29. maj
Danes goduje MAGDALENA
Ime Magdalena je svetopisemsko ime. Razlagajo ga kot latinsko pridevniško ime v pomenu »(Marija) iz Magdale«, to je mesta ob Genezareškem jezeru.
Ostale različice imena: Alena, Alenčka, Alenčica, Alenja, Alenka, Lena, Lenčka, Lenkica, Magda, Magdolina, Magdi, Magdica, Majda.
29. maj
SVETOVNI DAN PRIPADNIKOV MIROVNIH MISIJ OZN
Danes obeležujemo svetovni dan pripadnikov mirovnih misij Organizacije združenih narodov. Organizacija združenih narodov ga je za praznik mirovnikov in mirovnic razglasila leta 2002. Ta datum, 29. maj, ni bil izbran naključno, saj je prav na ta dan leta 1948 Varnostni svet OZN ustanovil prvo mirovno operacijo UNTSO za nadzor arabsko-izraelskega konflikta v Palestini.
Danes ni nobenega dvoma več, kako pomembne so mirovne misije za vzdrževanje mednarodnega miru in varnosti.
PRVI MEMORIAL V SPOMIN NA MARJANA ŠTIMCA
Na 21. mednarodnem atletskem mitingu v Slovenski Bistrici 29. maja 2021 so v njegov spomin prvič priredili Memorial Marjana Štimca v suvanju krogle.
VIR: Bistričan.si
Foto: Plakat 21. mednarodnega atletskega (Arhiv ADSB)
EP V ROBOTIKI JUNIOR
V lanskem šolskem letu smo si mladi navdušenci z 2. OŠ v Slovenski Bistrici z dobrimi nastopi priborili udeležbo na evropskem prvenstvu v robotiki kategorije junior za leto 2018 v Italiji. Z navdušenjem smo pripravili in programirali svojega robota, da bi bili v mestecu Montesilvano, turističnem kraju ob jadranski obali, kar najbolj konkurenčni ekipam iz drugih evropskih držav. Takoj po prihodu so nas k dobrim rezultatom spodbudili prijetno okolje, bližina prizorišča, odlična italijanska hrana in novi znanci ter prijatelji iz Slovenije in številnih evropskih držav. Seveda smo budno opazovali konkurenco, predvsem pa pripravljali svojega robota, da bi zmogel zahtevno progo in opravil vse naloge na kontrolnih točkah. Po poskusnih vožnjah je sledila odločilna preizkušnja, ko je naš robot na mizi, nagnjeni za 55° uspešno opravil naloge in nas uvrstil v veliki finale, med šest najboljših v Evropi. Našemu veselju seveda ni bilo konca, uspeh pa smo proslavili z odličnim italijanskim sladoledom. V finalu smo svoj uspeh ponovili in osvojili končno šesto mesto, kar je nagrada članom ekipe, ki smo jo sestavljali Miha Bučar, Jakob Čerič, Anže Lešnik, Miha Govedič in mentorica Vesna Potočnik. Za nami so zaostale ekipe številnih velikih in razvitih evropskih držav, recimo Francije in Nizozemske. Seveda pa smo prepričani, da z vztrajnostjo in inovativnim pristopom uspeh na področju robotike, ki je stvar sedanjosti in prihodnosti, kdaj v prihodnje lahko še nadgradimo.
VIR IN FOTO: Miha Govedič, Informator
NA ANČNIKOVEM GRADIŠČU NADALJUJEJO ARHEOLOŠKA IZKOPAVANJA
Na Ančnikovem gradišču pri Jurišni vasi na Pohorju je letos ponovno živahno. Že slaba dva tedna na pomembnem najdišču potekajo arheološka izkopavanja, ki jih v okviru čezmejnega projekta Rojstvo Evrope v sodelovanju s skupino arheologov STIK izvaja Znanstveno – raziskovalni center Sazu. Sicer pa projekt petih partnerjev iz Slovenije in Hrvaške ponovno prebujena arheološka najdišča – sodobna interpretacija dediščine kot temelj kulturnega turizma vodi Zavod za kulturo Slovenska Bistrica.
Namen projekta je ohraniti in revitalizirati arheološko dediščino omenjenih območij in s pomočjo izvedbe skupnih čezmejnih aktivnosti, opozoriti na enoten kulturni prostor, ki nas povezuje že od davnine. Čezmejno sodelovanje pri projektu je nujno zaradi povezovanja zgodovine, povezovanja znanj, povezovanje najdb ter povezovanja ljudi. Projekt bo prispeval k obogatitvi turistične ponudbe z novimi kulturnimi vsebinami, ki bodo doprinesle k razvoju kulturnega turizma na obeh straneh meje.
V okviru projekta bodo na Ančnikovem gradišču izvedli tudi interaktivne doživljajske delavnice.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Tjaša Korošec
LJUDSKA UNIVERZA IZVEDLA ODPADLE AKTIVNOSTI
Ljudska univerza izvedla aktivnosti, ki so zaradi slabega vremena odpadle na Paradi učenja
V petek, 29. maja 2015, so v prostorih podjetja Ko-Glas razglasili rezultate nagradnega natečaja, ki ga je razpisala Ljudska univerza Slovenska Bistrica na temo Naša prihodnost.
Udeleženci natečaja iz različnih starostnih skupin so prikazali svoja videnja o tem, v kakšnem svetu želijo živeti v prihodnosti, in sicer v obliki esejev, likovnih izdelkov in celo kratkega filma.
Otroci in odrasli si želijo lepši svet, v katerem bo več solidarnosti in dobrote, višja toleranca do drugačnosti, polepšamo pa ga lahko tudi z novimi izumi in izboljšavami, s spoštljivim odnosom do okolja in drugimi koraki.
Na razpis je prispelo 30 del v sedmih kategorijah, vendar sta bili dve nepopolni. 28 udeležencev natečaja je prejelo nagrade, vsebina sporočil, ki so jih na različne načine upodobili udeleženci, pa je dobra popotnica za graditev boljšega sveta. Častni pokrovitelj natečaja je bil župan dr. Ivan Žagar.
V soboto, 30. maja, pa je slovenjebistriška ljudska univerza prikazala še nekaj dejavnosti, ki so sicer sodile v sklop Parade učenje, vendar so zaradi slabega vremena odpadle.
Tako so se lahko obiskovalci poučili o koristnosti yoge, s katero si pridobimo tako fizično kot psihično kondicijo. Posebno pozornost pa so pritegnile plesalke orientalskega plesa iz bistriškega društva Harem skrivnosti.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Foto Brbre
VRTČEVI OTROCI SO ŠOTORILI
Šotorjenje vrtčevih otrok poseben izziv za malčke, njihove starše in izvajalce
29. in 30. maja 2015 je vrtcu Otona Župančiča Slovenska Bistrica potekalo zaključno srečanje dejavnosti Malček v naravi, saj so se tako otroci kot starši lahko vse leto udeleževali pohodov in aktivno preživljali čas z otrokom v naravi. V vrtcu deluje namreč skupina cicibanov planincev, vanjo pa so vključeni otroci od 2. do 4. leta starosti.
Otroci so se v naravi srečevali z rastlinami, živalmi, spoznavali drevesa, se vzpenjali na hribčke in občudovali lepoto pokrajine. Petek in sobota pa sta bila posebna dneva še zato, ker so preživeli noč na prostem oziroma v šotorih, kurili taborni ogenj, prisluhnili lutkovni igrici, se urili v orientacijskem pohodu in počeli še mnogo zanimivih stvari.
Biti del narave je nekaj čudovitega, pa ne samo za malčke, temveč tudi za odrasle, ki smo velikokrat ujeti v kolesje ponorelega sveta.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Rok Rutnik
TUDI BISTRIŠKI VOJNI VETERANI POMAGAJO POPLAVLJENIM V BIH
V široko akcijo zbiranja humanitarne pomoči za poplavljena območja v Srbiji ter Bosni in Hercegovini se je vključilo tudi Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Slovenska Bistrica.
V zbirnem centru združenja v Brinju so zbrali za približno 15 ton pomoči, ki je vključevala hrano, vodo, oblačila, higienske pripomočke ter drugo.
Pomoč so s kamionom enega od lokalnih avtoprevoznikov v četrtek, 29. maja 2014, odpeljali na zbirno mesto v Sarajevo, od koder bo dostavljena območnim centrom v Doboju in Zenici.
S tovornjakom so odpeljali tudi del zbrane pomoči Območnega združenja Rdečega križa Slovenska Bistrica.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Edvard Grobler
USTANOVLJENO LIKOVNO DRUŠTVO PALETA
Na današnji dan, 29. maja 2013, je bilo ustanovljeno Likovno društvo Paleta Slovenska Bistrica.
VIR: Bistričan.si
VODOVNIK KREPKO PREMAGAL NASPROTNIKE
Atletinje iz Nove Gorice so zmagale na evropskem klubskem pokalu (skupina B) v Mariboru (99 točk), v moški konkurenci pa so bili najboljši predstavniki francoske ekipe CA Montreuil 93 (129 točk). Almont Slovenska Bistrica, ki je bil organizator tekmovanja, je končal na četrtem mestu (114).
Miran Vodovnik (Almont) je v suvanju krogle krepko, za skoraj dva metra, premagal vso konkurenco in se približal dvajsetim metrom (19,88), Primož Kozmus pa je prav tako zanesljivo zmagal v metu kladiva, vendar pa je s 75,54 m zaostal za njegovimi lanskimi izidi. V dresu goriškega kluba sta se s po dvema zmagama izkazali koprski sestri Snežana in Radmila Vukmirovič. Snežana je v troskoku s 13,97 le za tri centimetre zgrešila B olimpijsko normo, v daljini pa je skočila 6,16 m. Radmila je izenačila osebni rekord na 100 m ovire (13,41) in bila prva tudi na tej razdalji brez ovir (11,91).
VIR: jz/gm, STA
Umrl je mizar in računovodja FRANC PADEŽNIK
Franc Padežnik se je rodil 5. oktobra 1922 na Bukovcu pri Zgornji Polskavi.
V osnovni šoli na Zgornji Polskavi je bil med najboljšimi učenci. Po osnovni šoli se je najprej učil za mizarja v Slovenski Bistrici, nato je bil v vojaški pilotski šoli v Ljubljani. Zaradi pričetka 2. svetovne vojne je ni dokončal. Najprej je bil tudi ministrant v cerkvi, nato pa se je priključil društvu Sokol na Zgornji Polskavi, kjer se je poleti ukvarjal s telovadbo in atletiko, pozimi pa s smučanjem. Med 2. svetovno vojno je do vpoklica v nemško vojsko, kjer je bil tudi ranjen v nogo, delal kot mizar pri mojstru Antonu Ingoliču, očetu pisatelja Antona Ingoliča, na Spodnji Polskavi.
Po vojni je najprej delal kot mizar na Zgornji Polskavi, z ustanovitvijo Mizarstva Polskava na Spodnji Polskavi pa tam. Sprva je delal v delavnici kot mizarski pomočnik, nato pa je obiskoval tečaje iz knjigovodstva in sčasoma postal glavni računovodja v podjetju.
Z igralstvom se je ukvarjal že v osnovni šoli. Ko se je leta 1947 na Zgornji Polskavi ustanovilo Kulturno-umetniško društvo (KUD) Gaj, je kmalu začel igrati tudi tam. Pri izgradnji kulturnega doma na Zgornji Polskavi je bil eden najbolj zagnanih in delovnih. Nato je bil več kot 10 let tudi predsednik KUD-a Gaj. Igral je v različnih igrah, izbiral igre, iskal režiserje, skrbel za izobraževanja, organiziral gostovanja in nastope, izlete KUD-a, praznovanja, tudi veselice. Bil je eden vidnejših članov recitatorske sekcije KUD-a.
Po 2. svetovni vojni je na Zgornji Polskavi vseskozi deloval v različnih vejah oblasti – od Krajevnega ljudskega odbora, občine Zgornja Polskava do krajevnega urada Zgornja Polskava. Na krajevni skupnosti (KS) Zgornja Polskava je deloval več let kot predsednik različnih komisij, precej aktiven je bil pri pripravah in izvedbi različnih volitev. Po vojni je bil na občini Zgornja Polskava namestnik matičarja. Bil je tudi predsednik poravnalnega sveta na Zgornji Polskavi. Na sodišču v Slovenski Bistrici pa je bil sodnik porotnik. V treh mandatih je bil odbornik v občinski skupščini v Slovenski Bistrici. V 60-tih letih je bil na Zgornji Polskavi tudi predsednik Socialistične zveze delovnega ljudstva (SZDL).
Deloval je tudi pri Rdečem križu (RK) na Zgornji Polskavi, tudi sam je bil krvodajalec. Bil je tudi čebelar, član čebelarskega društva v Slovenski Bistrici. Že pred 2. svetovno vojno je bil navdušen planinec in je hodil v planine vse do upokojitve. Ukvarjal se je tudi s fotografijo in doma razvijal filme in izdeloval črno-bele fotografije.
Malo pred upokojitvijo leta 1982 je pustil delo v KUD-u in KS-u in se posvetil delu doma − predvsem sadjarstvu in vinogradništvu, pozimi pa je rezbaril.
Sredi devetdesetih mu je bil priznan status žrtve vojnega nasilja – prisilnega mobiliziranca v nemško vojsko.
Franc Padežnik je umrl 29. maja 2001 na Zgornji Polskavi, kjer je tudi pokopan.
VIR: biografski-sb.si
SPREJEM ZA NAJBOLJŠEGA JUDOISTA
Predsednik občinske skupščine Slovenska Bistrica Miro Kolenko je pripravil slavnostni sprejem za bistriškega rojaka judoista Stanka Topolčnika, ki je na nedavnem evropskem prvenstvu osvojil bronasto kolajno in s tem potrdil svoj sloves najboljšega jugoslovanskega judoista.
VIR: jc, Večer
Umrl je tovarnar VINCENC STERNBERGER
Vincenc Sternberger se je rodil 5. februarja 1827 očetu Vincencu st., ki je skupaj z bratom Antonom vzpostavil prve zametke tovarne Impol.
Brata Vincenc in Anton Sternberger sta 19. marca 1825 od Ignaca Greissmayerja kupila plavž in kovačijo na Zgornji Bistrici. Posest je zajemala dve kotlarni in dve stanovanjski hiši. Še isto leto sta pričela izdelovati bakrene izdelke.
Sledili so nadaljnji nakupi bratov Sternberger, ki sta svoje premoženje povečala tudi z nakupom gozdov, s pomočjo katerih sta zagotovila dovolj lesa, ki so ga uporabljali za kurjavo v obratih in izdelavo oglja. Okrog leta 1840 je bilo zaposlenih že 20 delavcev.
Kovačnica je bila v lasti bratov Sternberger vse do leta 1863, ko je umrl Anton Sternberger. Podjetje, ki se je takrat imenovalo ‘Bratje Sternberger’, je 5. januarja 1864 poslalo dopis na Okrožno sodišče Celje, v katerem je spremenilo lastništvo. Lastnik je ostal Vincenc Sternberger, pridružila pa sta se mu Vincenc ml. in Jožef Sternberger, ki sta po smrti Vincenca Sternbergerja st. leta 1881 postala edina lastnika. Obrat ‘Bratje Sternberger’ je leta 1891 pridobil certifikat za obratovanje parnega kotla. Proizvodnja je potekala s primitivnimi sredstvi, kljub temu je bila tovarna za tiste čase moderna. Zaposlenih je bilo približno 100 delavcev. Iz leta 1897 je ohranjena skupinska fotografija takrat zaposlenih delavcev.
Leta 1908 je umrl Jožef Sternberger in s tem se je tudi končalo lastništvo družine Sternberger. Njegove dedinje, hčerke Jožefina, Andreja in Olga, ter solastnik Vincenc Sternberger ml. so se namreč leta 1909 odločili, da bodo obrat prodali. Kupil ga je Jožef Kernn. Obrat je postal podružnica obrata iz Budimpešte (Madžarska).
Vincenc Sternberger je umrl 29. maja 1912 in je pokopan v Slovenski Bistrici.
Leta 2019 so njegov grob prekopali, spomenik pa odstranili.
VIR: biografski-sb.si
Rodil se je učitelj IVAN POVH
Ivan (Johann, Janez) Povh, učitelj in nadučitelj se je rodil 29. maja 1858 v Vešeniku pri Slovenskih Konjicah.
V ljudsko šolo in gimnazijo je hodil v Celju, na učiteljišče pa v Mariboru, kjer se je naučil igrati violino (gosli), klavir in orgle.
Po končanem šolanju je bil Ivan Povh učitelj v avstrijskem Strassu in nato na Kozjanskem hribovju v Pilštajnu (občina Kozje). Prijatelj in sošolec Gabrijel Majcen, ki je od 11. junija do konca avgusta 1881 začasno poučeval na Zgornji Ložnici, mu je povedal o prostem učiteljskem mestu na venčeseljski ljudski šoli. Ivan Povh je zaprosil za to učiteljsko mesto in prišel 11. oktobra 1881 za učitelja v enorazredno ljudsko šolo pri Svetem Venčeslju na Zgornji Ložnici, kjer je ostal do 24. maja 1924, ko je bil po 46 letih službe upokojen.
Ivan Povh je ob pomoči Josipa Vošnjaka skrbel, da je šola ostala slovenska. Ob šoli je uredil šolsko drevesnico, trsnico in vrt ter učil otroke in njihove starše umnega kmetovanja in plemenitenja sadovnjakov in vinogradov ter urejanja vrtov.
Izven šole je vodil cerkveni pevski zbor, po potrebi igral orgle in pomagal prirejati kratke gledališke prizore ob praznikih.
Ivan Povh je ustanovil tudi šolarsko knjižnico, ki je izposojala knjige otrokom in staršem.
Umrl je 17. oktobra 1932 na Zgornji Ložnici.
VIR: biografski-sb.si