29. avgust
Danes goduje JANEZ
Tako ime Ivan kot Janez izhajata iz grškega imena Ιoχαννης (Johánnês), Ιωαννης (Jôánnês), to pa iz hebrejskega Jehohannan, skrajšano Johann z nekdanjim pomenom »Jahve (to je Bog) je milostljiv, se je usmilil«. Ime je torej teoforično (to je, da ima sestavino Bog) in so ga prvotno dajali v zahvalo Bogu, ki jim je dal dolgo pričakovanega otroka.
Moške različice imena: Anže, Anžej, Džek, Džon, Džoni, Džani, Hanžek, Ivan, Ivo, Jan, Janča, Janče, Janček, Janči, Jane, Jena, Janej, Janek, Janeslav, Janež, Jani, Janik, Janislav, Janko, Jano, Janos, Janoš (značilno je pri Prekmurcih), Januš, Janž, Janža, Janže, Johan, Jovica, Jovo, Vanek, Vanja, Vanjo, Vanč, Žan, Žani, Žanko.
Ženske različice imena: Iva, Ivana, Ivanka, Jana, Janja, Vanja, Žana.
29. avgust
PRVIČ OMENJEN VIPAVSKI KRIŽ oz. SVETI KRIŽ
Vipavski Križ, zgodovinski kraj blizu Ajdovščine, je prvič omenjen v darilni listini vojvode Bernarda Koroškega opatiji v Rožacu blizu Čedada, z datumom 29. avgust leta 1252. Kraj je zapisan kot Villa Crucis. Pozneje so se lastniki menjavali in kraj je postajal vse pomembnejši. Zavarovali so ga tudi z obzidjem, cesar Ferdinand I. pa ga je leta 1532 povzdignil v mesto. V prvi polovici 17. stoletja so v Svetem Križu, kot se je imenoval do leta 1955, sezidali kapucinski samostan. Najuglednejši prebivalec v njem je bil baročni pridigar in pisatelj Janez Svetokriški.
Po Vipavskem Križu je nosila ime tudi veja slovenjebistriških grofov – Attemsi Svetokriški.
NA DAN OKOLI 200 KOPALCEV
V soboto, 29. avgusta, na bistriškem kopališču zaključna prireditev z dobrodelno noto
Obnovljeno mestno kopališče v Slovenski Bistrici je doseglo namen, k čemur je veliko prispevala tudi odločitev, da je letos kopanje za vse občane brezplačno. Obisk je namreč zelo dober, vsak dan je okoli 200 kopalcev, ljudje prihajajo tudi ob slabšem vremenu. Za to soboto pripravljajo zaključno prireditev, in kot pravijo organizatorji, se obeta pestro dogajanje.
Sezona je bila odlična
Prve dni po odprtju bazena je bilo kopalcev zelo veliko, zato so morali zaradi novega koronavirusa sistem kopanja prilagoditi, kopališče tudi redno razkužujejo. Odpiralni čas so razdelili na štiri dele, na jutranje plavanje od 8. do 10. ure, na kopanje od 11. ure do 14.30, na kopanje od 15.30 in 19. ure in na večerno plavanje od 20. do 22. ure. Tako lahko bazen dnevno uporablja več kopalcev. “Z letošnjo sezono smo zelo zadovoljni. Najbolj pomembno je, da nam je uspelo obnoviti bazen. Kopališče je zdaj zares moderno, ima vse, kar mora imeti. Brezplačno kopanje je tudi naložba za naslednje leto. Ljudje so spoznali, da se lahko kopajo tudi v Slovenski Bistrici. Predvsem jutranje kopanje je pritegnilo veliko rekreativcev,” zadovoljno ugotavlja Marjan Štimec, direktor Javnega zavoda za šport Slovenska Bistrica.
Tudi na sobotnem celodnevnem dogodku pričakujejo precej ljudi. “Pripravili bomo otroško napihljivo animacijo. Otroci in odrasli se bodo lahko preizkusili v dirki po vodi z zorbing žogami. Na voljo bodo akcijske cene pijač, poskrbeli bomo za grill party, ves dan bo z nami DJ. Kar pa je najbolj pomembno, v sodelovanju z Gojazdovo šolo plavanja pripravljamo dobrodelni maraton plavanja. Z vsako preplavano dolžino bomo zbirali sredstva za otroke s posebnimi potrebami in odrasle plavalce, ki potrebujejo dodatno pomoč,” napoveduje Aljaž Pristovnik, najemnik gostinskega lokala Pool bar. In kako je mladi podjetnik zadovoljen z letošnjo sezono? “Kljub koronavirusu in nekaterim vremenskim nevšečnostim je bila sezona odlična. Upam, da bo tako tudi septembra in naslednje leto, ko bomo zagotovili dodatno ponudbo,” odgovarja Pristovnik.
Kopanje do 20. septembra
Kopalno sezono na slovenjebistriškem bazenu bodo, če bo vreme ugodno, zaključili 20. septembra. V nekaterih osnovnih šolah so tudi izrazili željo, da bi na bazenu organizirali tečaj plavanja, kar pa je po besedah Marjana Štimca težko izvedljivo, saj je voda pregloboka. Poleg tega nameravajo izvesti medobčinsko šolsko prvenstvo v plavanju.
VIR: Tomaž Ajd, Štejer’c
FOTO: Utrinek z jutranjega plavanja v Slovenski Bistrici (Tomaž Ajd)
RAZGRETO POLITIČNO OZRAČJE
Veliki šmaren, kardinal Franc Rode na Brezju daruje biserno mašo in poziva vse, ki v srcu dobro mislijo, da stopijo na pot sprave. Pokloni se 30-letnici osamosvojitve, verniki se poklonijo njegovemu jubileju … Lepo, verniki so pomirjeni, vsak v intimi moli, prosi za kaj. Sama nisem tam, a v srcu kritično razmišljam o času, v katerem živimo.
Poletje je razgreto. Najprej je ves svet opozoril covid-19. Zaskrbljeni krmarimo znotraj te ujme, obdani z napori zdravstvenih delavcev, s političnimi akcijami, zapovedmi, omejitvami, radodarnostjo, predvsem pa z aferami. Brez teh nikakor ne gre. Maske, kdo, kakšne, koliko, preko koga jih je nabavil. Pingpong pozicije, opozicije, tviti …, obsedeno stanje v že tako pregretem ozračju, v katerem ne manjka nalivov, toče, razritih, uničenih cest, domov – še narava se nam posmehuje, nas preizkuša. A trkanje po prsih nekaterih samovšečnih politikov z vrha tako leve kot desne opcije nikakor ne pojenja.
Ko “Slovenclji” upamo, da se stanje umiri, razburka pregreto ozračje – nova afera. Upanje, da se Desus po porazu Karla Erjavca konsolidira, da bo novi obraz prinesel med upokojence svež veter, nov zagon, se po pol leta razblini. Nova predsednica ne le da je naivna, precenjuje tudi svoje sposobnosti (zlasti drsanja po političnem parketu), prepričuje sama sebe in seveda javnost pa svojo bazo o pravilnosti ravnanj, češ, kot kmetijska ministrica moram biti na terenu. Prav, a gospa z nazivom doktorica znanosti bi vendarle lahko ločila službeno od privatnega. Mar misli, da ne razlikujemo, kaj je družinsko potepanje in kaj pomeni srečanje z vinarji in ribiči? Toliko sprenevedanja – ne le ministrice in njenih gostiteljev – že lep čas nisem zasledila. Gospa ministrica, čas je, da se pokesate, da se morda vsaj za krajši čas umaknete tja na Kog, v prelepi del slovenske pokrajine, in se v miru sprehodite po vinogradih svojega dedka. Morda dobite navdih, kako bolj pošteno slediti svojim političnim ambicijam. Veste, množica nas slovenskih upokojencev jih vendarle ni spregledala: nikakor niso skrb za boljše življenje upokojencev, pač pa le vaša želja uresničiti svoje karierne cilje. No, ja, še Janez Janša, vaš premier (nikakor ne moj!), je potegnil zavoro, seveda v tvitu, češ, afera je zadeva stranke. Nič več ne ploska vaši skrbi, da spoznate vse kotičke svoje (naše) deželice.
No, “dribljanja” v upokojenski stranki še ni konec. V ozadju se zopet pojavlja g. Karl. Taka kadrovska poteza sigurno pomeni podaljšanje agonije. Člani Desusa, če nimate primernega kandidata, zaprite štacuno in se predajte kritičnemu razmisleku svoje neuspešnosti! Čas ni primeren le za potenciranje minulih zaslug, čas zahteva družbo, v kateri bodo cenjeni delo, sposobnosti, inovativnost, predvsem pa dajmo možnosti mladim, kreativnim članom družbe, da si ustvarijo pogoje za življenje, da uresničijo svoje karierne poti v prid vse slovenske družbe.
Polje politične razgretosti se ne umirja. Priča smo oviranju novinarskega dela, tu so napovedi konstruktivnih nezaupnic, “odstopanje” notranjega ministra in sprenevedanje premierja, trkanje po prsih samoodstopljenega bivšega premierja Marjana Šarca (čevlji Serpentiška so mu bolj pristajali!). Politična modrost izvoljenih predstavnikov ljudstva žal prevečkrat deluje v škodo naroda. Jih bo srečala pamet z nujno potrebno spremembo volilne zakonodaje? Voda jim teče v grlo, a še kar kupčkajo, kje naj bodo meje volilnih okrajev. Da o zdravstvu, sociali, izobraževanju … sploh ne razmišljam. Ja, moja dežela, opevani naravni biser (kjer mnogi stradajo, drugi pa kopičijo bogastvo) brez politične kulture in preveč interesov ljudi pri koritu, da skrbijo zlasti za sebe, mi daje malo upanja. Je mar čas, da petkovi shodi tudi z več mladimi odkrijejo poti in cilje, katerim smo se zavezali pred 30 leti, ko smo uresničili sanje naroda po samostojni državi. Vem, da je moja domovina lepa; a žal ni prijazna, še manj pa dobra do vseh državljanov.
VIR: Ljudmila Klokočovnik, Slovenska Bistrica, Pogledi, Večer
KUHANJE POHORSKEGA LONCA
V nedeljo, 29. avgusta 2018, so članice TD Trta iz Oplotnice sodelovale na 9. prazniku kuhanja Pohorskega lonca, ki je potekalo na Rogli. Izmed osmih ekip so dosegle odlično 3. mesto.
VIR: TD Trta Oplotnica
FOTO: Že diši (TD Trta Oplotnica)
AKCIJA AMZS TUDI V SLOVENSKI BISTRICI
Avto moto zveza Slovenije je v ponedeljek, 29. avgusta 2016, v sodelovanju z avto-moto društvi in s policijo začela z dejavnostmi, s katerimi želi pred novim šolskim letom voznike, družbo in pristojne institucije opozoriti na vračanje otrok in mladih udeležencev na šolske poti. Prav tako so opozorili na nekonsistentnost podobnih akcij le na prvi dan ali prvih nekaj šolskih dni.
V okviru omenjene akcije sta se maskoti Avtomoto zveze Slovenije Anja in Zdravko v sredo, 31. avgusta, ustavili tudi v Slovenski Bistrici. V spremstvu članov Avto moto društva Slovenska Bistrica, članov sveta za preventivo in vzgojo v prometu ter podžupanom Stanislavom Mlakarjem sta obhodili glavne šolske poti in prehode za pešce v mestu Slovenska Bistrica.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Tjaša Brglez
BISTRIČANI ŽE TRKAJO NA GRAJSKA VRATA
To soboto v Slovenski Bistrici Podobe bistriških domačij, letošnja prireditev bo v znamenju bistriških vinogradnikov
V Slovenski Bistrici so predstavili vsebino letošnje prireditve Podobe bistriških domačij. Organizatorji – občina Slovenska Bistrica, bistriško društvo vinogradnikov, kmetijska svetovalna služba in razvojno-informacijski center – bodo na trinajsti prireditvi največ pozornosti namenili vinogradnikom in vinogradništvu. Po nekaj letih so se Podobe preselile v občinsko središče, v prostore bistriškega gradu, kar tudi pomeni, da bo letošnja dvodnevna turistična prireditev zelo dobro obiskana. V Slovenski Bistrici vino zelo dobro poznajo: med 10. in 14. stoletjem so bili vinogradi že na vseh sedanjih vinorodnih območjih, tako tudi na pobočju Pohorja in obrobnem pogorju Haloz. Uspeh in priljubljenost vin sta se najbolj uveljavila v prejšnjem stoletju, bistriška vina so poznali na Dunaju in v Pragi.
Podobe se začnejo danes, 29. avgusta 2009, ob 10. uri; najprej bodo vinogradniki in turistična društva iz štirih občin predstavili svoje uspehe in odprli razstavo vin in jedi, nastopili bodo ljudski pevci in muzikantje, na ogled bo razstava miniaturnih preš, sledila bo okrogla miza z naslovom Kaj je to dobra kmetijska praksa v vinogradništvu. Predsednik organizacijskega odbora Podob Branko Žnidar in predsednik Vinogradniškega društva Ritoznoj Slovenska Bistrica Branko Brezovšek sta pred prireditvijo povedala, da vinogradniki ugotavljajo, da brez dobrega trženja ne morejo preživeti. Zato so v goste povabili vinogradnika Gaubeja iz Svečine, ki jim bo pojasnil, kako s steklenico vina na trg, Stanka Klemenčič Kosi iz kmetijsko-gozdarske zbornice pa bo govorila o zahtevah sodobnega trženja. Brezovšek je dodal, da v društvu dela 75 članov in da iz leta v leto bistriški vinogradniki dosegajo boljše rezultate pri ocenjevanju svojih vin, le trem ali štirim pa je uspelo vino tudi dobro prodati. Društvo bo ob tej priložnosti slavilo 15-letnico delovanja. V nadaljevanju sobotnih prireditev organizatorji – pridružujejo se jim še zavod za kulturo, knjižnica in turistična zveza – napovedujejo nastop otroške folklorne skupine Druge OŠ Slovenska Bistrica in folklornih skupin s Pohorja in iz Haloz. V nedeljo, 30. avgusta, bo v gradu še naprej na ogled razstava, sledil bo program za otroke, popoldne bodo srečanje turističnih društev in turistične igre, zvečer pa bodo razglasili rezultate tekmovanj. Najboljšim bodo izročili nagrade v obliki ognjiščne potice in kvasenice, ki sta simbola letošnjih, 13. bistriških Podob.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
V MAKOLAH ŽE SEDMA FORMA VIVA
Kulturno-umetniško društvo Forma viva je danes predstavilo letošnji sedmi mednarodni festival Forma viva. Ivan Dvoršak, predsednik organizacijskega odbora, je povedal, da se jih bo 96 skulpturam, ki so jih kiparji umestili v prostor makolske občine v minulih letih, septembra pridružilo še toliko, da bo presežena številka sto. Prvo kiparsko delo je že postavljeno: kipar Franci Černelč je skulpturo Mir in svoboda izklesal na Brinju, kjer je dom veteranov vojne za Slovenijo občine Slovenska Bistrica. Kamen, težak 12 ton, so pripeljali iz Italije, zanj pa odšteli 3000 evrov. Spomenik bodo odkrili jutri, v nedeljo. Sicer pa se makolska Forma viva začne 4. septembra, trajala bo do 12. septembra. Na njej bo ustvarjalo 19 kiparjev iz desetih držav in 36 slikarjev iz treh držav. Pa to še ni vse, opozarja Dvoršak; že danes bo na obisku turška slikarka Mizyal Karabiber Nacaroglu.
Župan občine Makole, ki je tudi glavna pokroviteljica festivala, Alojz Gorčenko je povedal, da bo morala občina zaradi izjemno velikega številka skulptur sprejeti odlok o varovanju, vzdrževanju in financiranju forme vive. Dodal je še, da je festival ne le pomemben za promocijo občine, ampak je tudi kulturna vez med Slovenijo in drugimi državami. V letošnji festival se bodo vključila tudi društva, ki bodo za kiparje in slikarje ter obiskovalce forme vive pripravila več prireditev, med drugim tudi večer rockovske glasbe in okroglo mizo o kulturi in turizmu. Ob koncu makolske manifestacije bodo razglasili najboljše kiparje.
Vir: Zdenko Kodrič, Večer
Umrl je glasbeni pedagog in zborovodja MILAN MLAKAR
Milan Mlakar se je rodil 12. avgusta 1948 na Ptuju.
Srednjo šolo je končal v Mariboru. Glasbeni pouk je najprej poučeval na Osnovni šoli (OŠ) Voličina, kasneje pa na OŠ Pohorskega odreda v Slovenski Bistrici. Bil je zborovodja mladinskega pevskega zbora te osnovne šole, ki je pod njegovim vodstvom dosegel zavidljivo raven. Službovanje je nadaljeval kot tajnik Samoupravne interesne kulturne skupnosti (SIKS) občine Slovenska Bistrica. V tem času je končal študij na oddelku za glasbeno vzgojo Pedagoške akademije (sedaj Pedagoška fakulteta Univerze v Mariboru, op. ur.) v Mariboru.
Leta 1978 je začel poučevati v glasbeni šoli, leto dni kasneje pa je prevzel vodenje dislociranega oddelka Srednje glasbene in baletne šole (SGBŠ) Maribor v Slovenski Bistrici.
Bil je vodja zelo uspešnega moškega in dekliškega pevskega zbora Delavsko-prosvetnega društva (DPD) Svoboda Slovenska Bistrica in okteta (LIO) iz Oplotnice.
V prostem času se je ukvarjal s fotografiranjem in razvijanjem fotografij ter izdelavo daljinsko vodenih jadralnih letal, motornih letal in helikopterjev.
Od leta 1991−2000 je SGBŠ Maribor, dislocirani oddelek Glasbena in baletna šola Slovenska Bistrica, prirejala koncerte za sklad Milana Mlakarja.
Milan Mlakar je umrl 29. avgusta 1991 v Mariboru, pokopan je v Slovenski Bistrici.
VIR: biografski-sb.si
VELIK USPEH ŠPORTNEGA SREDIŠČA MIŠEK
Na Pragerskem spet veselo
Zdaj je že moč zapisati, da je novi športni center Mišek na Pragerskem — zares veselo so ga odprli 21. julija letos — prava uspešnica sezone. Na njem je živahno sleherni lep dan od 7. ure pa tja do poznega večera. Začetni tečaj tenisa je od 15. julija do zdaj opravilo že 160 ljudi, kar je svojevrsten rekord.
Tečajniki in člani kluba bodo znova merili svoje moči na turnirju, ki bo v petek, hkrati pa bo tudi tekmovanje v balinanju.
V petek bodo tudi svečano odprli trgovino za šport, lov, ribolov in turizem, in sicer ob 17. uri, potem pa bo velika veselica, na kateri bo za zabavo skrbel ptujski Prerod.
VIR: (sn), Večer
FOTO: Športni park Mišek na Pragerskem — “hit” sezone (Večer)
BISTRIČANI GRADE STADION
V Slovenski Bistrici bodo končno zgradili stadion – Nad 1200 šoloobveznih otrok bo dobilo igrišče in telovadnico – Stadion bo imel vse športne naprave z bazenom vred
Skoraj ne bi verjeli da je res, če ne bi sami videli, kako po ves dan orje buldožer po “divjem” stadionu. Bistričani so namreč že nekoč začeli graditi stadion, pa so morali prenehati z delom, ker jim je zmanjkalo sredstev. Želja po športnem igrišču pa je premagala vse ovire in tako se bo želja Bistričanov in okoličanov kmalu izpolnila.
Predsednik TD Partizan Drago Lepšina je povedal, da bo buldožer že letos opravil vsa zemeljska dela, potem pa bo odbor za gradnjo s pomočjo mladinskih brigad nadaljeval dela.
Stadion bo imel naprave za vse športne panoge z bazenom vred. Otvoritev bo avgusta prihodnjega leta. Poleg stadiona bodo postavili tudi telovadnico, ker je v bližini predvidena gradnja nove šole.
VIR: L. K. Večer
FOTO: Buldožer na stadionu (Večer)
ORKAN ]E BESNEL PO POHORJU
Silno neurje je v nedeljo prizadelo nekatere podpohorske vasi in povzročilo milijonsko škodo Zgornjo Polskavo in okoliške kraje je 29. avgusta t. l. prizadelo hudo neurje. Zaradi silovitega deževja je Polskava prestopila bregove in se razlila po njivah, travnikih in vrtovih. Deroča voda je v Ogljenšaku, Gabrniku, na Bukovcu in Zgornji Polskavi
odnesla več mostov in tako močno razdejala občinske ceste, da je bil promet marsikje popolnoma nemogoč. Hudo prizadeta je bila tudi državna cesta. Avtomobilisti, ki so pripeljali iz smeri Celje in hoteli nadaljevati pot proti Mariboru, so se s težko muko prebijali samo do gostilne Cizel, kjer so obstali, ker vožnje zaradi poplavljene ceste in deroče vode niso mogli nadaljevati. Voda, ki je vdirala tudi v stanovanjske hiše, gospodarska poslopja in hleve, je iz kurnikov odnašala kokoši, ki so jih ljudje lovili po travnikih, njivah in cestah. V nekaterih hlevih je živina stala v vodi do trebuhov. Na poplavljenih njivah in vrtovih sta bila koruza in fižol uničena, deroča voda je ruvala krompir in ga odnašala. Izgubljena je bila tudi otava. Državna cesta med Framom in Zgornjo Polskavo je bila na več mestih razorana. Najhuje je bilo pri mizarju Matevžu Rakuši, voda pa je vdrla v hiše še več Zgornjepolskavčanov.
VIR: Jutro; Mirko Munda: Zgornja Polskava in njena okolica, str. 333–334
IZ SLOVENSKE BISTRICE
– Železniška proga od kolodvora do mesta je že trasirana, a z delom se začne šele spomladi. Namesto automobila, kakor je bilo namerjeno, jo bo morda gonila elektrika iz električne postaje ob Dravi.
– Zgradba Narodnega doma počasi napreduje zaradi raznih ovir, posebno od strani soseda. Vendar je upati, da bo poslopje do zime gotovo. Po načrtu bo v hiši, zraven dveh lepih privatnih stanovanj hotel z deset sobami za tujce. Nadejati se je, da bo tujski promet naraščal, ko bo nova železnica začela voziti.
– Tukajšnje veleposestvo, imenovano »na pošti”, je v zameno svoje hiše in gostilne v Gradcu od sedanjega lastnika prevzel neki Schober. Grof Brandis pa je svoje pri Črešnovcu ležeče veleposestvo prodal dvema Židoma za 130 tisoč kron, zelo po ceni, ker so gozdi toliko ali še več vredni. Tako zginejo velikaška posestva v židovskih nikdar sitih žepih.
– Cesar je potrdil notarja dr. H. Wiesthalerja za načelnika in Verso1attija za podnačelnika slovenjebistriškega okrajnega zastopa.
VIR: Narodni list
POŽAR UNIČIL VEČ POSLOPIJ
V noči od 29. na 30. avgust 1867 je zagorelo v skednju Simona Jakše. Ogenj se je z njegove hiše in gospodarskega poslopja razširil na poslopja Ivana Beline, Ivana Štrausa, Mihaela Blažiča in Lovrenca Hrastnika. Naslednje leto sta pogorela kmetica Ana Rudolf in njen sosed Ivan Orthaber.
VIR: Mirko Munda: Spodnja Polskava in njena stoletja, str. 149–150