16. januar
Danes goduje MARCEL
Marcel izhaja iz latinskega imena Marcellus, le tega pa razlagajo kot manjšalnico iz imena Marcus, slovensko Marko, ki ima najverjetneje prvotni pomen »pripadajoč bogu vojne Marsu«
Moške različice imena: Marcelin, Marcelino, Marcelj, Marcelo, Marčelo, Marsel.
Ženske različice imena: Marcela, Marčela, Marsela.
16. januar
USTANOVLJENA LJUDSKA SKUPŠČINA LJUDSKE REPUBLIKE SLOVENIJE
Ljudska skupščina Ljudske republike Slovenije je bila ustanovljena 17. januarja 1947, ko je bila sprejeta Ustava Ljudske republike Slovenije, s čimer se je skupščina preimenovala iz dotedanje Ustavodajne skupščine LRS, ki je bila izvoljena že leta 1946.
Ljudska skupščina LRS, kakor jo je določila ustava FLRJ oz. Ustava Ljudske republike Slovenije (1945-47), je bila sprva enodomna, imela je 120 poslnacev ter izvolila Prezidij kot svoj najvišji predstavniški oblastni organ, ki je igral vlogo “šefa države” po zgledu “stalinske ustave” Sovjetske zveze iz leta 1936, po ustavnem zakonu iz leta 1953 pa je postala dvodomna in sicer je imela poleg splošnega (republiški zbor) še zbor proizvajalcev, v katerem so bili prestavniki posameznih gospodarskih panog voljeni glede na število zaposlenih in zastopani skladno z njihovim deležem v družbenem proizvodu.
Leta 1963 jo je z novo ustavo Socialistične republike Slovenije nasledila Skupščina SRS.
TROBENTE ZASIJALE V OGNJU
Tradicionalni božično-novoletni koncert na Pragerskem je znova napolnil cerkev Marijinega brezmadežnega srca. Na praznični večer so obiskovalci uživali v nastopajočih, ki sta jih na koncert povabila Krajevna skupnost Pragersko – Gaj in Suzana Mally. Koncert so začeli člani Okteta Planika iz Slovenske Bistrice z vodjem Ignacem Pančičem. Nastopili so tudi tamburaši iz Cirkovc z dirigentom Petrom Krajncem, moški pevski zbor Obrtnik Slovenska Bistrica – Polskava z zborovodkinjo Nevenko Gril Hameršak in pevec Darko Mlakar.
Za posebno presenečenje pa je poskrbel ansambel Haloški muzikanti, katerih trobente so se oglasile pred koncem koncerta. V cerkvi so ugasnili luči in prostor razsvetlili z ognjem, ki je objel trobente glasbenikov. Navdušeno občinstvo sta pozdravila tudi župnik Marjan Ristič in predsednik Krajevne skupnosti Pragersko – Gaj Matej Arnuš. Po končanem koncertu so se obiskovalci družili pred cerkvijo ob stojnicah, ki so jih z domačimi dobrotami, kuhanim vinom in čajem pripravila domača društva TD Breza Pragersko – Gaj, DU Gaj Pragersko, PGD Pragersko in KO borcev za vrednote NOB Pragersko – Gaj.
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Za pravi spektakel je poskrbel ansambel Haloški muzikanti. (Brigita Ptičar)
16. januar 2014
MLADI REŠEVALI EVROPSKO POLITIKO
Simulacija evropskega parlamenta za pot prav tja
Z uvrstitvijo ekipe dijakov Srednje šole Slovenska Bistrica na vseevropsko srečanje Evrošole v Strasbourgu se je na II. gimnaziji Maribor v torek zaključilo regijsko tekmovanje v simulaciji delovanja evropskega parlamenta. Na tekmovanju, na katerem so sodelovali še drugouvrščeni dijaki II. gimnazije Maribor ter dijaki srednjih šol Slovenj Gradec in Muta, so tekmovalci soočili svoja stališča o političnem udejstvovanju mladih in njihovi udeležbi na volitvah. Poglavitni namen simulacij delovanja evropskega parlamenta je po besedah vodja programa Tadeja Beočanina iz Zavoda BETA predvsem v spodbujanju mladih k večji državljanski participaciji. Slednje poskušajo uresničevati s pripravljalnimi delavnicami, v okviru katerih mladi pobliže spoznajo naloge posameznih evropskih institucij in se seznanijo s procesi demokratičnega odločanja. Prvouvrščene ekipe pa imajo možnost, da o svojih pogledih na prihodnost Evrope razpravljajo z mladimi iz 27 držav članic. “V časih, ko je družbena participacija mladih na izrazito nizki ravni, so takšni projekti še toliko bolj potrebni in zaželeni,” meni Beočanin in razloži, da kljub temu da prireditev poteka pod okriljem evropskega parlamenta, ne gre zgolj za promocijo evropske integracije, ampak za kritično premišljevanje mladih. Srečanje se je tako končalo s podpisom soglasno sprejetega dokumenta, v katerem so zbrali stališča in rešitve dijakov, kako odtujeno politiko približati ljudem in jo uporabiti za delovanje v javno dobro.
VIR: Katja Ertl, Večer
MARKO HATLAK & FUNTANGO
V petek, 16. januarja 2009, ob 19. uri, je bil v organizaciji zavoda za kulturo v viteški dvorani gradu lani odpovedan koncert harmonikarja Marka Hatlaka in skupine Funtango.
Energičnost, silovitost in neulovljiva melanholičnost glasbe Astorja Piazzole so navdušile mladega slovenskega harmonikarja Marka Hatlaka tako močno, da je ustanovil skupino Funtango, kvintet, ki je po sestavi skoraj enak tistemu, ki ga je ustanovil skladatelj osebno, le da se namesto bandoneona pojavi njegova večja sestra, koncertna harmonika. Tako je slovenskemu občinstvu lahko celovito predstavil velikega glasbenika, ki se vedno pogosteje izvaja po vsem svetu. Glasbeniki Funtanga pa tudi združujejo lastno avtorsko glasbo z glasbo A.Piazzolle, njihovo skupno mesto pa je nekje med etnom, klasiko in jazzom, med resno in zabavno glasbo.
Skupino Funtango sestavljajo Marko Hatlak (harmonika), Bojan Cvetrežnik (violina), Sašo Vollmaier (klavir/klaviature), Andrej Pekarovič (kitara), Piero Malkoč, kontrabas, često se jim pridruži tudi pevka Polona Udovič.
Kot pravi Marko Hatlak: » Ne trudimo se igrati tanga na najbolj avtentičen način, saj nismo iz Argentine in bi bil to bolj njegov ponaredek. Čutimo ga po svoje in na tem hočemo graditi svojo razpoznavnost. Publika v Sloveniji nas zelo dobro sprejema. Všeč jim je energičnost, čustvenost in improvizacija. Svoboda skozi jazz, to je tango nuevo.«
VIR: Silvo Husu: Grajski stolpec, Tednik Panorama
FOTO: Marko Hatlak (Grajski stolpec)
POŽAR NA ZGORNJI BISTRICI
V uti gospodarskega poslopja, ki jo je 45-letni J. M. iz Gornje Bistrice uporabljal za prekajevalnico, je prišlo do požara. Uničenih je okoli sto kilogramov svinjskega mesa. Nestrokovno so škodo ocenili na 5000 dinarjev. Požar so pogasili gasilci Impola.
VIR: Večer
16. januar 1979
O VSEBINI DELA
Seminarjı ozroma dogovori političnih delavcev o temeljnih nalogah in pa aktivnosti in usklajenosti so pogosta in učinkovita praksa v našem družbenopolitičnem žvljenju. V soboto, 16. januarja 1979 so se po dvoinpoldnevnem delovnem dogovoru v Moravskih toplicah razšli predsedniki in sekretarji občinskih sindikalnih svetov iz Koroške, Podravja in Pomnurja. O tem, kako ocenjujejo seminar, in o eni od temeljnih nalog, ki se je bodo lotili sindikati v njihovi občini oziroma regiji, smo povprašali sindikalne aktiviste.
Jože Logar, sekretar občinskega sindikalnega sveta Slovenska Bistrica: “Taki delovni dogovori so potrebni in koristni. Za naše sindikate dajem prednost uveljavljanju zakona o združenem delu — ne v formalnem, ampak v vsebinskem smislu. Saj v občini ugolavljamo, da imajo vse TOZD in delovne organzacje samoupravne akte bolj ali manj usklajene z zakonom, zapısanih je tudi precej dobrih rešitev, toda drugo vprašanje je, kako je v praksi. Ugotavljamo namreč, da v kolektivih čestokrat delaj mimo samoupravnih aktov.”
VIR: -mm-, Večer
FOTO: Jože Logar (D. M.)
IMPOL PREMAGAL LJUBLJANO
V okviru tretjega kola slovensko-hrvatske lige v judu so se v telovadnem domu TVD Partizan Slovenska Bistrica pomerile ekipe domačega Impola, Ljubljane in Metalca iz Zagreba. Najhveč uspeha so ponovno imeli domačini, ki so ostali neporaženi in dosegli v obeh srečanjih štiri točke. S to zmago so se z enajstimi osvojenimi točkami pomaknili na odlično drugo mesto.
Vsa srečanja so dobro vodili sodniki Pliberšek (Slovenska Bistrica), Pulič (Zagreb) in Petrunčič (Ljubljana)
Posamezni izidi: Impol — Metalac 30:17, Ljubljana — Metalac 23:5, Impol — Ljubljana 20:10. Vrstni red: 1. Impol 4 točke, 2. Ljubljana 2, 3. Matalac brez točke
VIR: A. Štakul, Večer
OBČNI ZBOR SOKOLA PRAGERSKO
Sokolsko društvo Pragersko je imelo redni občni zbor, ki ga je vodil starosta Božič Roman. V kratkih besedah je orisal vse težkoče pragerskega društva. Po nagovoru so sledila poročila funkcionarjev, nato pa volitev novega odbora, v katerega so bili izvoljeni: za starosto Luršak Alojz, podstarosta Vodeb Jože, tajnik Velikonja Vojko, načelnik Prener Alojz, podnačelnik Podgoršek Franjo in Vindiš Karl, načelnica Vršič Štefka, podnačelnica Bizjak Dragica, blagajnik Perci Anton, prosvetar Pavlin Emerik, gospodar Vindiš Viljem, matrikar Božič Roman in knjižničarka Senekovič Anica. V odboru so še: Senekovič Feliks, Lužnik Franc, Barbič Anton, Ilešič Janez in Slavinec Ana.
VIR: Večernik
V ROPOTU ŽELEZNIH KOLES
Pragersko
V kupe vstopi potnik, in pogovor se s sopotniki se zasuče na gretje v vagonih. V vagonu postaja precej hladno, dotični potnik je prehlajen in zebe ga. In komaj čaka, da pride v Maribor. In vsi se sprašujejo vedno spet: Zakaj je ta večerni vlak vedno tako slabo kurjen, zakaj je v zadnjih vagonih Sibirija? Kam in komu bi se potnik potožil?
VIR: Mariborski večernik Jutra
Rodil se je planinec in alpinist IVAN URŠIČ − VANČ
Ivan Vanč Uršič, brat Jožeta Uršiča in Milana Uršiča, se je rodil 16. januarja 1931 na Devini pri Slovenski Bistrici.
Obiskoval je industrijsko šolo v Kranju, jo pustil in nato ob delu zaključil večerno gimnazijo. Nato se je vpisal na germanistiko, vendar ni kaj dosti študiral. Pisal je pesmi, črtice in scenarije in bil aktiven tudi v Delavsko-prosvetnem društvu (DPD) Svoboda Slovenska Bistrica.
Za plezanje se je navdušil leta 1946, denar zanj pa si je služil na enak način kot brata − z občasnim čiščenjem dimnikov v tovarni Impol.
Za prvomajske praznike leta 1952 se je z bratoma Jožetom in Milanom ter s Francem Karnerjem, Hinkom Morausem, Otom Martinjakom, Konradom (Dadom) Braučičem in Oskarjem Langom odpravil v Julijce z namenom, da preplezajo kakšno smer. V soboto zjutraj, 3. maja, so odšli v severno steno Špika bratje Uršič, Karner in Moraus. Med plezanjem je začelo deževati in zato so se mladi planinci, ki so plezali v dveh skupinah, odločili za vrnitev in pri tem je v navezi Hinko Moravs in Ivan Uršič enemu spodrsnilo in za sabo je potegnil še tovariša. Padla sta 200 metrov globoko in bila takoj mrtva. Ko so ostali videli nesrečo tovarišev, so se v steni zavarovali in čakali pomoč. Ta pa je žal prišla prepozno.Trije alpinisti iz Slovenske Bistrice (Martinjak, Braučič in Lang), ki so ostali v koči v Martuljku, so v nedeljo proti večeru poklicali na pomoč reševalce iz Kranjske Gore, ki pa so zaradi slabega vremena z reševanjem lahko začeli šele v ponedeljek zjutraj. Ko so po velikih naporih prišli v bližino ponesrečencev, sta bila Jože Uršič in Franc Karner še pri življenju, Milan Uršič pa je medtem zaradi izčrpanosti umrl. Reševanje je bilo zaradi slabih vremenskih razmer izredno zahtevno in reševalci so morali poklicati na pomoč tudi jeseniško reševalno ekipo. Medtem je zaradi izčrpanosti umrl še četrti iz skupine, Franc Karner. Zadnji je med reševanjem umrl Jože Uršič.
Vseh pet smrtno ponesrečenih planincev je pokopanih v skupnem grobu na pokopališču v Slovenski Bistrici. Leta 1970 so vanj pokopali tudi mamo bratov Uršič ‒ Uršičevo mamo (*1897).
VIR: biografski-sb.si
16. januar 1920
DEMOKRATI NA DELU
Neki Feigel iz Slov. Bistrice je prišel k tajniku laporske občine in zahteval tam prepis volilnega imenika, kakor da bi bil poslan od vlade, da pregleduje volilne imenike in potem je šel na Cigonco. Vprašamo, kdo je dal temu človeku pravico, da vznemirja in nadleguje župane? Župani, sedaj še nima nihče pravice, terjati prepisa volilnega imenika. Poženite jih, od koder so prišli. Z demokratom Feiglom pa bomo že še obračunali. Treba bo malo posvetiti v njegovo prejšnjo delovanje, če ne bo lepo za pečjo sedel.
VIR: Straža
SPET FANTOVSKI PRETEP
V Oplotnlcl so se stepli fantje zaradi nekega dekleta. Eden fant ima zlomljeno roko, trije so pa z noži težko ranjeni. Prijetna zabava.
VIR: Narodni list
ODPRLI LJUDSKO KNJIŽNICO
V Spodnji Poljskavi pri Pragerskem je otvorila „Prosveta” svojo 27. javno ljudsko knjižnico.
VIR: Narodni list