V torek, 27. maja, je RIC Slovenska Bistrica na Trgu svobode pripravil 17. medobčinsko srečanje turističnih podmladkov Tkanje prijateljstva z nitkami turizma. Na njem so se z inovativnimi turističnimi idejami predstavili vrtčevski otroci, osnovnošolci in dijaki iz Srednje šole Slovenska Bistrica.
Turistični krožek OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica je na Turistični tržnici v Lipici prejel zlato priznanje in se s tem uvrstil na finale letošnje prireditve Turizmu pomaga lastna glava, ki je bila v četrtek, 29. maja, v termah Snovik. Pod vodstvom mentoric Patricije Žuraj in Jasne Jančič so pripravili projekt Duh Bele dame. »Na turističnem krožku OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica smo tudi letos bili zelo aktivni in pod okriljem Turistične zveze Slovenije na temo Tradicija v trendu oblikovali nov turistični produkt. Legenda o Beli dami je v lokalnem okolju še kako živa, drugim pa nekoliko manj poznana. Odločili smo se, da jo bomo predstavili v novi, izvirnejši in trendovski preobleki. Turistom želimo ponuditi nepozabno dogodivščino, eno uro vrhunske zabave in doživetje, kjer te zraven zabavnih ugank in zank presenečajo tudi posebni efekti in nepričakovani preobrati. V te namene smo zasnovali edinstveno sobo pobega z naslovom Duh Bele dame. Tako lahko obiskovalci na zabaven in hkrati poučen način spoznajo legendo, ki govori o Beli dami kot duhu, ki se še danes sprehaja med sobanami bistriškega gradu. Sobo pobega smo postavili v prostore okroglega stolpa bistriškega gradu, kjer je pred mnogimi leti Bela dama preživljala svoje zadnje dni življenja. Njen duh in prisotnost je mogoče začutiti le najbolj čutno dovzetnim in subtilnim obiskovalcem.«

OŠ Pohorskega bataljona Oplotnica je na Turistični tržnici v Lipici prejel zlato priznanje in se s tem uvrstil na finale letošnje prireditve Turizmu pomaga lastna glava, ki je bila v četrtek, 29. maja, v termah Snovik. Tam se je zbralo 250 mladih iz vse Slovenije in komisija, pod vodstvom Jureta Sodje, predsednika in člana upravnega odbora TZS, je podelila kar 14 posebnih zlatih priznanj. Med njimi sta dve pripadli OŠ Pohorskega bataljona Oplotnica, in sicer so za najboljšo promotorko na stojnici izbrali Tejo Kočevar, nagradili pa so jih tudi za najbolj pozitivno vzdušje v ekipi. Tokrat so učenci pod mentorstvom Nine Razboršek, Urške Lesjak in Sanje Žgavc pripravili projekt Izgubljeni glasovi Partovca: med legendo in digitalnim odklopom. »Projektna naloga je nastala v okviru festivala »Turizmu pomaga lastna glava«, kjer letošnja tema »Tradicija v trendu« spodbuja iskanje novih, inovativnih oblik turizma z izhodiščem v lokalni dediščini. Učenci OŠ Pohorskega bataljona Oplotnica smo ustvarili turistični produkt, ki združuje digitalni detox in legendo o skrivnostni Beli babi iz Partovca. V času, ko nas preplavljajo zasloni, obvestila in stalna dosegljivost, ponujamo obiskovalcem priložnost, da za dva dni izklopijo digitalni svet in se povežejo z naravo, s tišino – in sami s seboj. Svoj produkt smo uspešno predstavili tudi na turistični tržnici v Lipici, kjer smo prejeli zlato priznanje za inovativnost, izvirnost in celovito izvedbo. Naše doživetje obiskovalce vodi skozi meditacijo, čutno pot, gozdni pohod, večer ob ognju ter simbolna sporočila Bele babe. S tem združujemo tradicijo in sodobnost, lokalno okolje in globalni izziv, legendo in iskanje notranjega miru. Verjamemo, da je tudi tišina lahko turistična izkušnja – če jo znaš slišati.«
Turistični podmladek OŠ Anice Černejeve Makole sestavlja 8 nadobudnih in radovednih učenk in učencev od 6. do 9. razreda pod mentorstvom Klare Toplak in Barbare Gmeiner Kline. V letošnji raziskovalni nalogi: Makole med igro in običaji so prikazali bogato tradicijo Makol s poudarkom na običajih, ki jih ohranjamo še dandanes. »Ker želimo te stare običaje na sodoben in privlačen način približati današnjim generacijam, smo ustvarili namizno družabno igro. Menimo, da smo z oblikovanjem te igre na zanimiv in sodoben način predstavili najvidnejše običaje, kot so ličkanje, pustovanje, postavljanje klopotcev in majskih dreves ter ohranjanje folklorne dejavnosti. Želimo si, da bi k izvajanju običajev pritegnili čim več mladih, in tako prispevali k obuditvi in ohranjanju živahnega družabnega dogajanja v Makolah. Širitev in nadgradnjo turistične ponudbe pa smo zaznali še v oblikovanju talne različice igre, za katero si želimo, da bi zaživela v središču Makol.«
Mlada jelka je turistični podmladek Turističnega društva Jelka Šmartno na Pohorju. Sestavljajo ga učenci 8. in 9. razreda Osnovne šole Šmartno na Pohorju, ki obiskujejo izbirni predmet turistična vzgoja pod mentorstvom Radovana Pulka. »Letos smo se posvetili razvijanju zgodovinskega turizma v našem kraju. Ker je bilo preteklo leto 2024 razglašeno za Maistrovo leto, smo se odločili, da raziščemo ali se je morda kdo od naših takratnih krajanov udeležil bojev za severno slovensko mejo. Pregledali smo zgodovinsko literaturo in ugotovili, da se je iz našega šolskega okoliša generalu Maistru priključilo kar 12 oseb. Ker v našem kraju ni nobenega obeležja posvečenega borcem za severno mejo, smo se odločili, da izdelamo spominsko tablo na kateri so vsa imena borcev iz Šmartnega na Pohorju in okolice. Tablo bi lahko vključili v ponudbo zgodovinskega turizma, ki jo nameravamo razvijati še naprej.«
Učenci TP OŠ Partizanska bolnišnica Jesen Tinje, pod mentorstvom Urške Smole, so zajeli različne vidike pohorskega bogastva, tako kulturno-zgodovinskega, kot tudi kulinaričnega in pohodniškega udejstvovanja. »Raziskovalna naloga je s predstavitev Bolnišnice jesen Tinje, zbirali smo kuharske recepte za gobje jedi – kot kulinarično specialiteto in recepte za borovničeve jedi. Predstavili pa smo tudi nekaj izmed mnogih pohodniških poti Pohorja.«

Turistični podmladek OŠ Gustava Šiliha Laporje je predstavil projekt Poišči me pod kozolcem, mentorici pa sta bili Andreja Perkovič in Lea Štante. »Z namenom, da obudimo tradicijo našega kraja in poiščemo način, kako jo predstaviti na sodoben in privlačen način, smo pripravile sobo pobega z nazivom Poiši me pod kozolcem, kjer bodo obiskovalci s pomočjo zapletenih ugank, prebrisanih namigov in z avtentično dekoracijo spoznavali naravno in kulturno dediščino Laporja ter okoliških krajev, se seznanili s krajevnimi društvi, ki še vedno skrbijo za to, da tradicija pri nas ne gre v pozabo, obenem pa se bodo neizmerno zabavali. Delček sobe pobega predstavljamo tudi danes. Obiskovalci lahko pri nas rešujejo zapletene uganke in se s pomočjo namigov dokopljejo do glavne nagrade, ki je skrita v skrinji. Kaj je to? Pridite in poskusite ugotoviti sami.«
Podmladek TD Lipa Kebelj OŠ Poh. Bataljona Oplotnica, podružnica Kebelj si je pod mentorstvom Sanje Žgavc zamislil projekt Skrivnosti kebeljšekega gradu. »Grad Kebelj je bil zgrajen v prvi polovici 13. stoletja na vzpetini z dvema vrhovoma. Na zahodnem vrhu (812 m n. m.) je bilo grajsko jedro, obdano s prepadnimi stenami in zunanjim jarkom v obliki podkve. Predgradje je bilo ločeno z notranjim prečnim jarkom. Danes so od grajskega jedra ohranjeni le skromni ostanki, med njimi 3 metre dolg zid, širok 80 cm in visok 2 metra. Zato marsikdo niti ne ve, da je na tem mestu stal grad. Na vzhodnem vrhu je stal okrogli stražni stolp, prvotno visok okoli 20 metrov. Ohranjeni zid meri več kot 10 metrov v višino in 2 metra v širino. Stolp je imel vhod v prvem nadstropju, dve svetlobni lini, tramovne nosilce in okenske odprtine v drugem nadstropju. Obdan je bil z dvema obrambnima jarkoma in vmesnim nasipom, visokim približno 3 metre. Zgrajen je bil iz lomljenca v romanskem slogu in je edini romanski stolp z okroglo tlorisno zasnovo na Spodnjem Štajerskem. Danes ga domačini imenujejo Zajčev grad. Grajski kompleks je bil strateško zasnovan, saj sta bili zgradbi na vrhovih griča med seboj oddaljeni 140 metrov, kar je omogočalo učinkovito obrambno delovanje. Stolp je bil grajen kot bergfrid – obrambna struktura s funkcijo opazovalnice in dodatne utrdbe gradu.Naša naloga letos je, da krajane in obiskovalce ozavestimo in izobrazimo, pri čemer nam je pomagal mag. Dejan Juhart.«

Turistični krožek Oš Poh. Odreda Slovenska Bistrica, podružnica Zg. Ložnica je svoj projekt poimenoval Sladka sklečka. Mentorici Neva Klaneček in Sara Kosmos: »Naš kraj je glede na svojo majhnost izredno kulturno bogat. Žal se v zadnjih letih tradicionalnih kulturnih dejavnosti in prireditev tudi pri nas udeležuje vedno manj mladih. Ugotovile smo, da veliko učencev naše šole ne pozna niti tradicionalnega Etnološkega večera, ki ga vsako leto organizirajo Ložniške ufarce, na tradicionalno dobrodelno prireditev pa pridejo le, če v njej sami nastopajo. Da bi povečale obisk in zanimanje mladih za ti dve kulturno bogati krajevni prireditvi, smo staknile glave in naredile načrt za obogatitev njunega spremljevalnega programa. Želele smo pripraviti nekaj, kar bi med mladimi ustvarilo navdušenje. Dobile smo idejo za stojnico v obliki avtobusa, polnega sladkih dobrot, ki so med mladimi priljubljene na družbenih omrežjih. Izhajale smo iz tradicionalnih sestavin, ki smo jim dodale še nekaj bolj trendovskih dodatkov, najbolje od vsega pa je, da si bodo sladice naši obiskovalci lahko sestavili kar sami. Naša želja je, da bi ta stojnica spremljala vse kulturne prireditve v našem kraju. S promocijo sladkega avtobusa na družbenih omrežjih bomo poskrbele tudi za promocijo vseh kulturno-umetniških dogodkov v kraju. Prvič smo avtobus obiskovalcem predstavile že na decembrski dobrodelni prireditvi. Obisk in odzivi vseh so bili odlični. Se že veselimo naše naslednje postaje.«
2. osnovna šola Slovenska Bistrica je pod mentorstvom Igorja Keberja pripravila projekt Staro za novo. »Starši nam ves čas pripovedujejo, kako zelo drugače so živeli od nas. Zaradi tega smo se v turistični nalogi z naslovom Staro za novo vprašali ravno to. Kako so živeli naši starši? Ker nam je šola skoraj drugi dom, nas je zanimalo, kakšna je bila šola nekoč – torej v času naših staršev. Zastavili smo si naslednje cilje: prikaz zgodovinskega obdobja osemdesetih let na zanimiv in atraktiven način, priprava dogodka oziroma festivala za mlajše učence, posneti zanimiv predstavitveni video spot in se pripraviti za predstavitev naloge.«

OŠ Antona Ingoliča Sp. Polskava In Podružnica Zgornja Polskava sta pod mentorstvom Mateje Kumrič in Karmen Rampre pripravili projekt FOODTRUCK- KULINARIČNO DOŽIVETJE NA KOLESIH
»V naši nalogi želimo predstaviti idejo razvoja turističnega produkta, ki združuje tradicijo, sodobne kulinarične trende in izkušnjo, dostopno širšemu občinstvu. Turistični kulinarični produkt ‒ domači kruh z namazom iz bučnic ‒ bi ponujali iz food trucka. Gre za inovativno rešitev, ki bo bogatila turistično ponudbo našega kraja in širše. Food truck smo izdelali učenci sami – ideje smo dobili na internetu. Zanj smo porabili kar nekaj ur dela in vložili veliko truda, na plano so pri izdelavi prišle naše likovne spretnosti. Za kulinarični produkt smo izbrali tisto, kar je blizu našemu kraju in pokrajini v kateri živimo. Domači kruh in buče so živili preteklosti, sedaj pa jih bomo ponudili na moderen način.
Na prireditvi je sodeloval tudi Vrtec Otona Župančiča Slovenska Bistrica, enota Ozka ulica. Dogodivščine grajskega parka in gradu so poimenovali projekt, ki je nastal pod mentorstvom Nuše Ratej in Aleksandre Tkavc. »Naša enota Ozka ulica je vključena v projekt Turizem in vrtec in v letošnjem šolskem letu se bo rdeča nit naših dejavnosti, navezovala na temo Dogodivščine grajskega parka in gradu. Grad je v neposredni bližini našega vrtca in ga lahko dnevno opazujemo. Prav tako večkrat obiščemo grajski park, zato je otrokom ta tema zelo blizu. Na srečanju Turističnih podmladkov smo tako predstavili vse vsebine in dejavnosti, ki smo jih obravnavali v sklopu te teme. Predstavili bomo naše izdelke – maketo gradu in drevoreda, različne risbice otrok, ki so nastale po spoznavanju gradu, fotografije dogajanja, grajske igre, predstavila pa se bo tudi folklorna skupina naše enote.«

Srednja šola Slovenska Bistrica se je pod mentorstvom Simone Luetič in Vesne Sever na dogodku predstavila s projektom KREATIVNOST DIJAKOV SŠSB: OD IDEJE DO PROTOKOLARNEGA DARILA
Predstavili so učno podjetje SUNMARELLA, d. o. o., ki je plod njihovega inovativnega razmišljanja, sodelovanja in podjetniškega duha. SUNMARELLA je pametni senčnik, ki združuje sodobno tehnologijo s trajnostnimi rešitvami – senči, varuje in hkrati napaja z energijo sonca. »Na letošnjem mednarodnem sejmu učnih podjetij, kjer je sodelovalo 56 podjetij iz Slovenije in tujine, so se s svojo poslovno idejo uvrstili med najboljših deset in osvojili odlično 2. mesto v kategoriji Naj poslovna ideja.
Obenem so predstavili tudi protokolarno darilo Srednje šole Slovenska Bistrica – Vilo Rojenico. Gre za izdelek, ki nosi zgodbo, simboliko in čar prepoznavne lokalne identitete. Pohorske vile torej v življenje prinašajo vrednote, kot so dobrota, mladost, medsebojna pomoč, obilje, enakost, dolgo in zdravo življenje, slednje spodbujamo tudi na Srednji šoli Slovenska Bistrica. Tako kot rojenice vam želimo zdravja, sreče, obilja in vsega dobrega. Vila Rojenica ni le darilo, ampak je poklon vrednotam, ki jih na šoli negujemo – ustvarjalnosti, tradiciji in spoštovanju do okolja in skupnosti.«
