V četrtek, 19. septembra, so v bistriški enoti Doma dr. Jožeta Potrča Poljčane pripravili krajšo prireditev ob svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni, ki jo sicer vsako leto obeležujemo 21. septembra. Na ta dan posamezniki in organizacije širom po svetu izvajajo aktivnosti z namenom večje osveščenosti in destigmatizacije na področju demence pri Alzheimerjevi bolezni in vseh drugih oblik demenc.
Demenca je med največjimi zdravstvenimi, socialnimi in finančnimi izzivi sodobne družbe in predstavlja velik javnozdravstveni problem. Z izrazom demenca opredeljujemo bolezensko stanje, ki se kaže z upadom možganskih sposobnosti in ovira vsakodnevno funkcioniranje, gre za napredujoče bolezensko stanje, z motnjo več višjih kortikalnih funkcij vključno: spomina, mišljenja, orientacije, razumevanja, računskih zmožnosti, učnih sposobnosti, govornega izražanja, presoje. Demenca prinaša veliko bolezensko, socialno, telesno, čustveno in finančno breme za osebo z demenco in svojce. Zdravila, ki bi pozdravilo demenco ne poznamo. Kljub temu pa je zgodnje prepoznavanje pomembno, saj z ustreznim in zgodnjim zdravljenjem lahko upočasnimo napredovanje bolezni.
Namesto spominskega pohoda, medgeneracijsko druženje
»Ker je letos vreme malce nepredvidljivo, smo se odločili, da bomo spominski pohod ob dnevu Alzheimerjeve bolezni opravili kar v našem atriju. Se pa zato družimo s svojci, zaposlenimi, pridružili so se nam tudi učenci 3. razreda OŠ Pohorskega odreda. Kuhali smo, oziroma spekli burek, igramo se različne igre, malo bomo zapeli, se podružili in poskušali na ta način detabuizirati demenco oziroma Alzheimerjevo bolezen,« je povedala Liljana Belič, vodja bivalnih enot za demenco Spomin in Vezi.
Za bolnike z demenco je medgeneracijsko druženje izredno pomembno. »Že zato, ker je demenca v današnjem času še vedno zelo tabuizirana. Pomembno je, da že mlade naučimo, da je to bolezen, kot vsaka druga in jo moramo kot tako sprejeti. To je še posebej pomembno za svojce, saj so prav oni tisti, ki so najbolj prizadeti,« je še povedala Liljana Belič.
Da se demenca ne bi razvila, lahko veliko naredimo sami
Svetovni dan Alzheimerjeve bolezni je namenjen ozaveščanju o demenci, kaj ta bolezen pomeni, kako se kaže in tudi to, kako jo lahko preprečimo ali vsaj malo zaustavimo. »Vsak posameznik lahko naredi marsikaj sam že danes, da preloži ali prepreči nastanek demence. To so predvsem zdrav življenjski slog, zdrava prehrana, veliko gibanja, zelo pomembno je tudi dovolj spanja. Vsak človek bi moral spati 8 ur, čim manj stresa. Naredimo si življenje čim lepša, čim bolj mirno, poiščimo kakršne koli sprostitvene tehnike. Zanimivo je, da dokazano zelo pomaga učenje tujega jezika, prav tako tudi reševanje križank, igra spomin in tudi ping pong dokazano zelo pomaga,« je še povedala Beličeva. Vse, kar je naštela, ponujajo tudi svojim stanovalcem. »Zelo pomembno je tudi ustvarjanje, vsako dejavnost pa seveda prilagodimo vsakemu posamezniku.«
Posebno skrb namenjajo tudi svojcem
Svojci pogosto zelo pozno opazijo zgodnje znake, ki nakazujejo, da se bo pojavila demenca. Najbolj boleče za svojce pa je, ko jih bolniki z demenco več ne prepoznajo. »Imamo podporno skupino za stanovalce z demenco in njihove svojce. In tudi sicer organiziramo razna druženja s svojci in stanovalci. Povezani smo z društvom Spominčica, svojcem pa je na voljo tudi psihiater,« je še povedala Liljana Belič.
Letos so za stanovalce obeh domov zaposlili tri delovne inštruktorice z ustreznim certifikatom in uvedli terapijo z lutkami
V bistriški enoti je, tako kot v Poljčanah, poseben oddelek stanovalcev z demenco, takih je trenutno 24 v vsaki hiši. »Ta oddelek je namenjen stanovalcem, ki so še pokretni, z njimi delamo po programih, ki so prilagojeni njim, njihovim zmožnostim. In ko obležijo, je treba dati mesto naslednjim. Čakalne vrste imamo najdaljše ravno za stanovalce z demenco,« je povedala direktorica Doma dr. Jožeta Potrča Poljčane Iva Novak.
»V obeh enotah Doma dr. Jožeta Potrča Poljčane se maksimalno trudimo, da izvajamo različne dejavnosti za stanovalce z demenco, kot tudi za vse ostale stanovalce. Letos smo dodatno zaposlili tri delovne inštruktorice z ustreznim certifikatom, v Poljčanah dve, v Slovenski Bistrici pa eno, da bi se ukvarjali s tistimi stanovalci, ki so v sobah, ki so nepomični, ki se ne morejo več udeleževati vseh skupnih dejavnosti. Z njimi se pogovarjajo, berejo, rišejo, ustvarjajo, ali se združeni v skupine igrajo razne zanimive igre ali pogovore. Mislim, da smo s tem zelo obogatili življenje stanovalcev v obeh domovih,« poudarja direktorica Iva Novak in hkrati pohvali celoten tim bivalnih enot Spomini in Vezi, ki dajejo vse od sebe, so zelo srčni, potrpežljivi, vedno nasmejani, se zelo trudijo in delajo tudi prostovoljno. Sicer pa je Iva Novak pohvalila tudi delo in požrtvovalnost zaposleni na bivalni enoti Mavrica v Poljčanah, kakor tudi vse zaposlene, ki v teh vedno težjih pogojih dela, za katerega zagotovo niso dovolj plačani, opravljajo svoje poslanstvo z največjo mero strokovnosti, srčnosti, empatijo in zglednim odnosom do vseh uporabnikov storitev doma.
»Začeli smo tudi projekt terapije z lutkami. Delovne inštruktorice, od katerih sta dve zaposleni na obeh bivalnih enotah stanovalcev z demenco, skupaj z letos zaposlenimi, so si izbrale svojo lutko, s katero animirajo stanovalce. In ugotavljamo, da so odzivi stanovalcev enkratni.«