Slikovito dolino Bistriškega vintgarja je ustvaril pohorski potok Bistrica, ki ustvarja razgibano sotesko, polno brzic in bujnega gozdnega rastja.
V čudovitem naravnem okolju, privlačnem zaradi redkega rastlinstva, raznovrstnih kamnin in svoje slikovitosti vintgar skriva tudi nekaj znamenitosti, npr. tako imenovani Rimski kamnolom marmorja, 13 m visok slap Šum, eden od treh in številne ostaline starih mlinov in žag.
V začetku 20. stoletja je bila po vintgarju zgrajena tudi okrog 10 km dolga lesena vodna drča za plavljenje lesa na žago v Zgornjo Bistrico. Imenovali so jo »riža«. Za postavitev drče, ki je obstajala do leta 1955, so porabili okrog 2660 kubikov smrekovega in jelovega lesa. Les so plavili spomladi in jeseni, na dan lahko tudi do povprečno 125 kubikov hlodov ali 240 kubikov drv. Drčo so redno popravljali in vzdrževali. Na vrhu drče so spravljali les s cepini v korito. Med plavljenjem lesa so bili tudi ob drči razporejeni gozdni delavci, ki so pazili, da se ni zagozdil ali da ga ni zagnalo iz korita in so ga metali nazaj v drčo. Vodno drčo so napajali zvrha in na približno 500 metrov s strani, iz stranskih žlebov.
V prvi polovici 20. stoletja je bistriški posestnik grof Attems na zemljišču Rajhove kmetije v bližini vintgarja postavil žago za razrez lesa, ki so ga plavili. Danes tam stoji del replike lesene vodne drče.
Natalija Sinkovič
Vir: Pokrajinski muzej Maribor, Pohorje, mozaik raznolikosti