Predavanje o ogroženem gorskem kosmatincu
V petek, 21. marca, je Boč gostil izjemen dogodek, ki je pritegnil ljubitelje narave in lokalne prebivalce. V okviru projekta Boč skozi zgodbe, naravo in inovacije, ki ga izvajajo Oliver turizem, Planinsko društvo Poljčane in Inštitut SeMe, je potekalo predavanje, posvečeno Velikonočnici (Pulsatilla grandis).
Ta edinstvena rastlina, ki jo na Boču občudujemo vsako pomlad, je zaradi različnih vplivov vedno bolj ogrožena. Projekt (Smarties za MSP), ki je sofinanciran s strani Evropske unije, in ki ga za Slovenijo koordinira OOZ Maribor, si prizadeva za osveščanje javnosti o Boču, njegovih potencialih, pomenu naravne dediščine in nujnosti njenega varovanja.
Dogodek se je začel s predstavitvijo projekta, v kateri je dr. Simona Kostanjšek Brglez, ki je vsebinsko zasnovala projekt, predstavila cilje in aktivnosti, ki jih projekt prinaša. Posebej pomembno je sodelovanje različnih organizacij, saj le s skupnimi prizadevanji lahko uspešno zaščitimo naravne znamenitosti Boča. Dr. Kim Mezga iz Inštituta SeMe je nato predstavila zanimive razlike med pravo velikonočnico, ki uspeva v naravi, in okrasnimi vrstami, ki jih najdemo na domačih vrtovih. Sledila je podrobna predstavitev Janka Kovačiča, predsednika Planinskega društva Poljčane, ki je orisal zgodovino raziskovanja in varovanja velikonočnice na Boču. Poudaril je, kako obsežnejša je bila nekoč njena populacija, ki pa se je zaradi izkopavanj in drugih dejavnikov močno zmanjšala. Ena najbolj pretresljivih zgodb sega v 70. leta prejšnjega stoletja, ko so nepridipravi izkopali kar dve tretjini rastišča v enem dnevu, kar je pomenilo skorajšnje izumrtje rastline na tem območju.
Posebno mesto na dogodku je bilo namenjeno dejavnostim Planinskega društva Poljčane, ki s svojim prostovoljnim delom pomembno prispeva k varstvu velikonočnice. Redno izvajajo košnjo, grabljenje in odstranjevanje mahu, kar ustvarja optimalne pogoje za njeno rast. Kljub temu se je število cvetočih primerkov v zadnjih letih znižalo na okoli 300 na vseh treh rastiščih Boča. Vzrokov za to je več: poleg preteklih izkopavanj imajo velik vpliv tudi vremenske razmere, upad opraševalcev in naraščajoče število obiskovalcev, ki pogosto nehote poškodujejo rastline.
Velikonočnica ni le naravni zaklad, temveč tudi simbol krhkosti ekosistemov. Njeno preživetje je odvisno od premišljenih odločitev ljudi in spoštljivega ravnanja z naravo. Prav zato projekt Boč skozi zgodbe, naravo in inovacije poudarja pomen ozaveščanja javnosti o naravovarstvenih ukrepih in odgovornem vedenju obiskovalcev. Po predavanju so si udeleženci ogledali dokumentarni film o Krajinskem parku Boč-Donačka gora, ki je prikazal bogato naravno dediščino tega območja. Sledil je voden sprehod do rastišča, kjer so si lahko obiskovalci v živo ogledali cvetoče primerke velikonočnice.
Ob koncu dogodka je Janko Kovačič obiskovalce pozval k previdnosti pri gibanju po rastiščih, saj lahko že en sam nepreviden korak povzroči škodo tej dragoceni rastlini. Projekt Boč skozi zgodbe, naravo in inovacije bo tudi v prihodnje organiziral dejavnosti, ki bodo pripomogle k ohranjanju tega pomembnega naravnega bisera.