V petek, 11. oktobra, je bila v Kinodvorani v Slovenski Bistrici okrogla miza o medvrstniškem nasilju v šolah z naslovom Verbalno, fizično in spletno nasilje med mladostniki. Sogovorniki so obravnavali različne oblike nasilja, govorili o izzivih, s katerimi se soočajo mladostniki, ter iskali možne rešitve in načine, kako lahko prispevamo k bolj varnemu in podpornemu okolju.
» V zadnjem letu sem bila v priča verbalnega nasilja s težkimi zdravstvenimi posledicami v krogu družine in prepričana sem, da to ni osamljen primer. Menim, da je o tem treba spregovoriti javno, povedat našim otrokom, vnukom, da niso sami v teh stiskah in o možnostih rešitve,« je povedala organizatorka dogodka Alenka Narobe.
Tema pogovornega omizja zahteva pozornost in skupno delovanje, saj nasilje v katerikoli obliki ne prinaša nič dobrega in pušča trajne posledice na mladih življenjih, zato tega v sodobni družbi ne smemo zanemariti. Vsaka oblika nasilja uničuje samozavest, duševno zdravje in socialne odnose mladih, ki so šele na začetku svoje življenjske poti. Verbalno nasilje, ki se pogosto kaže skozi žaljivke, poniževanje in izključevanje, pušča globoke čustvene rane, še posebej na mladostnikih, ki še niso dovolj čustveno zreli. Besede imajo moč, da bodisi gradijo bodisi rušijo, in žal prepogosto smo priča temu, da so uporabljene v škodo mladih. Tudi fizično nasilje, pa čeprav morda manj pogosto kot verbalno ali spletno, prinaša neposredne in vidne posledice, ki jih je treba resno obravnavati in preprečevati. Premalo se zavedamo, da se v zadnjih letih vse bolj širi in postaja velik problem tudi spletno nasilje, ki je še posebej skrb vzbujajoče zaradi svoje vseprisotnosti in težke obvladljivosti. Socialna omrežja, ki so sicer lahko vir povezovanja in izmenjave informacij, lahko postanejo nevarno orožje v rokah tistih, ki želijo škodovati. Sogovorniki okrogle mize: Mojca Štruc, vršilka dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za digitalno družbo je spregovorila o spletnem nasilju, mlada raziskovalka zaposlena na Pedagoškem inštitutu, mag. psih. Tina Pivec-soavtorica Priročnika za načrtovanje krepitve vključujoče razredne in šolske klime ter preprečevanje in odzivanje na med vrstniško nasilje v šoli, mag. psihologije Rea Rus iz ZD Slov. Bistrica, je predstavila nastajajoči Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov Slovenska Bistrica, univ. dipl. pravnica Tina Cokoja Strokovna delavka CSD Maribor z področja dela z mladostniki, Predstavnika PU Maribor, višji kriminalistični inšpektor specialist I. Edvard Cvetko, načelnik PP Slovenska Bistrica Robi ŠTRMAN ter ravnateljica OŠ Pohorskega odreda Slov. Bistrica ga. NADJA Stegne, so povedali, kako se spopasti z omenjenimi vrstami nasilja, kako pogosto in kako se z njim spopadamo v našem lokalnem okolju ter poudarili pomen besede empatije, spoštovanja in razumevanja.
»Dotaknili smo se globoko perečega problema, ki ne zadeva le posameznih mladostnikov, ampak celotno družbo. Osvetlili smo ključne dejavnike, ki vodijo k nasilju in prispevki so pokazali, kako kompleksen je ta izziv in kako nujno je, da pri tem sodelujemo vsi – starši, otroci, učitelji, institucije in tudi mi kot posamezniki. Posebej pomembno je, da smo se dotaknili tudi vloge digitalnega sveta, saj je splet postal prostor, kjer se nasilje širi na način, ki je pogosto prikrit in še bolj uničujoč,« je povedala organizatorka Alenka Narobe in dodala, da se zahvaljuje tudi medijem, ki so s svojo prisotnostjo in poročanjem podprli dogodek ter prispevali k širjenju zavedanja o pomembnosti boja proti verbalnemu, fizičnemu in spletnemu nasilju med mladimi. »Prav tako se zahvaljujem vsem gostom okrogle mize, ki so s svojim znanjem, izkušnjami in dragocenimi vpogledi obogatili razpravo. Vaša prisotnost in konstruktivni prispevki so ključni za razumevanje izzivov, s katerimi se soočajo mladi, ter iskanje učinkovitih načinov za preprečevanje vseh oblik nasilja. Posebna zahvala tudi lokalnemu odboru Gibanje Svoboda Slovenska Bistrica za podporo in finančno pomoč pri realizaciji dogodka. Verjamem, da smo s skupnimi močmi na dobri poti, da izboljšamo razmere in mladim omogočimo varnejše in bolj podporno okolje za njihovo odraščanje. Poizkusimo vsi skupaj težavo ne samo gledati ampak tudi videti in prispevati h rešitvam,« je še dodala organizatorka okrogle mize Alenka Narobe.