31. maj
Danes goduje ŽELJKO
Ime Željko je skrajšana oblika imena Želimir, ki je zloženka iz besed želéti in mir. Imenu Željko po pomenu približno ustreza latinsko ime Desiderius z žensko obliko Desideria, ki se povezuje z latinskima besedama desiderium v pomenu »hrepenenje, želja« in desiderio v pomenu »hrepeneti, želeti, zahtevati«.
Ostale različice imena: Želidrag, Želimir, Želimirko, Željen, Željo, Želomir, Želko.
31. maj
SVETOVNI DAN BREZ TOBAKA
Svetovni dan brez tobaka (kratica SDBT; angleško World No Tobacco Day, WNTD) se vsakoletno obeležuje po vsem svetu 31. maja. Vsakoletno obeleževanje opominja javnost na nevarnost kajenja tobaka, poslovne prakse proizvajalcev tobaka, prizadevanja Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) za boj proti uporabi tobaka ter to, kaj lahko ljudje po svetu naredijo glede tega za upoštevanje svoje pravice do zdravja in zdravega življenja ter zaščito prihodnjih generacij.
NEPOZABEN PEVSKI USPEH
MPZ OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica se je od 31. maja do 3. junija udeležil 46. Mednarodnega zborovskega tekmovanja »Mundi Cantant«, ki je potekalo v Olomucu na Češkem. Poželi so odličen in nepozaben uspeh ter se s tem zapisali v zgodovino.
Kljub naporni in dolgi poti smo se veselili prihoda na končni cilj. Vedeli smo, da so odlično pripravljeni, a nihče si ni mislil, da bodo na koncu dosegli tako izjemen uspeh.
Po nastanitvi v hotelu so se odpravili v osrčje češkega mesta. Ogledali so si otvoritveni koncert, prav tako pa so se začeli privajati na Reduto – dvorano, v kateri smo nastopili naslednji dan. V petek so se po zajtrku odpravili na tonsko vajo, ki jim je zelo dobro uspela. Pozneje so šli v Slovesky dom, kjer smo izvedli še zadnje vaje. Po kosilu so odhiteli v Moravsko filharmonijo, kjer so se pripravili na tekmovalni nastop. Po odličnem motivacijskem govoru zborovodkinje Nadje Stegne so pogumno stopili na oder. Odlično so odpeli v svoji tekmovalni skupini in zasedli 1. mesto ter osvojili zlato medaljo v svoji tekmovalni skupini. Naslednji dan so dopoldan izvedli še nekaj vaj, saj so vedeli, da je velika verjetnost, da se uvrstijo v veliki finale, v katerem nastopi le pet najboljših zborov tekmovanja. In res, na razglasitvi finalistov so povedali, da jim je uspelo. Poklicali so našo šolo. Navdušeno so izvedli še zadnjo vajo. Spodbujali so jih zborovodkinja, gospa ravnateljica in vsi spremljevalci, kar jim je vlilo še več poguma za zadnji nastop. Zadnji nastop je bil zagotovo najbolj vrhunski, in to brez ene same napake. Sledila je slovesna podelitev, na kateri so prejeli nagrado za najboljši zbor po mnenju javnosti in postali tido absolutni zmagovalci celotnega tekmovanja. Premagali so odrasle in otroške zbore. Prejeli so prečudovit pokal in kljub močni konkurenci zmagali v svoji kategoriji, v glasovanju javnosti in finalu 46. mednarodnega pevskega tekmovanja.
VIR: Matic Mohorko, OŠ Poh. Odreda Slovenska Bistrica, Informator
FOTO: Arhiv OŠ Pohorskega odreda
PARTIZANSKI PEVSKI ZBOR PINKO TOMAŽIČ IZ TRSTA V BISTRIŠKEM GRADU
V soboto, 31. maja 2014, je Slovenska Bistrica gostila Partizanski pevski zbor Pinko Tomažič iz Trsta, ki neprekinjeno deluje že 42 let. Prvi dirigent in ustanovitelj zbora je bil leta 1972 Oskar Kjuder, nekdanji partizan, nasledila pa ga je Pia Cah, ki zbor vodi še danes.
Glavno poslanstvo zbora je prenašanje izročila NOB in odporniškega gibanja, ohranitev partizanske pesmi, posredovanje idealov miru, bratstva in enakopravnosti med narodi.
Za njimi je več kot tisoč nastopov tako doma kot v tujini, ime pa si je zbor nadel po tržaškem partizanu in narodnem heroju Pinku Tomažiču, ki je pod streli okupatorjev padel leta 1941.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš Kolar
KONCERT ŽePZ SVOBODA IN RAZSTAVA
31. maja 2008 ob 19.30 je bil v Domu Svobode Slovenska Bistrica koncert ženskega pevskega zbora DPD Svoboda. Ob tej priložnosti so pevke, ki jih vodi prof. Teja Mlakar, pripravile bogat izbor zborovskega petja, v goste so povabile učence bistriške glasbene šole in harmonikarja Nina Jamnika. V preddverju dvorane pa Magda Turk, članica ženskega pevskega zbora, vabi še na razstavo ročnih del z naslovom S kvačko.
VIR: Tednik Panorama
RANKU LESKOVARJU NI USPELO
Na elitnem mnogobojskem mitingu v Götzisu Ranku Leskovarju (AD Almont Slovenska Bistrica) ni uspelo izpolniti olimpijske norme 7700 točk. Osvojil je dvajseto mesto, zbral je 7444 točk, kar je njegov osebni rekord. V Götzisu je slavil Čeh Roman Sebrle (8842), drugi je bil Američan Tom Pappas (8732), tretji pa Kazahstanec Dmitrij Karpov (8512).
VIR: šr, Večer
Umrl je agronom in sadjar VINKO GORNJAK
Vinko Gornjak se je rodil na Smolniku nad Rušami 17. januarja 1899 materi Josipini Krulc, kasnejši lastnici hotela ‘Avstria’ in posestnici v Slovenski Bistrici.
Po končani osnovni in meščanski šoli (1911−14) je nadaljeval šolanje na Sadjarski in vinarski šoli v Mariboru (1914−17), kjer ga je takratni direktor šole Franc Zweifler priporočil za nadaljnji študij v Klosterneuburgu pri Dunaju (Avstrija). Že kmalu po vpisu je bil zaradi izbruha 1. svetovne vojne mobiliziran in poslan na soško fronto. Po končani vojni se je javil med Maistrove borce (1918−19) in bil pozneje več let predsednik občinske Zveze borcev za severno mejo v Slovenska Bistrica. Študij v Klosterneuburgu je nadaljeval po vojni in ga leta 1922 končal z odliko. V Tullnu (Avstrija) je istega leta opravil še čebelarski tečaj, nato pa se je na izpopolnjeval na Višji vinarski in sadjarski šoli v Bad Kreuznachu v Porenju (Nemčija) ter na posestvu Hahnheimu pri Mainzu (1922−23, Nemčija).
Po vrnitvi domov je najprej vodil materino posestvo v Slovenski Bistrici, kjer je ustanavljal in vodil okrajne in občinske kmetijske organizacije: kmetijsko podružnico, sadjarsko in vrtnarsko podružnico ter podružnico vinarskega društva. Enajst let je bil predsednik podružnice Kmetijskega društva, upravnik njenega poskusnega posestva ‘Ritoznoj’ in skladišča ter trgovine za preskrbo kmetijstva. Ustanovil je in več let vodil Selekcijsko društvo za belo slovensko govedo ter Gozdno-pašniško zadrugo na Pohorju. Največjo skrb je posvetil izobraževanju kmečke mladine, zato je ustanovil kmetijsko nadaljevalno šolo in društvo kmečkih fantov in deklet; prirejal je predavanja in strokovne tečaje. Tako je bil skoraj 20 let osrednja osebnost vsega napredka v okraju, zato ga je banska uprava leta 1932 imenovala za banskega svetnika, leta 1935 pa je bil izvoljen za poslanca v beograjski parlament.
S pričetkom 2. svetovne vojne so Nemci in nemčurji prilagodili delo strokovnih organizacij svojim interesom. Za narodnozavednega Gornjaka tam ni bilo prostora, zato se je umaknil na svoje posestvo in se pridružil aktivistom Osvobodilne fronte (OF).
Po osvoboditvi je bil izvoljen za člana Okrajnega ljudskega odbora (OLO) Poljčane in okrožja v Mariboru, razen tega je delal v raznih komisijah, svetih in skladih v gospodarstvu, v selekciji, semenarstvu in varstvu rastlin. Leta 1949 je bil imenovan za upravnika kmetijskega gospodarstva v Slovenski Bistrici, kjer si je prizadeval, da bi z arondacijo in melioracijami pridobil zemljišča za sodobno pridelavo, za obnovo sadovnjakov in vinogradov. Več kot desetletje je bil predsednik Vodne skupnosti Ložnica, ki je regulirala 8 km struge in izboljšala 640 ha zamočvirjenega sveta. Iz tistega časa so tudi obširni vinogradi v Kovači vasi in Ritoznoju. Na svoji parceli je nekaj let prideloval po 60 do 100 ton sadja, ki ga je odkupilo podjetje Sadje in zelenjava iz Ljubljane ali podjetje Povrtnina iz Maribora.
Po upokojitvi leta 1965 je Gornjak opravljal le razne strokovne in družbene naloge kot delegat v Zvezi društev kmetijskih inženirjev in tehnikov Slovenije ter v kmetijski zadrugi.
Vinko Gornjak je umrl 31. maja 1993 v Slovenski Bistrici, kjer je tudi pokopan.
VIR: biografski-sb.si
TINJČANI ŠE VEDNO BREZ POŠTE
Milijon dinarjev za šolo
Krajevno skupnost Tinje sestavljajo prebivalci naslednjih zaselkov: Veliko in Malo Tinje, Planina, Urh, Turiška In Jurišna vas, Fošt, Radkovec, Rep in Tinjska Gora (vzhod—zahod). Največja razdalja je med Planino in Tinjsko Goro — 12 kilometrov.
Po številu prebivalcev je krajevna skupnost Tinje med najmanjšimi skupnostmi v bistriški občini. Naša sogovornika, predsednik skupščine KS Ivan Gracej in predsednik sveta Maks Tramšek, sta povedala da v enajstih zaselkih živi 875 prebivalcev, od katerih je vsak četrti zaposlen v dolini, 56 jih še kmetuje, čistih kmetov pa je samo še štirinajst. V skupnosti imajo dotrajano šolo ter trgovino in pošto v zasebni hiši, telefona pa zvonita samo v šoli in pri gostilničarju. »Kmalu bomo dobili novo trgovino. Soglasja za prizidek so že v naših rokah in vse kaže, da bo bistriška Planika v nekaj mesecih zgradila sodobno prodajalno s skladiščem,« je rekel Maks Tramšek.
»Če bi našo skupnost hoteli temeljito predstaviti, bi morali začeti pri komunali. To področje je namreč na Pohorju najbolj občutljivo. Z denarjem prejšnjega in sedanjega samoprispevka moramo urejati 32 kilometrov makadamskih cest, asfaltirali pa smo cesto od Slovenske Bistrice do Tinja,« je rekel Ivan Gracej. »S cestami je mnogo problemov. Ko dežuje, nam hudourniki odnesejo gramoz in moramo na novo posipati. Precej težav nam zdaj povzroča tudi šibka napetost električnega toka. Z občani smo se dogovorili, da bomo postavili štiri transformatorje — v Repu in na Tinjski Gori pa bomo menda obnovili omrežje,« je dodal predsednik skupščine.
Maks Tramšek je povedal, da bodo s samoprispevkom, ki so ga izglasovali lani, zbrali pet milijonov dinarjev. Največ denarja bodo porabili za urejanje cest, pluženje pozimi, za transformatorje, milijon pa bodo primaknili za gradnjo nove šole. »Sola je tudi največja želja,« je zatrdil predsednik sveta KS.« Že petnajst let čakamo na njeno gradnjo. Upam, da se bodo občani drugih bistriških skupnosti odločili za 4. občinski samoprispevek in dokazali, da solidarnost ne pozna meja. Ko bo šola zgrajena, bomo uredili tudi okolje. Prepričan sem, da bodo Tinjčani opravili še kakšno drugo delo.«
Od prebivalcev Tinja smo še zvedeli, da jim greni življenje divjad. Že nekaj let so hribovske kmetije brez ovsa in žita – divji prašiči pa so se zdaj lotili še krompirja in zelenjave.
VIR: Z. Kodrič, Večer
FOTO: Ivan Gracej (levo) in Maks Tramšek (Večer)
VAJA REŠI ŽIVLJENJE
Mladi so bili hitri in spretni!
V telovadnici osnovne šole Pragersko je bilo v soboto, 31. maja 1980, jubilejno deseto tekmovanje ekip prve pomoči in civilne zaščite za območje občine Slovenska Bistrica.
Tekmovanja, organizirala sta ga občinski odbor RK in oddelek za ljudsko obrambo Slovenska Bistrica, se je udeležilo skupno 73 ekip, od tega 16 ekip mladih članov RK. Največ spretnosti in znanja med njimi je pokazala ekipa tabornikov iz šole Makole, z majhnim zaostankom točk pa ji sledita drugouvrščena ekipa OŠ Pohorskega odreda, Slovenska Bistrica in OŠ Veljka Vlahovića iz Črešnjevca.
Med ekipami PP in CZ iz delovnih organizacij in krajevnih skupnosti pa so bile najuspešnejše tekmovalke iz osnovne šole Minke Namestnik — Sonje, Slovenska Bistrica, pred ekipo KS Pohorskega odreda — Cvetlična ulica, Slovenska Bistrica, in TOZD Granit, Slovenska Bistrica.
VIR: V. H., Večer
FOTO: Mladi so bili hitri in spretni! (V. H.)
IVICA ŠERFEZI V SLOVENSKI BISTRICI
Na devetdnevni turneji po Sloveniji se je pevec Ivica Šerfezi z ansamblom Allegro ustavil tudi v Slovenski Bistrici. Nastopil je v avli nove šole v četrtek, 31. maja 1968, ob 19. uri. V sporedu sta sodelovala tudi pevka Lada Kos in pevec iz Ljubljane Franc Koren.
VIR: Večer
FOTO: Ivica Šerfezi na naslovnici male plošče
NAPOVEDUJEJO OTVORITEV RAZGLEDNEGA STOLPA NA BOČU
Okupator v svojem divjem besu ni niti prizanesel podružnici planinskega društva v Poljčanah, ki je že leta 1929 postavila razgledni stolp na Boču ter zgradila planinsko kočo kot zasilno zavetišče v Boškem sedlu. Okupator je večino inventarja uničil ali odpeljal.
Ko so leta 1943 naši hrabri borci na planjavi zažigali plamen narodnoosvobodilne borbe med našim ljudstvom, so švabi iz strahu pred partizani porušili stolp.
Takoj po osvoboditvi je bila ustanovljena podružnica Planinskega društva Slovenije, v Poljčanah, ki je popravila uničeno restavracijo pri Sv. Miklavžu in uredila zasilno pot na Boč.
Na željo vsega prebivalstva je podružnica letos v aprilu sklenila, da bo obnovila stolp. Pričela se je gradnja in je delo s pomočjo vsega okoliškega prebivalstva tako napredovalo, da bo stolp predan v uporabo v nedeljo, 9. junija. Otvoritev stolpa je združena z manifestacijo za naše lepe planine ter počaščena spominu vseh padlih partizanov na boški planoti.
Svečanosti se bodo pričele na predvečer 8. junija s kresom. 9. junija bo zjutraj ob 6. uri budnica v Peklu in Poljčanah ter skupen odhod k Sv. Miklavžu na Boč. Ob 9. uri odhod do stolpa. Sledila bo otvoritev stolpa in ogled. Po otvoritvi bo ljudsko veselje. Sodeluje godba iz Slov. Bistrice ter pevski zbor iz Poljčan.
V slučaju slabega vremena je preložena prireditev na binkoštni ponedeljek dne 10. junija.
Zveze z vlakom so iz obeh smeri ugodne.
VIR: Večernik
OBEŠENEC V SKLADIŠČU
Ko so nekatere stranke prišle v trgovino 55-letnega Ivana Skvarče v Sp. Polskavi, so našle sicer trgovino odprto, toda trgovca ni bilo. V trgovini se je nabralo precej ljudi, ki so zaman čakali Skvarčo, da bi jim postregel. Neka stranka pa je naposled vendarle odšla v skladišče, da bi trgovca poklicala, toda našla je Skvarčo na nekem tramu obešenega. Kaj ga je gnalo v tako žalostno smrt, doslej še ni ugotovljeno
VIR: Mariborski večernik Jutra
Umrl je slikar TOMAŽ FANTONI
Tomaž Fantoni se je rodil 16. decembra 1822 v Huminu.
Študiral je arhitekturo, zraven pa izredno tudi slikarstvo. Leta 1857 se je pridružil slikarjem, ki so hodili na delo v Avstrijo, kjer je poslikovali cerkve in slikali oltarne podobe. Leta 1861 je poslikal prezbiterij stare, leta 1937 porušene čadramske cerkve. Med 1886−87 je poslikal Marijino cerkev na Prihovi. Njegove freske so še v prezbiteriju cerkve na Zgornji Ložnici.
Tomaž Fantoni je umrl 31. maja 1892 v Slovenskih Konjicah.
VIR: biografski-sb.si
Rodila se je poštna uradnica PAVLA HERMAN
Pavla Herman se je rodila 31. maja 1866 na Zgornji Polskavi.
Bila je poštna uradnica v pokoju in veleposestnica.
Umrla je v taborišču Šterntal (Strnišče, Kidričevo), kamor so jo zaprli po koncu 2. svetovne vojne.
VIR: biografski-sb.si