V sredo, 21. maja, je Ljudska univerza Slovenska Bistrica v sodelovanju s številnimi
izvajalci na različnih lokacijah po mestu priredila Parado učenja. Tudi letos z jasnim
sporočilom: »Učenje je proces, ki povezuje generacije, presega ovire in krepi skupnost.«
Na Paradah učenja so se v 23. krajih po Sloveniji, tudi letos srečali ponudniki znanj in
spretnosti ter povpraševalci po obojem. Osrednji dogodek Tednov vseživljenjskega učenja so v Slovenski Bistrici pod pomenljivim sloganom Ljudje za ljudi začeli v Domu dr. Jožeta Potrča, od koder so se stanovalci na invalidskih vozičkih polni pričakovanj skupaj s prostovoljci podali na sprehod skozi mesto. »To mi pomeni več kot zlato. Rada imam družbo in vesele ljudi, raje kot kup zlata. Veselim se
današnjega dne, sprehoda in aktivnosti,« je povedala Helena Ozimič, ki je s svojim življenjem v domu starejših zelo zadovoljna. »Še nikoli mi ni šlo tako dobro, kot mi gre zdaj. Imela sem grdo otroštvo. Vojna mi je vzela očeta in dom. Življenje ni bilo preprosto. Zdaj v Domu pa uživam. V sobi imam dobro prijateljico. Cel dan se prepirava in smejiva. Med nama ni hudobije.«
Parado šestnajstih invalidskih vozičkov so po mestu vodili prostovoljci, med njimi študentje, zaposleni in upokojenci. »Vozičkanje je zelo poseben, čustven dogodek, dogodek za dušo in srce stanovalcev doma starejših in nas prostovoljcev. Tako malo je potrebno, da za nekoga narediš nekaj velikega,« je povedala prostovoljka Marija Bračič.
Na potep po mestu pa je svojo mamo z vozičkom popeljala tudi Martina Jelen. »Prišla sem predvsem zaradi mame, da jo popeljem na sveži zrak in z njo preživim nekaj kakovostnega časa. Današnji dan nama je povrnil moči, na koncu pa sva se še gugali na gugalnici, tokrat malo drugače. V mojem otroštvu je mama gugala mene, danes pa jaz njo,« je povedala prostovoljka in izrazila upanje, da se ta dogodek ponovi tudi prihodnje leto.
Na polovici svoje poti so se »vozičkarji« udeležili uradne otvoritve Parade učenja na Trgu svobode, kjer sta zbrane nagovorila župan dr. Ivan Žagar in direktorica Ljudske univerze Slovenska Bistrica mag. Brigita Kruder. Prireditev so s pesmijo popestrile ljudske pevke iz Centra za starejše Metulj. Udeleženci so za svoje dobro počutje poskrbeli s kratko vadbo pod vodstvom Terapevtskega centra EVITAM. Na informativnih stojnicah pa so se jim predstavili različni lokalni izvajalci, med njimi Ljudska univerza Slovenska Bistrica, Center za starejše Metulj, James M. Tomazin in Knjižnica Josipa Vošnjaka.
Trajnostno v prihodnost Posebno pozornost so organizatorji tudi letos namenili trajnostnemu razvoju. »Izjemno smo ponosni na trajnostni vidik, ki ga v okviru zaveze Ljudska gre na zeleno poskušamo vpeljati v lokalno okolje. Začelo se je z izmenjevalnico stvari, zavetiščem za lončnice in eno knjigobežnico s komaj šestimi knjigami. Z malimi a izjemno pomembnimi koraki so mogoče velike spremembe. Vse kar naredimo šteje. Danes smo ponosni, da so vse te zamisli zaživele, da je iz ene skope nastalo šest knjigobežnic z več kot 100 knjigami, ki rotirajo med njimi. Strmimo k temu, da dobre ideje postanejo trajnostna navada. Vseskozi se učimo tudi spoštljivega odnosa – do stvari, okolja, ljudi. Ne uporabljamo in zavržemo, ampak ponovno osmislimo,« je pojasnila Brigita Kruder direktorica Ljudske univerze Slovenska Bistrica, kjer so letos prvič pripravili tudi izmenjevalnico otroških oblačil, knjig in igrač. »Donatorji so prinesli oblačila, obutev, igrače ali knjige, ki so jih njihovi otroci prerasli in s
seboj odnesli nekaj, kar bodo lahko ponovno uporabili. Izmenjevalnico je obiskalo malo ljudi, vendar me posebej veseli, da so od tu odšli izjemno veseli,« je povedala Anita Belšak Ojncinger.
Vzporedno z osrednjim dogajanjem so se aktivnosti v okviru Parade učenja odvijale tudi na drugih lokacijah. Vrtčevski otroci so uživali v lutkovni predstavi Maje Furman, v Centru za starejše Metulj so se udeleženci likovne delavnice preizkusili v slikanju, članice študijskega krožka so predstavile izdelavo rož iz krep papirja in knjižnih kazal, v izdelavi rož iz kosmate žičke pa so se preizkusili tudi v Domu dr. Jožeta Potrča Poljčane.
Tedni vseživljenjskega učenja so, kot poudarjajo organizatorji, rezultat celoletnega dela. »V 30 dneh v sodelovanju z več kot 45 izvajalci izvedemo približno 100 dogodkov. Tak projekt je
mogoč samo ob zavzetem delu vseh sodelavk in ob podpori lokalne skupnosti. Uspešno
sodelovanje s številnimi in raznolikimi partnerji je rezultat stalnega, premišljenega dela in
odnosa, ki temelji na dveh preprostih besedah: prosim in hvala,« je še dodala Brigita Kruder.
Popoldanski program se je zaradi dežja namesto v Malem parku za knjižnico nadaljeval v
prostorih Ljudske univerze Slovenska Bistrica, kjer je Bojan Iršič predstavil svojo pesniško zbirko Štenge, Markovski moški pa so uglasbili poezijo iz zbirke Drugačni konji Lujza Alojza
Srake.
Že 29. leto zapovrstjo so se v okviru slovenjebistriške Parade učenja zvrstili številni dogodki
in aktivnosti za najmlajše, za najstarejše in za vse tiste, ki so nekje vmes. »To niso zgolj izobraževalni dogodki. Gre za priložnosti, ko presežemo odtujenost, ki je vedno bolj prisotna – še posebej v tej digitalni dobi,« je dejal župan občine Slovenska Bistrica, dr. Ivan Žagar.
Parada učenja v Slovenski Bistrici tako ostaja eden najvidnejših primerov medsebojnega sodelovanja v skupnosti, ki gradi svetlejšo bolj vključujočo prihodnost.
