18. avgust
Danes goduje HELENA
Ime Helena izhaja iz grškega imena Helene z domnevnim pomenom »sijajna, bleščeča, tudi plamenica«.
Ostale različice imena: Alena, Alenčica, Alenka, Ela, Elen, Elenka, Eli, Elica, Helen, Helenca, Ilona, Ilonka, Jelca, Jelena, Jelenca, Jelenka, Jelica, Jelika, Jelka, Lena, Lenča, Lenči, Lenška, Lenka.
18. avgust
ZASILNI PRISTANEK S STRATOSFERSKIM BALONOM PRI ŽENAVLJAH NA GORIČKEM
18. avgusta 1934 sta pri Ženavljah na Goričkem s stratosferskim balonom zasilno pristala belgijska znanstvenika Max Cosyns in njegov asistent Nérée van der Elst.
Zvečer tega dne se je na nebu nad vasico Ženavlje pojavil balon. Tamkajšnji prebivalci so bili presenečeni, vendar so takoj vedeli, da je balon, kajti nekateri izmed njih so ga že opazovali pred 40 leti, ko je na večji višini preletel njihovo vasico.
V balonu, ki je zasilno pristal v Ženavljah, sta bila stratosferska letalca profesor Max Cosyns in njegov asistent Nere van Elst, ki sta vzletela tisto jutro z letališča Hour-Havenne v Belgiji, dosegla višino 16.000 metrov in po 14 urah letenja pristala, toda ne na načrtovanem kraju. Neugoden veter ju je namreč odnesel iz Avstrije, ki je bil njun cilj, v Ženavlje. Pristala ta na zemljiščih kmetovalcev Duh in Gomboc, domačini pa so pomagali pri pristanku, da ni bil preveč trd. Balonarja sta bila lepo sprejeta, kar dokazuje tudi kolajna takratnega belgijskega kralja Leopolda, ki jo je podelil šolskemu upravitelju Škergetu.
AVGUSTA BO ODPRTO NOVO NOGOMETNO IGRIŠČE
Igrišče je narejeno po standardih Uefe ter uporabno za višinske priprave klubov in za mednarodne nogometne tekme
Novost letošnje poletne sezone pri Rekreacijsko-turističnem centru (RTC) Trije kralji na slovenskobistriškem Pohorju je novo nogometno igrišče, ki ga bodo odprli v teh dneh. Igrišče bo namenjeno vsem gostom centra, je pa narejeno po dimenzijah in standardu licence Uefe, tako da bo uporabno tudi za višinske priprave klubov in za organiziranje mednarodnih nogometnih tekem, je povedal Božo Juhart, ustanovitelj zasebnega družinskega podjetja RTC Trije kralji. Igrišče je v glavnem končano, okoli njega bodo zdaj namestili še ograjo. Gostom na voljo pohorska kulinarika.
Dobro so pripravljeni tudi na goste iz “poletnega” avtobusa, ki od sobote, 16. julija, vozi iz Slovenske Bistrice na Tri kralje brezplačno. Pripravijo jim klasično gostinsko ponudbo, tradicionalno gobovo juho, pohorski lonec in borovničev zavitek, dan pa lahko gostje izkoristijo tudi za sprehod v neokrnjeno naravo v okolici. Nato se vrnejo v dolino, pravi Juhart.
Novost je še, da bodo v prihodnje redno zaposlili vodnika, razpis zanj so že objavili. Vodnik je sicer že na voljo in popelje turiste po ustaljenih poteh, razdalja teh pa je prilagodljiva, odvisna je od starosti in kondicije posameznika. Spomnimo, da je od centra organiziranih 15 kolesarskih poti, 15 pohodniških poti, namenjenih vsem starosti, in tudi Urškina pot, po kateri predvsem otroci odkrivajo znamenitosti Pohorja in hkrati zberejo žige na kontrolnih točkah, v hotelu Jakec pa so nagrajeni s sladko Urškino rezino. Zadovoljni s turističnimi boni
Izvedeli smo še, da so bili z unovčitvijo turističnih bonov v RTC Trije kralji zadovoljni. “Ta ukrep smo v dveletnem obdobju izkoristili maksimalno, kar 90 odstotkov bonov je bilo izkoriščenih na območju občine Slovenska Bistrica,” je povedal Božo Juhart. Pred odprtjem nogometnega igrišča so pripravili še tradicionalno Lovrenčevo žegnanje, ko je bila 7. avgusta v tamkajšnji cerkvi maša, sledilo pa ji je druženje.
VIR: Irena Brdnik, Štajer’c
FOTO: Okoli novozgrajenega igrišča, ki ga bodo odprli v teh dneh, bodo še namestili ograjo (RTC Trije kralji)
SKRBNO S PITNO VODO
Zaradi suše Komunala uvedla varčevalne ukrepe za pitno vodo
Komunala Slovenska Bistrica je zaradi dolgega sušnega obdobja, ko so se količine pitne vode na vodnih virih in izvirih zmanjšale na kritično raven, uporabnike pitne vode, ki so priključeni na javno vodovodno omrežje v občinah Slovenska Bistrica, Rače – Fram, Makole, Oplotnica in Kidričevo, ki jih upravlja, prve dni julija opozorila, da je prepovedano s pitno vodo zalivati vrtove, polniti bazene, prati in polivati cestišča in dvorišča ter prati avtomobile. Po nekaj tednih od poziva k strogim varčevalnim ukrepom, ko suša še traja, je direktor Komunale Slovenska Bistrica Maksimiljan Tramšek povedal, da opažajo, da porabniki ne spoštujejo ukrepov. “Za zdaj je stanje obvladljivo,” je dejal direktor in znova pozval k racionalni rabi pitne vode. Na občane apelira tudi slovenskobistriški župan Ivan Žagar, poziva jih, naj se resno držijo navodil in naj skrbno ravnajo z vodo. Komunala pa je imela prve dni julija še eno težavo, v javni kanalizaciji so namreč zaznali onesnaženje z olji in mazivi. Prvi je nepravilnost opazil Marjan Žumer, vodja del na čistilni napravi Komunale Slovenska Bistrica, ob rednem obhodu je namreč opazil znake oljnih madežev v bazenu na čistilni napravi in o tem obvestil Jernejo Zorko, vodjo enote za vzdrževanje kanalizacije pri slovenskobistriški Komunali. Pristojne službe so ugotovile, da je samostojni podjetnik Benjamin Kropec, ki ima dejavnost odkupa odpadnih surovin v Kolodvorski ulici 37 d v Slovenski Bistrici, spustil večjo količino strojnih olj in maziv, pri čemer je prišlo do onesnaženja v javni kanalizaciji in na čistilni napravi, medtem ko v potok Bistrica onesnažena voda ni odtekla, ker so v bazenih nameščeni dekanterji, ki zadržijo vse plavajoče nečistoče. Tako so v potoku Bistrica zaznali čist iztok. V javni kanalizaciji in na čistilni napravi Slovenska Bistrica je nastalo za 65 tisoč evrov škode, kar bo morala plačati Komunala, je povedal direktor Komunale Maksimiljan Tramšek. Zaradi večje količine nevarnih snovi je Komunala nesrečo prijavila mariborski izpostavi Uprave RS za zaščito in reševanje ter Inšpektoratu za okolje in prostor. Po besedah Tramška pa inšpektorji pri pregledu niso zaznali nepravilnosti. Pri odpravljanju težav z onesnaženjem so pomagali člani Prostovoljnega gasilskega društva Slovenska Bistrica, podjetje za zbiranje in ravnanje z odpadki Ekoren iz Slovenske Bistrice in policija, za kar se jim Komunala zahvaljuje.
VIR: Irena Brdnik, Štajer’c
FOTO: Čistilna naprava Slovenska Bistrica, kjer so v začetku julija zaznali oljne madeže (Irena Brdnik)
V AVGUSTU OB SOBOTAH LUTKOVNE PREDSTAVE
Potem ko je lani poleti DPD Svoboda Slovenska Bistrica na mestnem kopališču začela pripravljati lutkovne predstave in je zanje bilo veliko zanimanje, so lutkovne predstave v avgustu ob sobotah tudi letos. Namenjene so otrokom od tretjega leta starosti naprej. “Lani, ko smo predstave ob bazenu začeli, so prišli tudi učenci nižjih razredov osnovnih šol in so kar uživali, tako da obiska ne bi starostno omejevali,” je povedala predsednica DPD Svoboda Slovenska Bistrica Metka Pristovnik. Prvo soboto v avgustu so ob bazenu gostovale domače lutke DPD Svoboda in njihova lutkovna skupina Cik-cak v lutkovno-animacijski predstavi z naslovom Travniške zgodbe s pravljičarno iz Slovenskih Konjic. Ogledalo si jo je veliko, predvsem mlajših otrok, ki so z velikim zanimanjem prisluhnili predstavi. Naslednji soboti, 20. in 27. avgusta, obakrat ob 10. uri, pripravljajo še dve predstavi. V soboto, 20. avgusta, bo tako lutkovno-animacijska predstava z naslovom Sonce gre na potep v izvedbi DPD Svoboda oziroma lutkovne skupine Cik-cak v sodelovanju z lutkovnim gledališčem Fru-Fru iz Ljubljane. Zadnjo avgustovsko soboto, 27.avgusta, pa pripravljajo veliko otroško rajanje s pevko zabavne glasbe Alenko Kolman, ki bo imela s sabo otroško maskoto, katero, je še skrivnost, otroci pa bodo lahko ob glasbi tudi zaplesali. “Želimo si številčen obisk, ker so počitnice čas za druženje in zabavo. Pripravljamo prireditve na prostem, da otroci uživajo na zraku in ob vodi,” je povabila predsednica Metka Pristovnik in dodala, da lahko starši v času predstave počakajo v tamkajšnjem gostinskem delu na kopališču.
VIR: Irena Brdnik, Štajer’c
FOTO: Otroci so z velikim zanimanjem prisluhnili prvi letošnji otroški predstavi ob bazenu domače lutkovne skupine DPD Svoboda Cik-cak v lutkovno-animacijski predstavi Travniške zgodbe s pravljičarno iz Slovenskih Konjic (Irena Brdnik)
REKREACIJA ZA OBČANE
Javni zavod za šport Slovenska Bistrica tudi med poletnimi počitnicami omogoča rekreacijo za občane. 18. avgusta ob 17. uri so se na stadionu v športnem parku začele spretnostne igre z žogo, v soboto je bil pohod na Boč – zbirališče je bilo ob 8. uri pri gostilni Kajtna -, prihodnji torek, 23. avgusta, pa bo ob 17. uri na stadionu prikaz osnov tehnike teka, ki se bo končal s Cooperjevim testom. Vse dejavnosti so bile brezplačne.
VIR: Zmago Gomzi, Večer
Umrl je priljubljeni tinjski župnik RUDOLF GAŠPARIČ
Rudolf Gašparič se je rodil 7. februarja 1917 v Kraljevici na Hrvaškem, od koder se je družina preselila v vas Lipa, občina Beltinci, v Prekmurju.
Po končani osnovni šoli se je Rudolf odločil za nadaljnje šolanje na klasični gimnaziji v Mariboru. Ker je želel postati duhovnik, je bil v času gimnazije tudi gojenec dijaškega semenišča ‘Maximilianum Victorinum’ v Mariboru. Bogoslovje je študiral v Mariboru. Po vdoru Nemcev in Madžarov v Slovenijo je nadaljeval bogoslovni študij na Visoki bogoslovni šoli v Sombotelu (Madžarska), tam je bil 19. junija 1943 tudi posvečen v duhovnika.
Njegovo prvo službeno mesto je bilo kaplanska služba v kraju Pecöl na Madžarskem. Po 2. svetovni vojni je bil kaplan na Svetinjah in v Hočah. Tri leta je kot vikar namestnik upravljal župnijo Kebelj (1950–53), nato je bil v letih 1953−59 župnijski upravitelj (duhovnik, ki začasno upravlja župnijo) v Puščavi na Pohorju, od koder je dve leti soupravljal župnijo Sv. Duh na Ostrem Vrhu (1959–61). Sledili sta kaplanski službeni mesti v Turnišču (1961−63) ter v Lendavi (1963−68).
1. septembra 1968 je prišel v Poljčane, najprej za nekaj mesecev kot kaplan, nato je kot župnijski upravitelj in župnik prevzel to župnijo. To obsežno župnijo je vodil do leta 1975.
Leta 1975 je prevzel v upravo župnijo Veliko Tinje v dekaniji Slovenska Bistrica.
S svojim odprtim in prijaznim značajem si je kmalu pridobil naklonjenost župljanov in krajanov. Vse župljane je osebno dobro poznal ter bil mnogim moder svetovalec in prijatelj. Poleg dušnega pastirstva je skrbel za obnovo župnijske cerkve sv. Petra in Pavla na Velikem Tinju ter obeh podružničnih cerkvah, cerkve sv. Treh kraljev na Pohorju in cerkve sv. Urha na Pohorju.
Zaradi bolezni in oslabelosti se je 5. novembra 2003 odpovedal župniški službi. Dokler mu je zdravje dopuščalo, je kot upokojeni župnik še ostal v župnišču na Tinju, med svojimi župljani, tam maševal in spovedoval. Zavedal se je, da bo po njegovem odhodu kraj ostal brez stalnega duhovnika, zato se je toliko bolj trudil in skušal biti do zadnjega med svojimi verniki. Avgusta 2004 se je preselil v Maribor v Dom za upokojene duhovnike. Njegovo povezanost s tinjsko župnijo na poseben način kaže njegova svojeročno napisana oporoka, v kateri je med drugim zapisal: »Želim, da se žara z mojimi posmrtnimi ostanki pokoplje na Tinju, kjer sem 28 let služboval.«
Rudolf Gašparič je umrl 18. avgusta 2006 v Mariboru zaradi odpovedi srca. 23. avgusta 2006 so ga − kot je želel v oporoki − pokopali na Tinju. Pogrebno mašo in pogrebne obrede je vodil celjski škof dr. Anton Stres ob somaševanju 30 duhovnikov.
VIR: bistričan.si
MLADINSKI CENTER KONČNO ODPIRA VRATA
Po približno letu in pol obnovitvenih del bo na Trgu svobode v centru mesta končno odprl vrata mladinski center K.REŠ, ki v svojem imenu skriva besedi kreativne rešitve. Na 400 kvadratnih metrih (še enkrat toliko jih čaka na sanacijo) bodo na začetku spletna kavarna, prostor za prireditve, infotočka in knjižnica z literaturo za mlade. “Program bo usmerjen nekomercialno, namenjen pa bo vsem občanom, ne le mladim, študentom,” je dejal Tomi Godec, predsednik K.REŠa. Enkrat mesečno bo na sporedu art kino. Spletna kavarna KiberZinka, ki je podedovala ime po nekoč v teh prostorih znani okrepčevalnici Zinki, bo odprta od 6.30 do 22.30. Otvoritev z likovno razstavo Tjaše Arko iz Gaja pri Pragerskem bo 25. avgusta ob 17. uri, dan kasneje pa koncert lokalne raperske skupine Stereolog.
VIR: Nina Ambrož, Večer
ANICA KOROŠEC V DRŽAVNI ZBOR?
Na včerajšnji tiskovni konferenci je bistriški občinski odbor stranke Nova Slovenija predstavil svojo kandidatko za poslanko državnega zbora. Predsednik odbora Franc Jug je povedal, da so za kandidatko izbrali direktorico bistriške knjižnice Anico Korošec. Kandidatka je dejala, da bo zastopala načela stranke in se zavzemala za odpravljanje problemov, ki jih imajo ljudje. Njena vizija sta boljši razvoj in blaginja državljanov. Ko je govorila o sebi in načelih, ki bi jih zagovarjala v parlamentu, je povedala, da je diplomantka slovenščine in angleščine in od leta 1996 direktorica knjižnice. Področja, ki jih bo zagovarjala v parlamentu, pa so povezana z mladimi, s kulturo, z urejanjem davčne politike in z razvojem malega podjetništva. “Moja kampanja bo na kulturni ravni in pričakujem, da bo takšna tudi v drugih strankah,” je še dodala Koroščeva.
Na včerajšnji tiskovni konferenci je o načrtih stranke in volilni kampanji govoril še Franc Jug in rekel, da je Slovenija “največje pokopališče malih podjetij, da umira zasebna iniciativa in da sedanja oblast podpira le velike sisteme, v katerih pa tako in tako delajo njihove ljudje”. Slovenija mora doživeti reformo na vseh področjih, je še menil Jug.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Kamra
Umrl je diplomat in pisatelj MITJA VOŠNJAK
Mitja Vošnjak se je rodil 3. februarja 1923 na Ptuju uradniku (pozneje kmetu) Vladimiru in učiteljici Majdi, rojeni Špan.
Predšolsko obdobje preživel v Spodnjem Prebukovju pri Slovenski Bistrici (o tem času piše v prispevku ‘Rdeča kapica, tiger in generalova bluza’ v Zborniku občine Slovenska Bistrica I, op. ur.).
Osnovno šolo je obiskoval na Ptuju, zaključil pa z maturo leta 1941 v Ljubljani, kamor se je zatekel k sorodnikom pred nemško okupacijo.
V Ljubljani je kot član srednješolskega komiteja Saveza komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ) takoj po okupaciji deloval v odboru Osvobodilnefronte OF za begunce s Štajerske in sodeloval v ilegalnem tisku. Leta 1943 je odšel v partizane.
Po osvoboditvi je v Ljubljani delal kot novinar. Po letu 1949 je odšel v diplomacijo. Bil je generalni konzul v Celovcu (Avstrija) in Trstu (Italija), v Berlinu (Nemčija) je deloval kot poslanec in na Dunaju (Avstrija) kot veleposlanik.
Po letu 1946 je bil direktor ljubljanskega radijskega programa in načelnik uprave Ljudske republike Slovenije (LRS) za radiodifuzijo. Od leta 1949 je opravljal različna diplomatska dela. Leta 1974 je bil direktor Centra za biotiko pri Medexu v Ljubljani.
Leta 1978 se je upokojil.
Poleg omenjenega je opravljal tudi številne druge društvene funkcije (tajnik Društva pisateljev Slovenije, tajnik Lovske zveze Slovenije …)
V prostem času se je ukvarjal z lovom in čebelarjenjem.
Kot pisatelj je pisal romane, črtice in poljudno-znanstvena dela.
Mitja Vošnjak je umrl 18. avgusta 2003 v Ljubljani.
VIR: biografski-sb.si
VODA ENKRAT DNEVNO
Pragerčane zaman opozarjajo na varčevanje s pitno vodo
Pitna voda je za pitje in umivanje, ne pa tudi za napajanje živine in pranje – Pet litrov vode je dovolj za enega človeka
Te dni se Pragerčani razburjajo, da dobijo premalo vode. Zato smo poklicali načelnika za civilno zaščito Viktorja Pečnika. Povedal nam je, da so jim z republiškega sanitarnega sekretariata pisno zagotovili, da za vsakega člana družine zadostuje pet litrov neoporečne vode dnevno.
Glavna republiška sanitarna inšpektorica Metka Macarol-Hiti nam je potrdila, da je pet litrov vode povsem dovolj za vsakega posameznika. Dva litra potrebuje za pitje, tri pa za kuhanje.
Vse pa je najbolje pojasnil predsednik gasilskega društva Pragersko Anton Ducman. V štabu civilne zaščite so jim naročili, naj vod0 dovažajo enkrat dnevno. Doslej so jo vozili dvakrat dnevno, s čimer so se cisterne prehitro obrabljale in prevoz je bil predrag. Prav tako so ljudem razdelili obvestila, naj varčujejo z vodo, saj so nekateri prihajali po vodo tudi s stolitrskimi sodi za napajanje živine. Verjetno so ravno ta opozorila vznemirila krajane. Ducman je še dodal, da to nikakor ne pomeni, da občani bistrškega območja ne bodo dobili toliko vode, kot je potrebujejo. Vsakdo bo lahko natočil tudi nekaj več kot pet litrov vode. Letaki so namenjeni tistim, ki so pitno vodo uporabljali v druge namene. Gasilci so se dogovorili, da bodo družine z majhnimi otroki dobile večje količine vode.
Opozarjajo pa prebivalce okoliških vasi, naj ne nastavljajo veder na mestih, kjer se ustavljajo cisterne. Raje naj počakajo na cisterne, saj lahko vodo v vedrih onesnažijo psi in mačke.
Voznik cisterne Marjan Bauman s Pragerskega je dejal, da te dni ni bilo težav z oskrbo s pitno vodo. Pragerčani so dobili želene količine vode. Razdelil je tudi opozorila, da voda iz cistern ni namenjena za umivanje in napajanje živine.
VIR: Tomaž Ajd, Večer
NAPOL POPRAVLJENA MALOMARNOST
Leto je naokrog, odkar sem zapisal nekaj besed o strehi razpadajočega studeniškega samostana, polomljeni od snega
Tedaj je bil govor tudi o vinski preši, ki je KK KZ Slovenska Bistrica menda veljala precej denarja. Preša je stala tako rekoč na prostem, ker je bila streha nad njo podrta.
Ob zadnjem obisku v Studenicah sem šel pogledat, kako so streho popravili. Res so postavili novo ostrešje in ga prekrili. Toda prostor, v katerem je stiskalnica, je še vedno pod milim nebom. Preša je le površno pokrita s staro pločevino in nanjo dežuje naprej kar vse leto. Malomarnost je bila torej le na pol popravljena. Bistriški kombinat in stanovanjsko podjetje sta obnovila ostrešje na poslopju, ki je zgodovinsko zaščiteno, kot kaže, pa kombinatu njegova proizvajalna sredstva niso mar. Najbrž se jim zdi, da lahko hrastov les stiskalnice vsaj tako dobro kot zidovi kljubuje vremenu.
VIR: J. Cundrič, Večer
FOTO: Prostor, v katerem je stiskalnica, je še vedno pod milim nebom. Preša je le površno prekrita s staro pločevino (J. Cundrič)
NOVA CESTA NA POHORJE
Najprej bodo zgradili cesto od Zgornje Polskave do Kalške meje v dolžini 4160 m – Ta del ceste bodo že prihodnje leto odprli
Pri Zgornji Polskavi so začeli graditi novo avtomobilsko cesto, ki bo povezala celotno območje jugovzhodnega Pohorja z glavno cesto Maribor-Ljubljana.
Na gradbišče bo v teh dneh prispela vsa potrebna mehanizacija, da bo gradnja cestišča stekla v polnem tempu. Investitor Gozdno gospodarstvo Maribor se je za gradnjo odločilo predvsem zaradi izkoriščanja gozdov in transporta lesa. V prvi fazi bodo zgradili cesto od Zgornje Polskave do Kalške meje v dolžini 4160 m. Za ta del so sredstva že na razpolago.
Cesta bo večinoma speljana ob strugi potoka Bistrica skozi Ogljenšak, Loko, Frajhajm, mimo Šmartnega na Pohorju, pod Arehom pa se bo priključila že obstoječi pohorski cesti. Skupna dolžina nove trase bo znašala nekaj čez 12 km.
VIR: Ivan Bolko, Večer
FOTO: Začetna dela na cesti (I. Bolko)
SODELOVALI SO NA PRIREDITVI
18. avgusta 1907 so člani Prostovoljnega gasilskega društva z Zgornje Bistrice sodelovali na prireditvi ob cesarjevem rojstnem dnevu.
VIR: Kronika PGD Zgornja Bistrica