Ljubljana, 13. marec 2025 – Požar v Centru za ravnanje z odpadki (CERO) Puconci je še en opozorilni signal, da sistem ravnanja z gorljivimi komunalnimi odpadki v Sloveniji ne deluje. Slovenija se že leta sooča s problematiko sežiga odpadkov, ki bi moral delovati kot obvezna državna gospodarska javna služba, vendar ustreznih kapacitet za termično obdelavo ni. Posledično se gorljivi odpadki kopičijo v regijskih centrih, kar povečuje tveganje za požare, kot je bil zadnji v Puconcih.
Neizpolnjevanje zakonskih obveznosti
Požar je posledica dolgotrajnega zanemarjanja zakonodajnih obveznosti, poudarjajo predstavniki komunalnega sektorja. Slovenija letno izvozi odpadke v vrednosti 40 milijonov evrov, namesto da bi jih energetsko izrabila doma. Direktor Zbornice komunalnega gospodarstva Slovenije, Sebastijan Zupanc, je opozoril, da se odpadki kopičijo, saj še vedno ni vzpostavljenega sistema za njihovo sežiganje. “Že leta 2004 sta bila sprejeta Zakon o varstvu okolja in Uredba o načinu opravljanja obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov, vendar država ni zagotovila izvajanja teh določb. Posledično so regijski centri prisiljeni skladiščiti gorljive frakcije odpadkov, kar povečuje tveganje za požare in okoljske katastrofe. Potrebujemo sistemske rešitve, sicer bomo priča še večjim ekološkim in finančnim posledicam,” je dejal Zupanc.
Požar v CERO Puconci – neizogibna posledica neukrepanja
Direktorica CERO Puconci, Simona Biro, je izpostavila, da so več let opozarjali na nevarnost požara, vendar brez odziva države. “Na skladišču smo imeli približno 3.500 ton gorljive frakcije, kar predstavlja trimesečno zalogo. V ponedeljek, 10. marca, je prišlo do samovžiga, ogenj pa se je v nekaj minutah razširil na celotno površino 4.500 m2. Ognja ni bilo mogoče ustaviti. Takšnih dogodkov si ne želimo, a so neizogibni, če se odpadki skladiščijo v prekomernih količinah. Odgovornost za ta sistemski problem nosi država, ki ne izpolnjuje svojih obveznosti,” je dejala. Ob tem je opozorila, da so zadnji dve leti intenzivno opozarjali ministrstvo, pristojno za okolje, na nevarnost požara, a ni bilo ustreznih ukrepov. Do požara je prišlo le nekaj let po tem, ko so sosednje države zaostrile pogoje za sprejem slovenskih odpadkov, kar je še dodatno obremenilo slovenske regijske centre. Požar v Puconcih še vedno ni v celoti pogašen, na nekaterih mestih odpadki še vedno tlijo, nastala pa je večmilijonska škoda. K sreči pri gašenju, v katerem je sodelovalo okoli 30 gasilskih društev in 150 gasilcev, ni bilo poškodb.
GIZ SLOCERO zahteva takojšnje ukrepe
Predsednik GIZ SLOCERO, Maksimiljan Tramšek, je bil oster: “GIZ SLOCERO že leta opozarja, da državna gospodarska javna služba sežiganja komunalnih odpadkov ni urejena. Ministrstvo, pristojno za odpadke, in Vlado RS pozivamo, da nemudoma prične izvajati določbe Zakona o varstvu okolja in Uredbe o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov. Zahtevamo, da država takoj uredi prehodno obdobje do vzpostavitve sežigalnic in določi enotno ceno storitve za vse občane. Če ukrepov ne bo, obstaja nevarnost, da izvajalci obdelave komunalnih odpadkov ne bomo več prevzemali gorljivih odpadkov.”
Združenje opozarja, da je nujno potrebno takojšnje ukrepanje, saj regijski centri niso zgrajeni za dolgoročno skladiščenje odpadkov. Slovenija je žal pri reševanju te problematike že krepko v zaostanku. V nasprotnem primeru grozi nadaljnje kopičenje odpadkov in morebitni novi požari, ki bodo imeli še večje okoljske in finančne posledice.
Rešitve so nujne zdaj
Zbornica komunalnega gospodarstva Slovenije in GIZ SLOCERO zahtevata, da Vlada RS in Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo nemudoma zagotovita rešitve:
- Vzpostavitev sistema sežiganja odpadkov, kot to določa zakonodaja, ne da bi posegali v delo izvajalcev občinskih gospodarskih javnih služb obdelave komunalnih odpadkov.
- Ureditev prehodnega obdobja do vzpostavitve sežigalnic in določitev enotne cene storitve za vse občane.
- Takojšnje rešitve za odstranitev skladiščenih odpadkov in preprečitev nadaljnjih požarov.
Slovenija se nahaja pred ključno odločitvijo – ali bo uredila sistem energetske izrabe odpadkov ali pa bo v prihodnje priča vse večjim ekološkim katastrofam. Požar v CERO Puconci je bil zgolj opozorilo, da čas za ukrepanje zmanjkuje.