Bistričanka Janja Rakuš osvojila prestižno nemško gledališko nagrado DER FAUST za delo, ki slavi drugačnost
V nemškem gledališču Altenburg v Geri je 16. novembra potekala že 19. podelitev najprestižnejše nemške gledališke nagrade DER FAUST, ki je simbol odličnosti v gledaliških umetnostih. Nagrada, ki jo od leta 2006 podeljuje Zveza nemških odrov skupaj z Nemško akademijo scenskih umetnosti in Kulturno fundacijo, je letos pripadla tudi Bistričanki Janji Rakuš, saj je gledališče Bochem uprizorilo njeno knjižno delo Voodoo valček za epileptike. Predstava n navdušuje s prepletom plesa, besedila in igre.
Bistričanka Janja Rakuš se je, ko je izvedela za nagrado, zahvalila celotni ekipi: »DER FAUST je nagrada, o kateri nisem nikoli razmišljala, saj se je zdela nedosegljiva. A danes jo držimo v rokah – skupaj z neverjetno ekipo, ki je s srcem in dušo soustvarila to delo.« Žirija je v svoji obrazložitvi poudarila, da sta Imre in Marne van Opstal v le nekaj letih postala eni najobetavnejših koreografskih osebnosti v Evropi. Njuno delo presega meje plesne umetnosti, saj uspešno združujeta elemente drame in plesa v presežni umetniški izkušnji. »Njuna koreografija sega od močne sile do porozne krhkosti, vsaka sekvenca pa je izdelana z mojstrsko preciznostjo,« so zapisali v obrazložitvi.
Imre in Marne van Opstal sta ustvarila odrsko delo, ki raziskuje izkušnjo izgube nadzora in moč, ki jo posameznik najde v svoji edinstvenosti. »Z Voodoo valčkom smo želeli pokazati, kako se telo giblje izven nadzora uma, kako najde moč v svojem ritmu in sprejme to, kar ga dela drugačnega,« sta povedala ustvarjalca. Predstava nagovarja tiste, ki se kdaj počutijo neskladne s svetom, in jih opominja, da lepota tiči v sprejemanju neznanega. Predstava slavi nevrodivergenco in ranljivost kot moč. Gibalni jezik presega besede, s čimer postane zgodba univerzalna, čustvena in osupljivo iskrena. Povezuje temo drugačnosti z religioznimi razsežnostmi in družinskimi odnosi, kar ustvarja kompleksno, a privlačno umetniško izkušnjo.
Nagrajena predstava Voodoo valček je dokaz, da lahko umetnost preseže meje in nas poveže na najgloblji ravni – skozi zgodbe, ki slavijo človeškost v vseh njenih oblikah.
Predstava ni le poklon knjigi Janje Rakuš, ampak tudi iskrena izpoved o drugačnosti in iskanju svobode v sprejemanju sebe. »To delo je opomnik, da naše razlike niso nekaj, kar bi zgolj sprejeli – so nekaj, kar je treba praznovati,« sta zaključila režiserja in koreografa, ki se zaradi bolezni podelitve nagrad nista mogla udeležiti, je pa nagrado prevzela dramaturginja Angela Obst iz Schauspielhaus Bochum. Nagrada DER FAUST je ne le priznanje umetniški odličnosti, temveč tudi navdih za nadaljnje raziskovanje gledališča kot prostora, kjer se prepletajo ranljivost, moč in lepota drugačnosti.