V petek, 14. marca, je bil v Viteški dvorani bistriškega gradu 16. Pučnikov simpozij, ki so ga organizirali Inštitut dr. Jožeta Pučnika v sodelovanju s Konrad Adenauer Stiftung, Evropsko platformo spomina in vesti ter občino Slovenska Bistrica.
Ob 11.30 je bila v cerkvi sv. Mihela na Črešnjevcu sveta maša, udeleženci so nato obiskali še grob dr. Jožeta Pučnika na pokopališču na Črešnjevcu. Uro in pol za tem so se udeleženci zbrali v Viteški dvorani.
V prvem delu simpozija, ki ga je vodil dr. Metod Brlec, urednik in TV-voditelj, so osvetlili nekaj tem, kot so Kaj lahko stori nova ameriška administracija pri vzpostavljanju (novega?) svetovnega sistema, kako se bo odzvala Evropska unija na te spremembe in kako vzpostaviti trajni mir na Bližnjem vzhodu, na vzhodu Evrope ipd. v drugem delu pa so obravnavali dileme svobode govora v luči revitalizacije desnice in ali bodo politične sile, ki stojijo za svobodo govora, dovolj močne, da bodo ubranile civilizacijska načela, iz katerih (še) črpa Evropa.
Dogodek so sklenili s slovesno akademijo, na kateri so podelili Pučnikovo priznanje za prispevek k razvoju demokracije v Sloveniji. Inštitut dr. Jožeta Pučnika je za letošnjega prejemnika Pučnikove plakete razglasil upokojenega nadškofa in teološkega profesorja Antona Stresa. Obrazložitev priznanja je pripravil dr. Andrej Fink s Katoliškega inštituta.