V ponedeljek, 11. novembra, med 8. in 12. uro, bodo bistriški občinski svetniki na 3. dopisni seji odločali o projektu Obnova gradu Slovenska Bistrica z digitalizacijo za dostopnejšo kulturno dediščino.
Po telefonu ali elektronski pošti bodo odločali o Dokumentu identifikacije investicijskega projekta in Investicijskem programu za projekt« Obnova gradu Slovenska Bistrica z digitalizacijo za dostopnejšo kulturno dediščino«.
Osnovni namen projekta je trajnostno obnoviti in modernizirati Grad Slovenska Bistrica z namenom ohranitve osrednjega spomenika kulturne dediščine ter njegove vsebine dopolniti z novimi, sodobnimi turističnimi produkti, ki vključujejo digitalizacijo z interpretacijo kulturne dediščine ter jih vključiti v kulturno – turistično ponudbo občine. Cilji projekta so sanirati dotrajano streho z vsemi pripadajočimi elementi v velikosti 1.309,88 m2, razviti dva nova turistična produkta in ju vključiti v lokalno turistično ponudbo ter tako povečati dodano vrednost turistične dejavnosti, obogatiti ponudbo vsebin za ranljive skupine in tako krepiti socialno vključenost ter slediti trendom na področju razvoja in trženja kulturne dediščine.
Grad Slovenska Bistrica, ki je razglašen za spomenik državnega pomena, je zelo ogrožen zaradi zelo slabega stanja strešne kritine. Ta je povsem dotrajana, strešniki so pretežno prekriti z mahom in plesnijo, opeka je preperela. Zaradi takega stanja prihaja do konstantnega zamakanja lesenih stropov. Dodatno škodo povzročajo lokalna neurja z močnimi nalivi, točo in snegom. Posebej ogroženi so stropi v nadstropju gradu, ki so poslikani z izjemnimi baročnimi freskami Ignaca Flurerja iz okoli l. 1721 – viteška dvorana in slavnostno stopnišče ter z baročnimi štukaturami okrašeni saloni. Zaradi poškodovane strehe in nastale škode gradu ni mogoče uporabljati v polnem obsegu. Nekateri prostori so zaradi poškodb postali manj varni za obiskovalce. To še posebej vpliva na večje skupine obiskovalcev, kot so šolske ekskurzije ali organizirane ture, kjer je treba zagotoviti večjo stopnjo varnosti. Zaradi teh omejitev so zmanjšane kapacitete za sprejem obiskovalcev, kar neposredno vpliva na število ljudi, ki lahko obišče grad.
Poškodovana streha in s tem povezano tveganje onemogočata tudi izvedbo nekaterih dogodkov na notranjem dvorišču, ki sicer predstavlja ključen zunanji prostor gradu za prireditve in kulturne dogodke. Zaradi nevarnosti padanja strešne kritine je potrebna previdnost pri gibanju na notranjem dvorišču in pri dostopu do nekaterih prostorov V sklopu investicijskih ukrepov je predvidena obnova dotrajane strehe, ki močno ogroža Bistriški grad in bogato kulturno dediščino znotraj njega ter izvedba nujnih konservatorskorestavratorskih posegov na delu stenske poslikave gradu.
V projektu se predvideva izvedba neinvesticijskih ukrepov oz. »mehkih vsebin«, ki sledijo razvojnim in tržnim potrebam kulturnoturistične dejavnosti ter bodo pripomogle k dvigu dodane vrednosti trajnostnega turizma in pospeševanju gospodarskega razvoja območja. Projekt bo omogočil izboljšanje stanja kulturne infrastrukture ter nadgradnjo le-te v kontekstu prilagoditve dostopnosti za vse ciljne skupine, vključno z ranljivimi ciljnimi skupinami. Projekt daje poudarek nadgradnji interpretacije kulturne dediščine z elementi digitalizacije ter povezovanju kulturne dediščine s turizmom. Obiskovalcem želimo ponuditi osebno in njemu prilagojeno interaktivno izkušnjo, ki bo pritegnila širok krog obiskovalcem in jim bo omogočila edinstveno povezovanje z zgodovinsko dediščino.