4. november
Danes goduje DRAGO
Ime Drago je slovansko ime in se najpogosteje pojmuje kot skrajšana oblika iz zloženih slovanskih imen s sestavino drag, npr. Dagomir, Dragoslav, Dragoljub in druga. Ni pa nemogoč tudi nastanek imena Drago naravnost iz pridevnika drag.
Moške različice imena: Dragan, Dragec, Dragi, Dragislav, Dragič, Dragiša, Dragoljub, Dragomer, Dragomil, Dragomir, Dragoslav, Dragutin, Draža, Draže, Dražen, Draženko, Dražislav, Dražigost.
Ženske različice imena: Draga, Dragana, Dragica, Draginja, Dragomira, Dragoslava, Dragotina.
4. november
ARBITRAŽNI SPORAZUM JE PODPISAN
Predsednika vlad Slovenije in Hrvaške, Borut Pahor in Jadranka Kosor, sta 4. novembra 2009 v Stockholmu podpisala arbitražni sporazum, ki naj bi prinesel rešitev vprašanja meje med sosedama. Sporazum je kot priča v imenu predsedstva EU podpisal tudi švedski premier Fredrik Reinfeldt.
4. november 2023
GASILSKA VAJA V CENTRU ZA RAVNANJE Z ODPADKI
4. novembra 2023 je potekala večja gasilska vaja OGP Slovenska Bistrica! Sodelovalo je 10 gasilskih društev in 94 gasilcev, ki so prispeli z 18 gasilskimi vozili. Lokacija vaje je bil center za ravnanje z odpadki CERO Pragersko.
Scenarij vaje je bil izjemno realističen – požar v sortirnici odpadkov, ki se je razširil na sončno elektrarno na strehi objekta. Gasilci so se borili z ognjem in prikazali izjemno znanje ter timsko delo.
Takšne vaje so namenjene pripravi na resnične scenarije in okrepitvi pripravljenosti za nudenje pomoči.
VIR: FB stran PGD Pragersko
FOTO: Posnetek z vaje (FB stran PGD Pragersko)
PREDAVANJE O UKRAJINI
Zgodovinsko društvo dr. Jožeta Koropca Slovenska Bistrica je v sredo, 4. novembra, v čitalnici knjižnice Josipa Vošnjaka v Slovenski Bistrici izvedlo predavanje zgodovinarja Aleša Maverja z naslovom Mala Rusija ali največja evropska država.
Doc. dr. Maver s Filozofske fakultete v Mariboru se na predavanju ni toliko ukvarjal s trenutno vojno na vzhodu Ukrajine, ampak je osvetlil zapleten nastanek današnje ukrajinske državne tvorbe, ki je prava zgodovinska lepljenka. Prav v raznoliki in velikokrat krvavi preteklosti se skriva tudi večina korenin sedanje krize. Predavatelj je posebno pozornost posvetil še vprašanju ukrajinskega jezika in ukrajinskega naroda.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Edvard Grobler
TEHNOPOTICA ORGANIZIRALA STROKOVNO PREDAVANJE
V ponedeljek, 4. novembra, je skupina Tehnopotica organizirala v mladinskem centru v Slovenski Bistrici strokovno predavanje z naslovom Aeroponični sistem Flora.
Skupina Tehnopotica oblikuje in vrednoti podjetniške ideje, v bistriškem mladinskem centru pa so uredili prostor za ljudi z idejami, podjetnike in morebitne investitorje, za prihodnje mesece pa pripravljajo več predavanj.
Tako je Bistričan Rok Furman predstavil delovanje aeroponičnega sistema, ki avtomatizirano in bolj učinkovito spodbuja gojenje rastlin, razvija pa ga skupina mladih strokovnjakov.
Za tehnično izvedbo sta zadolžena Rok Furman in Adam Giacomelli, botanični del pa sta prevzela Dani Motaln in Rok Djukič.
In kaj sploh je aeroponični sistem?
Aeroponika je sistem gojenja rastlin, ki temelji v vlaženju korenin s hranilno raztopino. Vlaženje poteka v časovnih presledkih s pomočjo meglilnih šob, ki vlažijo prosto viseče korenine rastlin, zasidrane v plastičnih nosilcih.
Aeroponika zagotavlja čisto, učinkovito in hitro proizvodnjo hrane, pridelke pa lahko sadimo in pobiramo vse leto, brez onesnaženih tal in pesticidov. To pa tudi v veliki meri zmanjšuje možnost širjenja bolezni in okužb.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Edvard Grobler
KDO SI UPA ZAPRETI GOSTINSKI LOKAL?
Stanovalci novih blokov v Čopovi ulici v Slovenski Bistrici se pritožujejo nad dnevnim in nočnim nemirom v Alen’s pubu, tržni inšpektorat grozi z zaprtjem lokala, ki je v enem od manjših blokov
Enajstkrat je ukrepala policija in izdala pet plačilnih nalogov, enajstkrat je bila prisotna zdravstvena inšpekcija, štirikrat je posredovala tržna inšpekcija, z mnenji sta se vključevala tudi županska kandidata in nihče ne ve, kolikokrat so intervenirali stanovalci v Čopovi ulici v Slovenski Bistrici, kjer je v enem od manjših stanovanjskih blokov Alen’s Pub Pivnica. Prav ta lokal je črna točka bistriškega gostinstva, poudarjajo stanovalci v dveh blokih v Čopovi.
Marjana Vajngerl in dvajset stanovalcev se je odločilo, da se bodo nočnega nemira odkrižali z opozorili in prijavami. Najprej so se oglasili pri lastnici lokala Ireni Skledar in ji povedali, da so se njihove težave začele konec leta 2008, ko je odprla pub. Začelo se je popivanje, ki sta ga spremljala hrup in glasba. Ob petkih in sobotah je bil lokal odprt do enih zjutraj, resda z dovoljenjem bistriške občinske uprave. Tudi čez dan ni miru, gostje pogosto zaparkirajo parkirišča lastnikov stanovanj in hrumijo s skuterji in motorji. Lastnica lokala stanovalcev ni poslušala. Gostje še naprej kalijo nočni mir in red. Ker v bližini improvizirane kadilnice – to naj bi lastnica postavila zato, ker so stanovalci goste polivali z vodo – ni stranišča, mladež urinira po hiškah bistriške mestne tržnice.
1200 evrov globe
Pred letošnjimi županskimi volitvami je bilo stanovalcem vsega dovolj. Napisali so javno pismo, ga posredovali županskemu kandidatu Jožefu Pipenbaherju, ministricama za notranje zadeve in javno upravo, objavili v lokalnem tedniku Panorama, vmes govorili s predsednikom KS dr. Jagodiča Srečkom Juhartom in vodjem oddelka za gospodarstvo bistriške občine Brankom Žnidarjem. In neverjetno: skoraj od večine so dobili odgovor. Odgovorila jim je ministrica Irma Pavlinič Krebs kot predsednica inšpekcijskega sveta Republike Slovenije, odgovoril jim je Janko Goršek, generalni direktor Slovenske policije, bistriška županska kandidata Pipenbaher in Ivan Žagar sta stanovalcem povedala, da je na izpitu padla država. Branko Žnidar, vodja oddelka za gospodarstvo občine Slovenska Bistrica, je za Večer povedal, da omenjeni pub ne bo več dobival soglasja za podaljšanje delovnega časa do enih zjutraj. Glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić je na Večerovo vprašanje, ali obstaja možnost, da inšpekcija oziroma občina lokal zapre, odgovorila, da so zaradi ponavljajočih se kršitev obratovalnega časa obvestili občino Slovenska Bistrica: “Lokalno skupnost smo prosili, da poda predlog za začasno ali stalno zaprtje gostinskega lokala Alen’s Pub v Čopovi ulici v Slovenski Bistrici. Odgovora nismo prejeli. Če ga bomo, bo tržni inšpektorat ukrepal skladno z določili zakona o gostinstvu.”
Inšpektorica je še opozorila, da so lani in letos zaradi kršitev obratovalnega časa lastnici vročili pet plačilnih nalogov, ki so vsi pravnomočni, izrečena globa pa je 1200 evrov. Inšpekcijski svet RS pri ministrstvu za javno upravo je ugotovil, da so lokal obiskovali tržna inšpekcija, zdravstvena, ki pa ni ugotovila kršitev, policija in inšpektor za okolje in prostor, ki je lastnico pivnice obravnaval zaradi odstranitve nadstrešnice.
Lokal ima dovolj reklame
Kaj pa o svojem lokalu in številnih opozorilih pravi lastnica Alen’s puba Irena Skledar? Telefonskemu klicu se je odzvala, vendar je bila v svoji izjavi jedrnata: “Izjav ne bom dajala. Zanje so pristojni organi. Niti vi niti jaz s tem nimava nič. Lokal ima dovolj reklame.”
Usoda lokala v središču Slovenske Bistrice je torej v rokah občinske uprave. Kako se bo odločila, se še ne ve. Bržkone bo treba počakati na novega župana, ki bo po vsej verjetnosti skupaj z oddelkom za gospodarstvo sprejel odločitev. Nemara bo pogovor med županom in vodjem oddelka priložnost, da se v Slovenski Bistrici sprejme določilo, ali gostinski lokali spadajo v pritličje in kleti stanovanjskih blokov v mirnih predelih mesta.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: V bloku (na levi) je lokal Alen’s Pub Pivnica, na dvorišču je še tržnica (Zdenko Kodrič)
V IMPOLU SPREJELI UPOKOJENCE
Danes je vodstvo Impolove uprave pripravilo sprejem za svoje nekdanje delavce. S tem so se oddolžili generacijam, ki so gradile tovarno, letos namreč Impol slavi 180-letnico. Družba sodi med redke v Podravju, ki vsako leto pripravijo sprejem za svoje nekdanje zaposlene.
Po nekaj letih intenzivnih naložb v livarstvo, stiskalništvo in valjarništvo se je upravi zdelo prav, da svojim nekdanjim sodelavcem pokaže ves razvojni ciklus minulih nekaj let. Po ogledu proizvodnje jih je družba povabila še v športno dvorano Bistrica na pogostitev. Po kulturnem sporedu so upokojencem – povabili so jih 780 – vročili priložnostna darila.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Ob obisku proizvodnih prostorov so nekdanji delavci Impola obujali spomine (Nino Verdnik)
Z LOPATAMI IN KRAMPI DO ASFALTA
Občani krajevne skupnosti Laporje pri Slovenski Bistrici so že leta 1973 imenovali gradbeni odbor za asfaltiranje 1700 metrov dolge ceste skozi vas. Začetek je bil težaven, saj je prebivalcev malo, denarja pa so potrebovali mnogo.
Najbolj vztrajni in vneti krajani so zavihteli krampe, lopate in drugo orodje. Uspeh ni izostal, cesta je danes asfaltirana, urejajo le še zadnje metre bankin in čistijo kanale.
Uspeh so dosegli z veliko mero dobre volje in samoodpovedovanja, saj je vsaka hiša prispevala dobršen delež, nekatere tudi do 45.000 dinarjev. Ob tem pa so krajani opravili še 1500 prostovoljnih delovnih ur.
Za asfaltiranje 1700 metrov ceste so potrebovali 950.000 dinarjev; od tega so si 500.00 dinarjev zagotovili pri zavarovalnici Maribor kot kredit komunalnega sklada skupščine občine Slovenska Bistrica, drugo pa so prispevali krajani v denarju in s prostovoljnim delom.
VIR: V. H., Večer
FOTO: Laporčani urejajo bankine in kanale (V. H.)
4. november 1942
USTANOVLJEN JE BIL POHORSKI ODRED
Konec avgusta je šla glavnina Pohorskega bataljona (drugega) proti Dolenjski, kjer se je ob kapitulaciji Italije zbrala večina slovenskih partizanskih enot. Na Pohorju je ostala le majhna partizanska četa, ki je sprejemala nove prostovoljce.
Sredi oktobra se je vrnil na Pohorje štab bivšega Pohorskega bataljona (drugega) z delom borcev in bataljon je bil obnovljen. Za okrepitev pohorskih partizanov je v začetku novembra prišel iz Šlandrove brigade na Pohorje bataljon borcev. 4. novembra 1943 so iz tega bataljona in iz Pohorskega bataljona pri Črnih mlakah blizu Peska ustanovili Pohorski odred.
VIR: Lojze Penič: Okupacija in narodnoosvobodilni boj, Zbornik občine Slovenska Bistrica I., 1983, str. 408
ŽUPNIK IVAN OREL SPET NA POLSKAVI
Po prestanih mukah v celjskem zapotu Stari pisker, kamor so 24. septembra 1942 gestapovci odpeljali zgornjepolskavskega župnika Ivan Orla, so ga 3. novembra zvečer brez pojasnila izpustili. In, kot je zapisal sam: “4. novembra sem ob 9. uri dopoldne že maševal v polskavski cerkvi. Bog povrni vsem, ki so se trudili za mojo rešitev.”
VIR: Mirko Munda: Zgornja Polskava in njena okolica, str. 142-143
FOTO: Ivan Orel (biografski-sb.si)
POLEMIKA O SABATIJU SE NADALJUJE
Z naslovom »Z loparjem nad učiteljstvo« je Tabor 4. novembra objavil odgovor na članek v Straži, ki blati Josipa Sabatija, objavljenem 2. novembra 1923:
/…/ »‘Straža’ zdeluje kar v treh noticah razne zaslužne učitelje. Učiteljstvo pri Sv. Lenartu nad Laškem baje ne hodi k maši, ‘Stražin’ prijatelj iz Gornjega grada je pa enostavno obglavil vse zasluge odličnega javnega delavca, g. nadučitelja Kocbeka. Najostudnejše pa je ista ‘Straža’ napadla 68-letnega starčka g. nadučitelja Josipa Sabatija iz Zg. Polskave, ki že 46 let službuje. Da je g. nadučitelj res pravi ljudski vzgojitelj, so pokazali domačini s tem, da so ga izvolili za častnega občana. Tudi z vsemi polskavskimi župniki je živel vedno v najboljšem, celo prijateljskem razmerju, samo sedanji častiti gospod Šebat, ki pa je pri ljudstvu znan le kot goreči prijatelj svetnega blagra, ga ne more trpeti. Pred tedni je g. nadučitelj dal na šolskem sadonosniku posekati par dreves, ki jih je pred 30 leti sam nasadil, a vsa leta niso nikdar rodila. Za to pa ga ‘Straža’ obklada z vandalom, surovostjo policaj-demokratskega vzgojitelja in podobnimi hudobijami, ki jih je zmožen le skrajno pokvarjen človek, ki nima v sebi drugega, kot sovraštvo proti učitelju.« /…/
NAJHUJE JE BILO OD 1. DO 4. NOVEMBRA
Med 1. in 8. novembrom 1918 je bilo skozi Pragersko prepeljanih 160.000 vojakov, naslednje dni pa so se te številke povečale tudi za trikrat
Sestradane in nedisciplinirane mase premagane armade so bile prava nesreča. Nasilstva na železniških postajah, ropi in plenjenja so bili na dnevnem redu. Na Pragerskem so na Madžarsko potujoči vojaki zažgali kurilnico. Skupila jo je tudi restavracija, njen lastnik Tröster je sporočil, da do »nadaljnjega ne obratuje«, saj ni imel več kaj ponuditi, oprema in pohištvo v njej sta bila razbita. Popolnoma oropana sta bila tudi vinska klet in skladišče. Najhuje je bilo od 1. do 4. novembra.
Po ropanju na Pragerskem niso mogli razkropljeni madžarski vojaki dobiti prostora
na vlakih, zato so 4. novembra peš nadaljevali ob železnici proti domu in med potjo obstreljevali v njihovi smeri vozeče se vlake, da bi jih ustavili in nanje poskakali.
VIR: Mirko Munda: Pragersko – kronika, str. 151, 152
ŽREBČARNE NA ŠTAJERSKEM
Država je kupila graščine Rače, Drauhof in Wartenheim za 1,200.000 K. Pridobiti še misli Frajštajn in Pragersko, da uredi državne žrebčarne. Te bi bile velikega pomena za konjerejo na Dravskem polju in drugod.
VIR: Narodni list
PRVI VPIS V SPODNJEPOLSKAVSKO KRSTNO KNJIGO
Od 4. novembra 1662 tečejo vpisi spodnjepolskavske župnijske krstne knjige.
VIR: Mirko Munda: Zgornja Polskava in njena okolica, str. 45
FOTO: Prva stran krstne knjige iz leta 1662 (Nadškofijski arhiv Maribor)