V petek in soboto, 6. in 7. septembra, je v Slovenski Bistrici potekala tradicionalna, že 27. prireditev Podobe bistriških domačij. Kmetijsko-turistična prireditev že vrsto let povezuje bistriško podeželje z mestom Slovenska Bistrica, kjer je tudi osrednje prizorišče.
K uspešnosti prireditve so prispevali številni sodelujoči. »To velja za Kmetijsko svetovalno službo, kmetijsko-gozdarski zavod, aktive kmečkih žena, rokodelce, zeliščarje, Medobčinsko turistična zveza, turistična društva, Fridino mišnico in druge. Spet smo torej pripravili pestro mešanico dogajanj, ki so značilna predvsem za podeželje, ki se na Podobah bistriških domačij predstavijo mestu,« je poudaril direktor Razvojno informacijskega centra Slovenska Bistrica Tomaž Repnik. Župan dr. Ivan Žagar je pohvalil organizatorje, ki že 27 let vztrajajo in vsakokrat pripravijo vrhunsko prireditev.
V petek so v Viteški dvorani bistriškega gradu pripravili strokovni posvet, na katerem so razpravljali o živinoreji, v prostorih Arkove etnološke zbirke v gradu pa so pripravili razstavo nagrajenih kruhov, potic in ognjiščnih potic, ki je bila na ogled tudi v soboto, in je pritegnila veliko pozornosti. »Namen je ohranjati tradicijo, da ljudje vidijo, kaj vse se lahko speče doma. In ti izdelki so zelo kakovostni in veseli me, da je bil odziv društev in članic na to ocenjevanje zelo dober, kar 51 izdelkov smo ocenjevali in tako rekoč vsi so dobili priznanja,« je po podelitvi priznanj za nagrajene dobrote povedal Srečko Rajh. Dobrote so ocenjevali po vrhunskih standardih. »Kriterije povzamemo po kriterijih Dobrote slovenskih kmetij s Ptuja. Imamo enake ocenjevalne liste, ocenjujejo pa se notranje lastnosti, okus, mehkoba testa in drugo. Naše članice društev obvladajo svoje delo in izdelke pripravljajo z veliko znanja, ljubezni in potrpežljivosti.«
Ves dan pa je v gradu, v prostorih Centra domače in umetnostne obrti, potekal tudi festival keramike KeramikArt. Dopoldan so za osnovnošolce pripravili delavnice oblikovanja gline, popoldan pa so namenili nadaljevanju projekta Od materije do oblike.
V soboto pa so na parkirišču pri gradu pripravili rokodelski praznik, na katerem so se predstavljali rokodelci iz vse Slovenije ter domača turistična društva. Obiskovalci so si lahko ogledali prikaz starih obrti in običajev, nastopile so folklorne skupine, godci in pevci, zgodile pa so se tudi igre turističnih društev iz Slovenske Bistrice, Makol, Poljčan in Oplotnice.
Pestro dogajanje je popestrila tudi Miška Frida z delavnicami za otroke, predstavili so se zeliščarji društva Hermelika in Čebelarski center, ki bo 14. septembra praznoval 100-letnico svojega delovanja. Obiskovalci so si lahko ogledali tudi razstavljeno zbirko starodobnikov ali si brezplačno sprehodili po sobanah in hodnikih bistriškega gradu.