21. julij
Danes goduje DANILO
Ime Danilo je različica moškega osebnega imena Danijel, ta pa je je svetopisemsko ime in izhaja prek latinskega Daniel, Danielis in grškega Δανιηλ (Daniēl) iz hebrejskega imena Daniéi/Danijjél v pomenu besede »Bog sodi« oziroma »Bog je moj sodnik«.
Moške različice imena: Dan, Dani, Danče, Danči, Dančo, Dane, Danej, Danek, Daniel, Daniele, Danjel.
Ženske različice imena: Danijela, Danjela, Daniela.
21. julij 1948
5. KONGRES KPJ IN ODLOČEN NE INFORMBIROJU
Peti kongres Komunistične partije Jugoslavije je potekal od 21. julija do 28. julija 1948. v Domu garde v Beograjskem Topčideru. Glavni razlog sklica Kongresa je bila je Resolucija Informbiroja, sprejeta 28. junija 1948 v Bukarešti. Na tem Kongresu so Stalinovemu diktatu rekli odločni NE.
Kongresa se je udeležilo 2.344 delegatov od skupno 468.175 članov KPJ. To je bil prvi kongres jugoslovanskih komunistov po 2. svetovni vojni in prevzemu oblasti, in prvo večje zborovanje komunistov po Peti državni konferenci, ki je bila oktobra leta 1940. Od prejšnjega, Četrtega kongresa, izvedenega novembra leta 1928, je minilo polnih 20 let.
30 LET PGD TINJE
Prostovoljno gasilsko društvo Tinje letos praznuje 30-letnico delovanja — Jubilej so obeležili 21. in 22. julija
Zametki društva segajo v leto 1985, ko je bila na območju KS Tinje ustanovljena enota Civilne zaščite. Prve izkušnje in pridobljeno znanje so pri peščici ljudi spodbudili željo, da v svojem kraju zagotovijo čim večjo požarno varnost in nudijo prvo pomoč krajanom ob nesrečah. Zato so začeli z raznimi dejavnostmi za ustanovitev društva.
Pohorska trma in vztrajnost sta obrodili sadove. Na občnem zboru, ki je potekal 17. julija 1987 v prostorih stare osnovne šole, so ustanovili Gasilsko društvo Tinje. Leta 1995 so tinjski gasilci dobili svoje prostore v novozgrajenem domu krajanov in gasilcev na Tinju. Danes društvo šteje okoli 200 članov, veliko je mladih. Desetine dosegajo dobre rezultate, še posebej se je izkazala članska desetina A, ki je v začetku julija letos nastopila na olimpijadi v Beljaku. Na petkovi slavnostni akademiji so predsednik PGD Tinje, Jože Brdnik, poveljnik PGD Tinje, Peter Podvršnik, in poveljnik Gasilske zveze Slovenska Bistrica, Franc Stopar, podelili značke za dolgoletno delo ter občinska in republiška odlikovanja. Republiško odlikovanje sta prejela Franc Špes in Mojca Stegne. Praznovanje so nadaljevali v soboto z gasilsko parado in s kulturnim programom. Na paradi so sodelovala vsa društva iz Gasilske zveze Slovenska Bistrica in pobrateni društvi PGD Smolnik ter PGD Sodražica. V kulturnem programu so nastopili Moški pevski zbor KUD Otona Župančiča Tinje, otroška folklorna skupina OŠ Partizanska bolnišnica Jesen Tinje in učenki Mija Špes ter Tjaša Brglez. Druženje so zaključili z veselico z ansamblom Vikend.
VIR IN FOTO: Tomaž Ajd, Informator
KJE SO EVROPSKI MILIJONI
Zatika se pri razvojnem 45-milijonskem programu Slovenija – Hrvaška, ker so uradniki “preobremenjeni”
39 projektov v okviru operativnega programa Slovenija-Hrvaška 2007-2013 že več mesecev čaka sofinancerske pogodbe za 13,5 milijona evrov. Toliko denarja je bilo pogojno odobrenega na tretjem javnem razpisu omenjenega programa, za katerega je skupno na voljo slabih 45 milijonov evropskih evrov. Slovenski in hrvaški partnerji projektov se bojijo, da denarja ne bo in da bodo projekti propadli. Vpletenim ne gre v glavo, zakaj (si) uradniki prestavljajo, podaljšujejo roke, njim pa postavljajo dodatne pogoje. Tretji razpis se je iztekel aprila 2012, a so bili rezultati znani šele 20 mesecev kasneje, decembra 2013. Še huje, sofinancerskih pogodb ni še danes. Kako to upravičujejo v službi vlade za razvoj in kohezijsko politiko, odgovorni za izvajanje programa? Uradniki so preobremenjeni, je eden od njihovih argumentov.
VIR: Nina Ambrož, Večer
FOTO: Projekt Rojstvo Evrope, ki ga snujejo v Zavodu za kulturo Slovenska Bistrica v bistriškem gradu, ni edini, ki je zaradi počasne birokracije ogrožen (Marko Vanovšek)
NEMOGOČE JE MOGOČE — KOVINOTEHNA V OPLOTNICI
Se bo LIP rešil?
Nekdaj enotno konjiško poletje je razpadlo, njegove družbe se zdaj rešujejo vsaka po svoje
LIP iz Slovenskih Konjic je eno tistih podjetij, ki se je iz težav ob razpadu jugoslovanskega trga poskušalo rešiti z reorganizacijo. Prej enovito podjetje se je razdelilo na več družb, te pa se zdaj rešujejo vsaka po svoje, tudi tako, da se popolnoma osamosvajajo in Lipov Poslovni inženiring je zaradi take finančne in administrativne neodvisnosti novih družb pred časom moral v stečaj. Z velikimi težavami so se zadnji dve leti soočali tudi v Lipovem podjetju Stavbno pohištvo v Oplotnici, ko sicer dobrih izdelkov niso mogli (ali znali) prodajati. V začetku tega leta so se odločili za podržavljenje in podpisali pogodbo s Skladom za razvoj ter za v.d. direktorja imenovali Vlada Kotnika. Razmere v podjetju so se začele izboljševati, Stavbno pohištvo pa naj bi docela rešili zdaj, ko gaje odkupila Kovinotehna iz Celja.
VIR: (ps), Večer
»RIB JE OGROMNO, LE PRIJEMAJO BOLJ SLABO«
Onidan smo ob enem od ribnikov na Pragerskem pri ribarjenju zmotili Stanka Pajka in Štefana Zafošnika, člana ribške sekcije na Pragerskem, ki sta v čudovitem, po rosi in nočnem dežju opranem jutru, poskušala ribiško srečo. »Oh, rib je tod veliko, le prijemajo bolj malo,« sta se nasmihala in dodala, da jima ne gre zgolj za ulov, saj »takooo veliko ribo« lahko ulovi tudi nedeljski ribič, onadva pa iščeta ob vodi mir, sprostitev in dragoceni stik z naravo.
Obisk ribnikov na Pragerskem je lahko tudi lep izlet v dolgih počitniških popoldnevih.
VIR: (ps), Večer
FOTO: Večer
SEMAFORI IN NADZORNIKI
Za prometno varnost na bistriških cestah skrbijo poleg občanov Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, uprava inšpekcijskega nadzora in postaja milice. Z novo sprejetim zakonom o javnih cestah so se spremenile tudi razmere pri gospodarjenju s cestami. Zato si v Slovenski Bistrici prizadevajo, da čimprej ustanovijo občinsko skupnost za ceste, prek katere bo lažje vzdrževati ceste in skrbeti za varnost na njih.
Nekaj predlogov, kako bi izboljšali sedanjo prometno varnost, so v občini sestavili tudi brez samoupravne skupnosti. Tako nameravajo letos in v prihodnjih letih popraviti vse pomembnejše ceste, urediti parkirišča za osebne avtomobile, tovornjake, motorna kolesa in kolesa. Menda bodo postavili rudi nekaj semaforov, zaposlili komunalnega nadzornika, popravila križišče cest pri Jožefu (Slovenska Bistrica—Ptuj—Maribor) in postavili znake za omejitev hitrosti (40 kilometrov na uro) v Poljčanah in Spodnji Polskavi. Izdelali pa bodo plan za sanacijo zemeljskih plazov na cestah Kebelj—Cezlak, Oplotnica— Pesek, Slovenska Bistrica—Visole, Slovenska Bistrica—Šmartno na Pohorju in Malahorna—Slovenske Konjice.
VIR: zk, Večer
POSTAVLJEN SPOMENIK ŽRTVAM NOB NA LESKOVCU
21. julija 1968 so pred Domom kulture na Leskovcu postavili spomenik žrtvam narodnoosvobodilnega boja.
VIR: KS Leskovec
FOTO: Spomenik žrtvam NOB na Leskovcu (KS Leskovec)
SLOVESNO OBELEŽILI DAN VSTAJE SLOVENSKEGA NARODA
V Slovenski Bistrici so v soboto, 21. julija 1956, zvečer pripravili akademijo s pestrim sporedom. Popoldne so krenile patrulje na bojišče legendarnega Pohorskega bataljiona. Sestavljali so jih borci, krenile pa so iz Pragerskega čez Gornjo Polskavo, Šmartno na Pohorju in Oplotnico do bojišča omenjenega bataljona. Iz mesta Slovenska Bistrica je odšlo na pot 5 patrulj.
VIR: Večer
Rodil se je planinec in sindikalist VILIJEM VIDMAR
Viljem Vidmar, klicali so ga Vili, se je rodil 21. julija 1942 na Planini pod Šumikom v občini Slovenska Bistrica očetu Antonu Vidmarju, gozdnemu delavcu in materi Marjeti, rojeni Zlodej, gospodinji.
Že kot otroku sta mu umrla starša, zato je iz Slovenske Bistrice, kjer je pri Ivanu Ojcingerju živel skupaj z bratom Avgustom Vidmarjem in sestrami Elico, Erno in Frido, šel pri šestih letih živet v Zreče k tetini družini. V Zrečah je obiskoval tudi osnovno šolo.
Po osnovni šoli se je preselil nazaj v Slovensko Bistrico, in obiskoval Srednjo trgovsko šolo v Mariboru in si kasneje v večerni šoli pridobil še izobrazbo ekonomski tehnik.
Zaposlil se je na Avtomaterialu v Slovenski Bistrici, ki se je kasneje preimenoval v trgovino Volan. Nato je bil poslovodja v trgovini Železnina v Slovenski Bistrici. Na tem delovnem mestu je bil zaposlen najdlje. Pred upokojitvijo pa je delal kot ekonom v podjetju Planika Slovenska Bistrica.
Upokojil se je leta 2001.
Leta 1972 se je poročil s Hedviko, po poklicu je bila ekonomski tehnik (†2010). V zakonu sta se jima rodili hčerki Andreja in Kristina, poročena Rajh.
Več kot dvajset let je bil govornik na pogrebih, govorov je imel okoli 4000 v Slovenski Bistrici in drugod. V okviru Planinskega društva Slovenska Bistrica je samostojno in dolgo organiziral ter vodil izlete na Triglav. Njegov pomemben hobi predvsem v mlajših letih je bil zbiranje starin. Bil je sindikalni zastopnik in porotnik na Delovnem sodišču v Mariboru. Nekaj let je delal tudi kot inštruktor vožnje pri AMZS v Slovenski Bistrici.
Viljem Vidmar je umrl 8. julija 2021 v Mariboru, pokopan je v Slovenski Bistrici.
VIR: biografski-sb.si
PRIPOVED MOBILIZIRANCA V NEMŠKO VOJSKO
Mobiliziranec v nemško vojsko Karel Pernat iz Šikol, razvrščen v nemško pehoto, se takole spominja tistega časa
»Na Ptuju smo se zbrali 21. julija 1942,« se spominja. »Dober mesec po naboru ter pol leta po ‘arbeitdiestu’, ko smo v Posavju krmili živino domačinov Slovencev, ki so jih izselili, da so naredili prostor za Kočevarje, je prišel po nas rekrute Adolf Lah, po domače Krnc, ki je takrat že končal vojaško štirimesečno usposabljanje. S Ptuja so nas odpeljali v Leoben. Nekateri so ostali tam, mene pa so poslali v bližnji Brück na Muri. V vodu sva lahko bila največ dva Slovenca. Po štirimesečnem drilu, mene so usposobili za mitraljezca, so nas poslali na sever Finske. Naša prva bojna naloga je bil napad na Murmansk. Bilo je grozljivo: vreče in vreče s trupli padlih vojakov. In peklenski mraz. Temperature so se spustile do minus 40 stopinj Celzija, sneg je bil več metrov visoko in v njem smo izkopali predore, da smo sploh lahko kam prišli.«
Ko so divjale najhujše bitke, so častniki iskali prostovoljce za prvo bojno črto. Pernat je na take pozive odgovarjal, da »še na potrebo ne gre prostovoljno, kaj šele bližje nasprotnikovemu ognju«, in ostal živ. Tudi zato, ker mu je »dumdumka« razmesarila levo nogo. Nekajkrat so ga operirali, a se rane niso in niso zacelile. Hoteli so mu jo odrezati, pa ni dovolil. »Raje dam glavo kot nogo,« je ugovarjal zdravnikom. Imel je prav, noga se je sčasoma pozdravila.
Ker Nemci tudi po letu in pol Murmanska niso osvojili, so ga Sovjeti po vojni razglasili za mesto heroj. Septembra 1944 je bilo zavezništva med Nemci in Finci konec. Ker se je znašla v brezizhodnem položaju, je Finska sklenila s Sovjetsko zvezo premirje, s katerim se je ta država zavezala, da bo nemške čete pregnala s svojega ozemlja. Prejšnji zavezniki so postali sovražniki: Nemci so začeli razoroževati tudi Fince.
Pernatova enota se je konec januarja 1945 vrnila v Nemčijo, v okolico Kölna.
»Kljub temu da je bilo vedno težje in čeprav smo se umikali na vseh frontah, nas humor ni zapustil. Kape smo obrnili, da smo imeli ščitke zadaj, na vratu, in si dopovedovali, saj vendar prodiramo naprej in ne gremo nazaj,« se Karel Pernat muza še po 70 letih.
K Američanom je prebegnil 25. februarja 1945 ob 12. uri. V nedeljo.
»Tedne pred tem so bili tako srditi boji, da jih je težko opisati. Tereziji, sestri Franca Pristovnika, sem nekaj dni prej pisal, da je v moji enoti padlo 12 mož, da pa Franca ni med njimi, da se je izgubil. Zagotovo je pri ‘stricu’, sem ji vlival upanje. Stric je bil psevdonim za Američane. V mojem vodu nas je bilo še samo 15, ko nam je komandir ukazal, naj zavzamemo bunker in hišo nekaj sto metrov pred nami. Kako naj jo zavzamemo, sem razmišljal, ko komaj še hodimo, smo brez težkega orožja, v bližini ni nobene druge nemške enote. V zraku je bilo toliko zvezniških letal, da so zakrila nebo. Podčastnik nam je ukazal, naj se razvrstimo v strelce. Priplazili smo se do uničenega tovornjaka, podoficir se je zavlekel pod njega, Poljak pet metrov za menoj je dobil strel skozi pljuča. Iz hiše, ki naj bi jo zavzeli, so Američani na nas usuli zaporni ogenj.
Tri leta sem kopal strelske jarke, zdaj pa glavo tiščim v kolesnico, da me ne zadene. Na srečo je globoka, sem si govoril, ko so krogle žvižgale tik nad menoj. Ko je najhujše streljanje minilo, očitno so si tudi Američani vzeli predah, sem podčastniku predlagal, naj se predamo, dvignimo roke in odkorakamo k ‘Amerijem’. Kar bo, bo. Pa nihče ni upal dvigniti niti glave, kaj šele vstati. Pa sem jaz prvi odvrgel orožje, pas in oprtnike, iz hlačnega žepa sem potegnil žepni robec, začel z njim v iztegnjeni roki mahati, nato sem vstal in stekel k hiši, iz katere so še nekaj trenutkov prej Američani na nas slovito streljali. Tam so nas seveda aretirali in odvedli v kakšnih 150 metrov oddaljeni bunker, ki naj bi ga zavzeli prav mi. Tam je bilo že lepo število znancev, nemških vojakov iz moje čete.
Naslednji dan, ob novem nemškem protinapadu, je le za las manjkalo, da nismo bili vnovič ujeti; če bi bili, bi nas seveda Nemci kot dezerterje postrelili na licu mesta. Na srečo je bila borbena morala nemških vojakov že močno načeta, zato so se, ko protinapad ni uspel, množično predajali Američanom.«
Čez nekaj dni so ujetnike s tovornjaki odpeljali v taborišče v bližino Pariza. Tam so ostali dva meseca, nato so jih premestili v Marseille. Prvi transport je odpotoval domov junija, Pernat avgusta. Čez nekaj dni je pri Jesenicah prečkal avstrijsko-jugoslovansko mejo. V Mariboru bi moral čistiti ruševine, a je že po nekaj dneh dobil odpustnico.
»Med potjo iz Maribora do Šikol, to je bilo 11. avgusta 1945, sem se nenehno oziral, ker sem se bal, da me bo vsak čas kdo aretiral. Nisem mogel verjeti, da sem res svoboden,« je Karel Pernat končal svojo pripoved.
VIR: Mirko Munda: Pragersko – kronika, str. 115-116
FOTO: Karel Pernat (desno) v Murmansku (Album Karla Pernata)
SPODNJA IN ZGORNJA POLSKAVA
V nedeljo dne 21. julija 1929 vprizorijo polskavski študentje znamenito Cankarjevo delo »Hlapec Jernej in njegova pravica« in sicer ob treh popoldne pri g. Rečniku na Zgornji Polskavi, ob pol osmih zvečer pa pri gospodu Siherlu na Spodnji Polskavi. Delo je vzeto iz kmetskega življenja, je polno globokih misli in se odlikuje po svoji preprostosti in obenem po najčistejši umetnosti. Čisti dobiček je za Dijaško podporno društvo v Ljubljani. Vljudno vabljeni!
VIR: Slovenski gospodar
Rodila se je učiteljica in slikarka AVGUSTA ŠANTEL ml.
Avgusta Šantel ml. se je rodila 21. julija 1876 v italijanski Gorici.
Obiskovala je učiteljišče in poučevala v različnih krajih, med drugim med leti 1902−04 tudi v šoli v Slovenski Bistrici. V presledkih med svojim službovanjem se je večkrat izpopolnjevala v slikarstvu: leta 1900 v Ženski umetniški šoli na Dunaju (Avstrija), med letoma 1907−08 na šoli za uporabno in svobodno umetnost, večerni tečaj za akt, na Zasebni slikarski šoli Margareta Stall za slikanje cvetja in v letih 1908−09 na počitniških tečajih na Tirolskem (Avstrija) ter Bavarskem (Nemčija).
Uporabljala je tehnike olja, akvarela in pastela ter risanja z barvnimi svinčniki.
Upodabljala je predvsem motive iz narave in cvetlična tihožitja, v katerih vidijo njen umetniški vrh, redkeje pa tudi figuralne kompozicije in portrete. Njena dela so bila predstavljena na samostojni razstavi akvarelov leta 1955 v Ljubljani, sodelovala pa je tudi na več skupinskih razstavah. Njena dela so v Narodni galeriji v Ljubljani in v Umetnostni galeriji v Mariboru, dve sliki pa hrani tudi Zavod za kulturo Slovenska Bistrica.
Z veliko občutljivostjo je napisala tudi Spomine na otroštvo in jih opremila s skicami.
Avgusta Šantel ml. je umrla 2. decembra 1968 v Ljubljani.
VIR: biografski-sb.si
Rodil se je duhovnik in učitelj JAKOB PRAŠNIKAR
Jakob Prašnikar se je rodil 21. julija 1784 v Kolovratu pri Zagorju ob Savi.
Študiral je bogoslovje v Gradcu (Avstrija) in bil posvečen v duhovnika leta 1810. Kot duhovnik je služboval v raznih krajih slovenske Štajerske: kot kaplan v Poljčanah, med 1811‒15 kot kaplan in provizor na Ponikvi in od 1833 do smrti kot župnik na Spodnji Polskavi.
Na Ponikvi je učil dečke brati in pisati in med njegovimi prvimi učenci je bil tudi Anton Martin Slomšek. Prašnikar je spoznal dečkovo nadarjenost, pregovoril njegovega očeta, da ga je dal v celjske šole in ga sam podpiral pri šolanju zlasti še po tem, ko mu je leta 1816 umrla mati in leta 1821 tudi oče. Slomšek je v zahvalo svojemu dobrotniku Prašnikarju 19. septembra 1824 pel novo mašo v Olimju in mu že v študentskih letih posvetil pesem Zgodnja danica. Ob svečani blagoslovitvi spomenika na Prašnikarjevem grobu na pokopališču na Spodnji Polskavi, 25. julija 1842, pa je Slomšek v nagovoru imenoval Prašnikarja za »očeta, učitelja in svojega prijatelja«.
Jakob Prašnikar je uspešno opravljal duhovno službo, kar je v njegovem času pomenilo tudi širjenje znanja med kmečke ljudi in vzpodbujanje in pomoč nadarjenim dečkom za nadaljnje šolanje, zaslužen je tudi za šolanje A. M. Slomška.
Jakob Prašnikar je umrl 13. oktobra 1841 na Spodnji Polskavi, kjer je tudi pokopan.
VIR: biografski-sb.si