradi katere se ljudje odvračajo od vseh društev v kraju, povrhu pa so kmečki otroci oziroma mladi močno vpreženi v kmečka dela na svojih domačijah«. Vseeno je domača sokolska četa 6. septembra 1934 pripravila na dvorišču gostilne Hrastnik nastop, na katerem so se predstavile vse vrste od dece do članov. Vaje na telovadnih orodjih so izvedli člani matičnega sokolskega društva iz Slovenske Bistrice; nastopila so tudi sosednja sokolska društva. Spodnjepolskavčani in obiskovalci od drugod so ploskali že uvodni povorki sokolic in sokolov po vasi, med katero je za zastavonošem na konju jezdil sokolski jezdni odsek in je godba gasilske čete igrala sokolske koračnice. Moralni uspeh prireditve je bil odličen, je v kroniki zatrdil Avgust Kopriva.
VIR: Mirko Munda Spodnja Polskava in njena stoletja, str. 245
NA ŽIGARTOVEM VRHU POSTAVIJO STOLP
Zgodovina stolpa na Žigartovem vrhu
Ruški planinci so leta 1903 na Žigartovem vrhu postavili 37 m visok razgledni stolp. Stolp je bil zgrajen s pomočjo posojila. Na sliki je prikazana slika stolpa ob otvoritvi 6. septembra 1903, ko ga je Podravska podružnica Slovenskega planinskega društva SPD Ruše predala v uporabo. Na otvoritvi se je zbralo okrog 700 ljudi. Visok je bil 37 metrov, zaprte, lesene konstrukcije. V noči med 23. in 24. novembrom 1904 naj bi ga bil porušil močan vihar, čeprav se je prav kmalu ugotovilo, da je prav v tej noči nekdo presekal sidrne vrvi.
Kasneje je geodetska uprava na istem mestu postavila betonski stolp, ki se je uporabljal za potrebe zemljemerstva. Oktobra leta 2019 so stolp podrli, ker je bil nevaren za okolico.
Zdaj na tem mestu stoji le majhna tabla, ki nas spominja da smo na Žigartoven vrhu.
VIR: FB Šmartno na Pohorju – rodni moj kraj
FOTO: Na odprtju stolpa (arhiv Alenke Glazar)
KONCERT KOMORNE GLASBE
Slovenjebistriška podružnica SPD v Slov. Bistrici priredi dne 6. septembra ob pol 20. uri v hotelu »Beograd« koncert (komorna glasba), pri katerem sodelujejo Vodošek-Hauser in dr. Jagodič.
VIR: Tabor
6. september 1630
ATTEMSI POVZDIGNJENI V GROFOVSKI STAN
6. september 1630 je eden najpomembnejših datumov družinske zgodovine Attemsov. Z diplomo cesarja Ferdinanda II. je bila Uršula, vdova Hermana Attemsa († 1611), z otroki in vsemi zakonitimi potomci obeh spolov za vse večne čase povzdignjena v grofovski stan.
VIR: Frank, Ulrike – Šerbelj, Ferdo: Kratka zgodovina grofov Attems, Zbornik občine Slovenska Bistrica II., 1990, str. 145
FOTO: Veliki družinski grb grofov Attems iz leta 1630 (Zbornik občine Slovenska Bistrica II., str. 124)