V Slovenski Bistrici bodo tedni do poletnih počitnic v znamenju številnih kulturnih, izobraževalnih in družabnih dogodkov. Pestro dogajanje za maj in junij so danes predstavili na Ljudski univerzi Slovenska Bistrica skupaj z organizatorji posameznih prireditev.

Pomemben del programa letos znova predstavljajo Tedni vseživljenjskega učenja
Ljudska univerza je tudi letos v vlogi območnega koordinatorja projekta, ki poteka pod okriljem Andragoškega centra Slovenije. Pri pripravi vsebin sodelujejo z več kot 45 partnerji, skupaj pa so oblikovali več kot sto različnih dogodkov – od predavanj, predstavitev in razstav do pohodov ter ustvarjalnih delavnic.
Vrhunec dogajanja bo okoli 20. maja, ko bo potekala tudi tradicionalna Parada učenja. Letošnja rdeča nit bo umetnost mirnega življenja. Del programa bo dopoldne gostil Center za starejše Metulj, popoldanske aktivnosti pa bodo potekale na ljudski univerzi. Organizatorji pripravljajo številne vsebine za vse generacije, med drugim športne aktivnosti za starejše ter predstavitev novih ambasadorjev učenja.
Poseben poudarek bo namenjen tudi pogovorom o kakovosti življenja in notranjem ravnovesju. V okviru dogodkov pripravljajo okroglo mizo o umetnosti mirnega življenja, obiskovalci pa si bodo lahko ogledali tudi razstavo izdelkov Centra domače in umetnostne obrti. Svoje dejavnosti bodo predstavili še gasilci, ki bodo opozorili na pomen varnega ravnanja z baterijami in ukrepanja ob morebitnih požarih naprav z baterijskimi sistemi.
Pestro predpočitniško dogajanje napovedujejo tudi v Knjižnici Josipa Vošnjaka Slovenska Bistrica
Direktorica knjižnice Patricija Breznikar je med drugim izpostavila literarna večera z Esadom Babačićem in Draganom Potočnikom, konec maja pa bodo pripravili še sklepno prireditev literarnega natečaja, ki ga organizirajo bienalno.
Zadnji majski teden bo posvečen dnevom knjižnice, novost letošnjega programa pa bo Stepišnikov pohod, poimenovan po rojaku Lovro Stepišnik, prvem slovenskem potujočem knjižničarju. Knjižnica se vključuje tudi v projekt promocije lahkega branja, ki ga vodi Osrednja koroška knjižnica Ravne na Koroškem. Dogajanje bodo v začetku junija zaključili s pogovornim večerom z novinarjem Uroš Lipušček.
Konec junija se obeta Bistriška kuhna
Tudi letos organizatorji pričakujejo velik obisk kulinaričnega dogodka Bistriška kuhna, ki bo 28. junija že petič zapored potekal v mestnem parku. Obiskovalci bodo lahko okušali jedi različnih svetovnih kuhinj, ki jih bodo pripravljali kuharski mojstri iz različnih slovenskih krajev.
Napovedujejo še številne druge prireditve
V program so vključene tudi številne glasbene in dobrodelne prireditve. Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti bo 24. maja na Spodnji Polskavi pripravil regijsko srečanje godb na pihala, župnijska Karitas pa že to nedeljo organizira dobrodelni koncert. Konec maja bo v viteški dvorani bistriškega gradu nastopila skupina Vivere, junija pa sledita še koncert Big Band Slovenska Bistrica in tradicionalno srečanje šolskih turističnih podmladkov občin Slovenska Bistrica, Makole, Poljčane in Oplotnica. Center domače in umetnostne obrti pa tudi letos v sodelovanju z Zavodom za kulturo Slovenska Bistrica in Društvom Majolika prihodnji petek, 22. maja, vabi na odprtje spremljevalne razstave VI. mednarodnega trienala keramike UNIKUM, ki velja za najpomembnejšo mednarodno razstavo sodobne umetniške keramike v Sloveniji. Razstava Od tradicionalne do sodobne keramike je stalnica spremljevalnega programa trienala od leta 2009. Njena rdeča nit ostaja tradicija kot izziv sodobnemu likovnemu izrazu. Tokratna osrednja tema je Zgodba o solnici – posodi iz žgane gline, namenjeni shranjevanju soli.



























