Ljudska univerza Slovenska Bistrica je v lanskem letu uspešno kandidirala na javnem razpisu Temeljne kompetence 2023–2029, ki ga sofinancirata Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus. Skupna višina sredstev, ki so na voljo za javni razpis, znaša slabih 37 milijonov evrov. V načrtovane izobraževalne programe pa se bo na državni ravni v naslednjih petih letih lahko vključilo 52.000 odraslih.
Operacijo Temeljne kompetence 2023–2029 bo izvajalo 21 konzorcijev organizacij za izobraževanje odraslih. Vodenje enega od treh podravskih konzorcijev, v katerem sodelujejo tudi Razvojna agencija Slovenske gorice, Razvojno informacijski center Slovenska Bistrica in Insights, družba za odkrivanje in razvoj potencialov, d. o. o., je tudi v tretjem projektnem obdobju prevzela Ljudska univerza Slovenska Bistrica. Za izvajanje operacije bo v naslednjih petih letih prejela 1.741.229,87 evra.
»Dejstvo, da je LU Slovenska Bistrica nosilec konzorcija, pomeni, da je prebivalcem na tem območju dostopna kar tretjina vseh brezplačnih izobraževalnih aktivnosti namenjena regiji Podravje. To je pravzaprav tisto, zaradi česar smo najbolj ponosni ob pridobitvi projekta Temeljne kompetence 2023–2029. Da bomo našli pot do ljudi, ki te kompetence potrebujejo in želijo, nam bo omogočila mreža partnerjev, ki sodelujejo v projektu. Tudi ta del projekta je izjemnega pomena za nas. Brez dobro vzpostavljene mreže izvajalcev, s katerimi spoštljivo sodelujemo že vrsto let, ne bi bilo mogoče projekta ne pridobiti in ne izvesti, kot je zastavljen,« je prepričana direktorica Ljudske univerze Slovenska Bistrica mag. Brigita Kruder.
Operacija Temeljne kompetence 2023–2029 je namenjena spodbujanju razvoja znanja, spretnosti in veščin za aktivni odziv posameznikov na aktualne potrebe trga dela in njihovo opolnomočenje v tehnološko, demografsko in podnebno spreminjajoči se današnjosti.
»Za Ljudsko univerzo Slovenska Bistrica je projekt PTK 23-29, kakor ga imenujemo krajše izjemnega pomena, ne le zaradi svoje vrednosti in časovnega obsega, ampak predvsem zaradi njegove vloge pri dvigu kompetenc lokalnega prebivalstva. Projekt namreč prinaša izobraževanja, krajša in daljša usposabljanja in tudi posebne javnoveljavne programe za odrasle. Ti bodo v celoti in popolnoma brezplačni in s tem je prebivalcem širšega bistriškega območja in dobršnega dela Podravja omogočeno, da si pridobijo tiste splošne kompetence, ki najbolj pomembno vplivajo na izboljšanje njihovega socialnega in družbenega položaja,« je pojasnila mag. Brigita Kruder.
Pri oblikovanju javnoveljavnih in neformalnih programov so se na Ljudski univerzi Slovenska Bistrica osredotočili na posameznika in njegovo vlogo v družbi. V okviru različnih javnoveljavnih in neformalnih izobraževanj udeležencem nudijo brezplačno digitalno, medijsko, jezikovno, finančno, trajnostno, zdravstveno in socialno opismenjevanje.
»V ponudbi smo v osredje postavili veščine informacijske pismenosti, ki so ključne za prihodnost. Vsekakor sledimo smernicam vseživljenjskega učenja in omogočamo pridobivanje ključne kompetence učenje učenja v vseh programih, saj je ta kompetenca kot temelj vseh drugih nujna, da ostanemo učljivi in sprejemamo izzive današnjega časa tako v osebnem kot poklicnem okolju,« je povedala vodja projekta Darja Kušar.
Izobraževanja so namenjena odraslim, prednostno delovno aktivnim, starejšim od 55 let, manj izobraženim, tujcem in osebam zaprtim v zavodih za prestajanje zaporne kazni. »Projekt predvsem odlikuje fleksibilnost, saj lahko izvajalci sami kreiramo krajše izobraževalne programe, ki jih nato potrdijo strokovni organi zavoda in izvajajo za to ustrezno usposobljeni izvajalci. Na ta način se lahko prilagodimo potrebam v specifičnem okolju, ki so geografsko ali okoljsko pogojene, zavedamo pa se tudi, da ni mogoče natančno predvideti, kaj bomo potrebovali čez 5 let, ko bo ta projekt še vedno trajal,« je dejala direktorica slovenjebistriške ljudske univerze in poudarila, da projekt v okviru projekta posebno pozornost namenjajo tudi ranljivim ciljnim skupinam, kot so invalidi, socialno prikrajšani in odrasli z motnjami v duševnem razvoju.
»Za specifične ciljne skupine lahko izdelamo tudi posebne programe in jim tako omogočimo dostop do temeljnih kompetenc. Izključeni niso niti starejši, ki niso več delovno aktivni. Ti so bili v prejšnjih projektih najbolj prikrajšani. Izobraževalne aktivnosti so tako namenjene vsem odraslim, prednostno tistim, ki jih najbolj potrebujejo in so jim najtežje dostopne.«
Upravičenci bodo svoje kompetence lahko izboljšali z udeležbo na programih, kot so Računalniška pismenost za odrasle, Sporazumevanje v slovenskem jeziku, Sporazumevanje v tujih jezikih, Upravljanje z osebnim premoženjem, Finančna pismenost, Trening socialnih veščin/Socialne kompetence, Upravljanje s spremembami, Od stresa do ravnovesja, Razvoj kariere starejših zaposlenih, Medgeneracijsko učenje na delovnem mestu, Tako smo se zabavali včasih, Hipokratov program, Skrb zase – naredi sam za svoje zdravje, Hiša zdravja, Presneti planeti – uvod v astrologijo, Trajnostna pismenost (trajnostno oblačenje, prehranjevanje, načrtovanje in urejanje vrtov ter trajnostna mobilnost), Poslovno komuniciranje, Osnove za delo z računalnikom doma in pomoč v pisarni, Uporaba računalniške in digitalne tehnologije za potrebe poklicnega dela in vsakdanjega življenja, Digitalna komunikacija in aktivno državljanstvo, Pripravite mobilne telefone, Izdelava tehnične dokumentacije (modeliranje, kartiranje …), Od načrta do 3D natisa.
»Učenje, samoučenje, vseživljenjsko učenje in tokrat v ponudbi organizirano učenje v skupinah v okviru te operacije je naš odgovor za prihodnjo fleksibilnost in učljivost zaposlenih, izboljšanje situacije kljub staranju delovne sile in družbe na splošno. Na odraslega gledamo celostno, da je pripravljen na spremembe in nenehno učenje, da je družbeno aktiven in odgovoren ter pripravljen osebnostno rasti in skrbeti za zdrav življenjski slog, ki mu omogoča kakovostno, opolnomočeno življenje in delo,« je poudarila vodja projekta Darja Kušar z Ljudske univerze Slovenska Bistrica..
Povezane objave
Priznanja ACS 2025: Prijavite navdihujočo zgodbo!
Odprte so prijave na razpis za priznanja Andragoškega centra Slovenije (ACS). »Iščemo izjemne zgodbe posameznikov in ustanov, ki s svojo...
Uspešno zaključen tečaj slovenščine za tujce
Ljudska univerza Slovenska Bistrica je uspešno izvedla 40-urni tečaj slovenščine za tujce, ki je bil izjemno mednarodno obarvan. Na tečaj...
7500 prebivalcev Podravja v dobrih petih letih z novim znanjem in veščinami
Na Ptuju v Stari steklarski je v četrtek, 12. decembra, potekala konferenca treh ljudskih univerz Podravja, na kateri so predstavili...
V Poljčanah se živi boljše
V sredo, 20. novembra, je županja občine Poljčane dr. Petra Vrhovnik, skupaj s podžupanjo Duško Lužar Šajt in direktorjem občinske...
Prvi dan poklicev privabil 300 učencev in dijakov
V petek, 8. novembra 2024, je na Ljudski univerzi v Slovenski Bistrici potekal prvi Dan poklicev, dogodek namenjen dijakom in...