Ženitne ponudbe nigerijskih princev, bajna dediščina daljne sorodnice iz tujine, resnična ljubezen zdravnikov ali vojakov iz kriznih žarišč in donosne kriptonaložbe imajo skupni imenovalec, vse so oddaljene le eno denarno nakazilo stran. In vse so nam nevarno blizu.
Policisti Policijske uprave Maribor so lani obravnavali več kot 800 prijav spletnih goljufij, pri čemer je nastalo za več kot 14 milijonov evrov škode. Čeprav se morda komu zdi, da je tuja nesreča daleč od domačega praga, in s tem tudi stran od naših skrbi, nihče pravzaprav ni izven dosega dolgih prstov spretnih spletnih prevarantov. Policisti so na območju Občine Slovenska Bistrica v letu 2023 obravnavali 15 tovrstnih goljufij, v prvi polovici letošnjega leta pa so preiskovali štiri spletne prevare.
Po številu in nastali materialni škodi izstopajo goljufije z lažnimi obvestili o dobičku pri investiciji v kriptovalute ter zlorabe plačilnih kartic komitentov slovenskih bank. »Najpogosteje se spletne prevare nanašajo na razne spletne nakupe, lažne spletne strani, investicijske prevare, tako imenovani “phishing”, kjer storilci poskušajo pridobiti osebne podatke, in lažne klice, kjer oškodovance prepričujejo, da namestijo spletne aplikacije ter jim tako omogočijo oddaljen dostop do elektronskih naprav,« je povedala Anita Kovačič Čelofiga iz Policijske uprave Maribor in pojasnila, da je za tovrstna kazniva dejanja predvidena zaporna kazen do treh let, če je goljufijo storilo več oseb, do osem let, in deset let, če je prevaro zakrivila hudodelska združba. Storilce pa le redko odkrijejo. Spletne prevare namreč sodijo med kazniva dejanja, ki jih je težje preiskati, saj prevaranti pogosto prihajajo iz tujine in pri tem uporabljajo različno tehnološko opremo za zakrivanje svojih sledi. Goljufi tako v veliki večini ostanejo nekaznovani, oškodovanci pa oškodovani.
Kriminalisti zato svetujejo previdnost pri komunikaciji z neznanci preko različnih elektronskih naprav in digitalnih platform
»Ne prevzemajte klicev neznanih telefonskih številk iz tujine. Bodite previdni pri vzpostavljanju stikov na raznih socialnih omrežjih in pri posredovanju osebnih ter bančnih podatkov neznanim osebam. Še posebej, ko take osebe iz različnih razlogov prosijo ali zahtevajo denar. Na računalnik ali telefon ne nameščajte programov za oddaljen dostop, nikomur ne dovolite upravljanja z vašim računalnikom ali telefonom in nikomur ne dovolite dostopa do vaše spletne banke. Bodite pozorni in previdni pri spletnih nakupih. Uporabljajte le poznana in preverjena spletna prodajna mesta. Ob morebitnem oškodovanju zberite vso razpoložljivo dokumentacijo (elektronsko pošto, podatke o transakcijah, morebitne mobilne številke, naslove elektronske pošte, IP številke) in se za prijavo čim prej obrnite na najbližjo policijsko enoto ter v primeru transakcij tudi na svojo banko,« je še dodala predstavnica Policije.
Edini način zaščite pred prevaranti je poznavanje nevarnosti, ki na uporabnike digitalne tehnologije prežijo tudi v varnem domačem naslonjaču. Na Ljudski univerzi Slovenska Bistrica v okviru operacije Temeljne kompetence 2023–2029 ponujajo tečaje informacijske in finančne pismenosti, dveh različnih veščin, ki pa sta v sodobnosti tesno prepleteni. Udeleženci lahko svoje digitalne veščine brezplačno urijo v okviru neformalnih izobraževalnih programov Digitalna komunikacija in aktivno državljanstvo, Pripravite mobilne telefone, Poslovno komuniciranje, Osnove za delo z računalnikom doma in pomoč v pisarni ter Uporaba računalniške in digitalne tehnologije za potrebe poklicnega dela in vsakdanjega življenja.
Osnovne spretnosti upravljanja z osebnimi financami in načela uspešnega krmarjenja med priložnostmi in nevarnostmi, ki na prežijo na domorodce sodobnosti, pa bodo spoznali v sklopu programa Upravljanje z osebnim premoženjem.