V soboto, 19. oktobra, je bila na Tinju spominska slovesnost ob 80-letnici začetka delovanja partizanske bolnišnice Jesen.
Partizanska bolnišnica Jesen je bila zgrajena jeseni 1944, dokumenti omenjajo, da je prve ranjence, borce Šercerjeve brigade, sprejela 6. januarja 1945, in da se je v njej zdravilo 25 ranjencev, po izjavah zdravniške ekipe pa precej več. Konec maja 1945 so bolnišnico zapustili ranjenci in bili premeščeni v Mariborsko vojaško bolnišnico na Gosposvetski cesti. Konec 20. stoletja je bila bolnica Jesen preurejena v muzejski kompleks, za katerega skrbi Zavod za kulturo Slovenska Bistrica.
Ob 80-letnici začetka delovanja so na Tinju pripravili spominsko slovesnost. Predsednik Krajevne skupnosti Tinje Maksimiljan Tramšek je poudaril pomen ohranjanja spomina na dogodke iz druge svetovne vojne in pomembno vlogo Pohorcev pri narodnoosvobodilnem boju. Partizanska bolnišnica Jesen, ki je delovala globoko v pohorskih gozdovih, simbolizira izjemen pogum, solidarnost in odpornost Slovencev proti okupatorju. »Zelo je pomembno ohranjanje zgodovinskega spomina in prenašanje vrednot, ki so jih gojili borci za svobodo, na mlade,« je poudaril župan Občine Slovenska Bistrica dr. Ivan Žagar. »Obeležitev obletnice ima več pomenov. Na eni strani gre za spominjanje na tiste čase in opominjanje na grozote vojne ter pomena humanitarnosti in solidarnosti. Posebej pomembno pa se mi zdi, da to sporočilo v časih, ko smo vsi zaverovani sami vase, prenesemo na mlajše rodove,« je še poudaril župan.
Delovanje partizanske bolnišnice Jesen priča, kako so partizani tvegali lastna življenja, da bi pomagali ranjenim tovarišem in zaščitili civiliste. Ohranjanje teh spominov ni le poklon herojstvu, temveč tudi opomin, kako pomembna sta mir in sočutje v današnjem svetu. Spomin na bolnišnico Jesen in druge zgodovinske kraje na Pohorju nas uči vrednot, ki nas povezujejo in spodbujajo k ohranjanju svobodne, pravične družbe. »Fotografije nemo pričajo o tistih časih, ko so v barakah med drevesi skriti pred očmi sovražnika ranjeni borci našli zatočišče in upanje. Brez sodobne opreme, brez udobja, le z veliko poguma in predanosti tistih, ki so v bolnišnici delali, so se znova postavljali na noge in vračali v boj za svobodo,« je povedala ravnateljica šole, ki ponosno nosi ime po partizanski bolnišnici Jesen, Alojzija Mušič. Sporočilo prireditve je bilo, da moramo ohranjati spomin grozote druge svetovne vojne in na junaštvo slovenskih partizanov, saj se vsaka vojna začne, ko prva generacija izgubi kolektivni spomin. In čeprav je današnji čas še vedno zaznamovan z vojnami, moramo narediti vse, kar je v naši moči, da te napake nikoli več ne ponovimo.
Slovesnost, ki ga je pripravilo Združenje za vrednote NOB Slovenska Bistrica v sodelovanju z Občino Slovenska Bistrica, Osnovno šolo Partizanska bolnišnica Jesen, Krajevno skupnostjo Tinje in Medikohistorično sekcijo Slovenskega zdravniškega društva, so popestrili nastopi Moškega pevskega zbora KUD Oton Župančič Tinje in recitacije ter pevski nastopi učencev Osnovne šole Partizanska bolnišnica Jesen Tinje.