V sredo, 28. maja 2025, je bila v prostorih Občine Poljčane odprta razstava Studenice – drobci iz zgodovine samostana, ki prikazuje skoraj 700-letno zgodovino enega najpomembnejših sakralnih
objektov na Slovenskem. Razstava je nastala ob 140-letnici prihoda reda magdalenk v Studenice in je rezultat sodelovanja Zgodovinskega društva dr. Jožeta Koropca Slovenska Bistrica, Nadškofijskega arhiva Maribor in Občine Poljčane.
Razstava na panojih je razdeljena na tri vsebinske sklope, ki sledijo zgodovinskemu razvoju samostana: čas dominikank (od 13. stoletja do razpustitve reda leta 1782), prehodno obdobje v 19. stoletju, ko je bil samostan v posvetni lasti, ter obdobje magdalenk, ki so v Studenicah delovale do leta 1949. Avtorici razstave, umetnostna zgodovinarka dr. Simona Kostanjšek Brglez in zgodovinarka ter arhivistka mag. Lilijana Urlep, sta pri pripravi razstave uporabili številne še neobjavljene arhivske vire, fotografije in dokumente, ki pomembno dopolnjujejo dosedanje vedenje o zgodovini samostana.
Odprtje razstave je spremljal kulturni program. Otroci iz studeniške enote Vrtca Otona Župančiča so pripravili krajši nastop in razstavo likovnih del na temo samostana, ki ga vsako leto tudi obiščejo in se podrobneje seznanijo z njegovo zgodovino in dediščino. Z glasbenima točkama sta nastopila tudi Brina in Žiga Hrup, mlada glasbenika iz Studenic.
Prisotne sta nagovorili avtorici razstave, poleg njiju pa tudi županja Občine Poljčane dr. Petra Vrhovnik, predsednik Zgodovinskega društva Primož Rajh in ravnatelj Nadškofijskega arhiva Bernard
Geršak. Vsi govorniki so poudarili pomen sodelovanja med ustanovami, ki so lani že uspešno izvedle znanstveni simpozij Fons gratiae – Studenice v kontekstu ženskih samostanov na Štajerskem. Izpostavili so, da takšni rezultati ne bi bili mogoči brez strokovnosti in zavzetosti raziskovalk, in izrazili zadovoljstvo, da razstava nastaja prav v lokalnem okolju in da povezuje institucije, posameznike in širšo skupnost.
Po uradnem delu so se obiskovalci zadržali še na prijetnem druženju, ki sta ga s pogostitvijo obogatili Društvo kmetic Studenice in Vinogradniško društvo Martin Studenice. Mizo so krasile domače dobrote in šopki iz studeniških rož, ki so s svojo preprostostjo in simboliko lepo zaokrožili dogodek, posvečen zgodovini, povezovanju in skupnosti.
Razstava bo v prostorih Občine Poljčane na ogled do konca julija 2025.