V torek, 1. oktobra, je bil v Odmevih na nacionalni televiziji gost župan dr. Ivan Žagar. Povzemamo nekaj njegovih odgovorov na vprašanja voditelja Igorja Berganta.
VODITELJ IGOR E. BERGANT: Župan Ivan Žagar, sami ste včerajšnje mučenje čakajočih v vaši občini pred zdravstvenim domom ocenili za nevzdržno. Danes je bila žogica vržena spet v vaše polje, in to celo v državnem zboru. Mar občina tega ne bi znala, zmogla bolje organizirati?
Žagar: Izvedba, organizacija je v pristojnosti zdravstvenega doma. A treba je povedati, da s tem rešujemo oziroma zdravstveni dom rešuje manko zdravnikov, ker je pridobil nove zdravnike. Gre za vpis k tem novim zdravnikom, ki je potekal na način, kot je. Verjamem, da bi bilo mogoče to nekoliko bolje tudi organizirati. Ko govorimo o tem, da je občina pristojna za primarno zdravstvo, moramo vedeti, kaj to pomeni: občina je pristojna za tisti del, ki je povezan z zagotavljanjem prostorskih pogojev. Konkretno v našem primeru peljemo investicije v vrednosti 7.000.000 evrov, kar bo pomenilo, da izboljšujemo pogoje za delovanje. Vse preostale stvari, ki so povezane s primarnim zdravstvom, pa niso v pristojnosti občine.
VODITELJ IGOR E. BERGANT: Ali bo imela ta zgodba iz Slovenske Bistrice včeraj in delno tudi danes vendarle epilog?
Žagar: Včeraj in danes smo opravili več razgovorov z vodstvom. Pogovarjal sem se tudi z ljudmi, ki so ostali brez vpisa k novi zdravnici. Vodstvo mi je zagotavljalo, da so stvari peljali po zakonu, da jih na drugačen način ni mogoče. Sam vseeno mislim, da bi jih lahko nekoliko drugače organizirali in da verjetno moramo skupaj razmisliti, kako v času IKT-tehnologij to drugače organizirati.
VODITELJ IGOR E. BERGANT: Župan Žagar, rekli ste, da imate težave v občini s pridobivanjem prijav za zdravnike koncesionarje. Tukaj ste vrgli žogico spet nazaj državi. Nihče se ni prijavil na zadnji razpis, ker čakajo na spremembo zakonodaje. Pa vendarle, mar nimate občine malce več manevrskega prostora tudi tako, da ponudite preprosto boljše razmere za delo?
Žagar: Na naši občini delamo za prostorske pogoje ves čas, to je en del zgodbe. Ponujamo tudi stanovanje za zdravnika, ki bi prišel. Še pred kakšnim dobrim letom smo imeli pokrite naše občane z zdravniki, potem pa se je nenadno zgodilo, da smo dve zdravnici izgubili. Eno smo skupaj z zdravstvenim domom pridobili, kar nekaj razgovorov je bilo opravljenih s številnimi zdravniki, razpisali smo tudi koncesije. Oba razpisa sta odprta, lahko se zaposlijo v zdravstvenem domu ali pa na koncesiji. Na razpis za prvo koncesijo smo dobili tri prijave, izbrana zdravnica se potem ni odločila, da ostane pri nas. Na razpis za drugo koncesijo pa ni bilo več nobene prijave. Eden od razlogov je lahko tudi ta, da se na to koncesijo nihče ne prijavi, ker zdaj čakajo, kaj se bo zgodilo glede spremembe zakonodaje. Druga stvar je v tem – in to je treba zelo jasno povedati –, da imamo v Sloveniji pomanjkanje zdravnikov. To je po mojem mnenju bistveno. Če imate vi neko maso zdravnikov in neko maso ljudi, ki te zdravnike potrebuje, bi bilo smiselno nekako to enakomerno porazdeliti.