Na novinarski konferenci v petek, 6. decembra, je župan dr. Ivan Žagar izpostavil nekaj perečih vprašanj in pojasnil, katerih projektov se bo občina lotila v prihodnjem letu.
Župan je najprej opozoril na problematiko financiranja občin. Gre za razkorak med pričakovanimi realnimi stroški in povprečnino, ki jo je odobrila vlada. »Že res, da je vlada povprečnino povišala na 771 evrov, a Združenje občin Slovenije, v katerem je tudi Občina Slovenska Bistrica, tega ni podpisala iz dveh razlogov. Prvi je ta, da bi morala biti povprečnina bistveno višja, 870 evrov, da bi lahko občine iz tega naslova pokrivale vse tekoče stroške. Izpad iz tega naslova je 100 evrov na prebivalca in ta manko se potem kaže v proračunu kot manko na investicijskem področju. Čeprav mi še vedno, seveda v primerjavi z drugimi občinami, vzdržujemo razvojni cikel. Prav tako se ZOS ni strinjal z načinom delitve dodatnih sredstev za izkazana nesorazmerja pri financiranju zakonskih nalog. Ključ za delitev je nedorečen, temelji na nepreglednih podatkih in nejasnih izračunih. Sredstva bi bilo treba razdeliti na način, ki bo najbolj učinkovito pomagal občinam z največjimi težavami, vendar obstoječa dikcija dogovora tega ne omogoča,« je poudaril župan in dodal, da ga skrbi, ker želi vlada ta model financiranja občin vnesti v spremembe Zakona o financiranju občin.
»Proračun smo pripravili tako, da tudi v teh omejenih možnostih financiranja omogoča nadaljevanje razvojnega cikla,« je še poudaril župan in dodal, da bo občina morala najverjetneje kmalu po novem letu pripraviti rebalans proračuna. Letos končujejo nekaj pomembnih projektov, kot je nadgradnja zdravstvenega doma, zeleno parkirišče, v zaključni fazi je ureditev kanalizacije na Zgornji Polskavi. »V proračunu za prihodnje leto načrtujemo nadaljevanje teh aktivnosti, del teh aktivnosti je vezan na t. i. dogovor o razvoju regij, gre za črpanje evropskih sredstev s tega naslova v višini 6,5 milijona evrov. V to kvoto spada ureditev zelenega parkirišča, ki ga občina že izvaja, naslednji projekt je kolesarska povezava do železniške postaje, skupaj z Občino Poljane bomo izvedli projekt podjetniškega inkubatorja, ki pomeni nadaljevanje obstoječega projekta HUB-IN, v zaključni fazi je tudi eden večjih projektov, ki je vezan na fotovoltaiko, sem spada tudi obnova Lovskega dvorca, za katerega se pripravlja projektna dokumentacija, začetek obnove pa načrtujemo že ob koncu prihodnjega leta.« Omenil je še nekaj projektov, predvsem nadgradnjo športnega parka, za katerega so dobili 500 000 evrov nepovratnih sredstev Ministrstva za gospodarstvo, celoten projekt obnove pa bo vreden milijon in pol. Pri tem bodo obnovili atletsko stezo in uredili zelenico nogometnega igrišča. Obnovili bodo tudi osnovno šolo na Šmartnem na Pohorju.
V zvezi s podajo soglasja Mileni Oblonšek za imenovanje direktorice Zdravstvenega doma je župan komentiral, da svetnikov njena predstavitev očitno ni prepričala, saj so predlog zavrnili z 19 glasovi proti in le dvema za. »Milena Oblonšek ostaja vršilka dolžnosti direktorice, svet zavoda pa bo moral objaviti nov razpis. Pričakujem, da bomo dobili direktorja oziroma direktorico, ki bo strokovno kompetenten, ki bo imel dovolj vodstvenih izkušenj, da bo lahko vodil institucijo, kot je zdravstveni dom. V zdravstvenem domu je zaposlenih 180 ljudi. Novi direktor bo moral kar nekaj naporov vložiti v pridobivanje kadrov in predvsem vzpostaviti odnose, ki bodo zagotavljali kakovostno izvajanje storitev, da bodo pacienti dobili ustrezno oskrbo in bodo zadovoljni, in da bo delovno okolje prijazno do zaposlenih.«