22. december
Danes goduje MITJA
Ime Mitja je skrajšana oblika moškega osebnega imena Dimitrij, to ime pa izhaja iz grškega imena Δημητριος (Dēmētrios), ki je pomenilo »sin Demetre, boginje poljedelstva in rodovitnosti«. Samoglasnika i v imenu Dimitrij sta nastala iz starogrške ete (eta-ἦτα) po itacizmu, to je branju ete z i-jem. V latinščini pa se ime glasi Demetrius.
Ostale različice imena: Demeter, Demetrij, Dimitrij, Dimitrije, Dimitar, Mitjan, Mitko, Mito, Mičo, Mitjaž.
22. december
LJUBLJANSKA ŠKOFIJA POVZDIGNJENA V NADŠKOFIJO
22. decembra 1961 je papež Janez XXIII. ob 500. letnici obstoja ljubljanske škofije le-to povzdignil v nadškofijo, Antona Vovka pa imenoval za nadškofa. Vovk je leta 1963 umrl, nasledil pa ga je Jožef Pogačnik. Papež Pavel VI. je nato 22. novembra 1968 nadškofijo določil še za sedež metropolije.
PRIMEROV TOLIKO, DA V ŠOLAH GORIJO VSI ALARMI
Uporaba elektronskih cigaret in vejpov je problem tudi v mariborskih in okoliških osnovnih šolah. Letos se je še razmahnila in starostna meja še znižala, ugotavljajo ravnatelji
Po tem, ko so bile običajne cigarete s skupnimi družbenimi močmi pregnane iz zaprtih prostorov in tudi iz šolskega prostora, se je med otroki in mladostniki razširila uporaba elektronskih cigaret in vejpov. V Večeru smo pred časom izpostavili zgodbo, da so na eni od ptujskih osnovnih šol pri uporabi elektronske cigarete v šolski stavbi zalotili komaj tretješolca. Gre za trenutno vseslovenski šolski problem in mariborske in okoliške osnovne šole pri tem niso izjema, pravijo ravnatelji. Uporaba elektronskih cigaret, vejpov, tudi puffov oziroma elektronskih cigaret za enkratno uporabo postaja šminkerski simbol, saj je okusov na tisoče, barv na stotine, dizajnov prav tako in mladim so všeč. Že res, da so lahko izdelki tudi breznikotinski, a NIJZ opozarja, da vsebujejo tudi številne zdravju škodljive kemične snovi, ki pomenijo dodatno tveganje za zdravje mladostnika. Ti konzumirajo tudi snus, vrsto tobaka, ki se mu v žargonu reče fuge. Sami te bitke ne bodo zmogli.
OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica
“S tem se srečujemo od lani. Letos se je uporaba zelo razmahnila in starostna meja se je znižala vse do petošolcev, tudi četrtošolci že kadijo,” pravi Tatjana Pufič, ravnateljica Osnovne šole Pohorskega odreda Slovenska Bistrica. “Teh primerov je toliko, da nam gorijo vsi alarmi,” je jasna. Otroci kadijo povsod, kjer lahko, a pazijo, da jih pri tem v šoli ne zalotijo. Največkrat potegnejo dim v sanitarijah, tam to zaznajo skoraj vsak dan, pa v šolskem parku, primer so imeli tudi v razredu pred začetkom šolske ure. “Aroma je prijetna, diši. Na začetku smo celo mislili, da so parfumi, ker je v sanitarijah dišalo po malinah, ribezu, banani, lubenici, vse mogoče, a toliko raznoraznih parfumov pa vendarle ni. Prav tako opažamo, da se je, ko so otroci še nosili zaščitne maske, razširila uporaba fug. To pa še težje odkrijemo. A vemo, da so prisotne, saj v okolici šole ležijo odvržene črne vrečke,” razlaga ravnateljica.
Apelira, naj starši preverijo, za kaj otroci porabijo žepnino, in naj se z njimi pogovorijo o škodljivih učinkih. Pravi, da imajo precej zvezane roke pri odkrivanju, zlasti v sanitarijah. Kajenje pa tako vsi zanikajo. Pogovarjajo se s starši, z otroki, pripravljajo predavanja. Nekateri starši so presenečeni, drugi hvaležni, tretjih pa se stvar ne dotakne. Nadaljuje, da je najhuje tam, kjer starši ne sodelujejo. “Starši otrok, ki so konzumirali, niso bili na sestanku, recimo.” Uporaba ni determinirana po spolu, gre za dečke in deklice, starostna meja pa je že zelo nizka. “Danes so elektronske cigarete, pa fuge, naslednji korak je trava in potem višje po lestvici drog. To me res skrbi. A sami te bitke ne bomo zmogli, ne kot šola ne šolniki na splošno. Jasno sporočilo o nedopustnosti elektronskih cigaret, najsi imajo nikotin ali ne, mora priti od celotne družbe,” je nazorna Tatjana Pufič. Po trije, štirje se zaprejo v kabino in kadijo.
VIR: Barbara Bradač, Večer
FOTO: Večer
ŠTAJERSKA NAVEZA NA ODRU
V dvorani Kina Slovenska Bistrica je bila danes, 22. decembra, dvojna doza humorja. Gledalcem sta se namreč ob 20. uri predstavila stand up komika Matjaž Javšnik in Martina Ipša s svojo najnovejšo komedijo Štajerska naveza. Da stereotipi o Štajercih, ki veljajo za zabavne, glasne in izredno smešne, veljajo, sta znova prepričala gledalce. Javšnik, vsestransko talentiran igralec in komedijant iz Ruš, z idejami vedno znova spravlja v smeh. Ipša pa verjame, da se je treba najprej znati pošaliti iz sebe, da si potem pridobiš pravico komentirati druge.
VIR: Štajer’c
FOTO: Martina Ipša in Matjaž Javšnik (Štajer’c)
OSREDNJA OBČINSKA SLOVESNOSTI OB DNEVU SAMOSTOJNOSTI IN ENOTNOSTI
Občina Slovenska Bistrica je v torek, 22. decembra, z osrednjo občinsko slovesnostjo počastila 26. december, praznik samostojnosti in enotnosti. Naj spomnimo, da smo se državljani Slovenije 23. decembra 1990 s 95 odstotki opredelili za to, da naj postane Slovenija samostojna in neodvisna.
Začeli so se postopki za osamosvojitev, ki smo jo razglasili 26. decembra istega leta. Zato vsako leto s slovesnostmi po vsej državi obeležimo ta dan, ki je tudi državni praznik.
Slavnostni govornik na slavnostni akademiji v Bistriškem gradu je bil Milan Ozimič, državni svetnik.
V kulturnem programu sta nastopila glasbena skupina Gemaj in Marjan Krajnc.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš Kolar
22. december 2012
PGD PRAGERSKO POMAGALO PRI POSTAVITVI JASLIC NA RIBNIKU
22. decembra 2012 je devet gasilcev PGD Pragersko s čolnom pomagalo TD Breza namestiti plavajoče jaslice na ribnik v Gaju.
VIR: 70 let PGD Pragersko, almanah
FOTO: Pomoč Turističnemu društvu Breza pri namestitvi plavajočih jaslic na ribniku pri Gaju (Arhiv PGD Pragersko)
KVARTET ZVEN V VITEŠKI DVORANI
Člani bistriškega kvarteta Zven, v katerem pojejo Betka Jenko, Marjana Mlinar, Miran Arbeiter in Jani Arbeiter, vabijo na božično-novoletni koncert danes, 22. decembra, ob I8. uri v viteški dvorani gradu v Slovenski Bistrici.
Na koncertu, ki je darilo občine Slovenska Bistrica svojim občanom, bodo podelili Gallusova odličja.
VIR: (ps), Večer
FOTO: Naslovnica kasete kvarteta Zven
NA OBISKU DEDEK MRAZ
Bistriški otroci so dedka Mraza povabili na obisk
Dedek Mraz jim je obljubil, da bo obiskal vse predšolske otroke in jih obdaril. Zanje bodo v Slovenski Bistrici zavrteli tudi nekaj filmov in risank, v krajevnih skupnostih pa bodo otroške zabavne prireditve. Vrednost daril, ki jih bo podaril bistriški dedek Mraz, znaša 250 dinarjev — denar darila so v Slovenski Bistrici pridobili s samoupravnim sporazumom, ki so ga z občinsko zvezo prijateljev mladine podpisali delavci iz temeljnih organizacij združenega dela in obrtniki.
VIR: zk, Večer
22. december 1968
SPOR NA PEVSKIH VAJAH
22. decembra 1968 se je pripetil nekoliko nenavaden dogodek. Na pevskih vajah je med pevci nastal manjši spor, največ zaradi nerazumevanja med pevci in organisti. Žena pokojnega organista Martina Ulage je zato zapustila vaje in odnesla note – bile so njena last. Župniku se je posrečilo spor ublažiti, pa tudi glede not se je vse dobro uredilo
VIR: Kronika župnije sv. Jerneja Slovenska Bistrica
FOTO: Stran 91 župnijske kronike, kjer se začno 11. 7. 1919 zapisi v slovenščini
TAKEGA PRAZNOVANJA SLOVENSKA BISTRICA ŠE NI DOŽIVELA
V zastavah, v zelenju, mnogih napisih in v nekem ponosno svečanem razpoloženju je v teh dneh Slov. Bistrica. Odlično organiziran program proslav in prireditev je pokazal prav ono tesno povezanost med JLA in ljudskimi množicami, kakršna je bila pogoj uspešne borbe proti okupatorju. Garnizija v Slov. Bistrici je s pomočjo množičnih organizacij dokazala, da sta ljudstvo in armada eno, da je vojska tu zaradi nas in naše stvarnosti. Že pred 10 dnevi je bil prirejen književni večer, kjer so se čitala dela literatov, ki so s peresom sodelovali v NOB. − Oficirji JLA so šli v vse večje kraje okraja ter predavali pionirjem po šolah, gimnazija v Slov. Bistrici pa je priredila posebno akademijo, kjer je pionirski odred poklonil vojski dve od dijakov izdelani sliki, katerih ena prikazuje pripravo na vstajo. − V kino dvorani je bilo predavanje o razvoju nase Armade. Predaval je komisar garnizije. Na predvečer je bila akademija v kulturnem domu z govorom komandanta garnizije, ljudsko gledališče pa je dalo Kurenta, in to prav uspelo. Dne 22. decembra so bili dopoldne sprejeti in pogoščeni ter obdarjeni najboljši pionirji (30). – V domu JLA je lepa razstava, katero so si ogledale tudi šole. Prav svečano pa je bilo polaganje vencev na pokopališču, kjer so pokopani padli borci. Garnizija in vse množične organizacije so položile vence na grobove.
Istega dne popoldan je dalo ljudsko gledališče predstavo za vojake, in sicer Vasovalca.
VIR: L. V., Vestnik
22. december 1934
TOVARNA ZUGMAYER IN GRUBER ZGRADI JAŠKOVNO PEČ
Leta 1934 so v tovarni Zugmayer in Gruber sezidali in leta 1935 predali v uporabo jaškovno peč za izkoriščanje bakrenih ostružkov. O tem priča naslednji Razglas Kraljevske banske uprave dravske banovine z dne 22. decembra 1934.
VIR: Jana Fišinger Jelen: Ne umirajo samo ljudje, umirajo tudi hiše in vasi, Slovenska Bistrica, 2004, str. 74
FOTO: Razglas Kraljevske banske uprave dravske banovine (Ne umirajo samo ljudje, umirajo tudi hiše in vasi, str. 74)
Rodil se je ključavničar, borec Pohorskega bataljona FRANC BLAŽIČ − VINKO
Franc Blažič, s partizanskim imenom Vinko, se je rodil 22. decembra 1921 v Kovači vasi.
Bil je ključavničarski pomočnik. Leta 1942 se je na Pohorju pridružil partizanom Ruške čete, ki je kasneje postala enota Pohorskega bataljona.
Padel je 8. januarja 1943 v poslednjem boju Pohorskega bataljona pri Treh žebljih na Osankarici.
Skupaj z drugimi padlimi borci bataljona je pokopan v Gradcu (Avstrija).
Vir: biografski-sb.si
SLOV. BISTRICA
V Slov. Bistrici, se je vršil okrožni zadružni shod za okraje Konjice in Slov. Bistrica. Udeležba je bila prav lepa, če tudi večina konjiških posojilnic ni poslala zastopnikov.
Zborovanje je vodil načelnik okrožja, prečast, gospod Martin Medved. Kot zastopnik Zadr. zveze je poročal gospod Vladimir Pušenjak. Po običajnem sporedu se je razpravljajo o marsikaterih perečih zadevah, zlasti o zadružnem fondu in o izkušnjah ob priliki denarne krize.
Gospod deželni poslanec Peter Novak je govoril o gospodarskih razmerah v okraju Slovenska Bistrica. Sklenilo se je, da se prihodnji okr. shod vrši v Oplotnici.
VIR: Straža
22. december 1852
BODOČI POLJČANSKI KIRURG (RANOCELNIK) MORITZ ZEILHOFER DIPLOMIRA
22. decembra 1852 je v avstrijskem Gradcu diplomiral kirurg (ranocelnik) Moritz Zeilhofer iz Cmureka. Še istega leta je kot provizor (namestnik) začel delati v Poljčanah, po manj kot letu dni pa prevzel mesto okrajnega kirurga (ranocelnika). V Poljčanah je deloval vse do svoje smrti leta 1897.
VIR: Pertl, Eman, Razvoj zdravstva in zdravstvene službe na območju občine Slovenska Bistrica, Zbornik občine Slovenska Bistrica I., 1983, str. 242−243
FOTO: Diploma Moritza Zeilhoferja (Zbornik občine Slovenska Bistrica I., str. 243)