Mednarodna ekipa astronomov, v kateri ima ključno vlogo Bistričanka Maruša Bradač, je z uporabo vesoljskega teleskopa James Webb odkrila eno najzgodnejših galaksij v zgodnjem vesolju, imenovano Firefly Sparkle (Roj kresničk). Galaksijo, ki jo opazujemo približno 600 milijonov let po Velikem poku, so podrobno preučili s pomočjo gravitacijskega lečenja, kar je razkrilo deset zvezdnih kopic v različnih fazah nastanka.
“Firefly Sparkle je kot časovni stroj, ki nam omogoča vpogled v razvoj prvih galaksij in strukturo vesolja, ko je bilo staro le 600 milijonov let,” je poudarila profesorica Maruša Bradač, ena vodilnih raziskovalk na področju zgodnje astrofizike in dobitnica prestižnega ERC projekta Firstlight.
Raziskava, objavljena v reviji Nature, predstavlja prelomnico v razumevanju zgodnjih faz nastanka vesolja in potrjuje, da so slovenski znanstveniki pomemben del globalne znanstvene skupnosti. Maruša Bradač, skupaj s sodelavcema Nicholasom Martisom in Gregorjem Rihtaršičem s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani, s svojim delom odpira nova poglavja o evoluciji galaksij.
Odmevno odkritje bo omogočilo nadaljnje študije o združevanju galaksij in interakcijah, ki so igrale ključno vlogo pri razvoju zgodnjega vesolja. “Še veliko je neodgovorjenih vprašanj o teh prvih galaksijah, in naši rezultati kažejo, da se nahajamo šele na začetku odkrivanja teh procesov,” je zaključila Bradačeva.