V soboto, 31. 8. 2024, se je na širšem območju Regijskega parka Pohorje izvedla akcija neposrednega
nadzora v naravi s strani različnih pristojnih služb in organov.
Udeleženci akcije so se zjutraj zbrali na Svetih Treh Kraljih na Pohorju, kjer so se spoznali, si izmenjali
kontakte in se dogovorili za dnevni plan dela. Poleg višjega občinskega redarja Medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Slovenska Bistrica, Makole in Poljčane, so se tokratne akcije udeležili še dva revirna gozdarja in vodja Službe za gozdarski in naravovarstveni nadzor Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS), predstavnik Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave (ZRSVN) ter predstavnica in predstavnik Ministrstva za naravni vire in prostor Republike Slovenije (MNVP). Predstavniki Inšpektorata Republike Slovenije za naravne vire in prostor (IRSNVP) se tokratne akcije nadzora niso udeležili, saj so nadzor na širšem območju Pohorja opravili 18. 8. 2024.
Razdeljeni v tri vozila so sodelujoči nadzirali režime uporabe gozdnih prometnic (po katerih je dovoljeno
voziti le za gospodarjenje z gozdovi), turistično in rekreacijsko najbolj obremenjena območja regijskega parka ter širše: območje Črnega jezera, Doma na Osankarici, Bajgota, Doma na Pesku, Ribnik Jezerc, Tihega jezera, Klopnega vrha in Peska na Rogli. Zaznanih je bilo nekaj kršitev Zakona o ohranjanju narave 1 (ZON), ki so se nanašale na nepravilno ustavljena, oziroma parkirana vozila, izdana so bila opozorila. Uslužbenci ZGS so ob nadzoru gozdnih cest opravili še nadzor nad režimi uporabe gozdnih cest in so za nekaj kršitev podali tudi predlog za uvedbo prekrškovnega postopka Inšpekciji za gozdarstvo. Ob nadzoru območja so udeleženci akcije naleteli tudi na občane, ki so kampirali pri Bajgotu. Tudi njim je bilo izdano opozorilo.
Akcija neposrednega nadzora v naravi se je izvedla predvsem z namenom ozaveščanja, opozarjanja in
preprečitve nezakonitih ravnanj obiskovalcev, ki lahko imajo za posledico poškodbe narave, oziroma njenih delov in ogrožanje habitatov rastlinskih ter živalskih vrst. Konkretne kršitve v naravi (npr. vožnja v naravnem okolju, nepravilno parkiranje, prekomerno nabiranje plodov …) je na določen termin zelo težko neposredno ugotoviti, saj se te ne izvajajo kontinuirano, ampak le občasno. Zaradi tega je še toliko bolj pomembno, da se nadzor, oziroma ozaveščanje in preventivna prisotnost na terenu vrši pogosto ter s strani vseh pristojnih služb in organov, ki delujejo na tem področju. Vsi sodelujoči na sobotni akciji so bili enotnega mnenja, da je sodelovanje med različnimi službama in organi nujno in zelo pomembno, če želimo izvajati primeren in učinkovit neposredni nadzor v naravi – zato se bodo akcije, kot je bila ta, na širšem območju Regijskega parka Pohorje odvijale pogosteje in v vseh letnih časih.
Terenska ekipa MNVP, DzN, Sektor za naravne vrednote in zavarovana območja