Oliver turizem, Planinsko društvo Poljčane in Inštitut Seme so bili s projektom “Boč skozi zgodbe, naravo in inovacije”uspešni na razpisu SMARTIES za MSP. S projektom ustvarjajo temelje za dolgoročni razvoj trajnostnega turizma na Boču.
Projekt »Boč skozi zgodbe, naravo in inovacije« je celovita pobuda, ki združuje trajnostne prakse, digitalne inovacije in regenerativne pristope za razvoj turistične ponudbe na Boču. Z inovativnimi rešitvami in globokim spoštovanjem naravne in kulturne dediščine projekt odgovarja na potrebe sodobnega trajnostnega turizma in se navezuje na prednostne cilje programa SMARTIES za MSP.
S projektom želijo obiskovalcem približati edinstvene značilnosti Boča – od kraških pojavov, pragozdnih rezervatov, endemitov in suhih travišč do lokalnih legend in bogate biotske raznovrstnosti. Digitalne rešitve, kot so interaktivna karta znamenitosti, digitalizacija zbirke metuljev ter atraktivna digitalna predstavitev pragozda in endemita Velikonočnice (rastišče je samo na treh lokacijah v Sloveniji, od katerih ena javnosti ni znana), bodo obiskovalcem omogočile dostop do teh zakladov skozi vse leto, ne glede na vremenske razmere. Na ta način želijo ohranjati naravno okolje v pristni obliki ter hkrati spodbujati odgovorno vedenje in ozaveščanje o pomenu varovanja narave.
V okviru projekta bodo ustvarili avtorsko pravljico, ki bo zasnovana na lokalnih legendah, pripovedkah in značilnostih Boča. Pravljica bo spodbujala obiskovalce, zlasti otroke in družine, k raziskovanju naravne in kulturne dediščine na zanimiv način ter ustvarila prepoznaven simbol destinacije. Skozi pravljico bodo obiskovalci spoznali pomen ohranjanja endemitov, kot je Velikonočnica, in bogate dediščine Boča, na prijeten način pa se bodo učili tudi o naravi in njenih zakonitostih ter vplivu človeka.
Projekt vključuje delavnice in predavanja o kraškem svetu, naravnih habitatih in trajnostnih praksah, ki obiskovalcem približajo dragocenosti območja ter spodbujajo odgovorno vedenje. Sodelovanje lokalne skupnosti in strokovnjakov krepi vezi med prebivalci in naravo, Planinski dom na Boču pa postaja osrednja trajnostna destinacija za raziskovanje in sprostitev.
Projekt poleg avtorske pravljice vključuje tudi razvoj digitalnih vsebin, raziskave in interpretacijo dediščine ter nadgradnjo spletne strani. Rezultati, kot so interaktivna karta, digitalizirana zbirka metuljev, predstavitev pragozda in zaščitene Velikonočnice, bodo popestrili turistično ponudbo in spodbudili k varovanju okolja.
Projekt se začenja izvajati že ta mesec, njegov zaključek pa je predviden junija 2026. Svojo prvo aktivnost bodo izvedli že v petek, 21. marca, ob 16.00, ko vabijo na predavanje o Velikonočnici – dragoceni cvetlici, ki je zaradi različnih dejavnikov žal že močno ogrožena. Predavanje bodo izvedli v depandansi pri Planinskem domu na Boču. Po predavanju bo sledil sprehod do rastišča Velikonočnic, kjer si bodo udeleženci v njenem naravnem okolju ogledali to nežno znanilko pomladi.