14. maj
Danes goduje BONIFACIJ
Ime Bonifacij izhaja iz latinskega imena Bonifatius. To razlagajo iz latinskih besed bonum »dobro« in face »delati, opraviti, storiti«, ali pa iz zveze bonum fatum »dobra usoda, sreča«.
Ostale različice imena: Bonifacij je skorajda unikatno ime.
V Sloveniji so bile v uporabi moške različice tega imena: Bonifac, Boniface, Bonifacijus, Bono, ter ženska oblike imena: Bonifacija, Bonka in Boni.
14. maj
EVROPSKI DAN BOJA PROT MEALNOMU
14. maj, evropski dan boja prot mealnomu (Euromelanoma Day), je javnozdravstveni projekt, ki poteka od leta 2000. Cilj projekta je ozaveščanje javnosti o preventivi kožnega raka s poudarkom na zgodnjem odkrivanju in zdravljenju melanoma, najbolj maligne vrste kožnega raka.
Sonce ima poleg koristnih učinkov (nastanek vitamina D, dobro počutje, svetloba,
toplota) tudi škodljive učinke na zdravje ljudi. Prekomerno izpostavljanje UV žarkom (bodisi sonca aliumetnih virov npr. solarijev) lahko povzroči akutne in kronične škodljive učinke na kožo, oči in na imunski sistem. Izpostavljanje soncu je glavni dejavnik tveganja za razvoj vseh vrst kožnega raka in povzroča prezgodnje staranje kože.
PRAV POSEBEN DAN ŠOLE
V torek, 14. maja 2019, je OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica izvedla že tradicionalno prireditev ob dnevu šole. Tokrat smo jo izpeljali v dveh delih, dopoldan v avli šole za učence in delavce šole, popoldan pa v Viteški dvorani Bistriškega gradu za vse zunanje obiskovalce. Na prireditvi so se predstavili plesni krožek matične šole iz Slovenske Bistrice, plesna skupina podružnične šole z Zgornje Ložnice, mladinski pevski zbor OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica z zborovodkinjo Nadjo Stegne in gostujoči otroški pevski zbor Kuče dobrih tonova iz Srebrenice (BiH). Prireditev je povezovala Patricija Simrajh.
Kuča dobrih tonova je ustanova v Srebrenici, ki otrokom od 10. do 18. leta starosti omogoča, da se ob glasbi sprostijo, pridobijo nova znanja, po svetu tkejo nova prijateljstva, so promotorji miru in sprejemanja različnosti. To je bil tudi cilj njihove večdnevne turneje po Evropi, ki so se jo udeležili pred prihodom v Slovensko Bistrico.
Pevci in pevke mladinskega pevskega zbora OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica z zborovodkinjo Nadjo Stegne smo izjemno ponosni, da smo jih imeli priložnost spoznati in gostiti ter z njimi odpeti pesmi Moja dežela in evropsko himno Odo radosti
VIR: Matic Mohorko, Informator
FOTO: Informator
2. ROKODELSKI PRAZNIK
V Bistriškem gradu so v soboto, 14. maja 2016, gostili 2. Rokodelski praznik. Prireditev so organizirali kot prvo izmed devetih regijskih v okviru Slovenskega rokodelskega festivala 2016.
Na sejmu se je predstavilo 25 rokodelcev iz osmih rokodelskih centrov.
V okviru dogodka so izvedli tudi okroglo mizo z naslovom Rokodelstvo – izziv in priložnost.
Sicer pa so v sodelovanju z Zavodom za kulturo Slovenska Bistrica, Cuker kuhno in Miško Frido pripravili bogat spremljevalni program, v prostorih Centra Centra domače in umetnostne obrti pa so že v ponedeljek, 9. maja, odprli razstavo Društva Majolika Preteklost prihodnost.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Tjaša Korošec
KONCERT GODALNEGA KVARTETA TARTINI
14. maja 2015, ob 19. uri, je v viteški dvorani bistriškega gradu nastopil vrhunski godalni kvartet Tartini.
Godalni kvartet Tartini je prvi zares reprezentativni tovrstni slovenski ansambel, ki je v zadnjih letih delovanja s svojimi koncerti postal ambasador slovenske kulture na domačih in tujih koncertnih odrih. Z občudovanja vredno zagnanostjo in predanostjo se člani kvarteta posvečajo tej plemeniti zasedbi in se z vrhunsko izvajalsko višino ter prepričljivo muzikalno tehtnostjo naglo približujejo ravni najuglednejših svetovnih kvartetnih sestavov.
VIR: ZZK Slovenska Bistrica, Informator
OBČINSKI SVET TUDI O ZMANJŠANJU ŠTEVILA VOLIŠČ
Občinski svet Občine Slovenska Bistrica se je v sredo, 14. maja 2014, sešel na redni seji. Svetniki so po sprejetju spremenjenega dnevnega reda potrdili program dela občinskega sveta za to leto. Seznanili so se z dolgoročnim razvojnim načrtom občine Slovenska Bistrica.
V prvem branju so sprejeli tudi nekaj odlokov, med njimi tudi odloka o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode ter o oskrbi z vodo.
Potrdili so tudi investicijska programa za obnovo vrtca Zgornja Polskava in dograditev vrtca Zgornja Ložnica. Občinski svet je obravnaval tudi sklep okrajne volilne komisije o zmanjšanju števila volišč na območju občine Slovenska Bistrica.
Po polemični razpravi so svetniki poudarili, da je bilo število volišč v občini že zmanjšano in da njihovo dodatno zmanjševanje nikakor ni sprejemljivo.
Za parlamentarne in lokalne volitve so zato sprejeli sklep, da bodo na državno oziroma okrajno komisijo poslali protestno noto glede zmanjšanja števila volišč. Svetniki so v nadaljevanju obravnavali kadrovske in premoženjske zadeve ter poročilo o delu javnih zavodov.
Ob koncu pa so se seznanili še s pojasnili o delovanju Javnega zavoda za KTV in informiranje. Ugotovili so, da potrebno po lokalnih volitvah v novem sklicu občinskega sveta ustrezno urediti status zavoda.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš Kolar
SOGLASJE ZA RAVNATELJICO
Bistriški občinski svet je izdal soglasje k imenovanju mag. Ive Pučnik Ozimič k ponovnemu imenovanju za ravnateljico Srednje šole Slovenska Bistrica. Šola ima tri programe: gimnazijskega, ekonomskega in trgovskega, obiskuje pa jo okrog 500 dijakov. Ozimičeva je ravnateljica v najbolj kritičnem obdobju, zdaj namreč v središču Slovenske Bistrice gradijo novo srednješolsko poslopje.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
NASTOPAJO PEVCI IN PLESALCI
Javni sklad za kulturne dejavnosti in Zveza kulturnih organizacij Slovenska Bistrica bosta konec tega tedna in sredi prihodnjega pripravila 29. revijo odraslih pevskih zborov in komornih skupin ter 24. revijo odraslih folklornih skupin. Pevska prireditev je v soboto, 14. maja 2004, ob 19. uri v avli Osnovne šole Pohorskega odreda Slovenska Bistrica, folklorni plesalci pa bodo svoje plese predstavili v četrtek, 20. maja, ob 19. uri v Osnovni šoli Poljčane.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
SPREJEM ŠTAFETE MLADOSTI
Mladina, pionirji, vojaki, delovni ljudje in občani Slovenske Bistrice so prisrčno sprejeli zvezno štafeto v bistriškem športnem parku. Mladi so ob tej priložnosti pripravili kulturni spored, zvezni štafeti pa sta se pridružili dve lokalni. Na prireditvi je govoril predsednik občinske konference ZSMS Slovenska Bistrica Srečko Kapun. Ob tej priložnosti so v mladinsko organizacijo sprejeli 450 mladincev. Iz Slovenske Bistrice so štafeto mladosti – simbol prijateljstva – ponesli v Slovenske Konjice.
VIR: -zk, Večer
VARSTVO OSTARELIH LJUDI V OBČINI SLOVENSKA BISTRICA
Med najštevilčnejšimi še nerešenimi vprašanji varstva ostarelih občanov na območju občine Slov. Bistrica je pomanjkanje materialne preskrbljenosti. Pomanjkanje denarja za ta namen narekuje potrebo, da dobijo v tej občini pomoč samo najnujnejši socialni primeri. Položaj pa je še vedno pod slovenskim povprečjem in tudi pod dejanskimi potrebami.
V zadnjih dveh letih se je zaradi opravljene selekcije, ki so jo morali v tej občini opraviti,
zmanjšalo število občanov.+, ki so potrebni družbene pomoči. Sedaj sprejema družbeno pomoč 183 upravičencev, od katerih sta dve tretjini žensk. Največ podpirancev je starih od 60 do 80 let.
VIR: V. H., Večer
KRST PRAGERSKIH HARMONIKARJEV
V nedeljo, 14. maja 1939, so imeli v sokolski dvorani na Pragerskem mali harmonikarji svoj prvi nastop. Ker jih v Pragerskem še ni toliko, so prišli pomagat harmonikarji iz Slovenske Bistrice in Konjic. Prireditev je organiziral požrtvovalni organist g. Gregl Rajko iz Slovenske Bistrice. Harmonikarji so igrali razne narodne pesmi skupno in posamezno.
VIR: Večernik
BAN NA ZGORNJI POLSKAVI
Dr. Marko Natlačen, ban Dravske banovine, se je 14. maja med potjo proti Mariboru ustavil tudi na Zgornji Polskavi. V središču vasi pri mostu čez Polskavo so ga pričakali člani občinskih odborov Zgornje in Spodnje Polskave, oba župnika, učenci in učitelji obeh šol, oboji gasilci in številni krajani. Ban se je na Zgornji Polskavi zadržal samo krajši čas.
VIR: Mirko Munda: Zgornja Polskava in njena okolica, 134
UMRLO ENOLETNO DEKLETCE
Na Pragerskem je neki gospe, ki je šla iz Čikage v Ameriki obiskat svojega težko bolnega očeta na Ogrskem, umrlo v čakalnici enoletno dekletce. Ker so sumili, da je otrok umrl vsled kake nalezljive bolezni, gospe niso pustili, da bi se bila takoj naprej peljala. Zdravnik je konštatiral, da je otrok umrl na želodčnem kataru.
VIR: Narodni list
VOLITEV NOVEGA ŽUPANA NA SPODNJI POLSKAVI
Za Slovenski gospodar je bila izvolitev Engelberta Sicherla leta 1906 za spodnjepolskavskega župana »sramota«: »Ni ga menda kraja, ki bi bil v narodnem oziru tako nezaveden, kakor je naš. Da je to istina, smo povdarjali že večkrat. Dokazali smo, kako nas hočejo Pragerčani speljati na led s svojo nemško šolo, da nam jo vsilijo v plačevanje in Pragersko prestrojijo v samostalno občino. A vkljub temu je ostalo naše ljudstvo gluho, ne meneč se za pretečo nevarnost. Naš dosedanji župan g. Št. Rudolf je zaradi bolezni odložil županstvo. Nočemo s tem moža kritikovati, čeravno je bil strogo nemškega mišljenja, je bil vendar dober in vesten občinski gospodar. V ponedeljek 14. t. m. je bila nova volitev župana. Čakali smo izida volitve s prepričanjem, da nam izvolijo kmeta, moža, ki bo stal nevstrašeno na čelu slovenske občine, ne meneč se za prijazne obraze pragerskih renegatov. A čujte, v splošno nezadovoljnost volivcev je bil voljen županom kramar Engelbert Sicherl, ki se ob vsaki priliki huduje na mirne Slovence. To je sramota za slovensko občino, da si voli nasprotnika za občinskega predstojnika, ko imamo dovolj zavednih izkušenih mož!«
VIR: Mirko Munda – Spodnja Polskava in njena stoletja, str. 111