V časopisni čitalnici osrednje knjižnice se je odvilo predavanje o ameriškem organiziranem kriminalu, ki je bilo izvedeno v sodelovanju z Zgodovinskim društvom dr. Jožeta Koropca Slovenska Bistrica. Predaval je zgodovinar dr. Martin Bele, docent na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. Predavatelj je sicer velik poznavalec srednjega veka, proučuje pa tudi delovanje italijanske mafije, še posebej sicilijanske, in o tem predava tudi študentom. Obiskovalce je v imenu zgodovinskega društva nagovoril Primož Rajh.
Ameriški organizirani kriminal je star vsaj dobro stoletje in pol. Že v drugi polovici 19. stoletja so na severovzhodu države obstajale irske tolpe. S priseljevanjem drugih narodov so v začetku 20. stoletja Irce začeli izpodrivati organizirani kriminalci judovske in italijanske narodnosti. Predvsem italijanski kriminalci so se začeli organizirati že v stari domovini. Do začetka 20. stoletja so tam nastale Camorra, Mafia in Ndrangheta. Različne kriminalne skupine imajo različno dolgo zgodovino, med seboj se razlikujejo tudi po dejavnostih in številu. Pravzaprav jim ni pomembno, s katero kriminaliteto se določene kriminalne združbe ukvarjajo, pomembno jim je le, da dejavnost prinaša veliko denarja. Predavatelj je prepričan, da »oblast mora pogledati vstran, drugače organiziranega kriminala ni. Znana je pogosta simbioza med vodji tolp, ki podpirajo politike«.
Italijanske lokalne skupine še danes delujejo glede na notranji ustroj, ki je bil določen davnega leta 1931. Čeprav imajo v sedanjem času konkurenco s strani mnogih mlajših zločinskih organizacij, so se mnoge lokalne mafijske skupine širom ZDA uspele obdržati vse do danes. Spremenilo se je le število njihovih članov, ki pa je precej nižje kot ob samih začetkih delovanja.
Ob zaključku predavanja se je obiskovalcem porodilo kar nekaj vprašanj, na katera je dr. Bele odgovoril na izjemno zanimiv in dinamičen način.
Tanja Jakolič