8. november
Danes goduje BOGOMIR
Ime Bogomir je slovansko ime, zloženo iz besed bog in mir.
Moške različice imena: Bogo, Bogdan, Bogoljub, Bogomil, Bogomir in Bogoslav.
Ženska različica imena: Bogomira.
8. november
MEDNARODNI DAN RADIOLOGIJE IN RADIOLOŠKE TEHNOLOGIJE
8. novembra ob obletnici odkritja rentgenskih žarkov obeležujemo Mednarodni dan radiologije in radiološke tehnologije. Po 127 letih razvoja stroke si brez dela radioloških inženirjev, ki sodelujejo v diagnostiki in zdravljenju na vseh nivojih zdravstva, sodobne medicine ne znamo več predstavljati.
8. november 2019
ŽE 47. ZAMEJSKI KOROŠKI LOVSKI POZDRAV
Vsakoletno srečanje članov Kluba prijateljev lova iz Celovca in predstavnikov Lovske zveze Maribor je svojevrstna oblik negovanja stikov med manjšino na Koroškem in matičnim narodom v domovini
V Lovski družini (LD) Polskava je bilo v soboto. 8. novembra 2019, že 47. srečanje članov Kluba prijateljev lova (KPL) iz Celovca in Lovske zveze (LZ) Maribor. UdeIežence srečanja, med katerimi sta bila tudi novi predsednik KPL Janez Johann Kaiser in tajnik Jurij Mandl ter častni člani KPL Dušan Leskovec, Branko Vasa in Franc Roter,je nagovoril predsednik mariborske LZ Marjan Gselman.
Srečanje v Polskavi so popestrili s krajšim skupnim lovom na fazane v revirju Privred, ki ga je zgledno vodil lovovodja Mirko Draškovič. Skupaj s sodelavci in “štirinožnimi pomočniki” se je potrudil, da so vsi udeleženci preživeli lovsko zanimiv dan. Po lovu so se gostje iz zamejske Koroške zadržali v prijetnem druženju z gostitelji iz LZ Maribor na “zadnjem pogonu” v polskavskem lovskem domu. Kot običajno so nazdravili sv. Martinu in si obljubili, da se čez leto dni spet srečajo.
VIR: dr. Marjan Toš, Lovska zveza Maribor
TINA BOŽIČ RAZGLAŠENA ZA NAJBOLJŠO ATLETINJO
V petek, 8. novembra, je na Bledu potekal tradičionalni izbor Naj atlet leta 2013. Tina Boz ič se je tretjič zapored v svoji starostni kategoriji uvrstila na najvis je mesto. Letos je bila prva med mlajs imi mladinkami. Nagrado je prejel tudi njen trener Bos tjan Fridrih. Sičer pa smo Bistrič ani v oz jem izboru imeli s e dve predstavniči. Sas a Babs ek se je med mlajs imi č laničami uvrstila na sedmo mesto, medtem ko je bila Stas a Trajkovič med mlajs imi mladinkami deveta.
VIR: T. A. Informator
FOTO: Informator
NOVO REŠEVALNO VOZILO ZA BISTRIŠKI ZDRAVSTVENI DOM
Zdravstveni dom Slovenska Bistrica in tamkajšnja reševalna služba sta bogatejša za novo reševalno vozilo. Ko so ga predali namenu, je direktorica zdravstvenega doma Jožefa Lešnik Hren povedala, da je predaja povezana s 60-letnico delovanja reševalne službe v Slovenski Bistrici. V novem vozilu, ki sicer ni namenjeno urgentnemu reševanju, a se lahko po nekaj tehničnih posegih spremeni v zelo usposobljeno reševalno vozilo, so aspirator, nosila, naprava za kisik, defibrilator, reanimacijski nahrbtnik in druga oprema nujne medicinske pomoči. Vozilo ima pogon na vseh kolesih, vredno je okrog 85.000 evrov. Denar za nakup so prispevali zdravstveni dom 32.000 evrov, enako občine Slovenska Bistrica, Makole, Poljčane in Oplotnica, ministrstvo za zdravje pa 20.000 evrov. Bistriški reševalci so lani opravili 1181 akcij in prevozili 571.000 kilometrov, kot poudarjajo zaposleni, bo letos statistika podobna lanski. V ZD je zaposlenih 19 reševalcev in vsi so strokovno usposobljeni, nekateri celo z mednarodnimi certifikati.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Novo vozilo reševalne službe bistriškega zdravstvenega doma (Zdenko Kodrič)
TAKOJ VSELJIVA STANOVANJA NAPRODAJ
V novi 24-stanovanjski hiši na jugu mesta
V Slovenski Bistrici, Stepišnikova ul. 10, imamo za prodajo takoj vseljiva še naslednja stanovanja: garsonjeri z atrijem, garsonjero v mansardi, dvosobno stanovanje v mansardi in trisobno stanovanje z ložo in v mansardi. Za prodajo trosobnega stanovanja vzamemo v račun manjše stanovanje.
www.isa-mernik.si
VIR: Večer
V SLOVENSKI BISTRICI KMALU ODBOR KRŠČANSKIH DEMOKRATOV
Človek naj bo odgovorno bitje
Za zdaj jih lahko obiščete v nekdanjem Slomškovem domu
Sredi decembra bodo v Slovenski Bistrici tudi uradno ustanovili odbor Slovenskih krščanskih demokratov. O pripravah na ta pomemni dogodek pravi dr. Janko Čar, da je prišla pobuda z več strani, zdaj pa v pripravah na ustanovitev deluje večlčlanski iniciativni odbor. Vzpodbudil jih je uspeh kandidatov te stranke na spomladanskih volitvah.
Bistriški kršanski demokrati bodo podpirali občinsko politiko, ki izhaja iz oživljanja manjših podjetij, obrti, zavzemali se bodo za razvoj družinskih kmetij in turizma ter za skladen razvoj, odstopajo pa od težnje k izraziti industrializaciji.
O delu krščanskih demokratov lahko Bistričani že sedaj veliko izvedo ob torkih od 17. so 20. ure v prostorih bodoče stranke. Članarine najverjetneje ne bodo pobirali, ampak se bodo odločili za prispevke, ki bodo temeljili na prostovoljni odločitvi vsakega posameznika.
VIR: (ps), Večer
FOTO: dr. Janko Čar (Večer)
PRAZNIK KS KEBELJ − “ZA” CESTE
Praznik KS Kebelj je povezan z ustanovitvijo Pohorskega odreda, ki so ga napredni pohorski ljudje ustanovili 4. novembra 1944. Osrednja prireditev je bila v soboto, 8. novembra, ko so na slavnostni seji družbenopolitičnih organizacij in krajevne samouprave ocenili prehojeno razvojno pot med obema praznikoma ter se pogovorili o prihodnosti in o uvedbi novega krajevnega samoprispevka.Na referendumu, ki bo v začetku prihodnjega meseca, se bodo občani odločali za modernizacijo krajevnih cest, gradnjo transformatorjev in vodovodnega omrežja. Z zbranim denarjem − zbiral se bo po prispevni stopnji 1,5 odstotka od osebnega dohodka − nameravajo v tej manj razviti krajevni skupnosti v bistriški občini še preurediti staro šolo v kulturni dom in zgraditi kanalizacijo.Ob prazniku bodo v tej skupnosti pripravili več kulturnih in športnih prireditev, žene pa bodo pripravile razstavo pohorskih jedi.
VIR: zk, Večer
FOTO: KS Kebelj
BISTRIŠKI JUDOISTI PO BORBI S SARAJEVČANI
“Bilo je precej tesno”
V Impolovem taboru je bilo po dveh uspehih opaziti veliko veselje, saj je oslabljena ekipa zabeležila dve zmagi, in še po borbah, v katerih jo šlo domačinom včasih za nohte.
− Pliberšek, trener Impola: “Bilo je zelo tesno, zgodi se, da gre včasih vse narobe. Sreča, da se je po prvi tremi dobro ujel Šega, Vidmajer je bil naš najboljši mož, veliko smolo pa je imel Leskovar, saj bi skoraj izgubil.”
− Leskovar: “Nisem mu mogel prav do živega, Sarajevčanu je uspela njegova taktika, tako da se je z aktivno obrambo in izogibanjem borbi iz bližine rešil pred mojimi napadi.”
− Vidmajer: “Uspelo mi je vse, obakrat tudi končni prijem. Nasprotnika sem poznal, čeprav sicer še nisem nastopil v tej polsrednji kategoriji.
VIR: id, Večer
TEMELJNI PREDLOGI ZA NOVO RAZMEJITEV IN UKINITEV NEKATERIH OKRAJEV
Pred diskusijo na terenu − Ukinjeni: Radgonski, Lendavski, Ljutomerski In Poljčanski okraj − Od teritorialne in gospodarske razceplenosti do ekonomsko zaključenih enot − Novi problemi prometnih zvez
Svet za zakonodajo in izgradnjo ljudske oblasti pri vladi LRS je skupno z okrajnimi vodstvi izdelal temeljni osnutek nove razmejitve in ukinitve nekaterih okrajev, kot osnovo za širšo in temeljitejšo diskusijo med volivci na terenu.
Predlagane spremembe so narekovale v glavnem sledeče okoliščine: obstoj nekaterih, po številu prebivalstva in po teritoriju zelo majhnih in gospodarsko zelo šibkih okrajev.
Temeljni predlog poleg naštetih predvideva tudi ukinitev Poljčanskega okraja, v novem okraju pa bodo skupaj Poljčane, Slovenska Bistrica in Oplotnica. Nov skupni okraj naj bi imel 22 občinskih ljudskih odborov.
Seveda bo treba z uvedbo novih okrajev misliti tudi na preureditev in izboljšavo prometnih zvez.
VIR: Vestnik
8. november 1950
LJUDJE GOTOVO NISO DREMALI MED PRIDIGO
Letošnjo odoracijo -dvodnevno češčenje 8. in 9. novembra, je vodil p. Inocenc Narobe, kapucin s Ptuja. Na prižnici je bil zelo živahen in ljudje gotovo niso dremali.
VIR: Kronika župnije sv. Jerneja Slovenska Bistrica
FOTO: Stran 91 župnijske kronike, kjer se začno 11. 7. 1919 zapisi v slovenščini
8. november 1943
ANICO ČERNEJEVO PONOVNO ZAPREJO
Anico Černejevo, mladinsko pesnico, pisateljico in publicistko, so zaprli že avgusta 1943, a so jo ob kapitulacije Italije 9. septembra 1943, izpustili iz zapora. Černejevo so ponovno zaprli 8. novembra 1943 in jo po desetih dneh zasliševanja v šempeterski vojašnici 18. novembra deportirali v taborišče Ravensbrück.
Tam je oslabljena od težkega dela v bližnjem Neubrandenburgu umrla 3. maja 1944
VIR: Janež, Stanko: Pedagoško in pesniško delo Anice Černejeve, Zbornik občine Slovenska Bistrica II., 1990, str. 210
FOTO: Anica Černej (Bistričan.si)
SMRT ZASLUŽNEGA UČITELJA
V torek, 5. novembra ponoči, je prenehalo biti plemenito srce šolskega upravitelja Josipa Rainerja iz Zgornje Polskave. V ponedeljek je bil še namenjen v šolo k svojim dragim učencem, lotila pa se ga je slabost in po zdravniškem nasvetu je moral takoj v bolnišnico. Dneva pa ni več preživel in mrtvega so ga v torek prepeljali nazaj v Polskavo, kjer je 31 let zgledno sejal nauke med mladino ter bil s svojimi dobrimi in blagohotnimi nasveti vsikdar na razpolago slehernemu vaščanu.
‘Danes tako lepo sije solnce, je bil zadnji stavek, ki ga je napisala njegova roka šolski mladini na tablo/…/
VIR: Jutro
FOTO: biografski-sb.si
GRADIJO NOV MOST
v začetku novembra so začeli na Zgornji Polskavi graditi nov most na državni cesti čez potok Polskavo. Zaradi te gradnje so za nekaj mesecev zaprli ves promet skozi Zgornjo Polskavo in ga preusmerili po banovinski cesti čez Spodnjo Polskavo do Slovenske Bistrice in obratno.
VIR: Večernik