21. maj
Danes goduje FELIKS
Ime Feliks izhaja iz latinskega imena Felix. To ime razlagajo iz latinskega pridevnika felix, v rodilniku felicis, ki pomeni »ploden, rodoviten; uspešen, srečen«.
Moške različice imena: Felix, Felko, Srečko, Srečo.
Ženske različice imena: Feliksa, Srečka.
21. maj
SVETOVNI DAN KULTURNE RAZNOLIKOSTI IN DIALOG ZA RAZVOJ
Vsako leto 21. maja obeležujemo Svetovni dan kulturne raznolikosti za dialog in razvoj, ki ga je Generalna skupščina OZN razglasila decembra 2002, Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO) pa je že leta 2001 sprejela Univerzalno deklaracijo o kulturni raznolikosti. 21. maj je torej priložnost za poglobitev razumevanja vrednot kulturne raznolikosti, pa tudi za povečanje globalnega sožitja med ljudmi.
To je dan, ko lahko na mnogotere načine spodbujamo obstoj kulturne raznolikosti: na primer z obiskom katerega od znamenitih virtualnih muzejev, si ogledamo tujejezični film, ki prikazuje kulturo, drugačno od naše, poslušamo drugačno, tujo glasbo, igramo šport, povezan z drugo kulturo, se učimo o tradicijah drugih kultur, o kulinariki, praznovanjih, beremo, spoznavamo drugačne jezike . . .
9. LEO DAN DRUŽIN SPET NAVDUŠIL MALČKE IN NJIHOVE STARŠE
Na današnjii dan, v nedeljo, 21. maja 2023, dopoldan je Leo klub Slovenska Bistrica v malem grajskem parku za knjižnico odprl vrata za številne družine, ki so prosti dan izkoristile za veselo druženje. Organizatorji so našteli skoraj 200 otrok.
»Za najmlajše smo pripravili raznorazne ustvarjalne kotičke, lahko so ustvarjali s slanim testom ali preizkusili svoje čute v senzoričnem kotičku, risali, pustili svoj pečat, tudi pravljični kotiček smo jim pripravili, spoznali so lahko tudi veščine japonskega mečevanj. V znanstvenem kotičku pa so se lahko naučili kaj novega,« je povedala organizatorka Iza Trobentar, članica Leo kluba Slovenska Bistrica. “Letos prvič smo pripravili tudi izmenjevalnico igrač, kamor lahko otroci prinesejo odslužene igrače, ki jih drugi otroci lahko odnesejo domov, tiste, ki bodo ostale, pa bomo poskrbeli, da bodo prišle v prave roke, Seveda pa so otroke najbolj navdušili gasilci PGD Slovenska Bistrica, ki so zanje postavili poligon z brizgalno napravo in predstavili gasilsko vozilo. »Najbolj so mi bili všeč gasilci in napihljiva igrala,« je povedal 4-letni Lin Senica, ki je skupaj z drugimi otroki debelo uro vztrajno čakal na poslikavo obraza. Prazne trebuščke pa so si lahko otroci napolnili v pekarni MIŠ MAŠ.
VIR IN FOTO: Bistričan.si, Natalija Sinkovič
ODPRTJE RAZSTAVE MARJANA CRNIČA “KAMNITA PALETA”
21. maja 2019 so v Galeriji Grad v Bistriškem gradu odprli razstavo del Marijana Crniča Kamnita paleta. Avtor razstave se je resneje začel ukvarjati z oblikovanjem kamna leta 2011. Večinoma oblikuje pohorski kamen, marmor in škrilj. Slednjega poznamo predvsem kot gradbeni material, ki se v rokah Marijana Crniča hitro spremeni v okrasni kamen. Pri svojem ustvarjanju uporablja preprosto kamnoseško orodje. Njegovi izdelki so pretežno ročno delo. Leta 2014 je na razpisu za najboljši spominek turistične destinacije Maribor Pohorje prejel najvišjo oceno za pladenj v obliki lista stare trte iz pohorskega škrilja. Razstavo je odprl Saša Vidmar, ljubitelj Pohorja, poznavalec pohorskih zgodb in pohorskih materialov. V kulturnem programu sta nastopila Petra Turk Rupreht in Sergej Rupreht. Razstava je bila odprta do 25. junija.
VIR: ZZK Slovenska Bistrica, Informator
FOTO: Društvo Majolika so.p.
V SLOVENSKI BISTRICI AGILITY TEKMA ZA DP
Na današnji dan, v soboto, 21. maja 2016, je na prostorih Kinološkega društva Slovenska Bistrica potekala agility tekma za državno prvenstvo, na kateri so tekmovalci pridobili tudi točke za evropsko in svetovno prvenstvo.
Skupno je nastopilo skoraj 200 tekmovalcev iz petih držav v treh različnih težavnostnih stopnjah.
Izmed članov domačega društva sta najvišji uvrstitvi dosegli Eva Veler s psičko Neli, ki je bila peta, in Mojca Smode Kovačič s psom Belizejem, osvojila je šesto mesto.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Edvard Grobler
TRADICIONALNO MEDOBČINSKO SREČANJE TURISTIČNIH PODMLADKOV V SLOVENSKI BISTRICI
Na današnji dan, v četrtek, 21. maja 2015, so se na 9. medobčinskem srečanju predstavili turistični podmladki, vendar je zaradi slabega vremena potekala predstavitev v prostorih slovenjebistriške srednje šole. Mrežo prijateljstva lahko mladi tkejo na več načinov, eden pa je gotovo proučevanje značilnosti domačega kraja, kjer se srečujejo z odraslimi in vrstniki, prijateljske vezi pa podkrepijo tudi na prireditvah.
S svojimi raziskavami tako srednješolci kot osnovnošolci veliko prispevajo k idejam, kako predstaviti svoj kraj ter njegove značilnosti tudi drugim. Pa tudi otroci v vrtcu korak za korakom spoznavajo svoje domače okolje in pridobivajo osnovna znanja za življenje. Na tokratnem medobčinskem srečanju predstavili turistični podmladki iz oplotniške, makolske in bistriške občine ter Vrtec Otona Župančiča Slovenska Bistrica.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Edvard Grobler
RIBE SO V LABORATORIJU
Edina svetla točka v primeru pogina rib v potoku Bistrica je očitno policija, ki primer obravnava kot sum kaznivega dejanja
Vzrok za pogin rib in rakov v bistriškem potoku Bistrica še ni znan. Znano je le to, da so ribiči Ribiške družine Slovenska Bistrica pred 14 dnevi našli najmanj 2000 mrtvih rib in skoraj 15 rakcev. Dan po poginu rib so ribiči trdili, da je v potoku poginilo najmanj 25 kilogramov rib. In ko so k temu prišteli še poginule ribe iz potoka Ložnica, se je številka povzpela na skoraj 200 kilogramov. V Vodnem gospodarstvu Ptuj – to je po zakonu o vodah zadolženo za spremljanje nenadnega onesnaženja voda in za izvajanje ukrepov v času povečane ogroženosti in naravnih nesreč – so včeraj povedali, da je potok Bistrica spet čist, saj je pri nedavnem poginu rib šlo za tako imenovani val onesnaženosti.
Za ptujsko vodno gospodarstvo je “zadeva končana”. Prepričani so, da bodo težko ugotovili vzroke za pogin. To bo bržkone res, saj okoljska, sanitarna in zdravstvena inšpekcija niso posredovale. V sanitarni inšpekciji so celo povedali, da o dogodku niso bili seznanjeni. Edina svetla točka v primeru pogina rib je policija. V službi za stike z javnostjo mariborske policijske uprave so povedali, da so bili policisti na kraju dogodka in si priskrbeli vzorce vode in rib. Ogled je potemtakem bil, policisti čakajo na analizo preiskave, pogin rib v bistriškem potoku pa policija obravnava kot kaznivo dejanje. Kdaj bodo znani rezultati preiskave, nam vodja kabineta direktorja mariborske policijske uprave Bojan Kitel ni mogel odgovoriti.
Včeraj sta ribiča bistriške ribiške družine povedala, da sta pod mostom blizu Komunalnega podjetja opazila ribe, kar potrjuje mnenje ptujskega vodnega gospodarstva, da je potok spet čist in živ. Ker del javnosti obsoja ribiško družino, češ da je premalo naredila pri obveščanju o poginu rib, je treba povedati, da so ribiči reagirali pravočasno in obvestili pristojne službe, sami pa brez prisotnosti policije ali inšpekcije ne smejo vzeti vzorcev, če pa jih, so ti v postopkih dokazovanja krivde neveljavni.
VIR: Zdenko Kodrič Večer
KONCERT OTROK IZ FRANKENTALA
Pod geslom Dobro jutro, beli dan – otroci za otroke se je v četrtek, 21. maja 1998, v Slomškovem domu v Slovenski Bistrici predstavila skupina duševno prizadetih otrok iz Toom Muters schule iz Frankentala pod vodstvom Heinricha Ullricha. Koncert je obsegal bogat program iz zakladnice pesmi narodov, posebnosti so bile slovenske ljudske pesmi, prirejene na posebnem barvnem notnem zapisu po dirigentovi metodi. Otroci so nastopili v korist slovenskim otrokom za potrebe v glasbeni terapiji.
VIR: Večer
UBILA GA JE ELEKTRIKA
V petek, 21. maja 1982, se je zaradi nepremišljenega ravnanja z električnim tokom in prepovedanega lovljenja rib smrtno ponesrečil Viktor Godec, 22 let, iz Pečk občini Slovenska Bistrica.
Kot sta ugotovili sodna komisija in komisija UNZ, sta brata Viktor in Pavel Godec tega dne ob 18. uri odšla lovit ribe v potok Ložnico. Do 19. ure sta jih lovila z ribiškimi palicami, nato pa sklenila namestiti električni kabel na daljnovod z deset tisoč volti napetosti in z elektriko ribe omamiti. Viktor Godec je z lesenim kolom nameščal kabel, pri tem pa prišel v stik z električnim tokom. Vrglo ga je po tleh in bil je takoj mrtev. Brat, ki ga je potegnil s kraja nesreče, je dobil opekline na prstih leve roke.
VIR: Večer
TITO, RADI TE IMAMO
Osrednja svečanost ob dnevu mladosti v Slovenski Bistrici
Pod tem naslovom je občinska konferenca zveze socialistične mladine Slovenije Slovenska Bistrica danes dopoldne na stadionu v Slovenski Bistrici pripravila osrednjo slovesnost ob dnevu mladosti, 86. rojstnem dnevu tovariša Tita, letu kongresov in 100-letnici rojstva Otona Župančiča. Okoli 3000 občanov, med katerimi so bili družbenopolitični delavci občine ter gostje iz Maribora in Ljubljane, je bilo zelo zadovoljnih s skoraj enournim sporedom.
Sodelovali so godbeniki Impola in glasbene šole, recitatorji, mladinski pevski zbor, 200 cicibanov vzgojno-varstvenega zavoda Slovenska Bistrica, pionirji in pionirke s krogi, vojaki kasarne pohorski bataljon s strumno vajo s puškami, za konec še modelarji, ko je radijsko vodeni model letala krožil nad stadionom z transparentom Pozdrav Titu.
Obilo priznanja so dobili seveda tudi cicibani-žabe pa zmajarji in mladinka Amanda Mlakar, ki je prebrala pozdravno pismo tovarišu Titu. Uvodni govor je imel Vito Habjan, sekretar republiške konference ZSM Slovenije. Spregovoril je o čustvih in željah delovnih ljudi Jugoslavije, ki s štafeto mladosti pošiljajo svojemu ljubljenemu predsedniku pozdrave za njegov 86. rojstni dan.
Posebno slovesno pa je bilo tudi, ko je Adi Žunec, sekretar komiteja občinske konference ZKS Slovenska Bistrica, iskreno čestital 34 novim članom ZK, ki so se zbrali pred svečano tribuno. V članstvo zveze socialistične mladine Slovenije so sprejeli 520 novih članov.
VIR: B. S., Večer
FOTO: Z današnje osrednje svečanosti ob dnevu mladosti in 100-letnici rojstva Otona Župančiča v Slovenski Bistrici (D. Š.)
80 LET IVANA TOMAŽIČA
V Slovenski Bistrici praznuje 80-letnico šolski upravitelj v p. g. Ivan Tomažič. Zgleden narodnjak, strokovnjak v čebelarstvu in kmetijstvu in ustanovitelj čitalnice je vzgojil 10 otrok. Sedem jih je državnih uradnikov, po eden trgovec, privatni uradnik in šivilja. Tinjčanom je bil g. Tomažič 42 let duhovni voditelj in svetovalec; zato so ga tudi izvolili za častnega občana.
VIR: Večernik
Rodil se je ravnatelj in kulturnik AVGUST VIDMAR
Avgust Vidmar se je rodil 21. maja 1934 na Planini pod Šumikom očetu Antonu Vidmarju, gozdnemu delavcu in materi Marjeti, rojeni Zlodej, gospodinji.
Leta 1945 je družina v povojnih pobojih izgubila očeta, leta 1948 pa je umrla še mati. Zapuščene otroke so razdelili, zanj, za sestro Erno in brata Vilijema Vidmarja je poskrbela družina bistriškega krojača Ivana Ojcingerja.
Po končani nižji gimnaziji v Slovenski Bistrici je nadaljeval šolanje na učiteljišču v Mariboru. Po diplomi leta 1956 je služboval v šolah na Smolniku nad Rušami, na Šmartnem na Pohorju, v šoli na Spodnji Polskavi (ravnatelj) in na Osnovni šoli Pohorskega odreda v Slovenski Bistrici (ravnatelj), kjer se je leta 1992 tudi upokojil.
V zakonu z ženo Marijo (†1992) sta se mu rodila sin in hčerka.
Vojaški rok je služil v šoli za rezervne oficirje v Bileči (Bosna in Hercegovina) in več let vodil predvojaško vzgojo mladih v občini Slovenska Bistrica.
V sodelovanju z Zavodom za šolstvo je sodeloval pri posodabljanju in prenovi učnih programov in programov za uvajanje sodobnih trendov v šolstvu. Bil je med pobudniki projekta opisnega ocenjevanja in projekta postopnega matematičnega opismenjevanja − »nove matematike« skozi prvo triletje po všolanju.
Veliko let je uspešno vodil takrat največjo šolo v Sloveniji − Osnovno šolo Pohorskega odreda v Slovenski Bistrici. Uredil je prve organizirane prevoze otrok v šolo, posodabljal in moderniziral šolske prostore in pri lokalnih oblasteh dosegel izgradnjo prve večnamenske športne dvorane v Slovenski Bistrici.
Zelo aktivno je deloval je tudi v Krajevni skupnosti (KS) in v društvih. Na Šmartnem na Pohorju je sodeloval pri izgradnji vodovoda in gasilskega doma, poskrbel za postavitev obeležja in skupne grobnice pohorskih partizanov s šmarškega področja. Sodeloval je pri asfaltiranju ceste Pragersko‒Zgornja Polskava skozi Spodnjo Polskavo in pri izgradnji vodovodnega omrežja vseh treh krajev.
Bil je družbeno in kulturno angažiran in bil aktiven član Delavsko-prosvetnega društva (DPD) Svoboda Slovenska Bistrica.
Za svoje delo je prejel več priznanj.
Zadnja leta življenja je zaradi posledic hude prometne nesreče od leta 1992 živel v domu starejših krajanov v Poljčanah in v Slovenski Bistrici.
Avgust Vidmar je umrl 28. junija 2017 v Slovenski Bistrici, kjer je tudi pokopan.
VIR: biografski-sb.si
Rodil se je ustanovitelj GŠ Slovenska Bistrica OSKAR ŠTAKUL
Oskar Štakul se je rodil 21. maja 1918 v kraju Neusiedl an der Zaya pri Dunaju, v Spodnji Avstriji, kamor se je med med 1. svetovno vojno, ko so divjali boji na soškem bojišču, s starejšo hčerko Milko in sinom Jankom zatekla njegova mama Katarina. Oče Jožef je bil vpoklican na fronto. Po nekaj letih so se preko begunskega taborišča Šterntal (Strnišče, Kidričevo) vrnili v Gorico, ker je bila njihova hiša v Rožni dolini porušena zaradi zadetkov topovskih granat.
V Gorici je dokončal srednjo ekonomsko šolo in se hkrati šolal na Državni glasbeni šoli, ki jo je leta 1930 ustanovil priznani italijanski violinist, komponist, dirigent in profesor Rodolfo Lipizer. Bil je učenec viole in violine profesorja Lipizerja, ki ga je kot uspešnega violista vključil v simfonični orkester, kjer je na različnih koncertih z uglednimi solisti sodeloval vse do leta 1947.
Po priključitvi Primorske Jugoslaviji se je z družino, sinom Aleksom in soprogo Aliče preselil v Šempeter pri Gorici.
V Slovenskem poročevalcu je zasledil oglas, da tovarna Impol v Slovenski Bistrici išče glasbenega učitelja, ki bi v kraju ustanovil glasbeno šolo. Takoj se je prijavil in prejel pozitiven odgovor. Ker glasbene šole še ni bilo, so ga kot knjigovodjo zaposlili v tovarni Impol. Tukaj se je z igranjem violine in viole priključil sindikalnemu orkestru, s katerim so veliko nastopali. Poleg tega je vodil tudi glasbeno sekcijo v Delavsko-prosvetnem društvu (DPD) Svoboda Slovenska Bistrica, v katerem so bili še dramski oddelek, moški, ženski in mešani pevski zbor, baletna in folklorna skupina in ljudska univerza. Z orkestrom in z odličnimi pevci so uspeli postaviti na oder Kulturnega doma kar tri operete: Radovana Gobca ‒ ‘Planinsko rožo’, Edvarda Ingriša ‒ ‘Tam na Gorah’ in Vinka Vodopivca ‒ ‘Študentje smo’.
Po dvoletnih prizadevanjih mu je ministrstvo za kulturo in prosveto odobrilo ustanovitev glasbene šole in ga imenovalo za vodjo. Pouk za prvih 80 učencev v oddelkih za godala, pihala, klavir, trobila in solopetje se je začel 1. septembra 1949. Na mestu ravnatelja je bil vse do upokojitve. Uspelo mu je priključiti šolo Centru za glasbeno vzgojo v Mariboru z oddelki v Poljčanah, Polskavi, Laporju in Makolah.
Oskar Štakul je umrl 15. decembra 1992 v Slovenski Bistrici, kjer je tudi pokopan.
VIR: biografski-sb.si
Rodil se je FRANC RABUDA
Franc Rabuda, mlinarski pomočnik in rudar, se je rodil 21. maja 1912 na Velikem Tinju.
Zaradi sodelovanja v narodnoosvobodilnem gibanju so ga Nemci aretirali, zaprli in ga 12. februarja 1945 v Frankolovem obesili kot talca.
VIR: biografski-sb.si