Cimet je nepogrešljiva začimba v vsaki kuhinji. Ima pa tudi številne zdravilne lastnosti – antibakterijske, protiglivične in protivirusne. Ali ste vedeli, da lahko cimet uporabite na vašem vrtu?
Cimet ima veliko raznovrstnih koristnih učinkov na rastline. Uporabljamo ga lahko za pomoč pri krepitvi rastlinskih korenin, glivicam preprečuje uničevanje mladih sadik, obvaruje pa jih tudi pred različnimi škodljivci. Ko se boste naučili, kako uporabljati cimetov prah za zdravje rastlin, boste dvakrat premislili preden bi za svoj vrt uporabili kemikalije.
Cimet se lahko razlikuje od proizvajalca do proizvajalca tako, da ima bolj močen okus in je bolj blede barve do tistega, ki ima močno barvo, vendar ne tako zelo okusen. Tisti z močnejšim okusom, se imenuje cejlonski cimet, medtem ko slabša verzija nosi ime Kitajski cimet. lahko pa namesto mletega cimeta uporabite nekaj kapljic naravnega eteričnega olja.
Cimet je naravna zaščita za potaknjence, saj spodbuja boljše ukoreninjanje
Pri sajenju potaknjencev vam ni treba uporabljati kemikalij za rast rastlin. Cimet je izredno koristno sredstvo za spodbujanje rasti korenin, pri tem je enakovreden vrbovi vodi ali hormonskemu prašku. Tik preden boste posadili potaknjence jih zmočite v čisti vodi in jih povaljate cimet. Cimet bo spodbudil steblo k rasti, hkrati pa preprečil razne glivične bolezni.
Odganjalec mravelj in drugih insektov
Če imate v vašem domu ali rastlinjaku težave z mravljami, bo cimet ustrezno sredstvo, da jih zatrete. Mravlje se namreč ne marajo sprehajati po zmletem cimetu in sovražijo vonj cimeta, zato se bodo izogibati mestom, kjer ste potresli cimet. Če imate težave z mravljicami v otroškem peskovniku, zmešajte vrečko cimeta v peskovnik in mravlje se mu bodo izognile.
S cimetom pa lahko na isti način kakor mravlje, odženete tudi druge insekte. Če boste cimetu dodali še sodo bikarbono, bo rezultat še boljši.
Naravni fungicid
Glivične bolezni ali fuzarioze nastanejo zaradi napačne oskrbe mladih sadik. Največkrat je krivo napačno zalivanje ali dodajanje gnojil vodi za zalivanje. Kakršnakoli poškodba sadike namreč povzroči, da so njene korenine bistveno bolj občutljive na glivice. Bolezen rastlin je lahko tudi posledica slabih rastnih pogojev v zemlji …
Cimet bo pomagal preprečiti težavo z glivicami. Deluje tudi pri drugih težavah z glivicami, kot so plesni pri starejših rastlinah ali rast gobic z koritih. Če ste zaznali glivično bolezen na rastlinah, vam priporočamo, da zmešate nekaj cimeta v toplo vodo in pustite čez noč.Tekočino filtrirajte skozi kavni filter in jo zlijte v razpršilko. Poškropite stebla in liste prizadetih rastlin, če imate težave z gobami, pa razpršite mešanico tudi po zemlji. Še bolj učinkovito bo razpršilo, če mu dodate še sodo bikarbono. Na vrtu namreč učinkuje protibakterijsko in pomlajevalno ter nastopa v vlogi fungicida in insekticida. Z njo je možno zatreti še plesni, škrlup, pegavost in glivice.
Rane na rastlinah
Tudi rastline lahko dobijo rane, te so lahko fizične (toča, rastlino nehote poškodujemo sami …). Pomagamo jim lahko tako, da na prizadeto mesto nanesemo nekaj cimeta, ki bo pospešil proces celjenja.
Plesen
Plesen je sovražnik zdravih rastlin. Če opazite sledi plesni na vaših rastlinah, posujte rastlino s cimetom, saj boste tako preprečili nastajanje nove plesni. Dodajte še sodo bikarbono in rezultat bo še boljši
S sodo bikarbono in cimetom nad uši
Listne uši so res nadležni zajedavci, ki škodujejo rožam, vrtninam in sadnemu drevju. Če se jih ne znebimo, tako oslabijo zelene gostitelje, da obrodijo malo ali nič. Dobra novica je, da se jih lahko znebimo povsem naravno. Potrebujete sodo bikarbono, cimet in malo olja, mešanico razpršimo po delih rastline, kjer se zadržujejo rastlinske uši.
Cimet je lahko v vrtu vaš nepogrešljivi vrtni pomočnik. (ts)