11. september
Danes goduje MILAN
Ime Milan je s sufiksom -an podaljšana skrajšana oblika slovanskih zloženih imen s sestavino mil. Imena s sestavino mil so pogosta pri vseh slovanskih narodih. Močnejše uveljavljanje teh slovanskih imen na Slovenskem je gotovo tudi posledica priseljevanja s hrvaškega in srbskega jezikovnega območja.
Moške različice imena: Miladin, Milanko, Milče, Milček, Milči, Milčo, Mile, Milen, Milenko, Mileta, Mili, Miliboj, Milibor, Milidrag, Miligoj, Milija, Milijan, Milinko, Milisav, Milivoj, Milivoje, Milivojko, Miljan, Miljenko, Miljutin, Milko, Milodrag, Milogoj, Miloje, Milojko, Miloljub, Milomir, Milorad, Miloslav, Miloš, Milovan, Milun, Milutin, Mišo.
Ženske različicie imena: Milana, Milanka, Milenka, Milica, Milijana, Miljanka, Milinka, Milislava, Milivoja, Milivojka, Milja, Miljana, Miljanka, Milka, Milojka, Milodraga, Milomirka, Milorada, Milosava, Milosavka, Miloslavka, Miloša, MiloškaMilovana, Milovanka, Milunka.
11. september
SVETOVNI DAN PRVE POMOČI
11. september kot Svetovni dan prve pomoči so prvič obeležili leta 2000, ko je 16 evropskih nacionalnih organizacij Rdečega križa dalo pobudo za tovrstno praznovanje. Zamisel je bila kmalu sprejeta in se je uveljavila v mednarodnem merilu, ko je leta 2003 kar 115 nacionalnih organizacij Rdečega križa po vsem svetu obeležilo svetovni dan prve pomoči. To kaže na velik pomen širjenja znanja in veščin o prvi pomoči ter spodbujanja in osveščanja prostovoljcev po vsem svetu.
UMORITI JO JE HOTEL
Iz mariborske policijske uprave so danes sporočili, da so mariborski kriminalisti skupaj s policisti policijske postaje Slovenska Bistrica v soboto popoldne obravnavali kaznivo dejanje poskusa umora, ki ga je osumljen moški, star 55 let, stanujoč v Slovenski Bistrici. “Ta je pred lokalom v okolici Slovenske Bistrice fizično napadel svojo prijateljico in jo poskušal zadaviti. Dokončno dejanje mu je preprečil občan, ki je bil v kritičnem trenutku v bližini. Po dejanju je osumljenec s kraja dogodka pobegnil, vendar se je kasneje sam oglasil na policijski postaji. V zvezi z dejanjem še vedno poteka kriminalistična preiskava, v kateri se ugotavljajo dejstva in okoliščine, ki so privedle do dogodka, ki bi se lahko končal tragično. Oškodovanka je bila prepeljana v UKC Maribor, kjer ji je bila nudena ustrezna zdravniška pomoč, in ni v smrtni nevarnosti,” so sporočili iz mariborske policijske uprave.
VIR: Elizabeta Planinšič, Večer
FOTO: Na dvorišču ob gostišču Golob se je moški odločil, da bo izpolnil svoje grožnje (Elizabeta Planinšič)
URADNO ODPRLI UREJENO POT V BISTRIŠKEM VINTGARJU
V petek, 11. septembra 2015, so uradno odprli urejeno pot v Bistriški vintgar. V okviru projekta ob praznovanju 190-letnice delovanja podjetja Impol, so označili tudi naravne znamenitosti in kulturno dediščino ob Rimskem kamnolomu.
Sredstva za ureditev poti je namenila skupina Impol. Sicer pa je akcija potekala v sodelovanju s podjetjem Ideal, Zavodom Republike Slovenije za varstvo narave, Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Planinskim društvom Slovenska Bistrica in sindikatom SKEI Impol Slovenska Bistrica.
Avgusta so tako od vznožja do Rimskega kamnoloma postavili klopi, zamenjali deske na brvi in na delu, kjer je večja mlaka, postavili brunčano pot.
Na nasprotni strani brega Rimskega kamnoloma zdaj stoji miza z dvema klopema, informativna tabla s predstavitvijo kamnin in didaktična igrica za otroke.
Ob odprtju so se povabljeni odpravili od vznožja Bistriškega vintgarja do Rimskega kamnoloma, kjer je tudi potekala otvoritev. Edvard Slaček, izvršni direktor skupine Impol, je poudaril, da v njihovem podjetju veliko pozornosti namenjajo ohranjanju okolja.
Po besedah Andreje Senegačnik in Simone Kaligarič z Zavoda za varstvo narave se v občini Slovenska Bistrica dobro zavedajo pomena Bistriškega vintgarja.
Nekaj več o označitvi znamenitosti je povedal Srečko Štajnbaher z Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, kamnine, ki so značilne za Bistriški vintgar pa je predstavila Mojca Bedjanič z Zavoda Rebpublike Slovenije za varstvo narave.
Odprtja se je udeležil tudi župan občine Slovenska Bistrica dr. Ivan Žagar.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš Kolar
11. september 2015
MANCA IZMAJLOVA – OPERA POD ZVEZDAMI
Operni koncert “stare šole”. Najlepše arije, najlepši violinski biseri.
11. septembra 2015, je bil ob 20.00 koncert Mance Izmajlove in z gosti, ki ga je naslovila Opera pod zvezdami.
Koncert je potekal v duhu pevcev, kot so bili Caruso, Corelli, Lanza…, z največjimi uspešnicami iz tega žanra. Na začetku opera, na koncu nekaj legendarnih napolitanskih pesmi.
Slišali smo lahko pesmi Ombra mai fu, Lascia ch’io pianga, Voi che sapete, Mon coeur, Habanera ali Seguidille, Mesechko, Ave Maria Gomez, Funiculi Funicula, Santa Lucia, Torna a Surriento, Un amore cosi grande, Parla piu piano, O sole mio…. Instrumental – operne priredbe – Figaro, La danza itd.
Izavjalci so bili: mezzosopran – Manca Izmajlova, sopran – Elizaveta Borodina – solistka Moskovske filharmonije in drugih odrov, pianist – Nikolay Ovchinnikov – Moskovska filharmonija, violinist – Benjamin Izmajlov
Nikolai Ovchinnikov je nagrajenec mednarodnih klavirskih tekmovanj. Diplomiral je na Konservatoriju Čajkovski v Moskvi, poleg koncertne dejavnosti pa uči na Akademskem glasbenem kolidžu Konservatorija Čajkovski ter na Inštitutu sodobnih umetnosti. Večjo prepoznavnost je dosegel tudi kot vokalni korepetitor na neštetih mednarodnih mojstrskih tečajih in spremljevalec številnih izvrstnih vokalistov.
Elizaveta Borodina, sopranistka, študentka na Konservatoriju Čajkovski v Moskvi in večkratna dobitnica nagrad na mednarodnih pevskih tekmovanjih. Redno koncertira po Evropi in v Rusiji.
VIR: Silvo Husu, Grajski stolpec, Tednik Panorama
FOTO: Manca in Benjamin Izmajlov v viteški dvorani bistriškega gradu (Grajski stolpec)
USODNA POT S TEKME
Le kakšno minuto pred polnočjo se je danes v Gladomesu, na cesti med Slovensko Bistrico in Oplotnico, zgodila huda nesreča, v kateri je umrl 27-letni Rok Šmon iz Oplotnice. Osebni avtomobil Renault Clio, ki ga je vozil 19-letni Oplotničan Borut M., je vozil proti Oplotnici. Fantje so se po neuradni podatkih vračali z nogometne tekme med Slovenijo in Slovaško v Mariboru. V levem ovinku pri hiši na naslovu Gladomeš 11 pa je voznik z avtom zapeljal v levo s ceste. Avto je trčil v drevo, se tam odbil in se prevrnil v manjši potok, v katerem je bila globina okoli 15 centimetrov. Voznika je med prevračanjem vrglo iz vozila, 27-letnik ter drugi sopotnik, 24-letni Oplotničan, pa sta ostala vkleščena v avtomobilu. Gasilci PGD Slovenska Bistrica so ju rešili iz avtomobila, a je bilo za 27-letnega Oplotničana že prepozno. Umrl je na kraju nesreče. Zakaj natančno je voznik zapeljal s ceste, policisti še ugotavljajo. Voznika in drugega sopotnika so odpeljali v bolnišnico, slednji naj bi bil huje, voznik pa lažje poškodovan.
VIR: Elizabeta Zorman, Večer
FOTO: V trčenju v Gladomesu je umrl 27-letni sopotnik (PGD Slovenska Bistrica)
LONČARJI NA GRAŠKEM SEJMU
V Gradcu je na prvem graškem sejmu lončarjev razstavljalo 76 keramikov in lončarjev. Izbrala jih je sejemska komisija, med razstavljavci so bili keramiki iz Avstrije, Nemčije, Belgije, Finske, Madžarske, Nizozemske, Španije in Poljske. Posebno povabilo organizatorjev in mesta Gradec je dobil Center domačih in umetnostnih obrti iz Slovenske Bistrice, na sejmu se je predstavilo tudi šest članic podravskega društva Majolika. Zaradi odlične promocije dogodka in lokacije na trgu v centru mesta je bil sejem odlično obiskan, bistriške razstavljavke so bile uspešne – hvalili so jih obiskovalci in organizatorji. Posebne pozornosti je bil deležen tudi Center domačih in umetnostnih obrti v Slovenski Bistrici in med tujimi keramiki je vzniknila želja po srečanju v Sloveniji. To naj bi bila naloga članov KID Majolika.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Vrelna veha (Spletna stran CDUO)
ČREŠNJEVEC SE PREDSTAVLJA
V času Bistriškega tedna bo vrsta prireditev tudi na Črešnjevcu. V tamkajšnjem Lovskem domu so 11. septembra 1992 odprli lovsko razstavo, organizirali tekmovanje v streljanju na glinaste golobe in velik piknik. 12. septembra je bila na Črešnjevcu predstavitev kmečkih in obrtniških opravil in običajev, v Domu kulture je zadišalo po kmečki kuhinji, pri Ediju Cimpercu so odprli razstavo rezbarij in naravnih umetnin. Obiskovalci Črešnjevca so se lahko sprehodili po tamkajšnjih kmetijah in obrtnih delavnicah, pred Domom kulture je igral pihalni orkester Impola, zvečer je bilo ljudsko rajanje.
VIR: Večer
FOTO: Črešnjevec (Wikipedija)
PONOVNO EVROPSKI OPAZOVALCI
Občino Slovenska Bistrica so danes popoldne obiskali evropski opazovalci, dva iz Francije ter po eden iz Belgije in Nizozemske. Sprejel jih je predsednik občinske vlade v Slovenski Bistrici Maks Hohler. Pogovarjali so se o prevzemu in predaji vojašnice in o morebitnih problemih z jugoslovansko armado. Kot so Bistričani povedali opazovalcem, so prevzem in predajo vojašnice že začeli, vendar sta bila z ukazom 5. vojaškega območja ustavljena. Kdaj ju bodo nadaljevali, ni znano. Glede odnosov z JA pa je bilo poudarjeno, da so na primerni ravni.
VIR: (ps), Večer
REVIJA FILMOV NEUVRŠČENIH
Nastop ansambla iz Egipta
Prejšnji teden se je v konjiški in bistriški občini začela revija filmov neuvrščenih dežel in manj znanih kinematografij. Prva se je predstavila Jugoslavija s filmom Tito — pot prijateljstva in sodelovanja. Kot so povedali organizatorji, je bilo v vseh štirih krajih — Slovenskih Konjicah, Zrečah. Poljčanah in Slovenski Bistrici — za film veliko zanimanje.
Ta teden se bodo predstavili filmarji iz Argentine s predstavo Quebracho. Film govori o času bohotenja kapitalizma In kolonializma v začetku našega stoletja, ko tudi v Argentino začne prodirati vse močnejša zavest delavstva. Začeli so se številni upori delavcev, ki so se dobro organizirali za boj proti izkoriščevalcem bogastev te dežele. Angleška družba si je v tistem času pridobila pravico, da v provinci Santa Fé izkorišča gozdove. Iz dreves quebracho so pridobivali tanin. Ko so pozneje ugotovili, da bi v Afriki iz dreves mimoze ceneje pridobivali večje količine tanina, so sklenili zapustiti pokrajino….
Toliko o filmu, ki si ga bodo danes v torek lahko ogledali v Slovenskih Konjicah, jutri v sredo v Zrečah, v četrtek v Poljčanah in v petek v Slovenski Bistrici. Vse predstave se začno ob 19. uri.
Danes ob devetnajstih pa bodo v Slovenski Bistrici gostovali člani folklornega ansambla iz Egipta. Tudi to gostovanje sodi v okvir revije in organizatorji upajo, da ho dvorana kulturnega doma polna. Egiptovski ansambel je namreč zelo priznan in veliko gostuje, tako da je njegov obisk v Sloveniji res enkratna priložnost, da spoznamo egiptovske narodne plese. Predstava bo ob 19. uri.
VIR: am, Večer
FOTO: Tudi ulice v Slovenski Bistrici Opozarjajo občane, da se pri njih dogaja nekaj velikega (D. Gjerkeš)
11. september 1977
Rodil se je metalec krogle MIRAN VODOVNIK – JETI
Miroslav (Miran) Vodovnik – Jeti se je rodil 11. septembra 1977 v Mariboru.
Ker je bil že kot osnovnošolec bolj močne postave, so ga na šolskih tekmovanjih določili, da bo suval kroglo. Tako je že kot 13 letni fant začel trenirati atletiko, leta 1993 pa je pod vodstvom takratnega slovenskega rekorderja v suvanju krogle, Marjana Štimca, začel z resnimi treningi v Atletskem društvu Slovenska Bistrica. Postal je pionirski, mladinski in članski državni rekorder v suvanju krogle. Ko je nastopal v mladinski reprezentanci, ga je reprezentančni trener Vladimir Kevo poimenoval Jeti.
Do leta 1999 se je Vodovnikov razvoj nenehno vzpenjal, pomladi leta 2000 pa si je v Zagrebu natrgal vezi na prstih desne roke, ki jih je zdravili skoraj dve leti. Leta 2002 je prišla še poškodba gležnja, ki je bila ovira do konca leta, ko se je zopet začel vračati v staro formo. Z metom 20,46 m leta 2003 v Varaždinu je dosegel normo za svetovno prvenstvo.
Za Slovenijo je nastopil na Poletnih olimpijskih igrah 2004 v Atenah in Poletnih olimpijskih igrah 2008 v Pekingu. Nastopil je tudi na več evropskih in svetovnih prvenstvih.
Njegov najboljši met in slovenski rekord je 20,76 m, dosegel pa ga je junija 2006 v Solunu, najboljša uvrstitev pa je 11. mesto na Olimpijskih igrah 2004 v Atenah.
Bil je tudi kapetan atletske reprezentance Slovenije.
Ko je Vodovnik leta 2004 nastopili na olimpijskih igrah v Atenah in se uvrstili v finale, je prejel prav posebno ponudbo. Lahko bi postal prvi Slovenec, ki bi nastopil v ligi NFL, v kateri se igra ameriški nogomet na najvišji ravni, vendar je ponudbo zavrnil.
Leta 2013 mu je zdravje obrnilo hrbet. Poškodba rame je bila prehuda, da bi še lahko nadaljeval športno pot. Posvetil se je vodenju svojega fitnes centra v Oplotnici in trenerskemu delu v Atletskem društvu Slovenska Bistrica.
Vodovnik poje tudi v oktetu Planika iz Slovenske Bistrice.
VIR: biografski-sb.si
V DOBROVLJAH NA POHORJU JE BIL USTANOVLJEN POHORSKI BATALJON
Pohorski bataljon (uradno 1. bataljon Pohorskega odreda) − je bila partizanska enota, ki je bila ustanovljena 11. septembra 1942 v Dobrovljah na Pohorju. V začetku je enota štela 90 borcev, ki so na Pohorje prispeli iz Dolenjske, Šaleške in Savinjske doline. Sestavljali so ga borci 1. bataljona Savinjskega odreda II. grupe odredov (Kranjčev bataljon), ki so prišli poleti 1942 na Štajersko z Dolenjske in se preimenovali v 1. bataljon Pohorskega odreda, ter borci Šaleške in Savinjske čete 1. štajerskega bataljona. Poveljnik bataljona je bil Rudolf Mede, politični komisar pa Jože Menih.
V noči od 8. na 9. oktober 1942 je bataljon požgal planinske koče na zahodnem Pohorju, da jih ne bi Nemci spremenili v svoje postojanke, od koder bi lahko napadali partizane. V noči od 23. na 24. oktober je bil bataljon v Oplotnici. Napadel je policijsko postajo, zažgal občinsko poslopje, nato pa priredil v kraju partizanski miting.
4. novembra 1942 je bataljon v Mislinji zažgal tovarno lepenke. Bataljon se je 21. decembra premaknil proti Osankarici, kjer si je uredil zimski tabor. Od tod so hodile patrulje po hrano v različne vasi ob vznožju Pohorja.
Nemške policijske enote so neprestano poizkušale izslediti bataljon, vendar se jim je uspešno izmikal.
Poveljnik varnostne policije (Befehlshaber der Ordnungspolizei) v Mariboru generalmajor Otto Lurker je izdal povelje št. 106 za hajko proti Pohorskemu bataljonu dne 6. januara 1943. 8. januarja 1943 je okoli 2000 mož zgoraj naštetih enot sovražne vojske obkolilo bataljonski tabor pri Osankarici. Do prvega hudega spopada je prišlo okoli tričetrt na dvanajst dopoldan. Nemci so imeli takoj 4 mrtve in 5 ranjenih. Partizani so se borili dve uri in pol, dokler niso bili vsi ubiti. Le ranjenega partizana Franca Kunaverja – Sulca so Nemci ujeli živega. Julija 1943 so ga kot talca ustrelili na Ljubnem v Savinjski dolini. V poslednjem boju je padlo 69 borcev Pohorskega bataljona. Vse borce so Nemci odpeljali v avstrijski Gradec in jih pokopali na tamkajšnjem pokopališču.
Ko je 17. januarja 1943 v Št. Vidu nad Valdekom (danes Završe) padla še bataljonova patrulja, na Pohorju do konca vojne ni bilo več večjih partizanskih enot. Po nemških poročilih pa so imeli Nemci 16 mrtvih in 15 ranjenih pripadnikov policije, 1 mrtvega in 2 ranjena pripadnika vojske in 2 mrtva ter 3 ranjene pripadnike Wehrmannschafta.
Padec Pohorskega bataljona, ki je tudi v zadnji bitki zadal Nemcem velike izgube, je močno prizadel narodnoosvobodilno gibanje na Štajerskem. Veličastna poslednja borba pa je bila velika moralna spodbuda v nadaljnjih bojih z okupatorjem. Sedem borcev Pohorskega bataljona so razglasili za narodne heroje.
VIR: Razni viri
FOTO: Spomenik padlemu Pohorskemu bataljonu pri Treh žebljih (Arhiv ZZK Slovenska Bistrica)
1. JUGOSLOVANSKA TOVARNA ZA GUMBE
Oglas 1. jugoslovanske tovarne za gumbe in kovinske predmete iz Slovenske Bistrice v časniku Jutro.
VIR: Jutro