13. september
Danes goduje LJUBO
Ime Ljubo je lahko nastalo iz pridevnika ljub ali pa je skrajšana oblika iz slovanskih zloženih imen , ki imajo sestavino -Ljub, npr. Ljubodrag, Slavoljub itd.
Ostale različice imena:Ljubko, Ljuban, Ljubomir, Ljubčo, Ljubodrag, Ljube, Ljuben, Ljubenko, Ljubidrag, Ljubimir, Ljubinko, Ljubislav, Ljubisav, Ljubiša, Ljubivoj, Ljubko, Ljubodrag, Ljubomil, Ljubomir, Ljuboslav.
13. september
SVETOVNI DAN SEPSE
13. septembra obeležujemo svetovni dan sepse. Ob tej priložnosti se tako zvrsti večje število strokovnih in družabnih dogodkov, katerih namen je ozaveščati splošno in strokovno javnost o tej infekcijski bolezni. Sepsa vsako leto prizadene približno 30 milijonov ljudi, osem milijonov jih umre, a je med ljudmi zelo slabo poznana bolezen.
Sepsa je infekcijska bolezen, ki pomeni vdor mikrobov in njihovih strupov v kri. Bolnika neposredno življenjsko ogroža, kaže pa se z motnjo v delovanju posameznih organov in neustreznim odzivom bolnika na okužbo.
ZAVESTNA ODLOČITEV ZA RADOVEDNOST
V okviru Tedna vseživljenjskega učenja so pripravili Parado učenja, dogodki bodo še do začetka oktobra
Ljudska univerza Slovenska Bistrica je v sredo, 13. septembra 2020, v okviru Tedna vseživljenjskega učenja (TVU) izvedla prireditev Parada učenja 2020, ki je bila zaradi novega koronavirusa precej drugačna. Na enajstih točkah v mestu so pripravili 16 različnih predstavitev in zabeležili slabih tristo obiskovalcev. “Letos smo parado razdelili in tudi snemali, tako da ni bilo težko spremljati dogajanja po socialnih omrežjih. Veseli smo, da bo nastalo veliko videogradiva, ki ga bomo lahko uporabljali tudi kasneje,” je povedala Brigita Kruder, direktorica Ljudske univerze Slovenska Bistrica. V videoposnetku, ki je bil sestavni del nacionalnega odprtja TVU, je poudarila, da je vseživljenjsko učenje način življenja in zavestna odločitev za radovednost.
Parada učenja je prinesla predstavitev dveh novih knjig. Patricija Breznikar, direktorica Knjižnice Josipa Vošnjaka Slovenska Bistrica, je povedala, da so Slovenjebistričani nadpovprečno dobri bralci. Otroci bodo lahko posegli po knjigi o jogi za otroke Gabrijel obišče džunglo, babice in dedki pa po knjigi Zgodba o metulju. Ambasadorka učenja Urša Kac je predstavila svoj izbor knjig, ki ga je sestavila iz potopisa, klasike, slovenskih novitet in humorja, prav tako pa je prebrskala ponudbo v Stepišnikovi bukvarnici in posvojila še eno novo knjigo. Branju so posvetili tudi dogodke v grajskem parku, kjer so razprostrli odeje in ponudili v branje različne knjige. Popoldne je Sonja Peklenik predstavila hitro branje, tehniko, s katero lahko nekajkrat pospešite hitrost branja. Posebej z zanimanjem so ji prisluhnili dijaki in študentje.
Parada je uvodoma obiskala podjetje Aluminium Kety Emmi in Center za starejše Metulj, kjer je koordinatorka programov Nina Robar pozvala prostovoljce k brezplačnim prevozom za starejše. Zelo dobro obiskane so bile stojnice Centra za krepitev zdravja v grajskem parku, kjer so obiskovalci izvedeli koristne informacije o zdravem življenjskem slogu ter si izmerili krvni pritisk in holesterol. Predstavili so se Razvojno informacijski center s ponudbo Spletne tržnice in številnimi drugimi projekti, ki jih izvajajo, podjetje Implera, ki se ukvarja z razvojem električne mobilnosti, in Cvetličarna Tinka. Pred večerom so obiskali še mestno kopališče, kjer je Gorazd Aurednik dejal, da je plavanje eden najboljših načinov za rekreacijo in krepitev zdravja.
Ljudska univerza Slovenska Bistrica bo v okviru TVU do 9. oktobra v mestu izvedla še okoli 40 prireditev.
VIR: Tomaž Ajd, Štajerc
FOTO: Parada je obiskala tudi Center za starejše Metulj (Aleš Kolar)
ZAČETEK GRADNJE SREDI LETA 2020
Potem ko so pri Impolu opozorili štajerske poslance na morebitne zaplete pri financiranju izgradnje zahodne obvoznice v Slovenski Bistrici, pri Direkciji RS za infrastrukturo pomirjajo in napovedujejo, da bo ta predvidoma končana leta 2021
Čeprav so v družbi Impol zaskrbljeni zaradi informacij, da prihodnje leto v državnem proračunu (ta se še oblikuje) ne bo zagotovljenega dovolj denarja za začetek gradnje nujno potrebne zahodne obvoznice, v sklopu katere bo zgrajen nov kablovod, ki bo z ustrezno prenosno zmogljivostjo Impolu omogočal proizvodnjo brez izpadov električne energije, v Direkciji RS za infrastrukturo, kjer vodijo to naložbo, pomirjajo (DRSI).
“Za zahodno obvoznico Slovenske Bistrice je izdelana projektna dokumentacija za pridobitev gradbenega dovoljenja (DGD), pridobljena je večina potrebnih zemljišč in izdelan in potrjen investicijski program. Vloga za izdajo gradbenega dovoljenja bo na UE predvidoma oddana v začetku meseca oktobra. Razpis za izbiro izvajalca bo objavljen po pridobitvi vseh zemljišč in zagotovitvi finančnih sredstev. Ob upoštevanju navedenega ocenjujemo, da bi se gradnja lahko pričela sredi leta 2020 in zaključila predvidoma v letu 2021,” so na novinarska vprašanja odgovorili pri DRSI. Projektantska ocena vrednosti del znaša 7,2 milijona evrov, dejanska cena pa bo znana po izvedbi javnega razpisa za izbiro izvajalca gradbenih del, so še dodali.
Že lani aprila so predstavniki Impola, ministrstva za infrastrukturo in občine Slovenska Bistrica podpisali sporazum o izgradnji kablovoda in druge etape zahodne obvoznice. Gradnja bi se morala začeti že letos, a se je zamaknila zaradi dolgotrajnejšega pridobivanja potrebne dokumentacije. Župan občine Slovenska Bistrica Ivan Žagar zagotavlja, da za pridobitev manjkajočih zemljišč in ureditev služnosti po njegovih podatkih s strani občanov ne bo težav. Na občini so namreč pomagali pri pridobivanju zemljišč. S prošnjo za pomoč so se pri Impolu v začetku tedna obrnili tudi na štajerske poslance, ki so se soglasno strinjali, da je treba denar v proračunu čim prej zagotoviti, da se bodo dela lahko prihodnje leto začela.
Obvoznica, ki bo tudi prometno razbremenila središče Slovenske Bistrice, saj zdaj skozenj do Impola pelje 70 do 80 tovornjakov dnevno, bo omogočila tudi širitev obsega poslovanja znotraj industrijske cone Impol Slovenska Bistrica. Sicer pa je Skupina Impol peti največji slovenski izvoznik s 726 milijoni evrov letnega prometa.
VIR: Barbara Bradač, Večer
FOTO: Na tem mestu se bo nadaljevala 1,3 kilometra dolga zahodna slovenjebistriška obvoznica – in cevna infrastruktura, po kateri bo tekel kablovod (Aleš Kolar)
OTVORITEV PRENOVLJENEGA KOZOLCA V ČRETI
Občina Poljčane vabi na otvoritev prenovljenega kozolca v Čreti danes, 13. septembra, ob 17. uri v Zgornjih Poljčanah. Kozolec so uredili v okviru projekta Po poteh naravne in kulturne dediščine.
VIR: Tomaž Ajd, Štajerc
FOTO: Spletni portal novice.si
BISTRIČANI NA MOS 2016
49. Mednarodni sejem obrti in podjetnosti je sredi meseca septembra na Celjskem sejmišču gostil domače in tuje razstavljavce iz najrazličnejših obrtniških panog. Zadnja leta je zaznati večanje izdelkov široke potrošnje, v porastu je predvsem turistična panoga, ponudba gostinskih storitev, tudi hrane in pijač, s poudarkom na lokalni pridelavi. Bistriški vinarji, člani Konzorcija Ritoznojčan, so razstavljali v dvorani C, kamor so zaradi utesnjenosti v predhodnih letih letos preselili turistično-gostinsko ponudbo. Sejma so se kot že vrsto let udeležili naslednji vinarji: Trajnostno kmetovanje Zorjan, Domačija Gora pod lipo, Vinogradništvo Repnik, Vinogradništvo Frešer ter Vinogradništvo in vinarstvo Vehovar, v okviru Dežele vina Ritoznojčan pa je vnovič razstavljal tudi proizvajalec pohištva, izdelanega iz starih sodov barrique, A. in M.Wenzel.
Letos, na v primerjavi s prejšnjimi leti večjem razstavnem prostoru v središču dvorane C, je bil po besedah vinarjev obisk dober in zanimanje za ponovno obujenega ritoznojčana veliko. Blagovna znamka tako ponovno pridobiva na prepoznavnosti, razstavni prostor ritoznojčana pa je bil po naši oceni in mnenju obiskovalcev med lepše urejenimi, tudi po zaslugi unikatnega pohištva znamke Štok. Vinarji so povedali, da so bili s sejemskim nastopom tudi letos nadvse zadovoljni.
Kljub odpovedim nekaterih obrtnikov v zadnjem trenutku se je letošnjega sejma udeležilo sedem bistriških obrtnikov, ki že vrsto let razstavljajo v dvorani F. To so naslednji obrtniki oz. podjetja: Rastlinjaki Gajšek. d. o. o.; Lesna galanterija, Daniel Gajšt, s. p.; Šternmatik, Oskar Štern, s. p.; Mizarstvo, Mihec Žišt, s. p.; EMB Electronic, d. o. o.; podjetje Rajh Plus, d. o. o., s programom Dukin. Novinec med obrtniki v dvorani F je bil letos izdelovalec masivnega pohištva, podjetje Mizarstvo Fifer, Zvonko Fifer, s. p. Izdelki bistriških obrtnikov so pritegnili pozornost obiskovalcev, a kot pravijo razstavljavci, se nato med letom pokaže, kolikšen je sejemski učinek.
Letos prvič se je sejma s programom Avtodomi Megamobil, to je predelave kombijev v bivalnike oz. t. i. avtodome, na razstavnem prostoru za kamp in karavaning udeležilo tudi bistriško podjetje Megatekstil, d. o. o., ki sicer s svojim osnovnim programom, proizvodnjo zadrg, trakov, vrvi in mrež za šport in zaščito na sejmu sodeluje že vrsto
let. Sejemski odziv potencialnih kupcev, pravi direktorica podjetja, je bil zelo dober.
VIR IN FOTO: Tomaž Pristovnik, Informator
SPREJEM ZA VRHUNSKE BISTRIŠKE ŠAHISTE
Župan bistriške občine dr. Ivan Žagar je v gradu sprejel šahiste, ki so letos osvojili naslove najboljših. Županova darila in čestitko so sprejeli Žan in Aljoša Tomazini ter Klemen Sorčnik. Žan je absolutni državni prvak za leto 2012, Aljoša, ki je mojster Fide, se je v minulih letih izkazal na številnih šahovskih turnirjih, Klemen pa je državni prvak v dopisnem šahu. Velja povedati še tole: Žan Tomazini si je zagotovil mesto na mladinskem svetovnem prvenstvu, ki bo novembra v Mariboru, je dijak bistriške gimnazije, njegov brat Aljoša je zlati maturant iste gimnazije in študent medicine. Čestitkam se je pridružil tudi predsednik Šahovskega kluba Impol Slovenska Bistrica Jožef Jerovšek.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Sprejem za izjemne bistriške šahiste (z leve: Žan Tomazini, Klemen Sorčnik in Aljoša Tomazini) je pripravil župan dr. Ivan Žagar (Zdenko Kodrič)
REŠILI SO GA IZ GOREČEGA AVTOMOBILA
Danes okoli 13. ure je Operativno-komunikacijski center (OKC) PU Maribor prejel obvestilo, da na cesti Ptuj-Slovenska Bistrica vijuga osebni avtomobil. OKC je tja napotil policijsko patruljo Policijske postaje Slovenska Bistrica. Ob 13.10 sta policista v bližini Pragerskega opazila poškodovano vozilo. Ugotovila sta, da je 73-letni moški iz okolice Ptuja vozil osebni avtomobil Volkswagen Polo iz smeri Ptuja proti Slovenski Bistrici. Zunaj naselja Pragersko, v bližini podvoza pod železniško progo, je trčil v odbojno ograjo. Pri trčenju je vozilo zagorelo. Od vozila se je kadilo, notranjost je bila v dimu. Okoli njega so se zbirali ljudje in vpili, da je v vozilu človek, ter se umikali. Policista sta pristopila do vozila, v katerem je bil zaklenjen voznik, ta pa se ni odzival na klice policistov in je bil negiben. Policista sta zato zlomila steklo na vratih, iz gorečega vozila izvlekla voznika in ga na primerni razdalji od vozila položila v bočni položaj. Požar so pogasili gasilci PGD Pragersko, poškodovanega pa so prepeljali v UKC Maribor.
VIR: čk, Večer
NOVIH 25 ZAPOSLITEV NA PRAGERSKEM
Podjetje Hlebček po končani več kot dva milijona evrov vredni investiciji zaposluje 170 ljudi, tudi iz tujine, saj je za pekovski poklic v Sloveniji še (pre)malo zanimanja
Na Pragerskem so uradno predali v uporabo nove proizvodne prostore podjetja Hlebček, za katere so z opremo vred odšteli nekaj več kot dva milijona evrov. Po besedah Milene Šenveter, direktorice in polovične lastnice Hlebčka, bodo v novih prostorih izdelovali fino pekovsko pecivo, v njih bosta tudi sendvičarna in zamrzovalni del. Investicijo so zagnali aprila 2007 in jo v dobrih štirih mesecih dokončali, sedaj pa so število zaposlenih povečali za 25 zaposlenih, na skupno 170. Ob tem imajo tudi 16 pogodbeno zaposlenih, ki prihajajo iz tujih držav, kot so Slovaška, Bolgarija ter Bosna in Hercegovina, saj je za delo v pekarnah, tudi zaradi veliko nočnega dela, težko najti dovolj usposobljenih ljudi, še te morajo po večini sami prekvalificirati. Vsi njihovi tuji delavci so že dalj časa zaposleni v Sloveniji, veliko med njimi jih je delalo tudi na Hlebčkovi dolenjski lokaciji, v Vidmu-Dobrepolju, a so v Hlebčku tamkajšnjo nekdanjo Blatnikovo proizvodnjo z novo pridobitvijo ugasnili, s tem pa tudi tamkajšnjih 15 delovnih mest.Na začetku omenjene investicije je bilo kar nekaj težav, saj so deset let čakali, da se njihova 2,5 hektarja velika kmetijska zemljišča prekategorizira v stavbna, s samim gradbenim dovoljenjem in drugimi dovoljenji pa niso imeli težav, saj sta jim občina in upravna enota Slovenska Bistrica zelo pomagali in stali ob strani. V neposredni bližini tovarne so na Pragerskem kupili, adaptirali in na novo opremili tudi hišo, v kateri bodo lahko prebivali tuji delavci. V Hlebčku, kjer zelo veliko delajo za trgovsko verigo Hofer, pa tudi za druge trgovske verige, predvsem za Spar in Tuš, letno dosežejo okoli 11 milijonov evrov prihodkov in približno četrt milijona evrov čistega dobička. Podjetje deluje od leta 1990, še posebno hitro raste in se razvija v zadnjih letih, zlasti po letu 2006, ko so začeli sodelovati s Hoferjem. Precej izvažajo, v zadnjem obdobju celo v Savdsko Arabijo.
VIR IN FOTO: Damijan Toplak, Večer
VOJNA NAPOVED LAZARJU
Na eni izmed sej izvršnega sveta občinske skupščine v Slovenski Bistrici so sprejeli morda malce nenavadno, vendar pomembno odredbo: napovedali so vojno poljskemu polžu lazarju. Na območju Poljčan se je namreč ta slinast požeruh tako razpasel, da je resno ogrozil vrtnine in drugo vegetacijo.
Po uredbi so kmetijski pridelovalci zavezani ustaviti lazarjev bojni pohod s sredstvi, ki so v prosti prodaji za zatiranje tega škodljivca. Izvajanje odredbe nadzoruje občinski kmetijski inšpektor. Polž se je pretirano razširil zlasti zaradi tega, ker mu minula zima ni prišla do kože.
VIR: mip, Večer
FOTO: Fotografija je simbolična (Wikipedija)
Rodil se je nogometni vratar MLADEN DABANOVIĆ
13. septembra 1971 se je v Mariboru rodil slovenski nogometni vratar Mladen Dabanović. S slovensko nogometno reprezentanco se je podpisal pod številne uspehe, zaigral na evropskem prvenstvu (2000) in svetovnem prvenstvu (2002), skupaj pa državni dres oblekel na 25 tekmah.
Od 1995 do 1999 je igral za NK Rudar Velenje.
Člansko kariero je začel pri Mariboru, s katerim je osvojil dve pokalni lovoriki, v nadaljevanju kariere pa branil še za velenjski Rudar (slovenski pokal 1997/98), belgijski Lokeren, katerega član je bil v času največjih reprezentančnih uspehov (1999 – 2004), ptujsko Dravo in Aluminij iz Kidričevega, pri katerem kot trener vratarjev deluje še danes. Njegovo kariero je zaznamoval zanj zelo neprijeten zadetek Hrvata Dada Prša za Bežigradom v dodatnih kvalifikacijah za Euro 2004, po katerem je postal tarča zbadljivk.
VIR: Bistričan.si
FOTO: Twitter
SAMOMOR STARČKA V POLJČANAH
Obesil se je po enoletnem napovedovanju
Po Poljčanah je bril tako močan veter, da so ljudje trdili: »Gotovo se je kdo obesil!« In tokrat so imeli prav. Na Franclovem kozolcu so res našli obešenega neznanega starejšega moškega. Visel je na ne premočni vrvi le tri prste od tal. Našle so ga le slučajno ženske, ki so imele posla na njivi za kozolcem in so se, ko so ga zagledale, nemalo prestrašile. Obvestile so takoj lastnika kozolca in oblast. Obešenčevo identiteto so spoznali po poselski knjigi, ki jo je imel vtaknjeno za klobuk na tleh. Bil je 74 letni Simon Rober, bivši delavec, doma iz Hošnice v laporski fari. Po ugotovitvi identitete so prepeljali truplo bednega siromaka v poljčinsko mrtvašnico. Dan pred samomorom se je bil oglasil pri posestnici F. v Poljčanah, ki mu je postregla z jedjo in pijačo. Prenočeval je v občinski hiši, od koder se je ob 5. zjutraj po zajtrku napotil k usodnem u kozolcu, kjer so g a ob 8. že našli mrtvega. V smrt je šel menda radi pomanjkanja in starosti. Oni, ki so ga poznali, trdijo, da je že leto dni nosil v žepu vrv in dejal večkrat, da se bo obesil.
VIR: Mariborski večernik Jutra
Rodil se je duhovnik FRANC VROLIH
Franc Vrolih se je rodil 13. septembra 1915 na Frajštajnu na Spodnji Polskavi (občina Slovenska Bistrica) očetu Jožetu, koroškemu Slovencu, in materi Angeli iz Doba pri Domžalah. Na Frajštajn je pred grozotami maja 1915 odprte soške fronte pribežala njegova noseča mati. Za njim sta se rodila še dva brata in dve sestri. Družina Vrolih je prej živela v okolici Trsta, njegov oče – žandar – je bil v službi v avstro-ogrski vojski. Zadolžen je bil za kontrolo na vlakih in parnikih.
Po vojni so Vrolihi živeli na očetovi domačiji v Rožu na Koroškem, po plebiscitu 10. oktobra 1920 pa so izbrali jugoslovansko državljanstvo in se preselili v Ljubljano.
Franc Vrolih je bil posvečen 5. julija 1942 in imel novembra 1942 novo mašo ter odšel v Trviž pri Pazinu v Istri (Hrvaška).
Leta 1944 je v Trstu rešil tri Slovence, ujetnike, obsojene na dosmrtno ječo, za kar so ga fašisti hoteli na trgu v Bermu, sosednjem kraju Trviža, ustreliti, a grožnje zaradi posredovanja Cerkve niso uresničili. Leta 1945 ga je ljubljanski škof Anton Vovk poklical v Moravče, kjer je bil 18 let župnik in 15 let dekan.
Franc Vrolih je mnogo potoval; večkrat je bil v ZDA, obiskal je slovenske izseljence v Argentini, Avstraliji in na Novi Zelandiji, bil je tudi na Kitajskem, Japonskem in v Rusiji.
Franc Vrolih je umrl 23. decembra 1990 na Brdu pri Lukovici.
VIR: biografski-sb.si
13. september 1892
USTANOVLJENA PODRUŽNICA DRUŽBE SV. CIRILA IN METODA V SLOVENSKI BISTRICI
Napadalno avstrijsko šolsko društvo »Deutsher Schulverain«, ki so ga ustanovili maja 1880 na Dunaju, je bilo ustanovljeno z namenom, da bi z mrežo zasebnih otroških vrtcev in šol nadaljevati raznarodovanje in ponemčevanje tam, kjer ga niso mogli več z javnimi šolami. Močno protiutež temu društvu je v svojem času predstavljala Družba sv. Cirila in Metoda (CMD). CMD je imela podružnice po vsem slovenskem etničnem ozemlju in tudi v Gradcu, Leobnu in na Dunaju. Podružnice so zbirale prostovoljne prispevke za delovanje svojih vrtcev in šol. Niso pa bile podružnice zgolj nabiralniki denarnih sredstev, ampak kulturna in mnogokje prva žarišča narodnega ozaveščanja v narodnostno sovražnem okolju.
Družba sv. Cirila in Metoda v Slovenski Bistrici je bila ustanovljena z odlokom namestništva v Gradcu št. 20. 700, 13. septembra 1892. Prvi predsednik podružnice je bil odvetnik dr. Urban Lemež, 1892−1894, sledil so mu: Anton Hajšek, dekan, 1894−1895; ponovno dr. Urban Lemež, 1895−1896; Martin Medved, kaplan. 1897−1898; Ivan Grobelšek, kaplan, 1900−1907; Peter Novak, posestnik in gostilničar, 1919−1910; D. Serajnik, učitelj v pokoju, 1911−1912; dr. Urban Lemež, 1912−1913 in Ivan Gumzej, ključavničar, 1913−1918(?).
VIR: Andrej Vovko, Podružnice Družbe sv. Cirila in Metoda . . ., Zbornik občine Slovenska Bistrica I., 1983, str. 345, 346, 347
FOTO: Naslovna stran sprejemnice v Družbo sv. Cirila in Metoda iz začetka 20. stoletja (Zbornik občine Slovenska Bistrica I., 1983, str. 346)