Tehnika Mernik je bila partizanska tiskarna, ki je ob koncu 2. svetovne vojne delovala najprej v Koritnem nato pa na območju Božjega nad Oplotnico.
Tehnika Mernik je dobila ime po padlem borcu, domačinu Francu Merniku, delovala je od avgusta 1944 do osvoboditve v maju 1945, je najprej delovala v manjši zemljanki, veliki 4 x 8 metrov v Koritnem nad Oplotnico, kasneje so zgradili večjo barako v težko dostopnem jarku na območju Božjega, kjer je bila dobro skrita in skrbno varovana. V njej je delovalo okoli 20 ljudi, da je lahko delovala učinkovito, pa so zaslužni tudi okoliški kmetje, ki so poskrbeli tudi za hrano. Sprva jo je vodil Tugomer But – Nace, kasneje pa Anton Zorko – Zvonko. Za varnost Tehnike Mernik sta skrbela zunanja sodelavca in obveščevalca Pepca in Nande Tajnikar. Za material, raznašanje gradiva in informacije so skrbeli aktivisti iz Oplotnice, Kota, Keblja in Slovenskih Konjic. Skupaj so natisnili okoli 800.000 listov različnih, večinoma propagandno-informativnih publikacij (letake, brošure, glasila, vesti z bojišč …). Opremljeni so bili z dvema pisalnima strojema, nekaj razmnoževalnimi stroji in radiem, kjer so poslušali poročila in zbirali informacije, papir za tiskarno so domači aktivisti tihotapili z Dunaja. Po osvoboditvi je bilo gradivo iz tiskarne preneseno v Muzej NO Maribor.
Vremenska ujma je staro obeležje, ki so ga postavili leta 1981, popolnoma uničila, nepoškodovana je ostala le spominska plošča, zato so leta 2024 postavili novega.
V spomin Občina Oplotnica prireja tudi spominsko-rekreacijski pohod