
17. avgust
Danes goduje PAVEL
Ime Pavel izhaja iz latinskega imena Paulus. To razlagajo iz latinskega pridevnika paulus v pomenu besede »majhen«.
Moške različice imena: Pavl, Pavle, Pavlek, Pavlin, Pavlo, Pavo, Paul, Nandino.
Ženske različice imena: Pavla, Pavli, Pavlina, Paula.

17. avgust
V LJUBLJANI USTANOVLJEN SLOVENSKI NARODNI SVET
Današnji dan je v zgodovini Ljubljane in Slovenije državniško obarvan. V pričakovanju konca prve svetovne vojne in razpada Avstro-Ogrske monarhije je bil v ljubljanski Mestni hiši 17. avgusta 1918 ustanovljen Narodni svet za slovenske dežele in Istro, znan tudi pod imenom Narodni svet za Slovenijo. Bila je vrhovna slovenska politična nadstrankarska organizacija z namenom priprave združitve Slovencev s Hrvati in Srbi v samostojno državo.

KONCERT V OKVIRU SEVIQC BREŽICE
Ludwig van Beethoven, 250 let
V gradu v Slovenski Bistrici smo doživeli polnozvočen program cesarske Hafrmonie z Beethoboen Triom iz Benetk. Program je Beethoboen Trio izvedel na instrumentih, kakršni so bili v rabi v poznem 18. in začetku 19. stoletja.
Program sta sestavljala tria, ki ju je Ludwig van Beethoven napisal za dve oboi in angleški rog; trio za dve oboi in angleški rog Johanna Wentta in trio za dve oboi in angleški rog Josepha Triebenseea.
Ludwig van Beethoven v letošnjem letu obeležuje 250 letnico njegovega rojstva. Slovi po mojstrskih skladbah, ki vključujejo simfonije, klavirske sonate, vokalno glasbo in instrumentalno komorno glasbo. Njegovi skladbi za oboi in angleški rog sta bili temeljni skladbi repertoarja in morda najbolj znana obojska tria. Čeprav točen datum nastanka njegovih obojskih triov ni znan, zgodovinarji menijo, da je trio op. 87 v C-duru komponiral med letoma 1794 in 1795, medtem ko variacije na »Là ci darem la mano« datirajo najpozneje v čas od 1795 do 1796.
VIR IN FOTO: ZZK Slovenska Bistrica

ZA VOLANOM Z 2,7 PROMILA ALKOHOLA
Ker je za volan avtomobila sedel brez vozniškega dovoljenja, bil pa je tudi pijan kot čep, so policisti Policijske postaje Slovenska Bistrica 38-letnemu moškemu zasegli avtomobil. Preizkus alkoholiziranosti je pokazal, da je imel voznik v organizmu kar 2,7 promila alkohola. Policisti bodo zoper kršitelja podali obdolžilni predlog. Na mariborski policijski upravi ob tem poudarjajo, da že prvi popiti kozarec alkohola vpliva na človekove sposobnosti mišljenja in zaznavanja, posledično seveda tudi na sposobnost vožnje in varnega sodelovanja v prometu. Že pri 0,1 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka se poslabša sposobnost opazovanja premikajočih se luči. To na primer pomeni, da ponoči voznik ni več sposoben pravilno oceniti razdalje do vozil, ki prihajajo nasproti, prav tako ne razdalje vozil, ki jih dohiteva.
VIR: čk, Večer
FOTO: Večer

IGRIŠČA ZA OTROKE, NE ZA ŽIVALI
Igrala so primerna tudi za otroke s posebnimi potrebami – Doslej je bil projekt ocenjen na deset milijonov tolarjev – Prihodnje leto skate park za starejše od 15 let
V bistriškem blokovskem naselju so pred dnevi postavili otroški igrišči, v kratkem bodo še tri v Prvomajski in Tomšičevi ulici. Igrala so namenjena predšolskim otrokom, dve sta primerni za otroke s posebnimi potrebami.
Ob igriščih so tudi klopi. Na oddelku za družbene dejavnosti in na oddelku za okolje in prostor bistriške občine načrtujejo še igrišča za starejše otroke, mladostnike in odrasle. “Igrišče za otroke do šestih let starosti že imamo, vendar to ni dovolj. Postavili bomo več podobnih manjših igrišč. Tako bodo lahko starši skozi okna stanovanj opazovali otroke, ki se bodo na dvorišču lahko igrali sami,” je pojasnila Danica Sagadin Leskovar, vodja oddelka za okolje in prostor občine Slovenska Bistrica. In je nadaljevala: “Starši so nad novimi igrali navdušeni. Prejeli smo nekaj njihovih nasvetov in pripomb. Predlagajo, da bi onemogočili vstop živalim, zmedo tam delajo tudi kolesarji. Zato bomo igrišča predvidoma septembra ogradili. Občasni nadzor tam sicer že izvajamo. Če bo potreben dodatni nadzor, ga bomo uvedli.”
Jeseni bodo igrišča še ozelenili. Izvedbo projekta je prevzela krajevna skupnost Pohorskega odreda, avtorica projekta je bila arhitektka Sanja Skorobrijin iz mariborskega podjetja Gratex. Celotna investicija za obe igrišči je ocenjena na deset milijonov tolarjev.
Irena Jereb, vodja oddelka za družbene dejavnosti na bistriški občini, je še povedala: “Natančnega načrta, kako bodo urejena igrišča za otroke, starejše od 15 let, še nimamo. Za prihodnje leto je za bloki med Prvomajsko in Šolsko ulico predvidena postavitev skate parka. Igrišča bomo vsako leto širili in dopolnjevali z novimi igrali.”
VIR: Nina Ambrož, Večer
FOTO: Nova igrišča v Slovenski Bistrici so polna obiskovalcev (Nina Ambrož)

SOLIDARNOST BISTRIŠKIH KMETOV
Na pobudo podružnice Slovenske kmečke zveze – Ljudske stranke, iz Slovenske Bistrice so tamkajšnji kmetje poleg denarja zbrali tudi les za obnovo razrušenih objektov v občinah, ki jih je prizadela vojna stihija. Danes so iz Slovenske Bistrice v Ormož in Gornjo Radgono odpeljali 70 kubičnih metrov rezanega lesa, poleg kmetov pa so pri tej akciji pokazali veliko solidarnost tudi delavci lesnopredelovalnih podjetij iz Oplotnice, Slovenske Bistrice in Slovenskih Konjic ter delavci Lesnine Emmija iz Slovenske Bistrice, ki so zbrano hlodovino razrezali. Za prevoz so poskrbeli Gozdno gospodarstvo Oplotnica, Temeljna organizacija kooperantov Gozdnega gospodarstva Slovenska Bistrica, tamkajšnji kmetijski kombinat in avtoprevoznik Dušan Pušnik.
VIR: (ps), Večer
FOTO: Egon Skamlec

Umrl je duhovnik JOŽE MLAKER
Jože Mlaker se je rodil se je 4. junija 1909 v Versiacu na Tirolskem, ker je bil takrat tam njegov oče železničar v službi. Z ženo Nežo (1878–1962) sta imela pred Jožetom že tri otroke. Mama je bila noseča z Jožetom, ko so očeta premestili na Ptuj, kjer je na silvestrovo leta 1912 nenadoma umrl od kapi. Mama je ostala sama s štirimi nepreskrbljenimi otroki, pomagal pa jim je stric, očetov brat, in jim prepustil hišo na Spodnji Polskavi. Župnik Franc Heber je poslal nadarjenega Jožeta po končani ljudski šoli v srednjo šolo, na klasično gimnazijo v Maribor. Tja se je s Pragerskega vozil vsak dan z vlakom. Opoldanski topli obrok je dobival pri kapucinih.
Po maturi se je odločil za duhovniški poklic, čeprav je imel veselje do jezikov in je razmišljal tudi o tem, da bi postal profesor. Kot odličen in vzoren bogoslovec je bil v mariborskem bogoslovju prefekt svojega letnika. V duhovnika je bil posvečen 8. julija 1934 v mariborski stolnici, novo mašo pa je pel 15. julija 1934 na Spodnji Polskavi.
Sledile so postaje njegove dušnopastirske službe: kaplan na Prevaljah in Ptuju, župnijski upravitelj in župnik na Vurberku. Po okupaciji Jugoslavije so ga Nemci 22. aprila 1941 aretirali ter ga po večtedenskem zaporu v Mariboru in Brestanici pregnali v Slavonsko Požego. Od tam je prišel v Beograd, kjer je med vojno kaplanoval v cerkvi Kristusa Kralja. Avgusta 1945 se je vrnil na Vurberk in od tam kot župnik nekaj časa soupravljal tudi župnijo Sv. Martina pri Vurberku. To župnijo je nato prevzel do 20. oktobra 1988, ko se je upokojil in se preselil v Dom za duhovnike v Mariboru.
Jože Mlaker je umrl 17. avgusta 1989 v mariborski bolnišnici na Pohorju, pokopali so ga 19. avgusta 1989 pri Sv. Martinu pri Vurberku; pogrebni obred je vodil pom. škof dr. Jožef Smej.
VIR: biografski-sb.si

Umrl je učitelj, zborovodja in dirigent JOSIP ŠEGULA PEC
Josip Šegula Pec se je rodil 12. februarja 1903 na Ptujski Gori.
Med leti 1916−21 je obiskoval učiteljišče v Mariboru in se že od otroških let učil petja, igranja violine in trobente.
Kot učitelj je med leti 1923−24 služboval tudi v Slovenski Bistrici. Leta 1941 so ga izgnali v Srbijo, od koder se je vrnil maja 1945 in postal prvi upravnik Radia Svobodni Maribor.
Vodil je mnoge pevske zbore, med katerimi je bil tudi orkester čitalnice in Delavsko-prosvetnega društva (DPD) Svoboda v Slovenski Bistrici.
Harmoniziral in prirejal je skladbe ter naštudiral in vodil na stotine koncertov. Za svoje delo je prejel več priznanj.
Josip Šegula Pec je umrl 17. avgusta 1980 v Ljubljani.
VIR: biografski-sb.si

NAMESTO NA TRG, MILIJONI V RIBNIK
Na Pragerskem zamenjali skoraj ves vodilni kader
Podaljšanje sezone do decembra – kdo govori o rekonstrukciji, ki je ni? – Poslovanje pragerske opekarne doslej ni bilo v redu – Velike možnosti izboljšanja kakovosti izdelkov
V opekarni na Pragerskem so zamenjali skoraj ves vodilni kader. Kolektiv je za novega direktorja izvolil Zvonka Zemljiča iz Maribora. Ob prvrm polletju letošnjega leta so v tej tovarni zabeležili zelo slabe proizvodne rezultate. Podjetje poslovalo v prvih mesecih najslabše v občini Slovenska Bistrica.
Nivi direktor Zvonko Zemljič meni, da so v podjetju zamudili spomladanski rok za pričetek del. Zaradi slbega vremena so imeli v podjetju v prvem polletju tudi veliko lom, poškodovanih je bilo okrog milijon opečnih enot, ki so jih morali pometati v ribnik. S tem je opekarna izgubila okrog 3 milijone starih dinarjev dohodka.
Upajo, da bo z novo sušilnico, ki jo prav zdaj gradijo, tega manj, saj ne bodo odvisni od vremenskih razmer. Prav tako bodo letošnjo sezono podaljšali do decembra in ne le do 15. oktobra, kot je bilo doslej.
V dveh letih nameravajo zgraditi še novo strojnico in zorilnico, s čimer naj bi sedanjo kakovost dvignili za 80 odstotkov. Velik del sredstev za vse te investicije naj bi kolektiv sam ustvaril.
VIR: dm, Večer
FOTO: Večer

Rodil se je duhovnik DANIJEL SLATINEK
Danijel Slatinek se je rodil kot dvojček z bratom Stanislavom (rektor mariborskega bogoslovja) 17. avgusta 1958 v Celju.
Po končanem osnovnem šolanju v domačem Celju je stopil v Slomškovo dijaško semenišče v Mariboru. Po končani srednji šoli se je vpisal na Teološko fakulteto (TEOF) v Ljubljani. V duhovnika je bil posvečen 29. junija 1985 v mariborski stolnici, novomašno slavje pa je potekalo v Celju.
Po mašniškem posvečenju je sledilo službovanje v mariborski škofiji: dve leti je bil kaplan v Kamnici pri Mariboru (1985‒87); štiri leta je bil kaplan v Trbovljah (1987−1991); kratek čas (dobra 2 meseca) župnik v Dobrni (1991); enajst let župnik v Slovenski Bistrici (1991−2002) in nazadnje sedem let v Dravogradu kot župnik in soupravitelj na Ojstrici (2002−09).
V Slovenski Bistrici je dosegel, da je bil tedanji Dom kulture, ki je bil po nacionalizaciji v lasti Delavsko-prosvetnega društva (DPD) Svoboda Slovenska Bistrica, denacionaliziran in predan cerkvi. Preimenovali so ga v Slomškov dom, kot se je imenoval pred nacionalizacijo.
Danijel Slatinek je umrl 21. decembra 2009 v Dravogradu. Slovesno pogrebno sv. mašo je daroval nadškof dr. Franc Kramberger ob somaševanju nadškofa koadjutorja dr. Marjana Turnška, Danijelovega brata dr. Stanislava Slatineka in skoraj 100 duhovnikov, prijateljev in znancev pokojnega.
Danijel Slatinek je pokopan v Dravogradu.
VIR: biografski-sb.si

NA BOČU ODPREJO NOVO PLANINSKO KOČO
Planinski dom na Boču stoji na prostrani planoti Na Ravni na zahodnem pobočju Boča, zraven cerkvice sv. Miklavža iz začetka 16. stoletja. Prvo skromno kočo je na vrhu Boča postavila in 18. septembra 1899 odprla Savinjska podružnica SPD, leta 1904 pa jo je predala Podravski podružnici SPD v Rušah; po 1. svetovni vojni jo je prevzela podružnica SPD v Mariboru. Nova Poljčanska podružnica SPD je v bližini cerkvice sv. Miklavža zgradila novo planinsko kočo, ki so jo odprli 17. avgusta 1930, na vrhu Boča pa lesen razglednik. Okupator je onesposobil kočo in uničil razglednik. PD Poljčane je leta 1946 zgradilo nov razglednik in začelo obnavljati postojanko, ki so jo dvignili za nadstropje; novi dom so odprli 13. julija 1952. Leta 1955 so napeljali elektriko, leta 1962 pa so namesto lesenega postavili jekleni razglednik, ki pa so ga leta 1983 prestavili na sosednji vrh. Dom so temeljito obnovili in posodobili leta 1979. Jeseni 1989 je v domu zazvonil telefon. Cesta iz Poljčan do doma je bila asfaltirana leta 1999.
V dveh gostinskih prostorih je 100 sedežev, točilni pult; v sejni sobi je 30 sedežev; v 8 sobah je 15 postelj, na dveh skupnih ležiščih pa 47 ležišč in 7 pomožnih; WC v pritličju in nadstropju, umivalnica in prha s toplo in mrzlo vodo v nadstropju; centralno ogrevanje, tekoča voda, elektrika, telefon.
VIR: PD Poljčane
FOTO: arhiv Silva Husuja

Rodil se je častni občan občine Slovenska Bistrica IVAN PUČNIK
Ivan Pučnik, starejši brat Jožeta Pučnika, se je rodil 17. avgusta 1927 na Črešnjevcu.
Živel je na domači kmetiji na Črešnjevcu, ki jo je zaradi bolezni očeta prevzel že v mladostnih letih. Ukvarjal se je predvsem s sadjarstvom in v sadjarskih krogih užival velik ugled.
V začetku 70-ih let prejšnjega stoletja je v takratni državi prvi zasadil gosti jabolčni nasad na šibkejših podlagah, kar je prineslo v naše kraje popolnoma nov pristop v sadjarstvu.
Zavzemal se je za zdravstveno in socialno zavarovanje kmetov (do leta 1962 niso imeli nikakršnih pravic), kar se je za kmete in njihove družinske člane uveljavilo šele leta 1972. Konec 60 let je aktivno sodeloval pri ponovnem ustanavljanju kmečkih zadrug, ki jih je oblast z uvedbo družbene lastnine po 2. svetovni vojni ukinila.
Politično kariero je začel kot občinski odbornik v Slovenski Bistrici, to je bil dva mandata od leta 1959−68. Od leta 1964−68 je bil predsednik skupščine Kulturne skupnosti Slovenska Bistrica.
Od leta 1969−74 je bil poslanec Republiškega zbora skupščine Slovenije. Leta 1971 je bil član skupine v t. i. ‘Akciji 25 poslancev’, ki so temeljito razburkali takratno politično življenje, ko so mimo Socialistične zveze delovnega ljudstva (SZDL) in Zveze komunistov (ZK) za člana predsedstva Socialistične federativne republike Jugoslavije (SFRJ) predlagali dr. Ernesta Petriča. Ker Pučnik ni želel odstopiti z mesta poslanca, je bil kasneje izključen iz političnega življenja.
Leta 1988 je bil eden od ustanoviteljev Slovenske kmečke zveze (SKZ), prve demokratične stranke v Sloveniji po 2. svetovni vojni, ki se je kasneje preimenovala v Slovensko ljudsko stranko (SLS). Bil je tudi eden od podpredsednikov te stranke in član njenega izvršilnega odbora. Na volitvah v družbenopolitični zbor 8. aprila 1990 je bil na listi te stranke izvoljen v Skupščino Republike Slovenije. Za časa svojega mandata je vodil Komisijo za denacionalizacijo.
Od leta 1991−94 je bil predsednik Skupščine občine Slovenska Bistrica. Med osamosvojitveno vojno je premišljeno in pogumno vodil pogajanja s poveljnikom tamkajšnje vojašnice in tako preprečil spopade med slovensko teritorialno obrambo in jugoslovansko vojsko.
Od ustanovitve leta 1997 do leta 2007 je bil član Komisije Vlade Rebublike Slovenije (RS) za izvajanje Zakona o popravi krivic (povojnih političnih zapornikov in protiravnega odvzema življenja).
Ivan Pučnik je umrl 5. decembra 2008 na Črešnjevcu, kjer je tudi pokopan.
VIR: biografski-sb.si

UDELEŽILI SO SE BOGOSLUŽJA NA PROSTEM
Učitelji in šolarji so se 17. avgusta 1917 udeležili bogoslužja na prostem v počastitev rojstnega dne novega cesarja Karla I. Župnik Franc Heber je maševal pri Marijinem stebru v središču Spodnje Polskave. Maši je prisostvovalo tudi 300 vojakov in njihovih častnikov, ki so bili nastanjeni v vasi, in člani občinskega sveta ter domačini s Spodnje in Zgornje Polskave ter Pragerskega. Po maši je imel župnik nagovor v slovenskem jeziku ter dva poveljnika v madžarskem, romunskem, češkem in poljskem jeziku. Šolski pevski zbor je zapel cesarsko himno, po maši pa so šolarke zbirale prispevke za sklad vdov in sirot; zbrale so nekaj malega manj kot 39 kron.
VIR: Mirko Munda: Spodnja Polskava in njena stoletja, str. 217–218

AVGUST 1915 V ZNAMENJU PRAZNOVANJ ROJSTNEGA DNEVA CESARJA FRANCA JOŽEFA I.
Avgust 1915 je minil v znamenju praznovanj rojstnega dneva cesarja Franca Jožefa I. Na predvečer, 17. avgusta, je bila razsvetljena in v zastavah vsa vas, naslednji dan je bila na vrsti maša, 19. avgusta pa služba božja za duše umrlih in padlih vojakov. Ta mesec so Spodnjo Polskavo napolnili – šolo, župnišče in graščino Frajštajn – vojaki prostovoljci in njihovi častniki, otroci pa so bili mesece brez pouka, kar je, kot je zapisal župnik Franc Heber v »Spominsko knjigo«, slabo vplivalo na njihov duševni razvoj in nravnost; toliko bolj, ker so bili mnogi očetje v vojski.
VIR: Mirko Munda Spodnja Polskava in njena stoletja, str. 173
FOTO: Cesar Franc Jožef I. (Wikipedija)
