Delovanje našega telesa je izjemno zanimivo. Pogosto nas opozori na bolezenska stanja, še preden ta v polni meri izbruhnejo. Bolečine v grlu in povišana telesna temperatura sta dober pokazatelj, da nas bo kmalu v posteljo položil prehlad. V takšnih primerih je prav, da prisluhnemo temu, kaj nam telo sporoča.
KAJ VSE LAHKO RAZBEREMO IZ STANJA NAŠIH NOHTOV?
Spodaj smo opisali 5 pogostih sprememb na nohtih: drobne bele pikice na sicer zdravih nohtih,
- odsotnost polmeseca oz. linule,
- nenadoma rumeni nohti,
- brazde in vdolbine,
- mehki in tanki nohti, ki se cepijo.
Opisali smo tudi najverjetnejše vzroke za omenjene spremembe, kaj lahko sami v teh primerih naredimo in morebitna bolezenska stanja, na katera te spremembe kažejo.
POMEMBNO: V nobenem primeru ne želimo postavljati diagnoz za morebitna bolezenska stanja. V kolikor ste v dvomih glede svojega zdravja, Vam vsekakor priporočamo obisk zdravnika ali specialista.
1. Sprememba na nohtih: Drobne bele pikice na sicer zdravih nohtih
VERJETNI VZROK:
Drobne bele pike na nohtu kažejo le na to, da so imeli nohti stresno obdobje. Eden od takšnih stresov je recimo udarec v nohtni matriks (del, iz katerega noht raste). V tem primeru se pikice pojavijo z rastjo nohta. Ker so vidne šele čez nekaj časa, je zelo možno, da se udarca, ki je bil vzrok za spremembo na nohtih, sploh ne boste spomnili.
Kaj v tem primeru narediti?
Počakajte, da noht zrasete. Pikice lahko tudi prekrijete s pokrivnim ali permanentnim lakom.
IZJEMNI PRIMERI:
Če vzrok pikic ni udarec, so možni razlogi psoriaza in ekcem ali pa pomanjkanje cinka v vaši prehrani.Če je razlog slednji, jejte več rib in polnovrednih žitaric. V tem primeru se svetuje pogovor z zdravnikom.
2. Sprememba na nohtih: Odsotnost polmeseca oz. lunule
Polmesec oz. lunula v spodnjem delu vašega nohta je lahko viden ali pa neviden.
Ne eno ne drugo pa ne pove ničesar o zdravju vaših nohtov, njegova odsotnost ne pomeni, da je z vami kaj narobe.
Zanimivost: oblika lunule določa tudi obliko rasti vašega nohta.
3. Sprememba na nohtih: Nenadoma rumeni nohti
VERJETNI VZROK:
Ste morda uporabili temnejši barvni lak in pozabili najprej nanesti podlak?
Potem gre po vsej verjetnosti za barvne pigmente iz laka. Noht se bo sčasoma vrnil v prvotno stanje.
Zelo možno je, da so nohti bili v stiku z barvili. To so lahko začimbe, ki jih uporabljamo v prehrani (npr. kurkuma), obarvan tekstil, ličila (v mnogih primerih gre za puder), losjoni ali mila.
Kaj lahko naredite?
Počakate lahko, da noht preraste. V kolikor je barva izjemno moteča, lahko uporabite buffer in nekoliko zgladite površino nohta. Pretirano piljenje se odsvetuje. Bolje je, da se odločite za pokrivno barvo laka za nohte ali permanentnega laka.
IZJEMNI PRIMERI:
V izjemnih primerih nohti porumenijo kot posledica diabetesa ali pljučne bolezni. Rumene pike na nohtih so lahko tudi znak glivične psoriaze. Ker vse tri bolezni zahtevajo medicinsko zdravljenje, je najbolje, da v takšnih primerih obiščete dermatologa.
4. Sprememba na nohtih: brazde in vdolbine
Nohti, ki imajo navpična brazde in vdolbine, niso nič posebnega.
Drugače pa je, če na svojih nohtih opazite posamične vdolbinice in horizontalne brazde. Te se pojavijo, kadar je bil človek dolgo bolan ali je prestajal dolgotrajen stres, saj v takšnih primerih noht preneha rasti. Ko spet začne rasti, na tistem mestu ostane opazna zareza, podobno kot letnice na drevesnem deblu.
Možen vzrok je lahko tudi nepravilna uporaba električne pile pri odstranjevanju umetne mase ali obnohtne kožice.
5. Sprememba na nohtih: mehki in tanki nohtki, ki se cepijo
Čeprav ste imeli doslej lepe in zdrave nohte, se to lahko hitro spremeni. Nohti lahko postanejo mehki, tanki in se hitro zlomijo. Taki nohti se pogosto tudi cepijo in luščijo v plasteh.
VERJETNI VZROK:
Nohti ne vsebujejo dovolj naravne vlage in zadostno količino proteina. Vzrok za to je pogosto nezaščitena uporaba detergentov, vrtnarstvo in vsakodnevno namakanje rok v vodi.
Nohte zaščitite pred zunanjimi vplivi in uporabite negovalni proteinski lak, ki vsebuje pravo razmerje keratina, balzamov in sintetične želatine.
Prav tako ne uporabljajte odstranjevalce laka, ki vsebujejo aceton. Raje uporabite odstranjevalec brez acetona, ki ima dodane balzame za nego nohtov in obnohtne kožice.
Zapisala lepota.info