
27. februar
Danes goduje GABRIJEL
Ime Gabrijel je svetopisemsko ime in izhaja iz hebrejskega imena Gabriel z nekdanjim pomenom »Bog je moja moč, božji junak«.
Moške oblike imena: Gaber, Gabor, Gabre, Gabri, Gabriel, Gabro, Jelko.
Ženske oblike imena: Gabriela, Gabrijela, Jelka, Gabi.

27. februar
USTANOVLJENO SLOVENSKO PLANINSKO DRUŠTVO
27. februarja 1893 je skupina planinskih zanesenjakov ustanovila Slovensko planinsko društvo, predhodnika današnje Planinske zveze Slovenije. Njegov prvi načelnik je postal Fran Orožen, SPD pa je delovalo predvsem kot branik slovenskega jezika, saj je stremelo k uporabi slovenščine pri označevanju poti in k uporabi slovenskih imen gora.

MEDOBČINSKO TEKMOVANJE V VELESLALOMU
V ponedeljek, 27. februarja 2023, je na Treh Kraljih potekalo medobčinsko tekmovanje v alpskem smučanju (veleslalom). Učenki Podružnične osnovne šole Zgornja Ložnica sta odlično zastopali šolo.
Ajda Priš je v kategoriji mlajših učenk zasedla odlično 1. mesto, Neža Pirš pa 8. mesto. Obema iskreno čestitamo za borbenost in odlične rezultate.
VIR: Aktiv ŠPO, POŠ Zgornja Ložnica

KONCERT ETNO BANDE POSEBEN GUŠT
Zavod za kulturo Slovenska Bistrica vabi na koncert Etno bande Poseben gušt, ki bo v sredo, 27. februarja, ob 19.30 v viteški dvorani Bistriškega gradu. Etno banda Poseben gušt prihaja iz Novega mesta in bližnje okolice. Izvajajo izključno pesmi Iztoka Mlakarja. Na čelu bande je z originalnim in avtentičnim glasom vrhunski imitator, vokalist in interpret Iztokove poezije, ki ga spremljajo kitara, harmonika in kontrabas. Glasba je interpretirana delno govorno in delno s petjem, lahko bi rekli v obliki šansonov. Vstopnice po deset, osem in pet evrov so na voljo v sprejemni pisarni Bistriškega gradu.
VIR:Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Poseben gušt (Spletna stran skupine)

27. februar 2017
ZOPET MOČAN VETER NA SPODNJI POLSKAVI
27. februarja 2017, so ob 20.21 na Spodnji Polskavi, občina Slovenska Bistrica, morali posredovati gasilci PGD Spodnja Polskava, Pragersko in Slovenska Bistrica. S strehe telovadnice na Spodnji Polskavi so odstranili folijo, ki je bila položena na petkovi intervenciji, 24. februarja 2017, a jo je močan veter raztrgal. Ponovno so prekrili 250 kvadratnih metrov strehe ter dodatno utrdili nepoškodovano folijo na preostalem delu strehe s čimer so dodatno zaščitili celotno streho. Intervencija je bila zaključena ob 1:15.
VIR: PGD Spodnja Polskava
FOTO: Gasilci med popravilom strehe (PGD Spodnja Polskava)

27. februar 2016
KONCERT ZBORA SLOVENSKE FILHARMONIJE NA PRIHOVI
Pretekli konec meseca, se je na Prihovi odvijalo praznovanje 250 – letnice obstoja samostojne župnije, saj je pred tem je bila Prihovska cerkev podružnica pražupnije Slovenske Konjice.
Jubilej se je obeležil že na predvečer slovesnega praznovanja, v soboto, 27. februarja 2016, ko je v župnijski cerkvi na Prihovi potekal koncert Zbora Slovenske filharmonije pod vodstvom dirigentke Martine Batič, kar je bilo za župnijo zgodovinskega pomena. Čeprav je ta profesionalni pevski sestav že pred leti gostoval v Oplotnici in lansko leto v Slovenskih Konjicah, je bil tokratni koncert drugačen. Filharmoniki so ga posvetili 250-letnici župnije, hkrati pa je bil koncert posvečen spominu na pokojnega duhovnika dr. Ludvika Počivavška, ki je deloval tudi na Prihovi in bil dolgoletni imetnik abonmaja in podpornik Zbora Slovenske filharmonije ter organizator obiskov vokalnega abonmaja za širšo javnost. Zboristi Slovenske filharmonije so predstavili pester program iz različnih stilnih obdobij s poudarkom na sakralni glasbi. Ob tej priložnosti so ob ubranih glasovih profesionalnih pevcev zazvenele tudi prihovške orgle, ki so za župnijo pravi glasbeni biser in so bile na novo postavljene leta 2000. Koncert si je ogledalo nekaj čez 300 ljudi, ki so cerkev Matere Božje na Prihovi prijetno napolnili in s toplimi aplavzi cerkev tudi ogreli; dogodek je s svojo prisotnostjo povzdignil tudi konjiški župan gospod Miran Gorinšek s soprogo. Organizatorji koncerta, KUD Zbor Marije zavetnice na Prihovi, je bil s koncertom zelo zadovoljen in počaščen, saj so lahko v začetku koncerta ob pozdravnem nagovoru župnika dr. Slavka Krajnca tudi s pesmijo pozdravili velike slovenske glasbenike.
Po koncu koncerta je v dvoranah sledila pogostitev, ki so jo pripravile domače gospodinje. Nanjo so bili povabljeni vsi nastopajoči ter tudi obiskovalci koncerta.
VIR IN FOTO: KUD Zbor Marije zavetnice na Prihovi

SREDNJA ŠOLA SLOVENSKA BISTRICA GOSTILA PRVI STARTUP VIKEND ZA OSNOVNOŠOLCE
Na Srednji šoli Slovenska Bistrica so v petek, 27. in v soboto, 28. februarja 2015, gostili prvi Startup vikend za osnovnošolce. Mladi so pod vodstvom prostovoljcev podjetniškega inkubatorja Ustvarjalnik spoznavali podjetništvo.
Kot mentorji so sodelovali tudi dijaki Srednje šole Slovenska Bistrica, ki z Ustvarjalnikom že dlje časa razvijajo komunikacijske in podjetniške veščine. Med drugim so ustanovili dve dijaški podjetji in dobili dve nagradi. Šola tako svoj program bogati z izvirnimi vsebinami.
Loteva se jih smelo in med prvimi v Sloveniji nasploh. Zaključka projekta s predstavitvijo najboljših idej sta se v soboto udeležila tudi župan Občine Slovenska Bistrica dr. Ivan Žagar in direktor podjetja Aha Emmi Roman Stegne.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš Kolar

IZBRALI OBČINSKI SPOMINEK
Na natečaju za izbor turističnega spominka občine Slovenska Bistrica je žirija med 28 prijavljenimi spominki izbrala čašo, nekakšno repliko glinaste čaše za pitje iz 14. stoletja. Originalno čašo so na dvorišču bistriškega gradu odkrili arheologi. Avtorici novega spominka sta Stanka Janžič in Ljubica Zgonec Zorko iz bistriškega Centra domačih in umetnostnih obrti. Drugo mesto je osvojila vrečka za zelišča, izdelali so jo v Ljudski univerzi Slovenska Bistrica na eni od delavnic. Tretje mesto med prijavljenimi spominki pa je osvojila pletena nogavica iz domače ovčje volne, izdelal jo je Srečko Juhart. Vsi spominki so bili razstavljeni v salonu bistriškega gradu.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Bistriška čaša (Iz kataloga razstave)

27. februar 1992
IZKOP ŽRTEV IZ ROVA B V ZGORNJEBISTRIŠKEM BUNKERJU
Po tem, ko so končali pripravljalna dela za dostop do rova, so začeli z izkopavanjem. Na človeške posmrtne ostanke so naleteli 27. februarja 2002 na dolžini rova 29,2 m. Sledil je nekajdnevni premor. Nato pa so dela od 7. marca 2002 do 29. marca 2002 potekala v sodelovanju s kriminalistično policijo in ostalimi izvedenci, ki jih je na predlog okrožnega tožilstva določil preiskovalni sodnik. Tako kot v rovu A se je delo rudarske stroke omejilo na izkop in zagotavljanje varnosti za delavce, ki so zbirali okostja. Ta so bila kot v rovu A komprimirana med hribino v talnem delu proge do 50 centimetrov.
V območju dolžine sedem in pol metra (16 m2) so izkopali in iznesli vseh 200 okostij. Večina kosti je bila poškodovanih, domnevno zaradi pritiska zemlje in kamenja po zasutju rova, do katerega je prišlo verjetno po eksploziji ter sesedanju rova, delno pa tudi zaradi trohnenja. Nobena lobanja ni bila ohranjena povsem v celoti. Med ostanki niso našli zoglenelih ali termično poškodovanih trupel, kar ne potrjuje govoric, da so trupla sežigali v pečeh Impola.
VIR: Ferenc, Mitja Zbornik občine Slovenska Bistrica III, str. 339
FOTO: Dr. Borut Štefanič med delom v rovu B (PU Maribor)

27. februar 1980
BISTRIŠKI ZBORNIK
Redka so mesta na Slovenskem, ki se lahko pohvalijo s tako častitljivo starostjo kot Slovenska Bistrica, ki se prvič pojavi v pisnih virih že leta 1227. Prav zato so se v Bistrici odločili, da izdajo o svojem mestu zbornik, kjer bo prikazana njegova dolga zgodovina. Zbornik, ki naj bi izšel konec leta 1982, bo imel okoli 430 strani, 60 fotografij, pet črtanih klišejev in štiri barvane celostranske fotoreprodukcije.
V njem naj bi bila predstavljena dela osemindvajsetih avtorjev, od zgodovine razvoja industrije, obrti, šolstva, dialektov pa do ljudskih pesmi in leposlovnih prispevkov pisateljev domačinov. Zbornik bo kot kaže natisnjen v 3.500 primerkih, cena izvoda v prodaji pa se bo sukala okoli 200 dinarjev.
VIR: Večer

PIONIRJI SO TEKMOVALI V SMUČANJU
Nedaleč od Treh kraljev na Pohorju so se pomerili v smuku in slalomu učenci osnovnih šol bistriške občine. Največ uspeha so imeli šolarji iz Slovenske Bistrice. V slalomu je zmagal Horvat (Slovenska Bistrica), v smuku pa Flis (Poljčane). V kombinaciji je bil najboljši Horvat. Med ekipami je prvo mesto v smuku in slalomu osvojila osnovna šola Slovenska Bistrica. V smuku so bili drugi Poljčančani, tretji pa Črešnjevčani, medtem ko so bili v slalomu drugi učenci iz Šmartna, tretji pa iz Črešnjevca.
VIR: D. U., Večer

SMRTNA NESREČA NA ČREŠNJEVSKI ŽELEZNIŠKI POSTAJI
27. februarja 1954, je na črešnjevski postaji bistriški vlak povozil gluhonemo Macuh Marijo, ženo Albina Macuha. Mož je bil isti dan za pričo pri poroki Vučina Ivana in Fride iz Jez. Po cerkveni poroki so se opoldne vsi odpeljali z bistriškim vlakom na črešnjevsko postajo, kjer so čakali vlak za Ptuj, kjer naj bi bila gostija. Na postaji so šli vsi v gostilno in bili tam dobre volje. Ko je vlak privozil na postajo, so vsi tekli iz gostilne na vlak. Bistriški vlak se je ravno takrat premikal. Ponesrečenka je tekla naravnost pod vlak, ki jo je do smrti povozil.
VIR: Kronika župnije sv. Jerneja Slovenska Bistrica
FOTO: Stran 91 župnijske kronike, kjer se začno 11. 7. 1919 zapisi v slovenščini

27. februar 1924
ŽELEZNIŠKA NESREČA NA PRAGERSKEM
Na Pragerskem se je zopet zgodila lahka železniška nesreča, ki pa ni zahtevala nobenih žrtev, kakor tudi ne prevelike materijalne škode. Pri vlaku, ki vozi zjutraj ob 6.20 v Čakovec, so pri čuvajnici št, 1 skočila dva osebna vozova med vožnjo s tira. Sreča, da je vlak počasi vozil. Pri vsem tem pa vlak ni imel niti toliko zamude. Tokom dobre pol ure je bil vlak že pripravljen za odhod; seveda z drugo garnituro, ki je na Pragerskem v rezervi.
VIR: Tabor

UČITELJ SABATI VLOŽIL PROŠNJO ZA UPOKOJITEV
Nadučitelj na Zgornji Polskavi Josip Sabati je 27. februarja 1924 vložil prošnjo za upokojitev; ukaz o njegovi upokojitvi nosi datum 23. maj 1924.
VIR: Mirko Munda: Zgornja Polskava in njena okolica, str. 202
FOTO: Josip Sabati (biografski-sb.si)
