V telovadnici osnovne šole na Pragerskem so konec prejšnjega tedna, 5. in 6. aprila, pripravili tradicionalno, že 7. mednarodno razstavo Cvetje, ki ne ovene. Udeležilo se je je 180 razstavljavcev iz Slovenije in Hrvaške.
Prvo razstavo cvetja, ki ne uvene so na Pragerskem pripravili že leta 2016, letošnja je že 7. po vrsti. »Podobno razstavo pripravljajo tudi na Vranskem, a so tam razstavljene le rože iz krep papirja, mi pa smo idejo razširili na izdelke rož tudi iz drugih materialov,” pove predsednica TD Breza Pragersko Gaj in organizatorka Milena Furek. Na razstavi se je pokazalo, da idej ustvarjalcem nikoli ne zmanjka, in da cvetje izdelujejo iz najrazličnejših materialov. “Prevladuje krep papir, najdemo tudi cvetje iz gline, iz nogavic, kvačkane in pletene rože, iz odpadne plastike, iz ličja, lesa … Skratka iz najrazličnejših materialov je cvetje, ki je te dni razstavljeno na Pragerskem,” še dodaja Furekova. Na razstavi je sodelovalo tudi domače turistično društvo. “V našem društvu je ekipa petih izdelovalcev, ki vsak zase izdeluje cvetje, občasno se dobimo na skupnih srečanjih, pripravljamo pa tudi delavnice ustvarjanja cvetja iz krep papirja. Povabijo nas razne šole, društva upokojencev in domovi starostnikov. Še posebej me veseli, da ta tradicionalna rokodelska tehnika zelo pritegne tudi mlade, tako da se ne bojim, da bi izumrla,” še pove Milena Furek, ki je za svoje izdelke prejela častni naziv Priznana rokodelka in certifikat Art & Craft Slovenija. “Neverjetno koliko novih in izvirnih idej lahko vidimo na razstavi. Zelo pomembna pa je izmenjava mnenj o izdelovanju, izkušnjah, materialih. Na vsakem koncu Slovenije se najdejo drugačni načini. In veseli me, ko vidim, da izdelovalci med seboj tkejo prijateljstva in se radi vračajo na razstavo tudi k nam.”

Ohranjanje rokodelske dediščine, kot je ustvarjanje cvetja iz krep papirja, ima neprecenljivo kulturno vrednost, saj povezuje preteklost s sedanjostjo in ohranja znanja, ki so se prenašala iz roda v rod. Gre za ustvarjalno in hkrati meditativno dejavnost, ki izraža spoštovanje do tradicije, hkrati pa omogoča sodobne interpretacije in nove oblike umetniškega izražanja. Zelo pomembno pa je te rokodelske veščine negovati, jih vključevati v sodobne ustvarjalne prakse in jih prenašati na mlajše generacije. Na razstavi je svoje cvetje iz lego kock predstavila tudi učenka 4. razreda Maša Šinkovec. »Babi mi je lani za veliko noč kupila lego sestavljanko rože. Zelo sem bila vesela darila in seveda cvetje takoj sestavila, babi mi je nato kupila še več sestavljank in vse danes predstavljam na razstavi. Tudi sicer že od nekdaj rada sestavljam lego kocke in tudi drugače ustvarjam. Babi pa me je naučila tudi ustvarjati rožice iz krep papirja,« pove zgovorna Maša.

Razstava je vsako leto bogatejša, vsako leto je zanjo več zanimanja, s svojo barvitostjo in ustvarjalno energijo pa vsakič znova pritegne številne obiskovalce, tudi razstavljavci se vedno znova radi vračajo. Na prireditvi se je predstavil tudi prekmurski pozvačin, ki pisano opravljen hodi od hiše do hiše in vabi na svatbo, zapeli in zaigrali so ljudski pevci in godci iz vse Slovenije.
