18. maj
Danes goduje ERIK
Ime Erik izhaja iz nemščine, kjer je Erik dolnjenemška oblika imena Erich. To ime pa razlagajo kot zloženo ime iz starovisokonemških besed êra »čast« in rîchi »mogočen; knez«.
Moški različici imena: Eric, Erih.
Ženska različica imena: Erika.
18. maj
SVETOVNI DAN MUZEJEV – MUZEJSKI DAN
Mednarodni muzejski svet ICOM je leta 1977 določil 18. maj kot Mednarodni dan muzejev, z namenom večje prepoznavnosti muzejev v družbi in njenega razvoja. Vsako leto se temu prazniku pridružuje več muzejev in galerij, tudi slovenskih, ki na ta dan odpirajo svoja vrata.
Mednarodni muzejski dan praznujejo v več kot 140 državah sveta (35.000 muzejskih ustanov) tudi v Sloveniji, ki ima mrežo raznolikih muzejev.
PODRAVSKI FORUM O GOSPODARSKI PRIHODNOSTI
Na današnji dan, v četrtek, 18. maja 2017, je v Viteški dvorani gradu v organizaciji časnika Finance potekal regijski Podravski forum. Na njem so govorili predvsem o gospodarski prihodnosti Podravja in okolice. Razpravljali so o lokalnih podjetjih in o njihovem vplivu na razvoj regije. Predstavili so tri uspešne podjetniške zgodbe. V razpravi so bile med drugim nakazane možnosti za zagotavljanje ugodnega financiranja za mala in srednja podjetja ter priložnosti na javnih dražbah in kako izkoristiti stečaj za nove poslovne priložnosti. Razprava je tekla tudi o predvideni naložbi kanadske korporacije Magna v Hočah. V okviru foruma so bili predvajani promocijski oziroma predstavitveni video filmi o družbah Impol, Aluminium Kety Emmi, Zavarovalnici Triglav, Medenka ter o vinogradništvu Vino Frešer. Po predvajanih video filmih so spregovorili tudi predstavniki teh družb, Vladimir Leskovar, Roman Stegne, Aljaž Tršar in Matjaž Frešer.
VIR: D. Č., Informator
FOTO: Tjaša Brglez
TUDI V SLOVENSKI BISTRICI ŽIVAHNO V OKVIRU TVU 2016
V okviru Tedna vseživljenjskega učenja 2016 je živahno tudi v Slovenski Bistrici. V organizaciji Ljudske univerze Slovenska Bistrica potekajo številne dejavnosti.
Med drugim so se v sredo, 18. maja 2016, na Trgu svobode s pesmijo predstavili Navihanci VDC Polž Slovenska Bistrica …
Turistično društvo Breza Pragersko z izdelavo rož iz krep papirja in Društvo invalidov Črešnjevec z izdelavo voščilnic.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš Kolar
SLOVENSKA VOJSKA PRAZNOVALA DAN SLOVENSKE VOJSKE
V vojašnici Vincenca Repnika Slovenska Bistrica so obiskovalci dan med slovenskimi vojakinjami in vojakinjami preživeli v soboto, 18. maja 2013. V okviru dneva odprtih vrat so v vojašnici pripravili vrsto dejavnosti.
Dogajanje so začeli s taktično – tehničnim zborom oborožitve in opreme, predstavili so vožnjo s službenimi vozili in prikazali kuhanje bograča na prostem, streljanje z lokom in možnarji ter delovanje mobilne kuhinje in pekarne. Predstavili so se pripadniki športne sekcije 670. logističnega bataljona, izvedli so tudi tekmovanji v odbojki na mivki in v streljanju z zračno puško. Blagoslovili so motorje, obiskovalci so si lahko ogledali še kapelo in fitnes. Na svoj račun so prišli tudi najmlajši, ki so se preizkusili v risanju, barvanju, maskiranju, igranju namiznega tenisa, na mini otroškem poligonu in v metu bombe v cilj.
Povejmo še, da bo vodenje vojašnice Vincenca Repnica Slovenska Bistrica do 15. junija od majorja Jerneja Peternelja prevzel polkovnik Frederik Škamlec.
VIR in FOTO: Studio Bistrica
TRENDOVSKA STANOVANJA V SLOVENSKI BISTRICI
Stanovanjski blok KUGL2 bo v marsičem na novo opredelil pomen udobja in kakovosti bivanja
Slovenska Bistrica je povsem pričakovano postala pravi magnet za kupce nepremičnin iz bližnje in daljne okolice. Z ugodno prometno lego, številnimi delovnimi mesti, kompletno infrastrukturo in ohranjenim naravnim okoljem namreč ponuja visoko kakovost vsakodnevnega življenja.
V kakovostnem življenjskem okolju se vedno pojavljajo tudi želje in potrebe po nepremičninah višje kakovosti. Tako bo na priljubljeni stanovanjski lokaciji “KUGL” v poletnih mesecih zrasel trendovski stanovanjski blok KUGL2, ki bo v marsičem na novo opredelil pomen udobja in kakovosti bivanja na Bistriškem.
Malenkosti za lepše bivanje
V objektu KUGL2 je vsega skupaj samo 24 dvosobnih in trisobnih stanovanj, razporejenih v štiri etaže, povezane z dvigalom. Za začetek pravi tlorisi, veliki balkoni in atriji ter kakovostni materiali. Za navdih pa prijetne malenkosti in edinstvene rešitve. Kot recimo topla tla v kopalnici in optični kabli za internet. Poznate še kakšen blok, kjer se vsa stanovanja odpirajo na najmanj dve strani neba in imajo okna tudi v kuhinji in kopalnici?
Nakup ali najem
Stanovanja KUGL2 so cenovno povsem dostopna, investitor pa resnim kupcem ponuja tudi možnost plačila kupnine po obrokih ter različne oblike nakupa prek najemnega razmerja. Več informacij je na voljo na spletni strani www.KUGL2.si.
VIR: Oglasna priloga, Finance
DOBRODELNI KONCERT ZA OBNOVO PO POŽARU
V nedeljo, 18. maja 2008, je v Slomškovem domu potekal dobrodelni koncert, s katerim so zbirali sredstva za obnovo v mesecu marcu pogorelih prostorov župnišča v Slovenski Bistrici. Nastopili so: p. Janez Ferlež, Deja vu band, Peter Januš, Klapovühi, Mili, Dolores in Sosede.
VIR: Kronika župnije sv. Jerneja Slovenska Bistrica
FOTO: Stanje po požaru (Kronika župnije sv. Jerneja Slovenska Bistrica)
REVIJA PEVSKIH ZBOROV
18. maja 2006 je bila v osnovni šoli Črešnjevec medobmočna revija mladinskih pevskih zborov. Organizacijo revije sta prevzela bistriški javni sklad za kulturne dejavnosti in Zveza kulturnih društev Slovenska Bistrica. Srečanje zborov se je začelo ob 17. uri, nastopili pa so mladinski zbori osnovnih šol iz Voličine, Tomaža pri Ormožu, Markovcev, Poljčan, s Ptuja, iz Vidma pri ptuju in Gorišnice. Revijo je spremljal Franci Kovač. Pri organizaciji revije je sodelovala tudi Osnovna šola Črešnjevec.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
SREČANJE FOLKLORNIH SKUPIN NA TINJU
V nedeljo, 18. maja 1997, je bilo v dvorani doma krajanov in gasilcev na Tinju področno srečanje odraslih folklornih skupin podravsko-pomurske regije. Na njem so nastopili mladinska skupina KUD Janko Živko iz Poljčan, FS Podgorci, KUD Tončka Breznarja iz Korene, KUD Jozsefa Attila in Motvarjavcev, FS odraslih iz Hotize, KUD Makole, FS bolnišnice Ptuj in kvintet Spominčica, FS Franca Ilca iz Loke-Rošnje, FS FD Lancova vas, FS Lovrenc na Pohorju in AFS KUD Študent iz Maribora.
VIR: (slp), Večer
PROJEKT DRUGE OŠ V SLOVENSKI BISTRICI
Lokacija še ni znana
Za novo solo bodo potrebovali najmanj 600 milijonov tolarjev
Kot je v ugotovitve zapisal mag. Franci Požgan iz mariborske enote Zavoda za šolstvo in šport, je zaradi neprimernih prostorov, za zagotavljanje pogojev za devetletno šolanje, za popolno realizacijo kabinetnega ter prilagoditev urnika in vzdušja psiho-fizičnim potrebam učencev nujno povečati dosedanji šolski prostor v osnovni šoli Pohorskega odreda v Slovenski Bistrici. Najprimernejši način bi bil po mnenju vodstva šole, sveta staršev, občine in mestnih krajevnih skupnosti gradnja nove osnovne šole.
Kot smo slišali na današnji tiskovni konferenci, bo gradnja nove šole zahtevala najmanj 600 milijonov tolarjev. 0b pogoju da sta lokacija in dokumentacija zagotovljeni, je slovensko ministrstvo za šolstvo in šport pripravljeno prispevati polovico denarja, drugo bi morali zagotoviti v občini.
Ravnatelj Ivo Ajdnik je povedal, da se kaže kot najprimernejša rešitev uvedba občinskega samoprispevka. Še vedno pa ni znano, kje bi lahko bila lokacija nove šole. Za zdaj predlagajo prostor pri avtobusni postaji, v neposredni bližini sedanje osnovne šole in ob bistriškem stadionu. Iva Soršak, predstavnica bistriške občine, je danes dejala, da tako občina kot ministrstvo za šolstvo in šport zagovarjata lokacijo ob avtobusni postaji, vendar je tam kmetijska površina prve kategorije, kar pomeni dodaten premik pričetka gradnje druge osnovne šole.
V kratkem bodo oblikovali iniciativni odbor, ki bo pripravil najprimernejši predlog lokacije. PO najbolj optimističnih napovedih bi drugo osnovno šolo lahko pričeli graditi v štirih letih.
VIR: (dlž), Večer
JUNIJA NOVA STANOVANJA
Delavci podjetja Stavbar iz Maribora gradijo v novem naselju v Slovenski Bistrici dva štirinadstropna bloka z 52 stanovanji. Zanimivo je, da je Stavbar za zgraditev enega bloka določil zelo kratek rok, in sicer devet mesecev. Toda že zdaj z zadovoljstvom ugotavljajo, da bo ta rok moč kar za dva meseca skrajšati. Tako se bodo lahko stanovalci po zagotovilu vselili v blok, ki ga pričeli graditi lani novembra, že v juniju, v drugi blok, ki so ga pričeli graditi v začetku februarja, pa konec julija.
Za občane, ki čakajo na stanovanja je to velika pridobitev, zlasti še, ker je gradnja stanovanj doslej trajala dalj časa. Stavbarju je uspelo v kratkem času zgraditi stanovanja predvsem zato, ker jih gradi po novem sistemu s tunelskimi opaži.
VIR: V. H., Večer
FOTO: Nova stanovanjska bloka v Slovenski Bistrici (Večer)
Umrla je posestnica in mlinarica BARBARA ORTHABER
Posestnica in mlinarica Barbara Orthaber je umrla 18. maja 1940 na Spodnji Polskavi 110, stara 68 let. Poročena je bila s Francem Orthaberjem; ob njeni smrti so živele še tri hčere, stare 34, 33 in 30. let. Prva, Ana, je bila poročena s ključavničarjem Dolencem in je živela v Stari Bohovi pri Hočah, druga, Pavla, in tretja Angela, nista bili poročeni in sta živeli pri starših na Spodnji Polskavi. Barbara Orthaber je bila (so)lastnica velike, z opeko krite stanovanjske hiše s tlorisom 15 x 10 metrov in podstrešjem. V hiši je bilo več prostorov: obokana veža in kuhinja, v kateri sta stala zidan štedilnik in kmečka peč, ki je grela sosednjo, večjo sobo s tremi okni, manjša soba z enim oknom in mlin z dvema kamnoma. Ob njeni smrti je bila hiša v slabem stanju; ocenili so jo na samo 16.000 dinarjev. Gospodarsko poslopje je bilo zidano, tudi krito z opeko, s tlorisom 20 x 10 metrov, v katerem so bili obokana klet, obokan goveji hlev za 5 glav živine ter parma za steljo in vozove. Prizidan je bil lesen svinjski hlev s štirimi oddelki. Tudi to poslopje je bilo v slabem stanju, ocenili so ga na 10.000 dinarjev. Vrednost njiv in travnikov, velikih dobrih 6 hektarjev, so ocenili na približno 60.000 dinarjev. Ob smrti Barbare Orthaber so v hlevih stali dve kravi in devet prašičev, pod gospodarskim poslopjem pa dva voza, plug, dve brani, rezni stol, jarem, samokolnica, orodje, lesena posoda za pijačo, železna »alfa«, tehtnica in različne drobnarije. To premično premoženje je bilo vredno natančno 10.330 dinarjev. Orthaberjevi so bili maja 1940 dolžni pragerskemu mesarju Karlu Berglezu 7500 dinarjev za dobavljeno meso in državi 520 dinarjev davka.
Pogreb Barbare Orthaber je stal 1950 dinarjev. Župnik je zaračunal 960 dinarjev, mizar Anton Ingolič za krsto 500 dinarjev, preostanek so odšteli za sveče in sedmino. Dr. Anton Klasinc je izdal račun za zdravljenje obolele Barbare v višini 490 dinarjev.
Orthaberjevo posestvo je 18. maja 1940 prevzela Pavla Orthaber in se pisno zavezala, da bo poravnala vse dedne in prenosne pristojbine ter da bo v enem letu izplačala vse dedne deleže, razen mladoletnima vnukoma Srečku in Antonu Trolu; za njun delež so do njune polnoletnosti tekle 4-odstotne letne obresti.
VIR: Mirko Munda, Spodnja Polskava in njena stoletja, str. 277-278
NA PRAGERSKEM SNEG
Druga polovica marca 1938 je bila nenavadno topla, termometri so kazali nad 30 ˚Celzija, v prvi polovici maja je vse cvetelo, 18. maja pa je Pragersko presenetil – sneg.
VIR: Mirko Munda: Pragersko – kronika, str. 99
ZBLAZNELA JE
Zblaznela je na Pragerskem dne 18. t. m. Rozalija Koprivšek. Ubožico so prepeljali v graško bolnišnico.
VIR: Domovina