V Slovenski Bistrici so se tudi letos poklonili spominu na padle borce Pohorskega bataljona, ki jih je 8. januarja 1943 pokončal številčno močnejši sovražnik. Že v soboto je bila na prizorišču zadnjega boja pri Treh žebljih pri Osankarici spominska slovesnost, ki so se je udeležili številni obiskovalci in predstavniki države in pred spominsko obeležje položili vence.
V ponedeljek, 8. januarja, pa je bila v bistriškem gradu še slavnostna akademija. Osrednji govornik, podžupan Modest Motaln je poudaril, da 8. januar 1943 ni le del lokalne zgodovine, ampak je bil prelomen v procesu oblikovanja naše narodne identitete in poti k samostojnosti Slovenije. »Borke in borci Pohorskega bataljona so se borili za vrednote, kot so svoboda, enakost, solidarnost in pravičnost, ki so osrednje za našo skupnost. Te vrednote so bile temelj boja za boljšo prihodnost, temelj, na katerem smo zgradili svojo državo. V današnjih časih, ko se soočamo s številnimi globalnimi in lokalnimi izzivi, je pomembno, da se spomnimo, kako dragocene so te vrednote in da odgovorno ohranjamo spomin na tiste, ki so se borili in padli zanje.« Med drugim je še poudaril, da je te vrednote treba ohranjati v vsakdanjem življenju, v skupnostih, šolah in na delovnih mestih. »To pomeni, da moramo biti vedno pripravljeni stati za pravičnost, zagovarjati enakost in se zavzemati za svobodo misli in izražanja. Le tako lahko ustvarjamo družbo, ki spoštuje in neguje vrednote, za katere so se borili.«
Predsednik Združenja borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja iz Slovenske Bistrice Borut Kruder je poudaril, da je spomin na zadnji boj Pohorskega bataljona pomemben še danes. “Vsaka država mora imeti temelj in zato se je treba tega spominjati. Poslednji boj Pohorskega bataljona, je bil boj za preživetje, za slovenstvo, ne glede na spore, ki jih vlečemo že 30 let.”
V kulturnem programu so nastopili Literarna sekcija KUD Gaj Zgornja Polskava z večerom Kajuhove poezije Bosa pojdiva dekle obsorej, ki so ga po idejni zasnovi Bernarde Skrbiš premierno izvedli že konec novembra na Zgornji Polskavi, mezosopranistka Andreja Obrul, ki jo je na klavirju spremljala Neja Skrbiš in Mariborski oktet pod umetniškim vodstvom Špele Drašler.
Natalija Sinkovič