V petek, 26. januarja, so se člani Čebelarskega društva Slovenska Bistrica sešli na že stotem občnem zboru, na katerem so izvolili novo vodstvo, predsednik je ostal Maksimilijan Prah.
Čebelarsko društvo Slovenska Bistrica se ponaša z dolgoletno tradicijo, saj je na svečnico leta 1924 skupina naprednih čebelarjev na občnem zboru na Črešnjevcu postavila temelje za njegovo delovanje. Danes spada med večja čebelarska društva v Sloveniji, zagotovo pa je najštevilčnejše.
Na 100. občnem zboru v Čebelarskem centru je predsednik Maksimilijan Prah najprej poudaril nekaj pomembnih nalog, ki jih je društvo opravilo v preteklem letu. »Čebelarsko učno pot medovitih rastlin smo uredili in zasadili nove rastline, obogatili smo knjižnico in muzej, zaživela je tudi društvena trgovinica. Zelo obširno smo sodelovali z občino Slovenska Bistrica in vzgojno-izobraževalnimi ustanovami, saj smo izvedli dan odprtih vrati in kar 16 dogodkov ozaveščanja predšolskih in šolskih otrok o pomenu čebelarjenja in ohranjanja narave. Na Podobah bistriških domačij smo izvedli tradicionalno kuhanje medenega kotlička,« je med drugim poudaril Prah in dodal, da so imeli lani tudi uradno registrirano vzrejno postajo med 30 takimi postajami v Sloveniji. Ker bodo letos 14. septembra pripravili osrednji dogodek ob praznovanju 100-letnice delovanja, so se na ta jubilej začeli pripravljati že lani. »Začeli smo gradnjo apiterapevtskega čebelnjaka, pripravili osnutek za novi čebelarski prapor, izvedli akcijo za zbiranje čebelarskih eksponatov, s katerimi bi radi obogatili svoj muzej, izdelali smo tudi idejni projekt preureditve enega izmed krožišč v Slovenski Bistrici na temo »Čebelam prijazna občina« in naredili osnutek zbornika,« je povedal Prah. Občnega zbora so se udeležili tudi številni predstavniki sosednjih čebelarskih društev, podžupan občine Slovenska Bistrica Modest Motaln pa je v nagovoru čebelarjem čestital za njihovo dolgoletno uspešno delo, predvsem za njihovo skrb za naravo. »Občina Slovenska Bistrica je ponosna, da ima tako aktivno čebelarsko društvo, pomemben je tudi vaš prispevek lokalni skupnosti na področju izobraževanja, ohranjanja narave, na področju strokovnosti in to, da na marsikaterem področju orjete ledino. Tako aktivnega društva, kot je Čebelarsko društvo Slovenska Bistrica, ne najdemo prav povsod, k temu veliko prispeva prav predsednik društva Maksimilijan Prah, ki mu izrekam iskrene čestitke ob ponovni izvolitvi, s svojo ekipo. Verjamem, da bomo s skupnimi močmi vse zadane projekte spravili pod streho. Čebelarsko društvo je pred desetimi leti, točneje leta 2014, občini prineslo laskavi naziv »Čebelam prijazna občina« in verjamem, da bo ta naziv ponovno podeljen. Prepričan sem, da se zaradi vaše zagnanosti in trdega dela za prihodnost čebelarstva na bistriškem ni za bati, pri tem pa vam bo občina Slovenska Bistrica vedno stala ob strani.«
Sicer pa ima Čebelarsko društvo Slovenska Bistrica tudi za letos številne načrte, že pred dnevi so tako organizirali okroglo mizo, na kateri so skupaj z gosti razpravljali o prihodnosti društva in njegovi viziji, predsednik Maksimilijan Prah je ob tem naznanil, da nameravajo oživiti promocijo peneče medice. »Peneča medica je značilno slovenska, nihče drug na svetu je ne zna narediti. Prizadevali si bomo, da bi postala slovenska protokolarna pijača. Če bomo lokalno, vsak na svojem področju premaknili promocijo, potem se lahko peneča medica kot protokolarna pijača uveljavi tudi v Sloveniji in po svetu.«
Na občnem zboru so najzaslužnejšim podelili nagrade in pripravili krajši kulturni program.